fundamenty na tle domu jednorodzinnego

Ile kosztują fundamenty? Koszt wylania fundamentów

Ile kosztują fundamenty? Koszt wylania fundamentów

Nie da się postawić domu jednorodzinnego bez solidnych fundamentów. Tworzą podstawę konstrukcyjną budynku, chronią go przed zawilgoceniem i izolują zimno wychodzące z gruntu. Jaki jest koszt fundamentów w 2023 r.? Jak wygląda cennik? Co wpływa na koszt fundamentów w 2023 r.? U nas dostaniesz informacje z pierwszej ręki, ponieważ poprosiliśmy naszych specjalistów o dokładny cennik fundamentów!

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 7 lutego 2023 07.02.2023 Czas lektury: 12min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 44844 Specjalistów od Fundamentów blisko Ciebie

Koszt fundamentów – od czego zależy?

Co wpływa na cenę fundamentów? Poniżej najważniejsze czynniki:

 • rodzaj fundamentów,
 • warunki gruntowe na działce – koszt fundamentów rośnie na działkach z wysokimi wodami gruntowymi lub przy usypującej się ziemi,
 • podpiwniczenie – piwnica w projekcie wpływa na cenę fundamentów – oznacza to większą powierzchnię ścian fundamentowych, rośnie więc koszt materiałów i robocizny,
 • warunki pogodowe – jeśli prace prowadzone są w czasie niekorzystnej pogody (np. deszczowej), to cena może wzrosnąć,
 • rodzaj budynku i jego ciężar – im cięższy i bardziej wymagający budynek, tym większe koszty fundamentów,
 • kąt nachylenia – czasami wymusza wykonanie stworzenia dodatkowych murków oporowych lub wyrównania ziemi przed rozpoczęciem prac.

Na ceny fundamentów wpływają też stale rosnące ceny materiałów i robocizny.

Pamiętaj!
Do wykonania fundamentów należy wybrać sprawdzoną, polecaną ekipę – jeśli na tym etapie pojawią się błędy wykonawcze, ciężko będzie je naprawić.
Interesują Cię specjaliści w dziedzinie budownictwa gotowi podjąć się Twojego zlecenia? Sprawdź nasz ranking i wybierz najlepiej dopasowaną ekipę budowlaną już teraz!

Koszt wylania fundamentów a ich rodzaj

Rodzaj fundamentów jest jednym z głównych czynników wpływających na ostateczny koszt.

Rodzaje fundamentów to:

 • fundamenty bezpośrednie – obciążenie w takich fundamentach przekazuje powierzchnia podstawy; zaliczane są do nich: ławy fundamentowe, stopy fundamentowe, płyty fundamentowe, ruszty fundamentowe, bloki fundamentowe, skrzynie fundamentowe;
 • płyty pośrednie – obciążenie w tego typu fundamentach przekazywane jest przez pobocznicę fundamentu; zaliczane są do nich: pale fundamentowe, studnie fundamentowe, kesony, kolumny, ściany szczelinowe, słupy, zawieszone i stojące pale.
Uwaga!
Najlepszymi gruntami do prac w ziemi są niespoiste. Da się pracować na niektórych gruntach spoistych, ale jest to znacznie kosztowniejsze i nie pozwala na użycie najtańszych fundamentów, czyli ław.

Koszt fundamentów w 2023 roku

Warto wiedzieć, że różnice w cenie za 1 m² fundamentów mogą wynosić nawet 100, a często i 200 procent. Ile kosztują fundamenty w 2023 r. w przeliczeniu na m²?

Cena fundamentów w 2023 r. to ok. 250-500 zł za m², w zależności od projektu oraz warunków gruntowych (zazwyczaj to ok. 300 zł za m²). Wyższe ceny (450-500 zł za 1 m², a nawet więcej) odnoszą się głównie do droższych ław fundamentowych. W mniejszych miejscowościach koszt budowy fundamentów może być niższy.

Uwaga!
Koszty wykonania fundamentów w wielu firmach mogą nie obejmować wykonania podbudowy. Dlatego przed zleceniem prac warto zapytać o dokładny cennik fundamentów. Przeglądaj oferty firm od fundamentów z Warszawy, wykonawców fundamentów z Wrocławia lub Twojego regionu i dowiedz się, ile będzie kosztowało Twoje zlecenie.

Koszty wykopu pod fundamenty – od czego zależą?

Roboty ziemne to początek prac przy budowie domu. Są stresujące, ponieważ nigdy nie wiadomo, co można znaleźć w ziemi. Po etapie wykopu pod fundamenty emocje nieco opadają – jeśli nie trafisz na żadne przeszkody, to jest w porządku. Koszt wykopu będzie zależał od rodzaju gruntu, powierzchni i głębokości prac, ich trudności, konieczności bądź braku konieczności zagęszczania gruntu:

 • koszt ręcznego wykopu pod fundamenty to ok. 150 zł za godzinę pracy ekipy,
 • koszt mechanicznego wykopu to od 180 do 250 zł za godzinę pracy.

Tańsze jest wynajęcie sprzętu (z operatorem), kosztuje to ok. 150 zł za godzinę.

Ile kosztują szalunki i wykonanie zbrojenia fundamentów?

Po wykopie przychodzi czas na ułożenie szalunków, które następnie zostaną uzbrojone. Szalunki wykonuje się z desek o grubości 3 cm albo z płyt OSB. Można także zastosować płyty MFP o grubości 18 mm. Cena za 1 m³ desek to od 600 do 800 zł/m³. Z kolei cena za płyty OSB waha się od 400 do 550 zł/m³ (w przypadku płyty OSB 3) albo od 1 200 do 1 500zł/m³ (płyta OSB 5).

Wykonanie zbrojenia wzmacnia fundamenty i zapobiega pęknięciom w przypadku osiadania gruntu. Do zbrojenia potrzeba:

 • prętów ze stali żebrowanej,
 • lub gładkiej.

Kosztują one ok. 50-60 zł/szt. Standardowo do wykonania zbrojenia domu jednorodzinnego używa się 4 prętów. To oznacza, że za materiał zapłacisz od 200 zł do 240 zł. Do połączenia zbrojenia potrzebny jest drut – 10 m kosztuje ok. 15 zł.

Ile kosztuje wylanie fundamentów?

Szalunki należy teraz wypełnić betonem C16/20,1 m³ tego materiału kosztuje ok. 300 zł. Potrzebujesz nawet kilkanaście metrów sześciennych tego materiału. To oznacza, że za wypełnienie zapłacisz ok. 4 500 zł. Może się jednak okazać, że wystarczy zaledwie kilka metrów sześciennych, co obniży koszty betonu o 1/3.

Jeśli grunt tworzy korzystne warunki, możesz przejść do budowania ścian fundamentowych. Jeżeli jednak sytuacja jest trudniejsza, musisz wykonać jeszcze podkład z betonu C8/10, o grubości 10 cm. Za 1 m³ zapłacisz dodatkowo od 280 zł do 320 zł. Łączny koszt dodatkowej warstwy to około 3 500-4 500 zł dla domu jednorodzinnego.

Jaki jest koszt postawienia ścian fundamentowych?

Do tego potrzebujesz:

 • betonu, z którego powstaną ściany monolityczne,
 • albo bloczków betonowych,
 • silikatowych,
 • lub pustaków zasypowych do wykonania ścian murowanych.

Od tego wyboru zależeć będzie cena fundamentów. Najtańsze są bloczki betonowe. Postawienie ścian z użyciem tego materiału kosztuje od 70 zł/m² do 120 zł/m². Wykonanie tej samej pracy z użyciem bloczków silikatowych to koszt od 100 zł/m² do 160 zł/m². Ściany wykonane z bloczków betonowych musisz później jeszcze zabezpieczyć przed wilgocią.

Droższe są ściany fundamentowe z pustaków zasypowych. Użycie tej metody to wydatek rzędu od 90 zł/m² od 150 zł/m². Do tego trzeba również doliczyć wypełnienie ścian betonem, co kosztuje dodatkowo od 190 zł/m³ do 220 zł/m³.

Najdroższe są ściany fundamentowe monolityczne, czyli wykonane z betonu klasy C16/20. Za 1 m³ zapłacisz w tym przypadku ok. 300 zł.

Jaki jest koszt izolacji fundamentów?

Każdy rodzaj fundamentów musi zostać odpowiednio zaizolowany. Inaczej dom zacznie wilgotnieć z powodu wyciągania przez konstrukcję wody gruntowej. Będzie też zwyczajnie zimny – najwięcej ciepła ucieka w ziemię. Solidnie zaizolowane fundamenty zmniejszą rachunki za ogrzewanie. Pozwolą też uniknąć problemów z zakażeniem ścian (grzybem od wilgoci).

Ile kosztuje izolacja fundamentów?

 1. Wykonanie izolacji przeciwwilgociowych na ławach. Można to zrobić za pomocą folii hydroizolacyjnej, która kosztuje ok. 10 zł lub kładąc termozgrzewalną papę asfaltową. To wydatek mniej więcej dwukrotnie większy – od 15 zł/m² do 25 zł/m². Jeżeli grunt na działce jest korzystny, wystarczy wykonać izolację z lepiku asfaltowego na zimno. Koszt to ok. 120 zł za 20 kg.
 2. Ocieplenie ścian. Do tego posłuży styropian lub płyty polistyrenowe, które są bardziej odporne na uszkodzenia. Styropian kosztuje ok. 250 zł/m³, natomiast płyty polistyrenowe od 500 zł/m³.
 3. Zasypanie fundamentów. W przypadku niespoistego gruntu, będzie to wydatek rzędu 40 zł/m³. Koszty się zwiększają, jeśli grunt jest spoisty – wynoszą wtedy ok. 50 zł/m³. Zasypanie ścian można wykonać także keramzytem. Będzie on jednocześnie ocieplał fundamenty. Materiał kosztuje ok. 200zł/m³.

Na koniec należy wykonać podłogę na gruncie, którą tworzy kilka warstw:

 1. Pierwszą z nich jest podsypka, do której potrzebny jest piasek. Za materiał i robociznę zapłacisz 50 zł/m². To dość ważny element w fundamentach, stabilizuje podłogę i przeciwdziała przesiąkaniu wody. Można z niej zrezygnować, jeśli zdecydujesz się na grubszą warstwę styropianu, który kładzie się w następnej kolejności. Grubość styropianu waha się od 15 cm do 50 cm, a jego cena wynosi od 45 zł/m² do 75 zł/m².
 2. Na ocieplenie wylewa się beton, który kosztuje od 300 zł/m³.
Fundamenty - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 44 844 Specjalistów od Fundamentów najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Koszt budowy fundamentów z piwnicą

W przypadku budowy fundamentów z piwnicą warto przyjrzeć się szczegółowo cennikowi prac i materiałów. Do kosztów fundamentów (ok. 120 zł za m² materiałów i ok. 60 zł za robociznę) trzeba doliczyć płyty betonowe i ściany fundamentowe piwnicy.

Koszt budowy ścian fundamentowych piwnicy wyliczany jest na podstawie ich powierzchni (przy piwnicy o powierzchni ok. 100 m² koszt materiałów za 1m² to ok. 60 zł, a koszt robocizny – ok. 40 zł, łącznie to ok. 100 zł a m²).

Podsumowując – łączny koszt fundamentu i piwnicy 100 m² to ok. 45 tys. zł. Co mieści się w tych kosztach?

 • koszt zaprawy do fundamentów,
 • bloczki betonowe,
 • izolacja – zarówno przeciwwilgociowa, jak i pozioma (pod ścianami),
 • nadproża prefabrykowane,
 • budowa ścian nośnych,
 • izolacja ścian nośnych.

Koszt budowy fundamentów bez piwnicy

W koszt budowy fundamentów bez piwnicy wlicza się przede wszystkim wykonanie płyty fundamentowej na gruncie. W takim przypadku koszt materiałów to ok. 200 zł za m², a koszt robocizny – ok. 70 zł za m².

W tej cenie powstanie fundament na bazie płyty, podbudowa z posypki, ekipa wykona prace ziemne (wykop), a łączny koszt to ok. 30 tys. zł.

Jaki jest koszt fundamentów pod dom 100 m2?

Największą różnicę w cenie odczujesz w przypadku wyboru opcji fundamentów: z piwnicą lub bez piwnicy. W przypadku domu 100 m² można przyjąć orientacyjną cenę ok. 300-350 zł za m² dla fundamentu bez piwnicy i ok. 400-450 zł dla fundamentu z piwnicą.

Koszt fundamentów pod dom 100 m² to ok. 35-45 tys. zł za całość (robocizna + materiały). W cenę wliczone są koszty prac ziemnych.

Jaki jest koszt fundamentów pod dom 35 m2?

Mniejszy metraż oznacza znacznie mniejsze wydatki, ale z drugiej strony - na terenie budowy ekipa najczęściej musi zorganizować ten sam sprzęt i wykonać ten sam zakres prac (tylko w mniejszej skali).

Oznacza to, że cena całościowa będzie niższa w porównaniu do domu 100m², ale może być wyższa w przeliczeniu za m². Można przyjąć, że cena za m² w tym przypadku to ok. 350 zł. Koszt fundamentów pod dom 35m² wyniesie ok. 12 tys. zł.

Co jest tańsze: ława czy płyta fundamentowa?

Tańszym i najpowszechniej używanym materiałem są ławy fundamentowe. Ile kosztują ławy fundamentowe? Średnia cena za 1 m² wynosi ok. 150-200 zł (koszt prac) plus ok. 50-100 zł (koszt materiału). Koszt za płytę fundamentową to nawet ok. 450 zł za m². Ławy są świetne pod domy murowane, bo mogą znosić większe obciążenia. Lekki dom szkieletowy może stanąć na niezbyt głęboko posadowionej płycie fundamentowej (ale nie musi).

Jakie fundamenty wybraliby nasi specjaliści? Czy warto szukać innych rozwiązań, zamiast wybierać między najbardziej popularnymi ławami i płytami? Zdaniem specjalisty od fundamentów, wszystko zależy od projektu domu:

Specjalista Oferteo.pl

Specjalista Oferteo.pl

Im wyższy budynek, tym więcej muszą unieść fundamenty. To jest przeliczane przez konstruktorów. Na 10 projektów płyta fundamentowa jest stosowana w jednym-dwóch przypadkach. Zazwyczaj projekty, które do mnie trafiają, są przygotowywane na następujących fundamentach: ława (wylewana w szalunkach lub wykopach) i ściana fundamentowa – najczęściej murowana z bloczków, a nie żelbetowa. Zdarzają się też rzadko ściany fundamentowe lane w szalunkach. To podnosi cenę wykonania, bo trzeba wynająć szalunki, wszystko zaszalować, zazbroić… Dopiero wtedy wszystko jest w całości lane. Jest to na pewno stabilniejsze niż murowane z bloczków betonowych, ale rzadziej stosowane.

Jak widać płyta fundamentowa nie cieszy się popularnością, choć jej niewątpliwą zaletą jest fakt, że może być znacznie płycej umieszczona w gruncie niż ławy. Jej wykonanie jest też znacznie szybsze. Jednak na wielu głównym czynnikiem wyboru (jeśli grunt na niego pozwala) jest cena.

Co wpływa na koszt ław? O to również zapytaliśmy wykonawcę fundamentów pod domy jednorodzinne:

Specjalista Oferteo.pl

Specjalista Oferteo.pl

Cena za 1 m² fundamentów zależy od tego, jak szeroka jest ława. Ławy są różnej szerokości i głębokości, trzeba też wziąć pod uwagę, ile jest tych ław. Bardzo często stosuje się też teraz podbeton pod ławę. Do tego dochodzą folie, którzy jedni biorą pod uwagę, a inni niekoniecznie.

Co obniży koszt budowy fundamentów?

wykonane zbrojenie fundamentów domu jednorodzinnego

Podstawowe ruchy, jakie można wykonać w celu obniżenia kosztu wykonania fundamentów pod dom jednorodzinny, to:

 1. Dokładna analiza gruntu działki przed zakupem: rodzaju, nośności, poziomu wody oraz innych „niespodzianek”, czyli sprawdzenie na miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, czy w gruncie nie znajdują się ważne instalacje.
 2. Wybór ław fundamentowych – jeśli grunt na to pozwala. Ustal to z geodetą na etapie wyboru projektu domu i technologii budowy.
 3. Jeśli możesz – zrezygnuj z piwnicy. Koszt wylania fundamentów pod dom podpiwniczony może być nawet o 30 procent wyższy w porównaniu do cen fundamentów pod dom bez piwnicy.
 4. Wybierz sprawdzoną ekipę. Fundamenty to podstawa domu – nie chcesz mieć problemu z ich poprawianiem, bo na dalszych etapach budowy domu jest to po prostu niemożliwe. Tymczasem problemy np. ze złą izolacją fundamentów wychodzą dopiero po zamieszkaniu w budynku.

Co może sprawić, że plany obniżenia kosztów budowy fundamentów się nie spełnią? Na co uważać? O to również zapytaliśmy jednego z wykonawców:

Specjalista Oferteo.pl

Specjalista Oferteo.pl

Główna trudność to wysoki poziom wód gruntowych. Ciężko jest wtedy wykonać fundament, więc koszty rosną. Można je wykonać na bardzo wilgotnym gruncie, ale jest wtedy potrzeba odsączania tego gruntu za pomocą pomp igłowych – i to podnosi cenę usługi. Wody szczególnie przeszkadzają wczesną wiosną lub jesienią. Wtedy przy projektowaniu trzeba rozważyć płytę fundamentowę zamiast klasycznych fundamentów.

Koszt fundamentów to od 10 do 15% całości kosztów ponoszonych na budowę domu. Jeśli tylko się da – warto go obniżyć. Jednak pamiętaj: nigdy kosztem jakości. Podstawa twojego domu musi być solidna, aby służył Ci przez długie lata.

Dodano: 12 stycznia 2021 Zaktualizowano: 7 lutego 2023

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco