Jak malować ściany? Instrukcja i porady od ekspertów
Malowanie ścian początkującym osobom może wydać się trudne. Rzeczywiście należy stosować odpowiednie techniki, aby nie powstały zacieki i plamy. Podpowiadamy, jak malować ściany krok po kroku i gdzie szukać fachowców, którzy umiejętnie wykonają taką usługę.
Z poradnika dowiesz się
Od czego zacząć malowanie ścian?
W ramach przygotowania się do malowania należy:
- Zabezpieczyć cały pokój i opróżnić go ze zbędnych rzeczy, jakie mogłyby zostać zabrudzone farbą podczas wykonywania prac remontowych.
- Kupić farby lub powierzyć ich zakup profesjonalnemu malarzowi.
- Potrzebne będą również wałki, pędzle, folia i taśmy malarskie, ale o ten sprzęt również powinna zadbać ekipa malarska.
- Ponadto istotne jest samo przygotowanie ścian do malowania, czyli: wyniesienie zbędnych przedmiotów, zabezpieczenie okien, drzwi i posadzki oraz oczyszczenie ścian, wypełnienie ubytków i zagruntowanie powierzchni przeznaczonej do malowania.
Co jest potrzebne do malowania ścian?
Do malowania ścian potrzebne są określone narzędzia i akcesoria. Wynajęta ekipa malarska będzie zaopatrzona w:
- mydło malarskie,
- ścierki i gąbki do mycia ścian,
- gładź gipsową czy gips i masę szpachlową,
- szpachelkę,
- szczotkę,
- papier ścierny,
- szlifierkę ręczną lub elektryczną,
- folię malarską,
- taśmę malarską,
- wałek – wkład do wałka i oprawkę,
- kuwetę do farby,
- pędzel,
- środek gruntujący,
- odpowiedniego rodzaju farby.
Od czego zacząć malowanie pokoju – sufit czy ściany?
Malowanie ścian zawsze należy zaczynać od sufitu, dopiero w dalszej kolejności malujemy ściany. Robiąc na odwrót, moglibyśmy pobrudzić ściany. Istotne jest również, aby malować ściany od góry do dołu
Jak malować ściany? Malowanie ścian krok po kroku
Kiedy już ściany są przygotowane, malarz:
- Przygotowuje farbę do malowania według instrukcji zapisanej w karcie technicznej produktu.
- Malowanie zaczyna od naklejenia taśmy malarskiej w okolicach narożników, podłóg, sufitu oraz na ramę okienną i drzwi.
- Następnie małym pędzlem maluje przestrzenie przy narożnikach, oknach, podłogach (wykonanie tzw. “obwodu" pokoju).
- Maluje powierzchnię ścian, kierując wałek zawsze w tę samą stronę, ruchem góra-dół.
- Zaczyna od najjaśniejszego miejsca w pomieszczeniu, czyli okolicy okna.
- Przyciska wałek do malowania równomiernie, ale nie za mocno.
- Nie nabiera zbyt dużo farby z kuwety. Wystarczy, że sam materiał będzie mokry.
- Po nałożeniu pierwszej warstwy farby czeka 2-3h, zanim nałoży kolejną. Druga warstwa farby powinna schnąć 24h.
Jak malować ściany na styku z sufitem?
Robi się odcięcie na szerokość taśmy 3 cm lub 5 cm i nakleja się taśmę równo z sufitem – wychodzi wtedy piękna, równa linia. Zalecana jest taka taśma pół papierowa, pół elewacyjna. Można też użyć taśmy elewacyjnej, pod warunkiem dobrze zagruntowanej gładzi. Jeżeli jednak powierzchnia jest starsza, malowana już kilka razy, wtedy lepiej jest użyć taśmy papierowej, żeby nie ściągnęła farby. Trzeba również zwracać uwagę na klej. Jeśli będzie zbyt mocny, zerwie farbę.
Malowanie ścian – najważniejsze porady
- Podczas prac malarskich wilgotność w pomieszczeniu nie może przekraczać poziomu 60 – 70%. Nie można zaczynać pracy, jeśli na zewnątrz pada deszcz lub śnieg. Zwiększy to wilgotność w pomieszczeniu po otwarciu okien i nawet gładko położona farba może się „marszczyć” na ścianie.
- Malowanie ścian we wnętrzach można wykonywać prawie cały rok, ale zaleca się to robić latem i wiosną. Wynika to z faktu, że ciepłe pory roku pozwalają na długie wietrzenie pomieszczeń.
- Nowoczesne farby emulsyjne nie wydzielają mocnych zapachów podczas schnięcia, ale nie powinno się przebywać w świeżo pomalowanym pomieszczeniu przez minimum 24 h (po zakończeniu prac). Jest to niebezpieczne dla zdrowia – można się zatruć oparami farby.
- Podczas malowania: ściany nie mogą być mokre, nie mogą mieć ubytków, nie mogą być także pokryte starą, łuszczącą się warstwą farby.
- Od razu po pomalowaniu ścian trzeba dokładnie posprzątać całe pomieszczenie. Świeżą farbę wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką – nie trzeba jej szorować ani stosować rozpuszczalników.
- Podczas malowania należy robić przerwy o odpowiedniej długości pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw. Powierzchnie muszą być zupełnie suche.
- Usuń taśmę malarską od razu po nałożeniu ostatniej warstwy, ponieważ w momencie, gdy farba wyschnie, po oderwaniu taśmy mogą powstać mało estetyczne odstające kreski.
- Maluj sufit zawsze od miejsca tuż przy oknie lub w pomieszczeniach, gdzie ono nie występuje, od miejsca przy drzwiach, kierując wałek od góry do dołu.
- Maluj ściany zawsze od miejsc trudniej dostępnych, z wykorzystaniem pędzla lub miniwałka. Ostatnie pociągnięcie szerokiego wałka zawsze powinno pójść do pionu.
Aby nie martwić się, że coś pójdzie nie tak, najlepiej zatrudnić ekipę sprawdzonych fachowców, np. od malowania z Częstochowy lub innego miasta. Cena za malowanie ścian nie jest wysoka, a będziesz mieć pewność, że wszystko zostanie zrobione dobrze i na czas. Ponadto specjaliści mogą zaoferować malowanie natryskowe, co w wielu miejscach znacznie przyspieszy prace.
Poniżej przedstawiamy ranking 150 428 Malarzy najlepszych w 2025 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
Najczęściej popełniane błędy podczas malowania ścian
Niestety osoby, które nie mają pojęcia o malowaniu ścian i chcą na tym zaoszczędzić, często robią więcej szkody niż pożytku. Popełniają bardzo popularne błędy przy malowaniu mieszkania, takie jak:
- Niewłaściwa kolejność prac.
- Niezabezpieczenie pomieszczenia na czas malowania.
- Malowanie ścian zimą albo gdy jest wilgotno.
- Zbyt mocne / zbyt lekkie przyciskanie wałka.
- Wykonywanie chaotycznych ruchów wałkiem w różne strony.
- Niezabezpieczenie taśmą malarską sufitu i innych miejsc, gdzie farba ma się odcinać od innej farby.
- Malowanie nową farbą na starej warstwie farby, która już odpada.
- Brak gruntowania ścian.
- Brak wyrównania i oczyszczenia podłoża.
- Niezachowanie przerw pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw farby.
- Usuwanie folii malarskiej, na której są resztki kurzu i tynku, przed wyschnięciem farby.
Najmniejszym problemem jest zrobienie kilku małych smug. Najgorzej, gdy okazuje się, że po amatorskim malowaniu konieczne jest usunięcie farby z całego pomieszczenia. To generuje spore, dodatkowe koszty. Dlatego jeśli planujesz malowanie domu lub mieszkania, zdaj się na fachowców i przejrzyj oferty na malowanie z Lubina lub z twojej okolicy.
Jak malować ściany bez smug?
Jak malować ściany czy jak malować sufit bez smug? Należy przede wszystkim zachować zasady kierowania wałkiem w jednym kierunku – od góry do dołu. Na wałek ten należy nakładać umiarkowaną ilość farby – jeśli będzie jej zbyt dużo, nietrudno o powstanie zacieków. Ponadto nie należy przerywać prac przed ich zakończeniem. Częściowo wyschnięta farba może mieć potem nieco inny odcień w różnych miejscach. Nie można również przyciskać wałka do ściany zbyt mocno.
Przede wszystkim trzeba też zadbać o podłoże – pokrywając je równomiernie środkiem gruntującym, ponieważ wtedy farba będzie równomiernie schnąć i nie powstaną smugi.
Przede wszystkim trzeba wyrównać chłonność farby poprzez dolewanie do niej wody. Wtedy farba wolniej schnie, można ją odpowiednio „czesać” i nie powstają smugi. To szczególnie ważne, kiedy w pomieszczeniu jest za ciepło. W trakcie zimy, kiedy jest w miarę chłodno, wyrównanie chłonności farby może nie być konieczne.
Jak malować ściany w rogach?
Konieczne jest użycie pędzelka. Nawet mały wałek nie dojdzie do pewnych miejsc. Można też zamówić ekipę, która wykona malowanie natryskowe. Sprawdź, którzy specjaliści od malowania w Toruniu oferują usługę malowania natryskowego.
Jak malować ściany już pomalowane?
O ile dotychczasowa powłoka malarska dobrze trzyma się ściany – nie łuszczy się i nie odpada, możesz od razu położyć na niej kolejną warstwę wybranej farby. Nie trzeba jej nawet gruntować. Jeśli jest inaczej, a stara farba odpada, to najpierw trzeba ją zeskrobać przy użyciu szpachelki. Następnie gruntujesz ściany, szpachlujesz ubytki i szlifujesz je tak, by uzyskać prostą, równą powierzchnię. Jeśli grunt wyschnie, możesz zacząć malowanie.
Jak obliczyć metry kwadratowe pokoju do malowania?
Przy obliczaniu tego, ile farby będzie Ci potrzebne do pomalowania ścian lub przy oszacowaniu kosztów wykonania takich usług musisz przeliczyć, ile metrów kwadratowych będzie trzeba pomalować. W tym celu mierzysz szerokość ścian i wysokość pomieszczenia. Powierzchnię pojedynczej ściany obliczysz, mnożąc jej szerokość przez wysokość.
Malowanie ścian – cena
Ile kosztuje malowanie ścian? Cenniki fachowców uzależnione są od wielkości powierzchni przeznaczonej do malowania, ale również od tego, w jakim stanie znajdują się ściany, czym mają być malowane i w jakim zakresie. Dlatego trudno określić jednoznacznie, ile kosztuje malowanie całego pokoju. Ponadto ceny nie uwzględniają najczęściej kosztu zakupy samej farby. Zasadniczo za takie usługi jak malowanie ścian płaci się od 13 do 25 zł za 1 m².
Najczęstsze pytania dotyczące malowania
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o malowaniu
Co warto wiedzieć przed malowaniem? Przede wszystkim: ile farby potrzeba do pomalowania całej powierzchni pokoju i jaka jest wydajność farby. To, ile litrów farby na m² wystarczy, zależy od rodzaju farby, przygotowania ściany i poziomu krycia. Sprawdź, jak korzystać z kalkulatora farb, w jaki sposób rodzaj produktu wpływa na wydajność farby i jak obliczyć, ile farby potrzebujesz do malowania.
30.09.2022Farba kredowa znajduje zastosowanie przy renowacji mebli. Pozwala na nadanie im satynowego wykończenia, ale i wykonanie przecierek oraz cieniowania. Dostęp do różnych rodzajów farb kredowych daje możliwość ich dopasowania do konkretnych celów.
06.10.2022Tradycyjnie ściany łazienki zwykle pokryte są kafelkami – w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach. Jednak może je skutecznie zastąpić farbą do łazienki. Wybierz odpowiedni produkt i pomaluj ściany. Pamiętaj, by wybrać specjalną farbę do łazienki. Jakie ma ona właściwości?
20.10.2022Farba emulsyjna to najczęściej używany materiał do malowania ścian. Co wpływa na jej popularność? Ile rodzajów farby emulsyjnej istnieje i który z nich wybrać, aby długo cieszyć się ładnym efektem? Dowiedz się więcej na temat tego produktu, poznaj jego cenę i znajdź ekipę sprawdzonych specjalistów, którzy szybko i sprawnie pomalują twój dom!
07.11.2022Czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje farb i jakie z nich należy wybrać do salonu, pokoju i pozostałych pomieszczeń w domu? Sprawdź, jakie są rodzaje farb malarskich, jak dobrać farbę do ścian, sufitów, poszczególnych pomieszczeń i mebli oraz znajdź najlepszych specjalistów od malowania w swojej okolicy!
25.10.2022Farba z brokatem jest sposobem na oryginalne wykończenie wnętrza. Maluje się nią wygodnie, jednak z wykorzystaniem pędzla, nie wałka. Zobacz, jak równomiernie rozprowadzić farbę z drobinkami brokatu i w jakich miejscach najlepiej będzie się ona prezentowała. Farba z brokatem dostępna jest w wielu kolorach. Sprawdź, jakich.
07.10.2022