specjalista maluje ścianę wałkiem malarskim na niebieski kolor -  w 2021

Malowanie ścian – cena usług malarskich w 2021 roku

Malowanie ścian – cena usług malarskich w 2021 roku

Ile kosztuje malowanie mieszkania? To zależy od jego powierzchni, rodzaju wybranej farby oraz kosztu prac przygotowawczych. Poznaj aktualny cennik usług malarskich i dowiedz się, ile kosztuje malowanie ścian w Twojej okolicy. Znajdź sprawdzoną ekipę fachowców, którzy pomalują twoje mieszkanie – tanio i dobrze!

author box img

Ewelina Zdancewicz-Pękala

Opublikowano: 6 sierpnia 2021 06.08.2021 Czas lektury: 5min

Co wpływa na cenę za malowanie ścian wewnętrznych?

Na koszt malowania ścian wpływa kilka czynników:

  • powierzchnia – im większa powierzchnia, tym droższe malowanie,
  • trudność wykonywania prac – za malowanie dekoracyjne albo malowanie nierównych powierzchni (np. zdobionych sufitów) zapłacisz więcej,
  • rodzaj farby – za jedną z najdroższych uznawana jest farba ceramiczna,
  • konieczność specjalnego przygotowania ściany do malowania – np. wypełnienie ubytków, szpachlowanie,
  • stawka ekipy malarskiej.

Niektórzy chcą zaoszczędzić na malowaniu i decydują się na samodzielne malowanie ścian. Jeśli okaże się, że konieczne są poprawki, poniesiesz dodatkowe koszty. Dlatego najlepiej jest od razu wynająć sprawdzonych fachowców, niezależnie od rodzaju malowania (tradycyjnego albo natryskowego).

Malowanie ścian - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 100 056 Malarzy najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Ile kosztuje malowanie ścian? Ceny za 1 m2 w 2021 roku

Zapytaliśmy naszych specjalistów, jakie są aktualne ceny za malowanie ścian. Podane ceny dotyczą malowania dwuwarstwowego wraz z kosztem zakupu materiałów.

Ważne:

  • Do ceny malowania należy doliczyć koszt mycia ścian przed malowaniem.
  • W podanych kwotach zwykle nie jest zawarty koszt zabezpieczenia pomieszczenia (osłonięcia mebli, oklejenia okien i drzwi).
  • Przy malowaniu ścian w kolorze innym niż białe, za usługę malarską możesz zapłacić nieco więcej (średnio ok. 3 zł na metrze).

Miasto Wrocław Warszawa Kraków Łódź Rzeszów Trójmiasto
Cena za 1 m2 15 – 18 zł 13 – 15 zł 12 – 23 zł 12 – 15 zł 12 – 13 zł 12 – 18 zł

Fachowcy malują ściany za pomocą pędzli oraz wałków do malowania. Tradycyjne pokrycie ścian jest najtańszą metodą, ale też niestety najwolniejszą.

Poznaj ciekawe inspiracje: Kolory ścian

Ile kosztuje malowanie natryskowe za 1m2?

Malowanie natryskowe ma sporo zalet – przede wszystkim jest szybkie i dokładne. Koszt malowania natryskowego to średnio 12 zł za 1 m2 (przy dwóch warstwach). Cena nie zawiera prac przygotowawczych ani zabezpieczenia pomieszczenia.

W przypadku zamówienia kompleksowej usługi natryskowego malowania ścian wraz z pełnym przygotowaniem (naprawą ubytków, usuwaniem starej farby, gruntowaniem i zabezpieczeniem folią) za 1 m2 zapłacisz średnio 45 – 50 zł.

Ile kosztują prace przygotowawcze przed malowaniem ścian? Cennik usług malarskich

Sprawdziliśmy, ile kosztują poszczególne prace przygotowawcze. Oto cennik usług malarskich.

Usługa Średnia cena za 1m2
Mycie ścian 9 – 10 zł
Usuwanie starej farby 7 – 9 zł
Naprawa ubytków 11 – 13 zł
Gruntowanie ścian 4 – 5,5 zł
Szpachlowanie ścian 20 – 33 zł
Zabezpieczanie folią 8 – 10 zł

Część fachowców za zabezpieczenie folią podłóg oraz mebli liczy sobie stawkę godzinową. Wtedy taka usługa kosztuje ok. 25 – 35 zł za 1h pracy.

Przydatny poradnik: Jak przygotować ścianę do malowania?

Ile kosztuje pomalowanie mieszkania 60m2?

fachowiec maluje ścianę mieszkania na fioletowo

Koszt malowania mieszkania o powierzchni 60m2 może być różny, ponieważ wszystko zależy od stopnia skomplikowania prac, a nawet rodzaju farby. Przyjmując, że mieszkanie nie ma trudnych do malowania powierzchni i jest w stanie deweloperskim (wymaga gruntowania, szpachlowania i szlifowania), za malowanie ścian trzeba zapłacić minimum 2 600 zł i maksimum 3 990 zł.

W przypadku malowania starych ścian, które wymagają naprawy ubytków, usuwania starej farby i mycia, trzeba liczyć się z kosztem od 2 460 zł do 3 240 zł. Cena nie obejmuje malowania sufitów. Malowanie sufitu to koszt około 720 zł (malowanie dwuwarstwowe).

Do wszystkich wydatków trzeba też doliczyć koszt farby. Zwykła farba emulsyjna kosztuje ok. 50 zł za puszkę 2,5 l. Jeśli zdecydujesz się na farbę o podwyższonych parametrach, zapłacisz nawet 100 zł za puszkę o takiej samej wielkości.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące ceny malowania ścian

Ile kosztuje malowanie grzejników za m2?

W tym przypadku koszt malowania liczy się od żeberka. To średnio 10-15 zł za jedno żeberko (jedna warstwa farby). Maluje się raczej tylko grzejniki starego typu, nowoczesne są już pomalowane fabrycznie i nie zaleca się nakładania na nich nowej warstwy farby.

Ile kosztuje malowanie rur za m2?

To koszt porównywalny do malowania grzejników. Za jedną rurę liczy się średnio od 10 do 16 zł. Cena może być wyższa, jeśli dostęp do rur jest utrudniony albo są to rury nietypowo ułożone, przez co ciężko jest je równo pomalować. W cenę wchodzi już koszt materiału oraz robocizna. Przygotowanie pomieszczenia i tak liczy się osobno podczas wyceny malowania ścian.

Ile kosztuje malowanie drzwi za m2?

Malowanie drzwi farbą kosztuje od 40 do 80 zł za 1m2 (bez materiału). Z kolei koszt lakierowania drewna to ok. 50 zł za 1m2. Do tego należy doliczyć koszt farby lub lakieru. Przygotowanie pomieszczenia leży po stronie klienta. Można też dopłacić za prace przygotowawcze.

Ile kosztuje malowanie okien za m2?

Od 80 do 95 zł za sztukę. Cena nie zawiera materiału oraz zabezpieczenia. Malowanie okien jest dość skomplikowane i wymaga precyzji, więc jest odpowiednio droższe. Czas, jaki trzeba poświęcić na szczegóły podczas malowania okna jest porównywalny do malowania powierzchni ściany średniej wielkości za pomocą wałka.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco