zbrojenie fundamentów pod dom

Zbrojenie fundamentu – instrukcja krok po kroku. Jak prawidłowo zbroić fundamenty?

Zbrojenie fundamentu – instrukcja krok po kroku. Jak prawidłowo zbroić fundamenty?

Zbrojenie fundamentu polega na jego wzmocnieniu. Wykonuje się za pomocą stalowych prętów, z których tworzona jest specjalna konstrukcja. Zbrojenie ławy fundamentowej gwarantuje wytrzymałość i stabilność szkieletu budynku. Jak właściwie wykonać zbrojenie fundamentów? Jakie narzędzia i materiały będą potrzebne do pracy?

author box img

Szymon Machniewski

Zaktualizowano: 22 maja 2023 22.05.2023 Czas lektury: 12min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 44620 Specjalistów od Fundamentów blisko Ciebie

Dom powinien być wybudowany w taki sposób, by był solidny i trwały. To ważne, by oparty był na wytrzymałej podstawie, którą jest zwykle fundament. Dla zwiększenia jego trwałości wykonywane jest zbrojenie fundamentów. W jaki sposób? Jak przebiegają prace mające na celu zbrojenie fundamentu?

Zbrojenie fundamentu – czy jest konieczne?

Jednym z etapów budowy domu jest zbrojenie fundamentów, czyli ich wzmocnienie. Fundament stanowi podstawę budynku. Jeśli będzie składał się wyłącznie z betonu, nie będzie spełniać swojej funkcji: stabilnego i równomiernego przekazywania obciążeń budynku na grunt. Źle wykonane zbrojenie może mieć wpływ na trwałość konstrukcji obiektu. Jego ściany mogą popękać. W niektórych przypadkach możesz być nawet zmuszony do całkowitej rozbiórki.

Zbrojenie fundamentu wykonuje się za pomocą podłużnych prętów oraz tzw. strzemion (elementów łączących i nadających całej konstrukcji zbrojącej oczekiwany kształt). Do wykonania konstrukcji używa się prętów o średnicy 4-6 mm. Główny fundament stabilizuje się prętami o średnicy 12-16 mm (pręty o różnych średnicach krzyżuje się). Ich zadaniem jest scalenie fundamentu z całą konstrukcją.

Do zbrojenia fundamentów niezbędne są takie narzędzia jak:

 • łopata,
 • poziomica (najlepiej laserowa, abyś mógł przy jednym pomiarze ocenić równość większej przestrzeni),
 • giętarka do prętów, która umożliwia ich dopasowanie do struktury budowli,
 • obcęgi służące do przecięcia drutów,
 • wibrator wgłębny do betonu,
 • zagęszczarka.

Trwałe wiązanie gwarantuje, że fundament jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. W przypadku skomplikowanych konstrukcji budynku połączenie fundamentów może być trudne, jednak jest wykonalne. Problematyczne może okazać się np. zbrojenie ław fundamentowych w narożnikach budowli.

Rodzaje zbrojeń fundamentu

Wybór właściwego rodzaju zbrojenia fundamentu ma wpływ na konstrukcję budynku. Wyróżnia się:

 1. Zbrojenie nośne – uznawane za podstawowe wzmocnienie budynku. W przypadku tego rodzaju zbrojenia uwzględnia się obciążenia, na które narażona jest konstrukcja.
 2. Zbrojenie uzupełniające – jest to zbrojenie dodatkowe, które wzmacnia zbrojenie fundamentu nośnego. Nie występuje samodzielnie. Składa się z zagiętych prętów, które montuje się zarówno na dole, jak i na górze ław. W przypadku długich ław pręty powinny na siebie zachodzić minimum 70 cm, aby elementy konstrukcji połączyć w jedną całość.

Może się zdarzyć, że będziesz musiał połączyć obie kondygnacje budynku. W takiej sytuacji wystarczy, że wysuniesz (na długość pozwalającą zrobić minimum 70 cm zakładki) startery, czyli pręty łączące się ze zbrojeniem elementów żelbetowych wyższej kondygnacji.

Jeśli nie wiesz, jaki rodzaj zbrojenia fundamentu będzie odpowiedni do wykonania konstrukcji domu, skontaktuj się ze specjalistami od fundamentów z Białegostoku, firmami wykonującymi fundamenty z Torunia lub twojego miasta. Roboty ziemne to ważny etap budowy. Przeprowadzony prawidłowo, nie będzie powodował komplikacji w dalszej części stawiania budynku.

Fundamenty - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 44 620 Specjalistów od Fundamentów najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Zbrojenie fundamentu – schemat

Istnieją różne metody zbrojenia fundamentu. Schemat zbrojenia w fundamencie listwowym w przekroju poprzecznym będzie prostokątem. Uwagę trzeba zwrócić na to, że na fundament listwy działają dwie główne siły – od dołu i od góry, z obciążenia domu. Środek pasa fundamentu pozostaje niemal nieobciążony. Dla skompensowania działania obu sił zwykle stosowane są dwa pasy zbrojenia roboczego umieszczone powyżej i poniżej. Takie zbrojenie fundamentu okazuje się wystarczające w przypadku fundamentów płytkich lub średnio głębokich, sięgających do około 100 cm głębokości. Jeśli jednak mamy do czynienia z fundamentami głębokimi, konieczne jest dodatkowe, poprzeczne wzmocnienie.

Za pomocą cienkich stalowych prętów okucia robocze są mocowane tak, by utrzymać zbrojenie we właściwej pozycji. W ten sposób powstaje zbrojenie strukturalne. Pręty zbrojenia podłużnego spina się podporami poziomymi i pionowymi, np. w postaci zamkniętej pętli.

Nieco inaczej prezentuje się schemat zbrojenia fundamentu paskowego. Stosowane są pręty podłużne, żebrowane, przenoszące główny ciężar, a także pręty gładkie o grubości 6-8 mm przy zbrojeniu nadproży konstrukcyjnych.

Zbrojenie fundamentów – cena w 2023 roku

Orientacyjne ceny zbrojenia fundamentów wyglądają następująco:

 • pręty ze stali o długości 12 m: 50-70 zł za sztukę,
 • strzemiona z drutu o średnicy 6-8 mm: 2,5-4 zł za 1 mb,
 • beton klasy C16/20: 350-400 zł za m³.

Koszt zbrojenia fundamentów zależy przede wszystkim od wielkości stawianego budynku. Im będzie on większy, tym więcej materiałów budowlanych do zbrojenia fundamentów będziesz potrzebował.

Od czego jeszcze zależy cena? Na to pytanie odpowiada nam Specjalista Oferteo.pl

PB Konstbud Marian Zawadka

Marian Zawadka

PB Konstbud Marian Zawadka

Na cenę wpływa cena materiałów plus robocizna. Na robociznę wpływają koszt pracownika, koszty ogólne oraz zysk firmy. Natomiast materiał czyli cena stali to cena producenta i hurtowników, którzy dostarczają tą stal. Są to podstawowe czynniki cenotwórcze, jeżeli chodzi o samo zbrojenie.

Od jakiegoś czasu (mniej więcej od dwóch miesięcy) cena stali jest ustabilizowana, natomiast cena roboczogodziny pracownika jest zmienna i może się różnić w zależności od firmy. Uzależnione jest to między innymi od wysokości ubezpieczenia, podatków i najniższej stawki, od której się bazuje. To jest już ruchome. 

Zleć pracę specjalistom, a otrzymasz dokładną wycenę usługi.

Jak wykonać zbrojenie fundamentów krok po kroku?

Aby zrobić zbrojenie fundamentu pod dom, warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Przede wszystkim do zbrojenia ławy fundamentowej stosuje się beton wysokiej klasy. Zapewni to wytrzymałość i zapobiegnie pękaniu i uszkodzeniu konstrukcji. Ponadto należy pamiętać, że wysokość ławy zbrojonej zależy od obciążenia, jakie ma przenosić fundament.

Przyjmuje się, że ława zbrojona powinna mieć:

 • 30-40 cm wysokości,
 • 60-80 cm szerokości.

Z kolei ława niezbrojona:

 • do 40 cm wysokości,
 • do 80 cm szerokości.

Jakie są etapy zbrojenia fundamentu? Prezentujemy je poniżej!

Etap 1: Wyznaczenie miejsca pod fundament

Teren pod fundamenty należy wyznaczyć zgodnie z projektem domu. Pamiętaj, że fundament powinien być osadzony poniżej granicy przemarzania gruntu. Jest ona zależna od lokalizacji i wynosi 0,8-1,4 m. Miejsce pod fundament wyznacza się poprzez oznaczenie wszystkich osi geometrycznych i charakterystycznych dla budynku punktów. Sznurek czy żyłka, które sprawdzą się do wyznaczenia linii ułożenia kostki brukowej, w przypadku fundamentów będą niepraktyczne. Są zbyt giętkie. Warto zatem wykonać tzw. ławę drutową. Polega ona na przywiązaniu stalowego drutu do desek.

Musisz też pamiętać, aby w miejscu narażonym na osiadanie ziemi umieścić tzw. raper. Co to takiego? To punkt odniesienia, który służy do wyznaczania innych wysokości budowy. Za raper może posłużyć linia namalowana na słupku ogrodzeniowym lub wbita w ziemię kształtka.

Etap 2: Niwelacja terenu

Aby wykonać zbrojenie fundamentu, musisz również usunąć górną warstwę ziemi, czyli humus. Dół o głębokości ok. 15-30 cm możesz wykonać łopatą lub koparką. Pamiętaj jednak, że najem specjalistycznego sprzętu jest kosztowny.

Podczas niwelacji terenu zwiń ławy drutowe. Zainstaluj je ponownie, gdy usuniesz już nadmiar ziemi. Zwróć przy okazji uwagę na kształt wykopu pod ławę fundamentową. Powinien on być w dolnej części o ok. 15 cm węższy od górnej. Na tym etapie warto również pamiętać o tym, że:

 • dno wykopu należy wypoziomować,
 • warstwa betonu w ławie fundamentowej powinna mieć 10 cm.

Do wykonania tego etapu prac warto wykorzystać tzw. chudy beton, który ma małą zawartość cementu. Stworzona warstwa zapobiega mieszaniu się wysokiej jakości betonu ze zbrojenia fundamentu z gruntem.

Po wykonaniu wykopu dno i jego boki należy wyłożyć folią hydroizolacyjną. Zwróć uwagę na to, aby była precyzyjnie zainstalowana i wystawała po obu stronach wykopu ok. 25 cm.

Etap 3: Deskowanie ławy fundamentowej

Ten etap prac nie jest skomplikowany. Polega na umieszczeniu desek w ławie fundamentowej. Pamiętaj jedynie o tym, aby deski zamontować dopiero po upływie ok. 24 h od wylania betonu, aby go nie naruszyć.

Etap 4: Zbrojenie fundamentu

To docelowy element prac podczas robienia konstrukcji budynku. Zbrojenie wykonuje się za pomocą specjalnych prętów. Na ich długości powinny znaleźć się specjalne łączenia poprzeczne. W narożnikach budynku możesz je wykonać na dwa sposoby:

 1. Łącząc proste pręty główne za pomocą dodatkowych prętów wygiętych w literę L.
 2. Wyginając ok. 20 cm zakończenia prętów głównych pod kątem prostym.
Pamiętaj!
Odległość od warstwy chudego betonu do dolnej płaszczyzny zbrojenia ma wynosić 4 cm, a wszystkie miejsca styku mają być połączone drutem więzadłowym.

Etap 5: Zalewanie fundamentu betonem

Przygotowaną wcześniej konstrukcję musisz zalać betonem. Zanim przystąpisz do tej czynności, pamiętaj o polaniu deskowania wodą. Pomoże to usunąć deski bez naruszania warstwy betonu. Następnie zalej deskowanie betonem i pamiętaj o jego zagęszczeniu! Gdy beton lekko zwiąże, wyrównuj jego powierzchnię łopatą.

Uwaga!
Prace należy wykonywać szybko, tak, by jedna warstwa betonu nie podeschła przed wylaniem kolejnej.

Zbrojenie fundamentu będzie wykonane właściwie, jeśli po wylaniu betonu będziesz go polewał wodą do 14 dni. Co ważne, betonu nie należy polewać w momencie, gdy temperatura powietrza spadnie poniżej +5°C.

Szalunek zbrojenia ławy fundamentu możesz zdjąć po tygodniu od wylania betonu. Pamiętaj jednak, że ława fundamentu zyska maksymalną wytrzymałość dopiero po ok. miesiącu od zakończenia prac. Wtedy dopiero możesz ją zaizolować przed wilgocią papą podkładową. Po wykonaniu izolacji możesz zasypać fundament.

Etap 6: Zbrojenie fundamentów – odbiór

Kierownik budowy w trakcie dokonywania odbioru prac związanych ze zbrojeniem fundamentów przeprowadza ich dokładną kontrolę. Takie działania powinny przy tym obejmować:

 • klasę i gatunek stali zbrojeniowej wykorzystanej do zbrojenia fundamentów,
 • klasa betonu zastosowana w zbrojeniu,
 • średnice i liczba prętów zbrojeniowych,
 • zastosowane odległości pomiędzy prętami,
 • zastosowana grubość otuliny,
 • długość zakładów i zakotwienia prętów,
 • usytuowanie starterów w zbrojeniu,
 • zamocowanie uziomu bednarki do zbrojenia.

Po kontroli kierownik budowy umieszcza w dzienniku budowy stosowny wpis – sprawdzenie i odebranie zbrojenia fundamentów oraz oznaczenie rodzaju zastosowanej stali zbrojeniowej.

Zbrojenie ławy fundamentowej – o czym warto pamiętać?

Bez względu na to, czy stawiasz dom z pozwoleniem na budowę, czy też zdecydowałeś się na konstrukcję, która go nie wymaga, musisz właściwie wykonać zbrojenie fundamentu.

O czym warto pamiętać podczas prac na budowie?

 1. Im większy dom, tym większy będzie szkielet złożony ze stalowych prętów.
 2. Przed przystąpieniem do zbrojenia ław fundamentowych należy sprawdzić, czy nie będą one ingerowały w istniejące już instalacje. Wykop pod fundament można robić wyłącznie w odległości min. 50 cm od przewodów.
 3. Zanim przystąpisz do betonowania zbrojenia fundamentu, musisz odnotować wykonane prace w dzienniku budowy.
 4. Do prac zbrojeniowych dobrze wykorzystać beton towarowy, który dociera na miejsce budowy w wersji ostatecznej, gotowej do użycia i daje gwarancję jakości.

Jeśli chcesz mieć pewność, że wiązanie zbrojenia wytrzyma wiele lat, kontroluj podczas pracy nie tylko rodzaj użytych materiałów czy usytuowanie ławy na planie budowy domu, ale również rzędne wysokościowe ławy fundamentu czy głębokość posadowienia prętów. Wszystkie te elementy są bardzo istotne i wpływają na trwałość konstrukcji.

Zbrojenie fundamentów – najczęstsze błędy

fundamenty pod dom jednorodzinny przed zbrojeniem

Wiesz już, jak zrobić zbrojenie fundamentów. Warto jednak, abyś poznał też najczęściej popełniane błędy podczas ich wzmacniania:

 1. Brak badań dotyczących warunków gruntowych – badania te są niezbędne, aby ocenić, czy budynek zniesie wszelkie obciążenia.
 2. Zbyt płytkie zamontowanie fundamentów – grozi to niekorzystnym działaniem niskiej temperatury górnej warstwy ziemi na fundament.
 3. Brak zabezpieczenia wykopów przed osypywaniem się ziemi – gdy dostanie się ona do betonu, nie zwiąże on prawidłowo.
 4. Niewłaściwe zamontowanie prętów zbrojeniowych.
 5. Przerwanie ciągłości zbrojenia.
 6. Brak izolacji ławy fundamentowej.
 7. Niewłaściwie ubity beton.
 8. Wykorzystanie do zbrojenia fundamentów materiałów słabej jakości, np. stali skorodowanej, z pozostałościami tłuszczów, bitumów i innych zabrudzeń, co pogarsza przyczepność betonu.
 9. Zbyt mała otulina – powinna ona być nie mniejsza niż 50 mm.
 10. Nieprawidłowe dozbrojenie miejsc łączenia ław fundamentowych.
 11. Brak dospawania do zbrojenia fundamentów uziomu fundamentowego.

Częstym błędem jest również zlekceważenie konieczności pielęgnacji wylanego betonu. Dbałość o niego pozwoli zachować jego właściwości na długie lata. Jeśli więc decydujesz się na budowę domu, a nie masz o tym pojęcia, zleć pracę specjalistom. Będziesz miał pewność, że fundament został właściwie wylany i konstrukcja domu wytrzyma działanie czynników atmosferycznych.

Czy można kupić gotowe zbrojenie fundamentów?

Tak, istnieje możliwość zakupu gotowego zbrojenia fundamentów. Mają one postać prefabrykowanych strzemion, czyli zbrojenia poprzecznego. Takie rozwiązanie sprzyja skróceniu prac ziemnych prowadzonych na budowie.

W przypadku gdy prowadzisz budowę domu systemem gospodarczym, możesz zamówić gotowe zbrojenie fundamentów. W takiej sytuacji wymiary ławy fundamentowej są zwykle typowe, a usługodawcy są w stanie zrealizować je od ręki. Na inne trzeba będzie trochę poczekać. Cena gotowych elementów zbrojeniowych zależy od wykorzystanej średnicy prętów i gatunku stali.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zbrojenia fundamentów

Dodano: 16 lutego 2021 Zaktualizowano: 22 maja 2023

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco