Oferteo

Dom za 200 tys. zł. Czy możliwa jest budowa domu pod klucz do 200 tys.?

W ciągu ostatnich 10 lat koszt budowy domu znacznie wzrósł. Wynika to z faktu, że podrożały materiały budowlane. Jednak wciąż istnieje możliwość wybudowania domu za 200 000 zł. Jakiego rodzaju dom musisz wybudować, aby zmieścić się w tym budżecie? Dlaczego budowanie w technologii szkieletowej to podstawa niskiej ceny domu, niezależnie od tego, czy dążysz do stanu surowego czy do deweloperskiego?

author box img

Ewelina Zdancewicz-Pękala

Opublikowano: 12 stycznia 2021 12.01.2021 Czas lektury: 6min

Czy 200 tysięcy zł wystarczy na budowę domu?

Tak, jednak taki dom ma ograniczoną powierzchnię użytkową. Zdaniem specjalistów z Oferteo, za 200 tys. można wybudować dom do 100 m2. Domy o większej powierzchni będą kosztować już więcej.

Dom do 200 tys. zł można wybudować:

 • w stanie deweloperskim,
 • pod klucz.

Domy za 200 tys. zł są zwykłymi domami całorocznymi. Nie trzeba w nich stosować żadnych kompromisów, które sprawiłyby, że mieszkanie w nich byłoby jakkolwiek uciążliwe. Oczywiście możesz wybudować dom sezonowy, jednak 200 tys. zł to kwota, która pozwoli na wykonanie całorocznego i bardzo funkcjonalnego budynku.

Przydatny poradnik: Dom szkieletowy – cena
Domy szkieletowe - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 28 759 Specjalistów od Domów Szkieletowych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jaki dom można wybudować za 200 tysięcy zł?

Prawie każdy. Dobry projekt architektoniczny może nam to zapewnić. Jednak należy mieć na uwadze, że najtańsze domy to domy szkieletowe. Oznacza to, że konstrukcja domu musi być wykonana z drewna. Domy murowane statystycznie są znacznie droższe w budowie, co nie oznacza, że za 200 tys. nie wybudujesz domu w tej technologii. Będzie to jednak znacznie trudniejsze zadanie i możliwe do wykonania jedynie przy budowie systemem gospodarczym.

Domy szkieletowe, które wyróżniają się m.in. niską ceną budowy, można podzielić na kilka rodzajów. Każdy z nich posiada swoje niepowtarzalne cechy. Za 200 tys. zł możesz postawić:

 • dom skandynawski,
 • dom kanadyjski,
 • dom niemiecki.
Ważne!
Rodzaje domów szkieletowych różnią się między sobą w kosztach budowy. Najdroższy jest dom niemiecki, ponieważ zastosowana w nim zostaje ciężka technologia, o wysokim stopniu zaawansowania.

Czym wyróżnia się dom za 200 tys zł?

dom za 200 tys powinien mieć jedno piętro

Najprościej mówiąc: rozwiązaniami architektonicznymi. Im bardziej skomplikowany i nietypowy projekt domu, tym droższy koszt jego postawienia. Dom za 200 tys. zł powinien posiadać:

 • prostą bryłę budynku,
 • tylko jedno piętro,
 • maksymalnie jeden balkon,
 • niewielką powierzchnię użytkową (jednak nie można przesadzić w drugą stronę),
 • małą liczbę ścian działowych – im więcej przestrzeni w środku, tym tańszy koszt budowy,
 • małe bądź średnie okna – duże okna są droższe,
 • elewację, ściany i podłogi wykonane z materiałów ze średniej półki cenowej.

Dom tani w budowie to również dom bez garażu.

Nie warto jednak stosować najtańszych materiałów w wykańczaniu domu pod klucz. Jeśli spróbujesz zaoszczędzić na jakości podłóg czy ścian, to w perspektywie zapłacisz za nie więcej. Najtańsze elementy wykończenia z czasem generują dodatkowe koszty, ponieważ są bardziej podatne na zniszczenia i zużycie.

Projekty domów szkieletowych – jakich projektów szukać do 200 000 zł?

Specjaliści Oferteo określają, że w większości przypadków projekt domu do 200 tys. zł to dom piętrowy lub dom parterowy z użytkowym poddaszem. Najważniejsze, aby:

 • był to dom szkieletowy,
 • miał prostą bryłę,
 • była to inwestycja, która pozwala na zastosowanie różnorodnych rozwiązań wykończeniowych,
 • konstrukcja miała prosty, dwuspadowy dach, bez jaskółek i lukarn,
 • dom nie miał piwnicy ani dużego tarasu (te elementy zwiększają koszty).

Jeśli zastosujesz najprostsze rozwiązania architektoniczne oraz postanowisz wykorzystać technologię szkieletową, możesz wybudować nawet dom za 150 tys. zł, a nawet dom za 100 tys. zł.

Pamiętaj!
Przed rozpoczęciem prac zawsze należy zrobić kosztorys budowy domu. Dzięki temu od razu możesz ustalić, na jaki standard budowy możesz się zdecydować oraz jakie dodatkowe rozwiązania architektoniczne możesz wprowadzić. Na podstawie kosztorysu można rozliczać ekipę wykonawczą z poszczególnych etapów budowy i zużytych materiałów.

Niektórzy, aby zaoszczędzić, decydują się na budowę domu szkieletowego samemu. Jednak tylko firma specjalizująca się w stawianiu domów z konstrukcją drewnianą zadba o każdy szczegół podczas montażu i nie popełni błędów, które będą generować dodatkowe wydatki.

Zalety i wady gotowych domów za 200 tysięcy zł

Każdy, kto chce ograniczyć koszty budowy, musi decydować się na pewne kompromisy. Nie musi to oznaczać, że projekt domu nie będzie Ci się podobał. Budowa domu do 200 tys. zł posiada wiele zalet:

 • przede wszystkim oszczędność pieniędzy – nie przepłacasz za budowę domu, ani tym bardziej za mieszkanie w bloku, które zwykle kosztuje o minimum 100 000 zł więcej,
 • oszczędność czasu – jeśli budujesz dom szkieletowy, ponieważ taka konstrukcja może powstać w ciągu 3 miesięcy,
 • dobrze przemyślany i funkcjonalny układ pomieszczeń – zdaniem specjalistów Oferteo, za 200 tys. zł można postawić dom o metrażu od 75 do 100 m2. Nie możesz sobie pozwolić na utratę powierzchni użytkowej, więc skorzystasz z projektu, który maksymalnie wykorzystuje atuty dostępnej powierzchni;
 • prostota realizacji – im prostszy projekt, tym większa szansa, że budowa odbędzie się bez żadnych przykrych niespodzianek.
Pamiętaj!
Im szybsza budowa domu, tym mniejszy jego koszt. Krócej płacisz za zaangażowanie ekipy budowlano-wykończeniowej. Koszt, jaki poniesiesz na opłacenie fachowców w ciągu trzech miesięcy budowy domu szkieletowego będzie znacznie mniejszy niż dwunastomiesięczna budowa domu murowanego.

Jak każde rozwiązanie, budowa domu gotowego za 200 tys. zł ma też wady:

 • ograniczoną liczbę projektów, z których możesz korzystać,
 • brak możliwości zastosowania skomplikowanej architektury,
 • brak możliwości zbudowania domu o większej powierzchni niż 100 m2.

Mimo wszystko warto zauważyć, że zalety budowy domu do 200 tys. zł przeważają nad wadami. Co więcej, dla wielu osób te wady mogą nie mieć znaczenia, ponieważ:

 1. Akurat nie szukają skomplikowanych projektów, chcą wybudować prosty dom.
 2. Nie potrzebują domu o dużej powierzchni.

Jeśli należysz do tych osób, to dom do 200 tys. zł jest dla ciebie bardzo dobrym rozwiązaniem. Za taką sumę bez problemu można wybudować dom pod klucz, który spełni wymagania całej rodziny.

Jak oceniasz ten poradnik?
Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Dziękujemy za Twoją opinię!
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco