Fundamenty

Fundamenty – porady, ranking 2021, najlepsi specjaliści od fundamentów

Dobrze wykonane fundamenty są gwarancją solidności konstrukcji domu przez długie lata. Skutecznie przenoszą ciężar budynku na nośną warstwę gruntu, gwarantując jego stabilność i minimalne osiadanie. Jakie są rodzaje fundamentów i jakie fundamenty wybrać pod dom szkieletowy, a jakie pod murowany? Jak szukać najlepszych firm wykonujących fundamenty? Sprawdź nasz ranking fachowców od fundamentów i wybierz sprawdzonego wykonawcę!

Jaką rolę pełnią fundamenty?

Fundamenty to najniżej położona część domu i jedna z najważniejszych części konstrukcyjnych budynku. Zadaniem fundamentów jest:

 • zapewnienie równomiernego i minimalnego osiadania domu – osiadanie budynku wraz z upływem czasu jest zjawiskiem naturalnym, ale nie może postępować zbyt szybko ani przekroczyć pewnego poziomu,
 • finalnie zapewnienie stateczności, czyli ostatecznego punktu osiadania domu,
 • zabezpieczenie domu przed zawilgoceniem,
 • zabezpieczenie przed pęknięciami,
 • zapewnienie łatwości wykonania późniejszych etapów budowy.

Czytaj też: Budowa domu krok po kroku

Fundamenty dzielą się na kilka rodzajów, jednak podstawowym podziałem jest rozróżnienie fundamentów pod względem sposobu ich posadowienia. Fundamenty można położyć:

 • pośrednio – ten sposób dotyczy fundamentów głębokich. Obciążenie jest przekazywane na nośną warstwę gruntu za pomocą konkretnych elementów konstrukcji domu.
 • bezpośrednio – ten sposób posadowienia dotyczy fundamentów płytkich. Obciążenie na nośną warstwę gruntu przekazywane jest bezpośrednio. Nie trzeba stosować umocnień.

Wykopy pod fundamenty można wykonywać wiosną, latem i jesienią. Zimą przygotowanie fundamentów oraz inne roboty ziemne nie są możliwe, ze względu na trudności wynikające z pracy w zamarzniętym gruncie.

Nie można zaczynać prac fundamentowych bez uzyskania pozwolenia na budowę albo zgłoszenia budowy. Inaczej działanie może zostać uznane za samowolę budowlaną.

Ranking Specjalistów od fundamentów w Twoim mieście

W Oferteo od 2010 roku łączymy osoby zainteresowane zleceniem wykonania fundamentów z firmami zajmującymi się ich budową. Już 38 723 specjalistów od fundamentów ze wszystkich 380 powiatów w Polsce podjęło z nami współpracę. Wykonawcy fundamentów zarejestrowani w naszej bazie do tej pory złożyli 74 877 ofert i otrzymali 16 080 opinii od klientów. Chcąc ułatwić Ci wybór fachowca od ław i płyt fundamentowych, stworzyliśmy ranking Najlepsi w 2021.

Na podstawie kryteriów opisanych poniżej co roku wskazujemy 10 najlepszych specjalistów od fundamentów w każdym powiecie. Wybierz miasto, które Cię interesuje lub wpisz nazwę miejscowości poniżej i skontaktuj się z firmami, które uzyskały najlepsze opinie w Twojej okolicy:

Wszystkie miasta i firmy

Kryteria oceny Firm zajmujących się budową fundamentów

W rankingu Najlepsi w 2021 premiujemy specjalistów od fundamentów za pozytywne opinie oraz rzetelność, z jaką przedstawiają swoje działalności. Najważniejsze kryteria oceny:

 • przede wszystkim liczba opinii wystawionych przez klientów i średnia ocena specjalisty,
 • wypełniony opis działalności firmy wraz z danymi rejestrowymi,
 • uzupełniona galeria zdjęć,
 • liczba złożonych ofert i aktywność w Oferteo,
 • przyznane tytuły (Polecają Nas, Ekspert Oferteo, Profesjonalny Sprzedawca).

38 723 Specjalistów od fundamentów w Oferteo

Fundamenty

Brinkmann Bodenplatte LLC Sp. K.

 • Laszczki

Chcesz znaleźć specjalistów od solidnej izolacji fundamentów w rejonie Pruszkowa lub w rejonie powiatu? Zarezerwuj termin i na własne oczy przekonaj się, że warto!

Termico Janusz Prusiński - Fundamenty Borowie

Termico Janusz Prusiński

 • Borowie
Maciek M.

Szukanie profesjonalnego i fachowego wykonawcy to dla inwestora jeden z największych wysiłków. Gdy okazało się, że na naszej działce woda wysoko, i płyta okazuje się jedynym i najsensowniejszym rozwiązaniem. Po poszukiwaniu najlepszej firmy, natrafiłem na Termico. Pierwszy telefon głos w słuchawce w czym mogę Panu pomóc? Wreszcie ktoś mi chce pomóc. Pan Janusz od samego początku konkretny i bez mydlenia. Umowa to konkrety i jest dwustronna (umowy innych firm to śmiech na sali! Uważajcie na nie) Termico nie jest w porównaniu z innymi najtańsza na pierwszy rzut oka, ale później się okazuje, że każda złotówka warta jest wydania tylko u nich. Termico to firma rodzinna i wszystkie prace wykonywane są własnoręcznie! (Gro firm używa

BEST - płyty fundamentowe - Fundamenty Kobylanka

BEST - płyty fundamentowe

 • Kobylanka

Firma BEST - płyty fundamentowe świadczy swoje usługi wykorzystując najnowsze trendy na rynku. Skupia się na Klientach z powiatu stargardzkiego oraz przyległych powiatów. Realizują wymagania nawet najbardziej wymagających Klientów, dlatego ich wybór na pewno będzie dobrą decyzją.

Projmes Michał Stefański - Fundamenty Kraków

Najlepsza Izolacja Fundamentów

 • Kraków
 • Projmes Michał Stefański

Jeżeli interesuje Cię najlepsza izolacja fundamentów i oczekujesz dużego zaangażowania to wykorzystaj kompetencje Projmes Michał Stefański. Określ na czym Ci zależy i poznaj dobrą ofertę spełniającą Twoje oczekiwania.

MEGATHERM Płyty Fundamentowe, Rekuperacja, Budownictwo Pasywne, Termo-modernizacja - Fundamenty Olsztyn

MEGATHERM Płyty Fundamentowe, Rekuperacja, Budownictwo Pasywne, Termo-modernizacja

 • Olsztyn

Wybierz firmę MEGATHERM Płyty Fundamentowe Rekuperacja Budownictwo Pasywne Termo-modernizacja jeśli potrzebujesz odpowiednich ludzi do doskonałej izolacji fundamentów w miejscowości Olsztyn lub okolicy. Zapytaj o wycenę dopasowaną do Twoich potrzeb i zobacz co firma może zaoferować.

LEGALETT POLSKA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALN - Fundamenty Gdańsk

Fantastyczna Izolacja Fundamentów

 • Gdańsk
 • LEGALETT POLSKA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALN
Adam P.

Pełna profeska, firma godna polecenia, bardzo sprawna i szybka współpraca, pani projektant Milena sumiennie i szybko naniósł wszystkie informacje na projekt. Towar dostarczony w uzgodnionym terminie na miejsce budowy. Ze współpracy jestem zadowolony, na ocenę płyty fundamentowej i systemu grzewczego PP50 poczekam do przyszłego roku. Wizualnie postęp prac i ostateczny wygląd płyty robi wrażenie. Sąsiedzi dziwili się że dajemy tak dużo zbrojenia, jakieś dziwne rurki, brak komina...

Parati Sp. z o.o. - Fundamenty Gdańsk

Perfekcyjna Izolacja Fundamentów

 • Gdańsk
 • Parati Sp. z o.o.

Atrakcyjna cena i solidna realizacja powierzonych prac to główne cechy firmy, której specjalnością jest izolacja fundamentów. Ledwie chwila dzieli Cię od dostania atrakcyjnej oferty - skontaktuj się od razu!

LB TECHNOLOGIE Sp. z o.o. - Fundamenty Piła

LB TECHNOLOGIE Sp. z o.o.

 • Piła

Pragniesz znaleźć godnego zaufania specjalistę z zakresu solidnej izolacji fundamentów z Piły, który pomoże zrealizować Ci Twoje zlecenie? Firma LB TECHNOLOGIE Sp z oo jest gotowa Ci pomóc. Zadzwoń, aby otrzymać ofertę - nie będziesz żałować.

TIK SPÓŁKA CYWILNA TOMASZ PIERCHAŁA, KRZYSZTOF FOJA - Fundamenty Żory

TIK SPÓŁKA CYWILNA TOMASZ PIERCHAŁA, KRZYSZTOF FOJA

 • Żory
Ola T.

Współpracę z firmą TIK, a właściwie z Panem Tomaszem i Krzysztofem, czyli jej właścicielami, oceniam bardzo dobrze. Firma TIK wykonała nam stan surowy otwarty dużego domu parterowego z poddaszem użytkowym (230 m2). Prace rozpoczęli w listopadzie, zima była łagodna, więc udało się skończyć w marcu. Dużym plusem dla mnie jest to, że Pan Tomek i Krzysiek nie tylko są szefami firmy, ale również w niej pracują, tzn. są większość czasu na budowie, a nie tylko z biura zarządzają swoimi pracownikami… Drugim plusem jest przejrzysta współpraca. Wszystko opiera się na umowie, mamy podzielone etapy, płatność na podstawie faktury, za nic nie płacimy z góry – tylko po wykonanym i odebranym etapie. W razie pytań czy sugestii do projektu Panowie

BETONACJA - płyty fundamentowe - Fundamenty Hajnówka

BETONACJA - płyty fundamentowe

 • Hajnówka
Tomasz W.

Bardzo profesjonalna firma już od pierwszego kontaktu aż po rozliczenie i pozostawienie po sobie placu budowy. Zmierzyli się z niełatwym w moim przypadku zadaniem, poradzili z dodatkowymi trudnościami proponując i realizując rozwiązania np. utwardzenie drogi dojazdowej. Bez problemu wykonali dodatkowo zlecone prace. Przejęli kontakt i z pozostałymi wykonawcami i dostawcami koordynując całość. Gorąco polecam!

Dołącz do naszych Specjalistów od Fundamentów

Działasz na rynku jako Specjalista od Fundamentów i szukasz nowych Klientów?
Załóż konto i realizuj potrzeby zainteresowanych Klientów z Oferteo!

Załóż bezpłatne konto

Rodzaje fundamentów

Wyróżnia się kilka rodzajów fundamentów najczęściej stosowanych pod dom jednorodzinny:

 • Ławy fundamentowe – to najczęściej używany rodzaj fundamentów. Polega na betonowym poszerzeniu ścian nośnych. To sprawia, że obciążenia rozkładają się na większej powierzchni. Ławy mogą być szerokie lub wąskie. Szerokie są stosowane w przypadku gruntu o gorszej nośności. Ława fundamentowa wymaga zbrojenia.
 • Płyty fundamentowe – kładzione są pod całą konstrukcją domu. To rozwiązanie sprawdza się na słabonośnych gruntach, które mogą powodować nierównomierne osiadanie budynku albo gdy poziom posadowienia domu znajduje się poniżej poziomu wody gruntowej. Wymagają znacznie mniej wykopów niż ławy fundamentowe, więc koszty prac są niższe.
 • Ruszty fundamentowe – również sprawdzają się na gruntach o słabej nośności. Zazwyczaj wykonywane są jako ławy fundamentowe wzmocnione żebrami.
 • Stopy fundamentowe – wykonuje się je w bardzo podobny sposób do ław. Jednak stopy stosowane są tylko pod pojedyncze słupy lub kominy i filary. Ich kształt to kwadrat albo prostokąt.
 • Pale fundamentowe – wykonuje się je ze słupów żelbetowych wylanych w gruncie. Na ich wierzchu umieszcza się żelbetową belkę, która ma stanowić oparcie dla ścian nośnych domu. Pale zapewniają dobrą izolację termiczną od gruntu.

Czytaj też: Niwelacja terenu

Na rynku budowlanym istnieje jeszcze kilka innych rodzajów fundamentów, ale raczej nie stosuje się ich pod budowę domów jednorodzinnych. Wyjątkiem są ławy schodkowe. Takie fundamenty wykonuje się w domach:

 • częściowo podpiwniczonych,
 • budowanych na skarpach,
 • przylegających do istniejącego budynku.

Pamiętaj jednak, że częściowe podpiwniczenie jest odradzane przez specjalistów (jeśli nie jest jedynym wyjściem). Zwiększa ryzyko zawilgocenia piwnicy. Bardzo ważną czynnością jest także zbrojenie fundamentów. Gwarantuje zwiększenie wytrzymałości fundamentów betonowych na obciążenia.

Kompendium wiedzy: Budowa domów

Aktualne zlecenia typu Zlecenia na Fundamenty

Dam zlecenie na wykonanie fundamentów, 101-200m²

Pabianice, Łódzkie
dodano 26 minut temu

Zakres prac: wykonanie fundamentów Rodzaj obiektu: dom jednorodzinny Podpiwniczenie: nie Powierzchnia budynku: 101-200m² Informacje dodatkowe: Obrys budynku 16x14m Termin rozpoczęcia prac: w ciągu 6 miesięcyPokaż więcej

Zlecenie na wykonanie ławy fundamentowej, 101-200m²

Barszczewo, Podlaskie
dodano 34 minuty temu

Zakres prac: wykonanie ławy fundamentowej Rodzaj obiektu: dom jednorodzinny Podpiwniczenie: tak Powierzchnia budynku: 101-200m² Informacje dodatkowe: Osakowo 9dw, dom z bali Termin rozpoczęcia prac: 2022-04-04Pokaż więcej

Dam zlecenie na wykonanie płyty fundamentowej, 101-200m²

Białystok, Podlaskie
dodano 3 godziny temu

Zakres prac: wykonanie płyty fundamentowej Rodzaj obiektu: dom jednorodzinny Podpiwniczenie: nie Powierzchnia budynku: 101-200m² Termin rozpoczęcia prac: w ciągu 6 miesięcyPokaż więcej

Zobacz więcej zleceń dla Specjalistów od Fundamentów

Zlecenia na fundamenty

Jak wybrać rodzaj fundamentu?

Rodzaj fundamentu wybierany jest w zależności od:

 • technologii budowy – domy szkieletowe są lżejsze, więc częściej można stosować fundamenty płytkie, z kolei domy murowane jako znacznie cięższe wymagają fundamentów głębokich,
 • rodzaju gruntu – mało nośny grunt wymaga innych rozwiązań niż grunty o dobrej nośności, zazwyczaj do gruntu słabej jakości wybierana jest płyta fundamentowa,
 • projektu domu – im więcej kondygnacji, tym większe obciążenia musi znieść fundament.

Przed wyborem projektu domu oraz rozpoczęciem prac należy wykonać badania gruntu. Niezbędne będzie wsparcie geotechnika, który za pomocą specjalistycznych narzędzi sprawdzi poziom wody w gruncie (wysokość wód gruntowych) oraz jego nośność.

Jakie fundamenty sprawdzą się pod dom szkieletowy, a jakie pod dom murowany? Domy szkieletowe są lekkie, a więc można pomyśleć o płycie fundamentowej. W przypadku ciężkich domów murowanych najczęściej stosowane są ławy fundamentowe. Należy kierować sią zasadą: im cięższy dom, tym mocniejsze (wytrzymujące więcej obciążeń) fundamenty. Pamiętaj, że domy szkieletowe mogą być stawiane na ławach fundamentowych, ale węższych i niższych niż te stosowane w technologii murowanej.

Czytaj też: Jaki fundament pod dom szkieletowy wybrać?

Ważne! Podczas wyboru fundamentów patrz nie tylko na technologię budowy. Przede wszystkim zwróć uwagę na grunt. Wybierz płytę fundamentową, jeśli będzie miał słabą nośność oraz będzie niejednorodny. Skorzystaj z ław fundamentowych, jeśli grunt (jego jakość) nie będzie budził żadnych zastrzeżeń.

Ile kosztują fundamenty?

fundamenty pod dom murowany

Koszt budowy fundamentów zależy od kilku czynników:

 • rodzaju fundamentów,
 • projektu domu (a konkretnie jego metrażu),
 • technologii budowy,
 • rodzaju gruntu,
 • stawek ekipy wykonującej prace.

Nasi eksperci szacują, że koszt fundamentów wynosi od 10 do 15% całości kosztów ponoszonych na budowę domu. W przypadku domu za 200 tys zł będzie to więc koszt od 20 tys. zł lub większy. Pamiętaj jednak, że to są ceny orientacyjne. Ostateczny koszt poznasz po ustaleniu wszystkich czynników, konsultacji z inżynierem budownictwa i wykonaniu kosztorysu budowy.

Czym izolować fundamenty?

Fundamenty można izolować za pomocą kilku materiałów:

 • pap,
 • folii hydroizolacyjnych,
 • materiałów bitumicznych (emulsji asfaltowych, roztworów asfaltowych,mas bitumicznych),
 • szlamów uszczelniających (materiały cementowe),
 • styropianu,
 • wełny mineralnej (postaci twardych płyt o wysokiej gęstości),
 • pianki poliuretanowej.

Wszystko zależy od rodzaju fundamentów oraz tego, jak bardzo chcesz ograniczyć straty ciepła w domu. Coraz częściej wybierane są podwójne ocieplenia ścian fundamentowych. Warto szukać materiałów do fundamentów, które posiadają dobre właściwości termoizolacyjne.

Nie zwalnia to jednak z obowiązku zastosowania standardowej izolacji (np. w ławach fundamentowych jest to folia termoizolacyjna). To, jaki rodzaj izolacji wybrać, najlepiej przedyskutować z inżynierem budownictwa, biorąc pod uwagę rodzaj fundamentów i warunki gruntowe.

>>> Jeśli potrzebujesz fachowca, sprawdź: Elewacje, ocieplanie, izolacje: najlepsze firmy od elewacji i ociepleń

Po co ocieplać fundamenty?

Jeśli fundament nie jest odpowiednio ocieplony

 • dochodzi do dużych strat ciepła z powodu wilgoci w fundamentach,
 • może dojść do korozji fundamentów (szybkiego niszczenia),
 • może dojść także do zawilgocenia ścian na parterze, a w konsekwencji łuszczenia się farby i powstawania grzybów i pleśni.

Kto robi fundamenty?

Fundamenty zawsze powinny zostać wykonane przez profesjonalną ekipę budowlaną. Jeśli zdecydowałeś się na budowę domu systemem gospodarczym, konieczne będzie znalezienie osobnej ekipy, która zajmuje się robotami ziemnymi.

Jeśli budujesz systemem generalnego wykonawcy, to szukanie takiej ekipy (jak i innych) pozostawiasz w gestii kierownika budowy.

Nie zaleca się wykonywania fundamentów i innych robót ziemnych na własną rękę. Fundament to najważniejszy element konstrukcyjny domu. Naprawa fundamentów jest trudna i kosztowna, a najczęściej wręcz niemożliwa.

Jak wybrać najlepszego wykonawcę fundamentów?

Wykonanie fundamentów to wyjątkowo ważny etap podczas budowy domu. Dlatego musisz wybrać najlepszego wykonawcę, czyli takiego, który:

 • jest profesjonalny oraz posiada niezbędną wiedzę i doświadczenie,
 • potrafi doradzić w każdej kwestii związanej z fundamentami, m.in. w zakresie izolacji fundamentów,
 • szybko i sprawnie odpowiada na próby kontaktu,
 • wykonuje zlecenia solidnie i terminowo.

Firma wykonująca fundamenty powinna działać w twojej najbliższej okolicy. Gdy już zdecydujesz się na konkretnego wykonawcę, sprawdź opinie na jego temat i przejrzyj jego stronę i serwisy społecznościowe, aby zobaczyć jakość prac. Bardzo przydatne będą polecenia od znajomych.

Wypełnij formularz i porównaj oferty firm

Jaki prace chcesz zlecić?

W konsultacji z naszymi specjalistami przygotowaliśmy również odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące fundamentów!

Co wybrać: ławy fundamentowe czy płytę fundamentową?

O ławach fundamentowych można pomyśleć, jeśli masz do czynienia z dobrym, nośnym gruntem. Ponadto zalecane są do domów z prostą bryłą (małą ilością ścian konstrukcyjnych).

Z kolei płyta fundamentowa rekomendowana jest do budynków z lekką konstrukcją, bardziej skomplikowanym kształtem i stawianych na słabym gruncie.

Płyta zalecana jest osobom które chcą szybko skończyć budowę. Taki fundament można położyć bardzo płytko (nawet na 50 cm głębokości), a więc skraca się czas przygotowawczych robót ziemnych. Ławy wymagają dłuższego przygotowania.

Czytaj też: Projekt domu stodoła

Fundamenty – jak głęboko należy je położyć?

Tutaj należy najpierw wyjaśnić pojęcie głębokości przemarzania gruntu. To sezonowe zjawisko zamarzania wody w gruncie. W jego wyniku dochodzi do ponoszenia się podłoża. W Polsce wyróżniamy aż cztery strefy przemarzania. Najmniejsza ma 80 cm, najgłębsza 140 cm.

Na większym obszarze Polski głębokość przemarzania wynosi 1 m. W przypadku ław fundamentowych zaleca się, aby zostały one położone (a ściślej mówiąc: ich spód) poniżej strefy przemarzania gruntu. Należy pamiętać, że to bardzo ogólne podejście. Wiele zależy od rodzaju gruntu, dlatego konieczne są badania geotechniczne i konsultacja z inżynierem budownictwa.

Jak głęboko należy ocieplać fundamenty?

Warstwa ociepleniowa według ogólnie przyjętych norm powinna sięgać na głębokość 1 metra poniżej poziomu podłogi na parterze. Należy jednak pamiętać o wysokości cokołu. Im wyższy cokół, tym w teorii płycej może się znaleźć ocieplenie. Jednak fundamenty muszą zostać ocieplone odpowiednio głęboko, aby zabezpieczyć budynek przed uciekaniem ciepła do gruntu. Warto przedyskutować sprawę ze specjalistą na etapie projektowania domu.

Jak długo muszą schnąć fundamenty

Przerwa technologiczna (czas wymagany przez fundamenty na osiągnięcie minimalnej wytrzymałości) po zalaniu fundamentów powinna wynosić minimum 7 dni. Trzeba jednak pamiętać, że beton wiążę się średnio 28 dni (do pełnej wytrzymałości).

Bardzo często osoby, które się spieszą, zaczynają dalsze prace już po 3-5 dniach. Jest to jednak pewne ryzyko budowlane, choć najczęściej nie ma to większych konsekwencji według budujących.

Jak ocieplić fundamenty styropianem?

Styropian to jeden z materiałów, który służy do ocieplania fundamentów. Najlepiej wybrać szary styropian budowlany wysokiej jakości. Taki materiał posiada lepsze parametry izolacyjne niż styropian tradycyjny.

Fundamenty ociepla się styropianem już po wykonaniu hydroizolacji. Materiał montuje się za pomocą specjalnego kleju. Jedna płyta styropianowa musi zostać starannie dociśnięta do drugiej. Kiedy już nałożysz klej, mocno go dociśnij i nie ruszaj płytami styropianowymi po kilku minutach od tego działania. Szary styropian zasyp piaskiem, aby chronić go przed działaniem promieni słonecznych.

Więcej poradników o fundamentach

Podobne zlecenia: Płyty betonowe

Fundamenty w Twoim mieście

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty