Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Opaliński Nieruchomości

Rzeszów

16

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Sposoby na finansowanie nieruchomości

Autor: Opaliński Nieruchomości, publikacja: 2022-04-25

Możliwości sfinansowania zakupu nieruchomości jest kilka, a najogólniej dzieli się je na te, które bazują na kapitale własnym oraz obcym. W przypadku kapitału własnego mowa o oszczędnościach, które są w stanie pokryć koszty zakupu mieszkania bądź nieruchomości gospodarczej. Niemniej jednak, przy rosnących cenach, finansowanie nieruchomości najczęściej ma charakter pożyczkowy. Zainteresowani zakupem sięgają więc po kredyt hipoteczny (wieloletnie zobowiązanie finansowe), kredyt gotówkowy (zwykle w przypadku braku części środków pieniężnych) lub pożyczkę prywatną (na przykład od rodziny). Sposobem na finansowanie nieruchomości może być też darowizna, która otrzymana od najbliższych zwolniona jest z opodatkowania. Podobnie jest ze spadkiem, który można przeznaczyć na zakup mieszkania.

Stos monet, na którym stawiana jest miniatura domu

Kredyt z 0% wkładu własnego

Kredyt hipoteczny charakteryzuje się koniecznością posiadania wkładu własnego na poziomie 20-30% jego kwoty. Czy wkład własny można zastąpić innego rodzaju finansowaniem?

Teoretycznie, w związku z wprowadzanymi przez rząd programami mieszkaniowymi, o kredyt hipoteczny z 0% wkładu własnego mogą starać się osoby, które posiadają prawo do innej nieruchomości, a dodatkowo mają co najmniej 2 dzieci. Takie rozwiązanie ma obowiązywać od maja 2022 roku. Chcąc zaciągnąć kredyt hipoteczny bankowy na warunkach rynkowych, obecnie wkład własny jest koniecznością.

Sprawdź też: Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

Jak uzyskać lepsza zdolność kredytową?

Sposobem na finansowanie nieruchomości jest kredyt hipoteczny, jednak aby go otrzymać, trzeba posiadać wysoką zdolność kredytową. Jak ją polepszyć?

Przede wszystkim trzeba przedstawić bankowi wiarygodne źródło dochodu (honorowana jest głównie umowa o pracę na czas nieokreślony). Warto również postarać się o lepiej płatną posadę, bowiem im wyższe zarobki, tym większa zdolność kredytowa.

Osoby, które dotąd nie brały kredytów, mogą spróbować kupić coś na raty (jest to swego rodzaju kredyt), tak aby budować historię kredytową.

Warto mieć na uwadze, że na zdolność kredytową wpływa pośrednio także wkład własny – im wyższy, tym większa szansa na udzielenie finansowania.

Sprawdź też: Kalkulator kredytu hipotecznego – oblicz ratę kredytu!

Kredyt hipoteczny - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 9 183 Specjalistów od Kredytów Hipotecznych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o kredytach hipotecznych