kalkulator z długopisem i drewnianym domem - w 2021

Domy szkieletowe – cena. Ile kosztuje gotowy dom szkieletowy?

Ile kosztuje budowa domu w technologii szkieletowej? Czy istnieje możliwość zbudowania domu jednorodzinnego z drewna za 100 tys. zł i jak plasują się ceny domów szkieletowych w poszczególnych miastach Polski? Sprawdziliśmy dokładne koszty budowy domu szkieletowego. Ceny mogą zaskoczyć!

author box img

Ewelina Zdancewicz-Pękala

Opublikowano: 12 stycznia 2021 12.01.2021 Czas lektury: 4min

Od czego zależy cena domu szkieletowego?

Zastanawiasz się nad technologią szkieletową? To dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą postawić dom za stosunkowo niewielkie pieniądze. Okazuje się, że dom szkieletowy o powierzchni do 100 m2 można zbudować za cenę kawalerki w Warszawie! To z pewnością działa na wyobraźnię i przemawia za tym, aby poszukać działki i projektu.

Standardowo przyjmuje się, że cena za dom drewniany to minimum 100 tys. zł, jednak ciężko jest znaleźć tak tanie projekty. Taki projekt wymagałby budowy systemem gospodarczym, minimalizmu w wykończeniu oraz tanich materiałów. Dlatego najbezpieczniej jest założyć, że na budowę domu szkieletowego wydasz od 150 tys. zł wzwyż. Wielu specjalistów podaje, że realne granice to 200-300 tys. zł.

Zdaniem firm budujących domy szkieletowe ostateczny koszt budowy domu zależy od:

 • projektu,
 • liczby i rodzaju indywidualnych zmian wprowadzonych do gotowego projektu,
 • materiałów wykończeniowych,
 • rodzaju dachu,
 • liczby kondygnacji,
 • rodzaju fundamentów,
 • tego, czy projekt zakłada garaż,
 • oczekiwań klientów.

Jak kształtują się koszty budowy domy szkieletowego w konkretnych miastach? Postanowiliśmy to dla ciebie sprawdzić.

Domy szkieletowe – ceny według specjalistów

Zapytaliśmy naszych specjalistów, za ile można wybudować dom szkieletowy o powierzchni 100 m2 w stanie deweloperskim? W zależności od miasta, ceny są bardzo różne. Ile wynoszą?

Wrocław Warszawa Kraków Łódź Rzeszów Trójmiasto
Średnia cena budowy domu szkieletowego 100 m2 od 150 000 do 270 000 zł od 150 000 do 320 000 zł od 150 000 do 250 000 zł od 200 000 do 250 000 zł od 250 000 do 350 000 zł od 200 000 do 400 000 zł

Dom szkieletowy można postawić już za 150 tys. zł, jednak są miasta, w których będzie się trzeba przygotować na wydatek rzędu 400 tys. zł.

Eksperci podkreślają, że większość gotowych projektów jest jeszcze adaptowana do indywidualnych potrzeb. Dużą popularnością cieszą się domy szkieletowe z poddaszem użytkowym oraz nowoczesne stodoły.

Pamiętaj!
W związku ze zmianami w prawie budowlanym od 2021 roku każdy dom jednorodzinny musi zostać zbudowany w standardzie energooszczędnym. Według naszych specjalistów zwiększy to podane kwoty o ok. 5-10%.
Zobacz ciekawe pomysły i inspiracje: Projekty domów szkieletowych
Domy szkieletowe - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 28 824 Specjalistów od Domów Szkieletowych najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jak obniżyć koszt budowy domu szkieletowego?

prosty projekt obniży koszt budowy domu szkieletowego

Budowa domu nie musi być droga, zwłaszcza, jeśli budujesz dom z drewna. Technologia szkieletowa jest tańsza niż technologia murowana. Dodatkowo można obniżyć koszty budowy przez konkretne działania.

Na czym na pewno możesz zaoszczędzić, budując dom szkieletowy?

 • Na projekcieim prostszy projekt, tym niższa jego cena. Nie bój się, że prosta bryła będzie nieatrakcyjna. Wystarczy wstawić w nią odpowiednie przeszklenia oraz ozdobić ją efektowną elewacją.
 • Na fundamencie – jeśli grunt na to pozwoli, użyj ław fundamentowych. Zawsze są prostsze niż płyta fundamentowa.
 • Na dachu – wybierz prosty, dwuspadowy dach bez okien i bez wymyślnych rozwiązań.
 • Na garażu – jeśli nie masz dużej potrzeby, to po prostu odpuść budowę garażu. Niepotrzebnie zabiera PUM (powierzchnię użytkową nieruchomości).
 • Na wykończeniuelewacja nie musi być droga. Jeśli zależy ci na naturalnym efekcie, wybierz sztuczny materiał wysokiej jakości przypominający kamień albo drewno.
 • Na liczbie ścianim więcej otwartych przestrzeni, tym mniej materiału wykorzystanego na wykonanie ścian. Dobrze przemyśl lokalizację ścian działowych.
Jeśli potrzebujesz fachowca, sprawdź: Elewacje, specjaliści od elewacji

Na jakich elementach domu szkieletowego nie można oszczędzać?

Na pewno nigdy nie powinno oszczędzać się na ekipie budowlanej. Niezależnie od tego, czy budujesz systemem gospodarczym czy z generalnym wykonawcą, zawsze szukaj osób, które mają dobrą opinię na rynku. Inaczej narażasz się na dodatkowe koszty poprawek. Co więcej, nie wszystko da się naprawić bez rozbierania bryły budynku. Mowa tu o prawidłowej izolacji fundamentów oraz montażu instalacji elektrycznej. Sprawdzona ekipa może mieć wyższe stawki “za robociznę”, ale w perspektywie jest to znacznie tańsza opcja niż poprawki.

Nie oszczędzaj także na materiałach. Nie chodzi o to, aby wybierać najdroższe opcje! Jednak najtańsze dostępne materiały budowlane to tylko pozorna oszczędność. Najlepiej sięgać po materiały ze średniej półki, które nie zrujnują twojego portfela i wytrzymają wiele lat. Przed wyborem materiałów skonsultuj się z inżynierem budownictwa – na pewno podpowie ci różne ciekawe rozwiązania.

Jak oceniasz ten poradnik?
Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Dziękujemy za Twoją opinię!
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco