ławy fundamentowe pod nowy dom na terenie budowy

Ławy fundamentowe – cena za m3. Czym są i jak je zrobić?

Ławy fundamentowe – cena za m3. Czym są i jak je zrobić?

Ławy fundamentowe są rodzajem fundamentu stanowiącego podstawę domu. Przenoszą obciążenia ze ścian fundamentowych i innych przegród budowlanych. To alternatywa dla płyt fundamentowych. Sprawdź, jak zrobić ławy fundamentowe i ile kosztują.

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 28 marca 2023 28.03.2023 Czas lektury: 8min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 44859 Specjalistów od Fundamentów blisko Ciebie

Dom musi mieć solidne oparcie. Jego podstawę stanowią fundamenty, których odpowiednie wykonanie wpływa bezpośrednio na stabilność wznoszonego na nich budynku. Jeden z tradycyjnych rodzajów fundamentów stanowi ława fundamentowa. Zobacz, czym ona jest i dlaczego wciąż wielu inwestorów ją wybiera. Ile kosztuje wykonanie 1 m³ ławy fundamentowej?

Co to są ławy fundamentowe?

Ława fundamentowa jest rodzajem fundamentu bezpośredniego. Najczęściej jest wykorzystywana pod dom jednorodzinny, rzadziej pod garaż, budynek gospodarczy czy domek letniskowy. Umieszcza się ją pod powierzchnią gruntu, dokładnie poniżej poziomu jego przemarzania.

Ma postać poziomych belek o prostokątnym przekroju. Jest najniżej położoną konstrukcją fundamentów, dlatego to właśnie wylanie ław fundamentowych rozpoczyna budowę domu przez firmę budowlaną. Ławy najczęściej wylewa się beton towarowym, ale można też wykorzystać bloczki betonowe lub cegły. Nie jest to jednak tak wytrzymałe rozwiązanie. Wewnątrz ławy (w razie konieczności) może zostać wykonanie zbrojenie ławy fundamentowej.

Ława fundamentowa skutecznie przenosi ciężar budynku na grunt, tym samym zapewniając wytrzymałość i stabilność całej konstrukcji budowlanej.

Rodzaje ław fundamentowych

Ława fundamentowa to wspólna nazwa dla różnych rodzajów fundamentów. Wyróżnia się kilka rodzajów ław fundamentowych, do których zalicza się:

 • ława fundamentowa zbrojona – solidna i trwała, ze zbrojeniem ławy fundamentowej wewnątrz,
 • ława fundamentowa niezbrojona – znajduje zastosowanie przy wznoszeniu stosunkowo niewielkich budynków i garaży,
 • ława fundamentowa wykonana w wykopie – umieszczana bezpośrednio w gruncie, z wykorzystaniem folii termoizolacyjnej,
 • ława wykonana w deskowaniu – wymaga wykonania szerszego wykopu, w którym zmieści się deskowanie, a także zrobienia warstwy pośredniej z użyciem chudego betonu,
 • ława fundamentowa schodkowa – nazwa wzięła się z wyglądu konstrukcji ławy, przypominającej schodki; stosuje się je w budynkach częściowo podpiwniczonych i na terenach ze spadkiem.

Ławy fundamentowe – cena za m3 w 2023 roku

Ile kosztuje ława fundamentowa? Cena powinna obejmować zarówno materiał niezbędny przy budowie fundamentów, jak i koszty ponoszone w związku z zatrudnieniem fachowców. Koszt robocizny różni się w różnych regionach kraju. Jeśli przyjrzeć się cennikom dotyczącym ław fundamentowych w Polsce, to obejmują one betonowanie, zbrojenie i szalowanie ław fundamentowych. Koszt ten wynosi co najmniej 125 zł za 1 m³ ławy w przypadku domu podpiwniczonego. Skąd taka cena? Szczegóły cennik wykonania ławy fundamentowej poniżej:

 • stal do zbrojenia fundamentów – żebrowane pręty kosztują około 8 000-10 000 zł za tonę,
 • chudy beton na podkład – koszt około 250 zł za 1 m³,
 • strzemiona – 3 zł za sztukę,
 • drut wiązałkowy – około 12 zł za 1 kg,
 • beton na ławę klasy c16/20 – 270 zł za 1 m³,
 • deski szalunkowe – około 1 000 zł za 1 m²,
 • folia hydroizolacyjna – około 14 zł za 1 mb.

Więcej wydasz na ławę fundamentową w domu bez piwnicy – koszt materiałów zamknie się w granicach 150-240 zł za 1 m³, a robocizny – około 65-75 zł za 1 m³.

Fundamenty - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 44 859 Specjalistów od Fundamentów najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Ławy fundamentowe – wymiary

Standardowe wymiary ław fundamentowych są następujące:

 • 30-40 cm wysokości, 60-80 cm szerokości, jeśli chodzi o ławy zbrojone,
 • 30-40 cm wysokości, 50-70 cm szerokości, jeśli chodzi o ławy bez zbrojenia.

Jaki musi być wykop pod wykonanie ławy fundamentowej w gruncie? Głębokość powinna być taka, by sięgała poniżej strefy przemarzania gruntu.

Uwaga!
W Polsce wymieniane są 4 strefy klimatyczne, które mają różne poziomy przemarzania gruntu wynoszące: 80 cm, 100 cm, 120 cm i 140 cm.

Głębokość wykopu pod ławę fundamentową dobiera się także pod kątem tego, czy budujesz budynek podpiwniczony, niepodpiwniczony czy częściowo podpiwniczony. Liczą się również specyficzne warunki gruntowe panujące na działce. Zobacz, czy musisz postarać się o pozwolenie na budowę domu w takim przypadku.

Ławy fundamentowe czy płyta fundamentowa – co wybrać?

Przy budowie domów na ogół stosuje się ławę lub płytę fundamentową. Płyta jest jednolitą konstrukcją z żelbetu. Jej wielkość jest taka sama jak obrys budynku, jaki ma zostać na niej postawiony.

Płyta fundamentowa czy ławy fundamentowe – które rozwiązanie zapewnią stabilną podporę dla całego budynku? Ława nie jest najlepszym rozwiązaniem na działkach z luźnym, słabym gruntem. W przypadku gorszych warunków gruntowych lepiej jest zdecydować się na płytę fundamentową. Dodatkowo zajmuje ona większą powierzchnie niż ława fundamentowa, dlatego równomiernie przenosi obciążenia do gruntu. Tym samym ogranicza ryzyko powstawania odkształceń, które mogłyby się pojawić konstrukcji nośnej budynku. Nie jest to jednak tak powszechne rozwiązanie, stąd wybór inwestorów często pada na ławę fundamentową. Pamiętaj, wszystkie roboty ziemne najlepiej prowadzić z wykorzystaniem wiedzy i doświadczenia fachowców. Firmy wykonujące roboty ziemne znajdziesz w rankingu najlepszych specjalistów od robót ziemnych z Białegostoku, specjalistów od robót ziemnych z Jeleniej Góry lub twojego miasta.

Budowa ławy fundamentowej krok po kroku

budowa ławy fundamentowej

Zanim przejdziemy do omawiania krok po kroku, jak przebiega budowa ławy fundamentowej, chcemy zwrócić uwagę na to, że należy przede wszystkim w odpowiedni sposób dobrać jej wymiary pod kątem budynku, który ma się na niej opierać. Wymiary te zależą od:

 • wielkości i ciężaru budynku,
 • nośności gruntu.
Pamiętaj!
Najlepiej, by to projektant dokonujący adaptacji projektu domu dobrał szerokość ławy fundamentowej do warunków panujących na działce.

Przy zaplanowaniu prac wykonanie ław fundamentowych powinno przebiegać w ramach ustandaryzowanego schematu. Potrzebne jest też zgromadzenie materiałów, które są niezbędne. Wśród nich należy wymienić:

 • odpowiedni rodzaj betonu na wykonanie ławy fundamentowej – np. C16/C20,
 • suchy beton pod ławę fundamentową,
 • stalowe pręty na zbrojenie,
 • strzemiona do powiązania prętów na zbrojenie ławy fundamentowej,
 • folia hydroizolacyjna (przeciwwilgociowa) pod ławy fundamentowe,
 • materiały do deskowania – szalunki ław fundamentowych są robione ze specjalnych desek szalunkowych, kantówek itp.

Na czym polega budowa ławy fundamentowej? Krok po kroku takie działania obejmują:

 1. Usunięcie humusu.
 2. Wykonanie wykopów pod ławę fundamentową.
 3. Wyłożenie wykopu folią hydroizolacyjną.
 4. Wypełnienie wykopu chudym betonem – warstwą około 10 cm.
 5. Zbrojenie ławy fundamentowej i deskowanie (szalowanie).
 6. Wylanie betonu.
 7. Wykonanie izolacji przeciwwilgociowej.
 8. Budowa ścian fundamentowych.
 9. Zasypanie wykopów.

Wykop pod ławy fundamentowe

Zanim zaczniesz robić wykop pod ławy fundamentowe, musisz wytyczyć ściany fundamentowe, narożniki i punkty w wykopie. Jak wyznaczyć ławy fundamentowe? By było to wykonane dokładnie tak, jak należy, najlepiej takie prace pozostawić wykwalifikowanemu geodecie.

Kolejnym krokiem jest wykop, którego głębokość powinna odpowiadać głębokości górnej ławy. Zwykle w domach podpiwniczonych ławy wykonuje się na głębokości 2,5-2,8 m pod poziomem terenu.

Zbrojenie ław fundamentowych

Jednym z najważniejszych etapów przygotowania ławy fundamentowej jest zbrojenie. Zbrojenie ławy fundamentowej ma za zadanie wzmocnienie całej konstrukcji i poprawę stabilności budynku.

Jeśli konieczne jest zbrojenie, wykonuje się je z wykorzystaniem 4 prętów stalowych gładkich lub żebrowanych, które mają 12 mm średnicy. Układa się je wzdłuż ław i łączy na zakładkę dla zachowania ciągłości zbrojenia. Niezbędne są także strzemiona do połączenia prętów.

Deskowanie (szalowanie) ław fundamentowych

Szalunki pod ławy fundamentowe najlepiej zrobić z desek sosnowych, które mają grubość 2,5-3,2 cm. Są mocowane podłużnie do wbitych w grunt słupków drewnianych. Istnieje też możliwość wykorzystania systemowych, gotowych szalunków na ławy fundamentowe, co przyspiesza prace, ale są one bardziej kosztowne.

Czy można zrobić fundamenty bez deskowania, bezpośrednio w gruncie? Tak, kiedy grunt jest zwarty, nie obsypuje się i umożliwia zrobienie precyzyjnych wykopów. Ważne są też stabilne warunki pogodowe oraz prosty kształt fundamentów.

Wylewanie betonu na ławy fundamentowe

Najczęściej wykorzystuje się beton towarowy oznaczony C12/16 lub C16/20 (sprawdź: Ile kosztuje kubik betonu?). Ilość betonu potrzebnego do wykonania ławy fundamentowej wylicza się na podstawie zewnętrznych i wewnętrznych wymiarów ławy.

To ważne!
Beton należy wylewać w sposób szybki i nieprzerywany, by ława dobrze się związała. Jeśli zrobiona była z wykorzystaniem szalunku, po około tygodniu można go zdjąć. Na pełne związanie czeka się nawet 30 dni.

Izolacja ław fundamentowych

Dopiero po całkowitym związaniu i wyschnięciu ławy fundamentowej można przystąpić do izolacji ław fundamentowych. Najczęściej wykonana zostaje izolacja z folii hydroizolacyjnej lub termozgrzewalnej papy asfaltowej.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące ław fundamentowych

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco