kalkulator z długopisem i drewnianym domem - w 2022

Ile kosztuje dom szkieletowy? Cena domów szkieletowych w 2023 roku

Ile kosztuje dom szkieletowy? Cena domów szkieletowych w 2023 roku

W Polsce buduje się głównie domy murowane, ale rosnącą popularnością cieszą się domy szkieletowe. Wśród ich głównych zalet wymienia się niższy koszt budowy w porównaniu do technologii tradycyjnej oraz dużo krótszy czas potrzebny na realizację inwestycji. Jaki jest koszt budowy domu szkieletowego w 2023? Cena domów szkieletowych zależy od wielu czynników. Sprawdź, które z nich są najważniejsze – i poznaj orientacyjną cenę budowy domu szkieletowego w 2023!

author box img

Szymon Machniewski

Zaktualizowano: 30 stycznia 2023 30.01.2023 Czas lektury: 8min

Dom szkieletowy – cena w 2023. Od czego zależy?

Budowa technologią szkieletową to dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą postawić dom za stosunkowo niewielkie pieniądze. Jaki może być przeciętny koszt budowy domu drewnianego? Cena za domy szkieletowe może być porównywalna z zakupem mieszkania, np. kawalerki na obrzeżach większych miast. To z pewnością działa na wyobraźnię i przemawia za tym, aby poszukać działki, projektu i ostatecznie zdecydować się na dom szkieletowy.

Cena w 2023 roku za dom drewniany wybudowany do stanu surowego zamkniętego to minimum 180 tys. zł (powierzchnia użytkowa domu 100 m²), jednak większość projektów będzie wymagała od nas znacznie większej inwestycji. Najtańsze projekty zakładają zazwyczaj redukcję kosztów robocizny poprzez budowę domu w trybie gospodarczym, a także minimalizmu w wykończeniu oraz użycie tanich materiałów. Dlatego najbezpieczniej jest założyć, że na szkieletowy dom wybudowany w 2023 roku wydasz od 240 tys. zł wzwyż. Specjaliści podają, że realne granice (za stan surowy zamknięty) to 180-275 tys. zł.

Na ostateczny koszt budowy domu szkieletowego wpływa wiele czynników, dlatego ceny na rynku są zróżnicowane. Zdaniem firm zajmujących się budową obiektów w technologii szkieletowej koszty kształtują się w zależności od:

 • projektu,
 • liczby i rodzaju indywidualnych zmian wprowadzonych do gotowego projektu,
 • materiałów wykończeniowych,
 • rodzaju dachu,
 • liczby kondygnacji,
 • rodzaju fundamentów,
 • tego, czy projekt zakłada garaż,
 • oczekiwań klientów.
Zobacz ciekawe pomysły i inspiracje na drewniane domy szkieletowe: Projekty domów szkieletowych

Ile kosztuje dom szkieletowy? Cena za m2

Chcesz wiedzieć, ile będzie kosztował dom szkieletowy? Cena w 2023 roku różni się od tej, jaka obowiązywała w ubiegłych latach, a to wszystko za sprawą drożejących materiałów budowlanych. Inflacja postępuje i nie ominęła rynku budowlanego. Dlatego musisz szykować wyższy budżet, jeśli chcesz wybudować dom w konstrukcji szkieletowej.

W poniższej tabeli znajdują się średnie stawki za dom szkieletowy – cena za m² w 2023 roku może być więc różna, w zależności od tego, czy interesuje cię wybudowanie domu szkieletowego pod klucz, czy domu szkieletowego w stanie surowym zamkniętym. Kwoty są inne także ze względu na lokalizację budowy. Ile kosztują drewniane domy? Sprawdźmy!

Stan budowy
Średni koszt budowy domów szkieletowych (w zł za m²)
Budowa domu szkieletowego do stanu surowego zamkniętego
od 1 840 do 2 750 zł
Budowa domu szkieletowego do stanu surowego otwartego
od 1 070 do 1 380 zł
Budowa domu szkieletowego pod klucz
od 2 750 do 4 600 zł

Zapytaliśmy naszych specjalistów, za ile można wybudować dom szkieletowy o powierzchni 100 m² w stanie deweloperskim. Koszt budowy domu różni się zależności od miasta. Cena domu szkieletowego w 2023 roku wynosi od 180 tys. zł wzwyż. Za taką kwotę postawisz dom, jednak nie będzie on jeszcze gotowy do wprowadzenia się.

Eksperci podkreślają, że większość gotowych projektów jest jeszcze adaptowana do indywidualnych potrzeb. Dużą popularnością cieszą się domy drewniane z poddaszem użytkowym (warto przeczytać: Adaptacja poddasza krok po kroku) oraz nowoczesne stodoły.

Pamiętaj!
W związku ze zmianami w prawie budowlanym od 2021 roku każdy dom jednorodzinny musi zostać zbudowany w standardzie energooszczędnym. Według naszych specjalistów zwiększa to podane kwoty o ok. 5 do 10%.

Kalkulator budowy domu szkieletowego pomoże oszacować koszty

Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile w twoim przypadku będzie kosztowała budowa domu szkieletowego, skorzystaj z kalkulatora internetowego. Kalkulator budowy domu szkieletowego bierze pod uwagę takie kwestie jak:

 • typ projektu,
 • liczbę kondygnacji – dom parterowy, z poddaszem nieużytkowym, z poddaszem użytkowym,
 • rodzaj fundamentu,
 • powierzchnię podłogi,
 • rodzaj dachu – np. dach dwuspadowy, jednospadowy, płaski, wielospadowy,
 • powierzchnia balkonów i tarasów,
 • liczba kominów,
 • liczba łazienek,
 • rodzaj ścian wewnętrznych.

Aby uniknąć nieprzewidzianych kosztów i mieć pełen obraz kosztów i możliwości swojej inwestycji, lepiej otrzymać wycenę domu szkieletowego od fachowców. Przeglądaj oferty wykonawców domów szkieletowych ze Śląska, specjalistów od domów szkieletowych z Pomorza lub innego regionu i już teraz poznaj wycenę twojego nowego domu.

Domy szkieletowe - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 29 565 Specjalistów od Domów Szkieletowych najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Ile kosztuje budowa domu szkieletowego w stanie deweloperskim?

Przy planowaniu budżetu warto pamiętać, że cena domu szkieletowego w stanie deweloperskim różni się znacznie od ceny budynku wykonanego w standardzie pozwalającym na wprowadzenie się (tzw. wykończenie pod klucz).

Ile kosztuje budowa domu w technologii szkieletowej w stanie deweloperskim? Cena waha się w zależności od miasta, użytych materiałów oraz kosztów wykonania prac. Standardowo szacuje się, że za wybudowanie domu szkieletowego w stanie deweloperskim trzeba zapłacić średnio 2 100-3 300 za m².

W Internecie można znaleźć wiele projektów domów szkieletowych stworzonych przez firmy wykonawcze. Wybierając ofertę dla siebie, zwróć uwagę, co otrzymasz w ramach poniesionych kosztów – przed podpisaniem umowy z deweloperem warto wyszczególnić w niej, jakie prace zostaną wykonane w ramach stanu deweloperskiego. Pamiętaj, że nie jest to pojęcie uregulowane prawem budowlanym, każdy z deweloperów może nieco inaczej definiować stan deweloperski. Zazwyczaj przyjmuje się, że stan deweloperski obejmuje zakres następujących prac:

 • przygotowanie ścian i sufitów: tynkowanie, gruntowanie,
 • wykonanie wylewek podłogowych,
 • podłączenie i rozprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej,
 • podłączenie i rozprowadzenie instalacji elektrycznej, grzewczej i wentylacyjnej,
 • grzejniki (w zależności od ustaleń),
 • montaż drzwi wejściowych do budynku,
 • wstawienie okien,
 • montaż parapetów zewnętrznych lub/i wewnętrznych (w zależności od ustaleń),
 • wykonanie podbitki dachowej i ocieplenia dachu,
 • ocieplenie elewacji,
 • ocieplenie poddasza,
 • mocowanie kominów systemowych.

Ile kosztuje budowa domu szkieletowego pod klucz?

Szacując koszt domu szkieletowego wybudowanego w standardzie pod klucz należy pamiętać, że na ostateczną cenę będzie miało wpływ wiele czynników. Ile zatem może kosztować postawienie domu szkieletowego pod klucz?

Cena domu gotowego do zamieszkania to zazwyczaj wydatek od 2 750 do 4 600 zł za m² w zależności od regionu oraz wykonawcy. Rozpiętość w cenie zależy również od tego, na jaki standard postawisz – czy użyjesz najtańszych materiałów wykończeniowych, czy jesteś w stanie pozwolić sobie na produkty w wyższej cenie, często również wyższej jakości.

Niektórzy specjaliści wskazują, że wykończenie domu pod klucz może stanowić od 30 do nawet 50 procent kosztów przeznaczonych na budowę domu. Warto zatem mieć to na uwadze, planując wydatki związane z zakupem materiałów.

Dom szkieletowy – cena a powierzchnia domu od 35 m2 do 150 m2

Planujesz budowę domu szkieletowego? Cena za 1 m² takiej inwestycji wynosi średnio od około 2 750 do 4 600 zł. Budowa domu szkieletowego z poddaszem użytkowym jest droższa niż budowa domu parterowego, ponieważ wymaga wzmocnienia stropu i wykonania schodów. Zobacz porównanie kosztów budowy domów szkieletowych w zależności od wielkości powierzchni mieszkalnej.

Wielkość domu
Cena za dom przy stanie pod klucz
Dom szkieletowy 35 m² (domek letniskowy)
96-161 tys. zł
Dom szkieletowy 50 m²
138-230 tys. zł
Dom szkieletowy 60 m²
165-276 tys. zł
Dom szkieletowy 70 m²
192-322 tys. zł
Dom szkieletowy 80 m²
220-368 tys. zł
Dom szkieletowy 90 m²
248-414 tys. zł
Dom szkieletowy 100 m²
275-460 tys. zł
Dom szkieletowy 120 m²
330-552 tys. zł
Dom szkieletowy 150 m²
413-690 tys. zł

Jak widzisz, wielkość powierzchni mieszkalnej ma duży wpływ na ceny domów. Weź to pod uwagę, budując dom szkieletowy i planując konstrukcję budynku.

Jak obniżyć koszt budowy domu szkieletowego i zaoszczędzić?

makieta domu szkieletowego na projekcie budynku

Budowa domu nie musi być droga, zwłaszcza jeśli wznosisz obiekt z drewna. Technologia szkieletowa jest tańsza niż technologia murowana. Dodatkowo można obniżyć koszty przez konkretne działania. Sprawdź, jak zaoszczędzić na budowie domu szkieletowego?

Na czym na pewno możesz zaoszczędzić, budując domy w technologii szkieletowej?

 1. Na projekcie – im prostszy, tym niższa jego cena. Nie bój się, że prosta bryła będzie nieatrakcyjna. Wystarczy wstawić w nią odpowiednie przeszklenia oraz ozdobić ją efektowną elewacją.
 2. Na fundamencie – jeśli grunt na to pozwoli, użyj ław fundamentowych. Zawsze są prostsze niż płyta fundamentowa.
 3. Na dachu – wybierz prosty, dwuspadowy dach bez okien i bez wymyślnych rozwiązań.
 4. Na garażu – jeśli nie masz dużej potrzeby, to po prostu odpuść budowę garażu. Niepotrzebnie zabiera PUM (powierzchnię użytkową nieruchomości).
 5. Na wykończeniu – elewacja nie musi być droga. Jeśli zależy ci na naturalnym efekcie, wybierz sztuczny materiał wysokiej jakości przypominający kamień albo drewno.
 6. Na liczbie ścian – im więcej otwartych przestrzeni, tym mniej materiału wykorzystanego na wykonanie ścian. Dobrze przemyśl lokalizację ścian działowych.

Dzięki takim zabiegom koszt domu szkieletowego może zostać znacznie obniżony.

Dom szkieletowy czy murowany? Koszty

Powszechne przekonanie jest takie, że koszty budowy obiektów szkieletowych są znacznie niższe niż domów w tradycyjnej technologii murowanej. Obecnie jednak różnice cenowe nie są już tak duże, jak jeszcze kilka lat temu. Prawidłowe będzie założenie, że w przypadku obiektu o podobnej kubaturze, wykończeniu i zbliżonej ciepłochronności, koszty budowy domu murowanego i szkieletowego będą różnić się o 30 proc., na korzyść domu szkieletowego.

Dodano: 12 stycznia 2021 Zaktualizowano: 30 stycznia 2023

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco