kobieta wybiera kolor farby na ścianę za pomocą próbnika farb

Jak wybrać kolory ścian? Zasady i inspiracje

Jak wybrać kolory ścian? Zasady i inspiracje

Właściwy dobór koloru ścian to podstawa eleganckiego wnętrza. Jakimi zasadami należy się kierować podczas ich dopasowywania w całym domu? Jak je łączyć? Jakie kolory ścian wybrać do salonu, a jakie do sypialni? Bądź na czasie i poznaj kolory modne w 2022 roku.

author box img

Ewa Wołowik-Kaczorek

Zaktualizowano: 28 października 2022 28.10.2022 Czas lektury: 11min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 135858 Malarzy blisko Ciebie

Kolor ścian – jak wybrać właściwy?

Czy ściany pomalowane na biało to zawsze dobry wybór? A może zainteresowanie się kolorami żywymi, wyrazistymi będzie lepsze? Sprawdź, jak dobrać kolor ścian – do podłogi, mebli czy kształtu i przeznaczenia pomieszczenia.

Zebraliśmy najważniejsze zasady doboru koloru ścian:

 1. Kolor farby trzeba dopasować do stylu wnętrza.
 2. Należy zwracać uwagę na wielkość i nasłonecznienie pomieszczenia.
 3. Warto sprawdzić, czy wybrany odcień farby jest odpowiedni za pomocą próbnika kolorów. Sprawdzając go na konkretnej ścianie, łatwiej ocenić, czy pasuje do wnętrza (przyłóż próbnik w kilka miejsc: tuż przy oknie, tam, gdzie dociera mało światła słonecznego oraz w narożniku i przy posadzce).
 4. Trzeba sprawdzić wygląd danego koloru na ścianie w różnych porach dnia oraz przy różnym oświetleniu.
 5. Długie i wąskie pomieszczenia mogą optycznie zmienić proporcje, jeśli pomalujesz krótszą ścianę na ciemny kolor. Pokój „wyrówna” swoje wymiary. Jeśli pomalujesz na ciemny, zimny, długą ścianę, pomieszczenie jeszcze bardziej się wydłuży.
 6. Gładkie ściany wydają się jaśniejsze. Farba z nierównościami pogłębi kolor.
 7. Pomieszczenia z oknami skierowanymi na północ zazwyczaj potrzebują jasnych kolorów.
 8. Pomieszczenia z oknami skierowanymi na wschód lub południe pozwalają na zastosowanie intensywnych i ciemnych barw.
 9. Do pomieszczeń z niskim sufitem nie pasują ciemne kolory. Optycznie sprawia to wrażenie, że sufit jest jeszcze niżej. Jeśli w Twoim domu sufit jest wysoki, możesz pomalować go na ciemny kolor, aby optycznie go obniżyć.
Pamiętaj!
Jasne kolory na ściany, które odbijają światło, mogą optycznie powiększyć wnętrze. Zastosowanie zimnych barw sprawia wrażenie „oddalenia”. Z kolei ciemne kolory ścian zmniejszają przestrzeń. Im bardziej barwa jest nasycona i intensywna, tym daje wrażenie większej bliskości ścian.

Zasady są ważne, ale pamiętaj, że kolor ścian musi być dopasowany do Twojego gustu. Jeśli nie jesteś pewien, jak połączyć kolory, skorzystaj z pomocy malarza lub dekoratora wnętrz.

Pamiętaj również, że malowanie ścian zawsze powinno zostać wykonane przez specjalistów (przeczytaj poradnik: Jak malować ściany?, aby wiedzieć, czego wymagać od fachowców). Profesjonalni malarze z Warszawy lub innego miasta wykonają prace szybko i sprawnie, a Ty długo będziesz się cieszyć dobrym efektem.

Malowanie - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 135 858 Malarzy najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Jak łączyć kolory ścian?

Malowanie pomieszczeń na jeden kolor kiedyś było popularne, ale obecnie coraz częściej widać chęć łączenia kolorów na ścianach. Wbrew pozorom nie jest to łatwa sztuka! To, że podobają Ci się dwie różne barwy, wcale nie oznacza, że będą ładnie wyglądać po zmieszaniu na ścianach. Powstaje zatem pytanie: jak łączyć kolory ścian, aby ze sobą współgrały?

 1. Można je łączyć na zasadzie kontrastu. Idealnym przykładem jest biel i czerń, żółty i fioletowy (oczywiście odcienie też mają znaczenie!) czy zieleń i czerwień (zgaszona zieleń ładnie współgra z ceglastą czerwienią).
 2. Można zastosować także kolory monochromatyczne. Przestrzeń jest wtedy pomalowana na jeden kolor, ale w różnych odcieniach. Takie wnętrza są spójne i harmonijne. Często można zaobserwować np. sypialnie urządzone w różnych odcieniach zieleni lub niebieskiego.

Wiesz już, jak połączyć dwa kolory na ścianie i jak wykonać na niej przejście barw w podobnym odcieniu. Jednak musisz zwrócić uwagę na to, że łączenie kontrastowych kolorów nadaje wnętrzu charakter „z pazurem”, Tymczasem aranżacje monochromatyczne wymagają konkretnych dodatków, aby nie wydawały się nudne i bez wyrazu. Możesz do takiego wnętrza wstawić niebanalną lampę, szafę albo dobrać przyciągające wzrok elementy dekoracyjne. Istnieje jeszcze możliwość wykonania tzw. triady, czyli połączenia w pokoju trzech kolorów. Tylko ostrożnie w tym przypadku z kontrastami, bo łatwo przesadzić! Typową triadą będzie np. biel, czerń i czerwień. Jeśli wybierasz triadę, to pamiętaj:

 1. Główna barwa to 60% powierzchni ścian.
 2. Barwa uzupełniająca to 30%.
 3. Barwne akcenty to maksymalnie 10%.

Malarze z Torunia nie zalecają łączenia barw na ścianach w ten sposób, że każda z nich będzie miała inny kolor. Najlepiej nie stosować więcej niż czterech, ponieważ wnętrze staje się niespójne i chaotyczne.

Koło barw – niezawodny sposób na dobieranie i łączenie kolorów

Możesz łatwo dowiedzieć się, z jakim kolorem połączyć zielony na ścianie czy z czym komponować różowy kolor ścian, dzięki narzędziu zwanemu „kołem barw”. Koło barw ułatwia łączenie ze sobą różnych kolorów. Mamy tu do czynienia z paletą w formie koła, która podzielona jest na dwanaście części i trzy grupy:

 • kolory podstawowe,
 • kolory pochodne,
 • kolory mieszane.

Nie musisz być dekoratorem wnętrz, by umiejętnie łączyć barwy przy użyciu takiej palety. Wszystko dlatego, że od razu wiadomo, jakie kolory będą do siebie idealnie pasować i stworzą perfekcyjne zestawienia.

Z czym łączyć kolor pomarańczowy na ścianach? Z żółtym albo kontrastowo z lazurowym. Takie połączenia mogą być harmonijne, z grupy kolorów pokrewnych, albo wręcz przeciwnie: tworzyć kontrastową, energetyczną kompozycję. Jaki kolor ścian nadaje się najlepiej do szarości? Być może fioletowy albo różowy. Na podstawie koła barw możesz komponować zresztą nie tylko podwójne, ale i potrójne miłe dla oka zestawienia. To wykaz trzech kolorów, jak np. zieleń, kolor fioletowy i pomarańczowy, które pozostają w identycznej odległości na kole barw i sprawdzą się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i w tych w stylu vintage.

Kolory ścian – jak na nas wpływają?

Pomalować ścianę na szaro, a może na niebiesko? Być może będziesz chciał wykorzystać choć jeden mocny akcent kolorystyczny na jednej ze ścian? Zanim jednak chwycisz za pędzel i wybierzesz kolory farb do malowania ścian, poznaj wpływ kolorów na twoją psychikę i samopoczucie:

 • kolor żółty – dodaje energii, kojarzy się z dobrocią, optymizmem i radością, motywuje do działania,
 • kolor czerwony – agresywny, pobudzający do działania, dodaje energii, ale wiąże się też z gorącym temperamentem,
 • kolor zielony – uspokaja, wprowadza do pomieszczeń harmonię, wspomaga kreatywne myślenie, kojarzy się z przyrodą i przynosi ukojenie,
 • kolor fioletowy – elegancki, sprzyjający kreatywnemu myśleniu, nastrojowy,
 • kolor niebieski – harmonijny, wyciszający, odstresowujący,
 • kolor szary – uspokaja, wprowadza równowagę,
 • kolor biały – neutralny, jasny, wprowadzający poczucie spokoju, zawsze uniwersalny,
 • kolor beżowy – uspokajający, relaksujący.

Modne kolory ścian w 2022 roku

Kolory ścian to nie tylko element dekoracyjny. Wpływają na samopoczucie oraz mogą optycznie zmniejszyć lub zwiększyć dane pomieszczenie. Mogą też dawać poczucie, że w pokoju jest cieplej (ciepłe barwy) lub zimniej (chłodne odcienie). Między innymi na tej podstawie należy decydować, jak pomalujesz ściany. Jednak w każdym roku pojawiają się pewne trendy kolorystyczne, którymi można się sugerować podczas wyboru koloru.

Obecnie szczególnie często wybierane są farby w odcieniach:

 • błękitnych – lekki, kojący zmysły, doskonały do sypialni, ale i do łazienki, który połączysz z pastelami i głębokimi kolorami,
 • żółtego – w Azji kojarzy się on z nadzieją, a w Europie ze słońcem i radością,
 • fioletu – często w połączeniu z oliwkową zielenią, róż występuje głównie w wersji delikatnej, a fiolet może być jasny lub bardzo ciemny,
 • neutralnych, ziemistych – delikatne brązy i zielenie,
 • szare / niebiesko-szare.

W 2022 roku królują więc nie tylko „bezpieczne” odcienie, ale nie brakuje też ciekawych pomysłów na tzw. kolory energetyczne, jak żółty. Można znaleźć o nich wzmianki w wielu poradnikach z modnymi kolorami ścian, ale nie są to najczęściej wybierane opcje. Klienci chętnie decydują się również na kontrastowe połączenia. Najmodniejsze kolory ścian to zdecydowanie odcienie fioletowego, zgodnie z wyborem koloru roku 2022 przez Pantone – jest to kolor very peri.

Kolory ścian – inspiracje

specjalista maluje ścianę w salonie na kolor niebieski

Jakie fascynują cię kolory ścian? Inspiracje znajdziesz w katalogach wnętrzarskich czy w internecie. Dzięki nim zobaczysz, jak prezentują się aranżacje ścian, nad którymi sam się zastanawiasz.

Beżowy kolor ścian – z czym łączyć?

Podobają Ci się beżowe ściany? Z czym łączyć ten neutralny kolor? Możesz wykorzystać różne odcienie na ścianach, co pasuje w szczególności do stylu minimalistycznego lub boho. Beżowy kolor ścian dobrze komponuje się także z bardziej energetycznymi barwami, jak żółty.

Jaki kolor ścian do czerwonej cegły?

Masz w domu ścianę z cegły naturalnej? Jaki kolor będzie się najlepiej nadawał do czerwonej cegły? Czerwona pruska cegła pięknie komponuje się ze zwykłą bielą oraz zielenią. Można ją też połączyć z innymi modnymi w 2022 roku kolorami ziemi, ale należy odpowiednio dobrać odcień. Ceglasta czerwień daje duże pole do popisu, ale nie warto próbować jej łączyć z bardzo ciemnymi barwami.

Ciepłe kolory ścian

Ciepłe kolory ścian do sypialni powodują, że można optycznie poszerzyć takie wnętrze. Jasne dodają przestronności, ale i są uniwersalne. Pozwalają na zastosowanie dowolnych dodatków. Prócz tego ciepłe kolory ścian w kuchni czy w sypialni dają wrażenie przytulności pomieszczenia.

Jakie kolory pasują do brązu na ścianie?

Jakie kolory pasują do brązu na ścianie? To barwa ciepła i modna zarazem. Do tego pasuje kolor jasnego drewna, dodający wnętrzom przytulności. Dla dodania energii wykorzystaj do brązowych ścian np. jedną ścianę w kolorze pomarańczowym.

Pastelowe kolory ścian

Instytut Pantone wśród modnych kolorów na 2022 rok umieścił także Potpourri – pastelowy róż w świeżym wydaniu, ale i błękit. Takie pastelowe ściany pięknie współgrają z głębokimi kolorami, wręcz neonowymi. Są to delikatne barwy, które z powodzeniem będziesz stosować jako kolory neutralne.

Jaki kolor ściany za telewizorem?

Jeśli chcesz w sypialni czy w salonie powiesić telewizor na ścianie albo postawić go na niskiej szafce RTV, zadbaj o to, by znalazł się on na odpowiednim tle. Jaki kolor ściany za telewizorem wybrać? Najlepiej neutralny, który nie będzie odciągał Twojej uwagi od filmu czy programu oglądanego w telewizji.

Jaki kolor ścian do sypialni?

Romantyczny odcień modnego fioletu, a może błękit albo neutralne beże? Jaki kolor ścian w sypialni będzie sprzyjał relaksowi oraz zdrowemu snowi? Możesz wykorzystać tam np. głęboki odcień zieleni. Kolory ścian dobierz w taki sposób, by płynnie łączyły się ze sobą. Energetyczne barwy nie są najlepszym rozwiązaniem, z uwagi na fakt, że nie pozwalają na stworzenie atmosfery harmonii sprzyjającej zasypianiu. Dla kobiet polecane są odcienie różu, jeśli chodzi o kolory do sypialni.

Jakie kolory do salonu?

Salon daje duże pole do popisu. Zobacz, jak go urządzić modnie albo w stylu vintage lub skandynawskim, w zależności od tego, jakie są Twoje preferencje w zakresie aranżacji. Modne kolory ścian w salonie? Dobierz je pod kątem jego kubatury i kształtu. Tutaj patrz głównie na wielkość salonu, długość poszczególnych ścian oraz oświetlenie wnętrza. Jeśli masz salon połączony z aneksem kuchennym, to te dwie przestrzenie muszą być ze sobą spójne barwowo. Fronty szafek w kuchni mogą być mocnym akcentem kolorystycznym w otoczeniu jasnych ścian, ale nie muszą. Najczęściej stosowane kolory ścian w salonie to:

 • klasyczna biel,
 • odcienie beżu i ziemi,
 • szary,
 • niebieski (ciemny, granatowy),
 • różowy,
 • zielony.

Jaki kolor ścian do salonu będzie najlepszy? Nie ma jednej, zawsze dobrej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego, jaką aranżację chcesz uzyskać. Nowoczesne kolory ścian do salonu łączą szarości i beże z ostrym kontrastem w postaci energetycznego żółtego czy fioletowego.

Kolor do przedpokoju – pomysły

Większość korytarzy czy przedpokojów jest mała i wąska. Dlatego ta przestrzeń wymaga optycznego powiększenia. Jakie kolory ścian w korytarzu będą prezentowały się najlepiej? W przedpokoju jasne barwy sprawdzą się bardzo dobrze – np. ponadczasowa biel albo jasny beż. Jeśli chcesz optycznie powiększyć przestrzeń, zamontuj na jednej ścianie duże lustro. Intensywny kolor do korytarza możesz wprowadzić w formie dodatków (np. mały obraz na ścianie, dywanik).

Jeśli masz duży korytarz, to z powodzeniem możesz używać ciemnych i mocno nasyconych barw. Pamiętaj tylko, że nawet duży korytarz bez dostępu do światła słonecznego będzie sprawiał wtedy ponure wrażenie. Tak zwana komunikacja to przestrzeń, w której zazwyczaj nie ma okien i trzeba mieć to na uwadze, jeśli wybierasz kolory ścian w przedpokoju.

Jakie kolory do kuchni?

Jaki kolor ściany do kuchni? Czy wybierasz standardową biel, czy pokusisz się o bardziej fantazyjne kolory ścian? Jeśli malujesz pomieszczenie kuchenne, pamiętaj, żeby użyć specjalnej farby do kuchni, z której łatwo będzie zmywać zabrudzenia. Jeszcze kilka lat temu w takich pomieszczeniach wykorzystywano głównie kafelki, ale nowoczesne farby sprawiają, że powoli się od tego odchodzi. Nie zmienia to faktu, że w przestrzeni mokrej (okolice zlewu, blatu, na którym przyrządzane są posiłki) należy położyć płytki lub szklaną płytę (jest to modna i częsta praktyka).

Jakie kolory ścian w kuchni będą odpowiednie? Biel i szarości dobrze komponują się w stylizacjach minimalistycznych i skandynawskich, zwłaszcza w połączeniu z drewnianymi dodatkami. Energetyczne kolory ścian, np. żółty, dodadzą wnętrzu przestronności – to dobry wybór zwłaszcza wtedy, gdy w kuchni nie ma okna.

Jakie kolory ścian do pokoju dziewczynki i chłopca?

Jeszcze kilka lat temu kolor ścian w pokoju młodzieżowym wybierało się, biorąc pod uwagę walory pomieszczenia (czy jest duże, małe, czy jest dobrze oświetlone) oraz płeć dziecka. Obecnie ta druga kwestia nie jest już tak istotna. Mimo wszystko, jeśli chodzi o barwy ścian do pokoju młodzieżowego, dla chłopaka najczęściej wybór pada na kolory: niebieski, zielony, beżowy lub szaro-żółty. Dla dziewczyny optymalne są delikatne, stonowane odcienie różu, fioletu oraz żółtego.

Nie oznacza to, że pokoju młodzieżowego dla chłopca czy dziewczynki nie można pomalować na mocną żółć, ostrą czerwień albo głęboki fiolet – po prostu wszystko musi być dostosowane do wieku i charakteru dziecka. Najlepiej, jeśli zapytasz swoją pociechę, jakie kolory ścian do pokoju dla nastolatka jej się podobają i razem wybierzecie odpowiedni odcień. W końcu to Twoje dziecko będzie tam głównie spędzać czas.

Dodano: 6 sierpnia 2021 Zaktualizowano: 28 października 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco