Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
zbliżenie na pędzel malujący mebel na biało

Farba kredowa – sprawdź, jak nią malować i jakie efekty uzyskasz

Farba kredowa – sprawdź, jak nią malować i jakie efekty uzyskasz

Farba kredowa znajduje zastosowanie przy renowacji mebli. Pozwala na nadanie im satynowego wykończenia, ale i wykonanie przecierek oraz cieniowania. Dostęp do różnych rodzajów farb kredowych daje możliwość ich dopasowania do konkretnych celów.

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 6 października 2022 06.10.2022 Czas lektury: 6min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 138476 Malarzy blisko Ciebie

Specjaliści od malowania wykorzystują różnego rodzaju farby do wykańczania ścian, ale nie tylko. Takie produkty służą również do odnawiania i zmiany wyglądu mebli, okien czy drzwi, a nawet grzejników. W sprzedaży znajduje się wiele różnego rodzaju farb, m.in. farby lateksowe, akrylowe czy emulsje, ale również magnetyczne i kredowe. Sprawdź, gdzie zastosowanie znajdują te ostatnie i ile kosztuje farba kredowa. Czy nadaje się do malowania ścian?

Co to jest farba kredowa?

Farba kredowa jest uniwersalnym produktem malarskim, wykorzystywanym przede wszystkim do odnawiania i zmiany wyglądu mebli. Nie ma jednak problemu, by pomalować nią także ściany.

Kredowa farba, nazywana również emalią kredową, ma w składzie wodę, kredę oraz inne dodatki, których lista może różnić się w zależności od tego, z jakim produktem mamy aktualnie do czynienia.

Rodzaje farb kredowych

W sprzedaży znajduje się co najmniej kilka rodzajów farb kredowych. Ich poszczególne typy różnią się między sobą przede wszystkim składem chemicznym, ale i właściwościami. Z uwagi na skład można wyróżnić następujące rodzaje:

  1. Farba kredowa mineralna – w składzie emalii są sole kwasu krzemowego, aby przy użyciu takiej farby uzyskać na malowanej powierzchni trwałą powłokę, która będzie odznaczała się dużą przepuszczalnością.
  2. Farba kredowa kazeinowa – nazywana również farbą mleczną, gdzie bazą produktu jest kazeina, tj. białko z mleka, a przy użyciu tego rodzaju farby możesz uzyskać estetyczne i modne dekoracje w postaci przecierek.
  3. Farba kredowa magnetyczna – zawiera w składzie proszek żelazny, a po pokryciu nią np. drewnianych drzwiczek lub drzwi możesz przyczepić do niej metalowe elementy.
  4. Farba kredowa klejowa – w składzie ma klej skórny lub kostny oraz kredę.
  5. Farba kredowa żywicowa – w składzie zawiera żywicę syntetyczną lub naturalną, szybko schnie i chroni powierzchnię przed zabrudzeniem.
  6. Farba kredowa na bazie emulsji olejowej – bazą może być olej lniany i woda, a zaletą takiej farby jest odporność na zmienne warunki pogodowe, dlatego może być stosowana na zewnątrz.

Farba kredowa – cena w 2022 roku

Jedna z najtańszych farb kredowych ma bardzo przystępną cenę – za niespełna 20 zł możesz kupić produkt w opakowaniu 0,125 l. Natomiast puszkę 0,75 l farby kredowej do mebli przeważnie można kupić za około 80-100 zł. Litr farby kredowej to zazwyczaj koszt około 120-150 zł. Decydując się na usługę malowania farbą kredową, sprawdź cennik malowania w Warszawie, malowania we Wrocławiu, czy też w innym mieście.

Co można malować farbą kredową?

Do czego farba kredowa może być wykorzystywana? Z uwagi na fakt, że taką emulsję możesz nakładać na dowolne powierzchnie, nawet bez konieczności usuwania z nich starej warstwy i nakładania podkładu, ma ona wszechstronne zastosowanie. Najczęściej wykorzystuje się farbę kredową do drewna oraz do powierzchni drewnopodobnych. Do czego może być ponadto użyta? Można stosować farbę kredową na zewnątrz, np. do metalu czy gliny, ale pokrywa ona tak samo skutecznie materiały sztuczne, PVC czy tkaninę.

Wiele osób dokonujących renowacji mebli wykorzystuje farbę kredową. Do tego nadaje się ona znakomicie, ponieważ pozwala na uzyskanie wielu ciekawych efektów dekoracyjnych. Podobnie jest w przypadku malowania farbą kredową boazerii drewnianej.

Farba kredowa – przygotowanie powierzchni pod malowanie

O ile nie ma potrzeby, by zdzierać do gołego tynku farbę ze ścian, czy lakier z mebli przed ich pomalowaniem z wykorzystaniem farby kredowej, o tyle należy daną powierzchnię umyć, a następnie odtłuścić. Pominięcie tego etapu przygotowania do malowania nie jest możliwe.

Uwaga!
Nie zawsze będziesz mógł od razu nałożyć farbę kredową na daną powierzchnię bez zrywania starych powłok. Jeśli stara emalia, jaką pokryty jest np. kredens czy ściana, łuszczy się lub materiał jest uszkodzony, to należy najpierw zeszlifować taką warstwę.

Musisz też wiedzieć, że są takie preparaty, które wchodzą w reakcję chemiczną z emalią kredową, co może skutkować powstaniem mało estetycznych plam lub zmniejszyć stopień przylegania farby kredowej do odnawianej powierzchni. Lepiej więc na wszelki wypadek przed położeniem tej farby zmatowić powierzchnię papierem ściernym i wykonać próbę malowania na niewielkim fragmencie.

Farba kredowa – malowanie właściwe

Malowanie farbą kredową powinno być realizowane umiejętnie. Ważne, by nakładać ją na wybraną powierzchnię dość szybko. Chodzi tu jednak o sam proces malowania. Ilu warstw potrzebujesz? Co najmniej dwóch, a pomiędzy nakładaniem kolejnych trzeba trochę odczekać. Szacuje się, że po jednokrotnym pomalowaniu farbą kredową ściana robi się półsucha już po upływie 30 minut. Ile schnie całkowicie? Do kilku godzin.

Ważne:
Jeśli nie odczekasz, aż warstwa farby kredowej wyschnie, na malowanej powierzchni powstaną mało estetyczne grudki. Usuniesz je z wykorzystaniem papieru ściernego.

Musisz wiedzieć, jak nakładać na wybraną powierzchnię farbę kredową. Jaki wałek do tego się przyda? Jeśli chodzi o malowanie tym narzędziem, to można je wykorzystać jedynie do malowania farbami kredowymi olejowymi. Pozostałe należy nanosić pędzlem, najlepiej owalnym, z włosia naturalnego, jeśli chcesz uzyskać efekt struktury. Natomiast dla uzyskania gładkich powierzchni zastosuj pędzel płaski z włosia syntetycznego.

Wiesz już, jak malować farbą kredową. Czym pokryć jej powierzchnię, by dodatkowo ją zabezpieczyć? Możesz na koniec zastosować wosk w określonym kolorze lub wosk bezbarwny.

Malowanie - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 138 476 Malarzy najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Farba kredowa – która najlepsza? Opinie i ranking 2022

Jeśli zastanawiasz się, jaką farbę kredową wybrać i która będzie optymalna do mebli, szukaj opinii wśród użytkowników. Zwracaj uwagę na farby, które tworzą satynowe wykończenie, dają doskonałe krycie, a przy tym są wydajne i przy malowaniu nie wydzielają dużo zapachu.

Farba kredowa – zobacz, jakie efekty możesz uzyskać i zainspiruj się!

Bez względu na to, po jaką sięgniesz farbę kredową, efekt będzie ten sam – uzyskasz powłokę o matowym lub półmatowym wykończeniu. Wszystko dlatego, że w produkcie tym znajduje się duża zawartość kredy. Dlatego możesz uzyskać ciekawe efekty przy użyciu farby kredowej. Inspiracje znajdziesz w sieci i w magazynach branżowych, ale np. przy wykorzystaniu gęstej emalii kredowej otrzymasz na powierzchni mebla grubą warstwę, która w dotyku będzie sprawiać wrażenie chropowatej. Natomiast przy zastosowaniu pędzla przy malowaniu farbą kredową mebli gwarantowany będzie efekt faktury prezentującej ślady włosia.

Stylizowanie powierzchni staje się o wiele łatwiejsze, jeśli w tym celu wykorzystujesz farbę kredową. Kolory, w jakich jest ona dostępna, z pewnością ułatwiają ci pracę. Możesz zdecydować się na farbę kredową białą czy modne odcienie pastelowe, w tym na błękitną albo biel antyczną. Poprzez zastosowanie różnych kolorów farb kredowych można łatwo uzyskać efekt przecierki lub cieniowania.

Farba kredowa do łazienki, kuchni czy salonu sprawdzi się w wielu różnych stylach aranżacyjnych. Efekty, które pozwala uzyskać, sprawiają, że można z jej użyciem odnawiać meble i przystosowywać je do mieszkania w stylu vintage lub rustykalnym. Biała farba kredowa pozwoli na nadanie twoim meblom stylu prowansalskiego czy francuskiego. Z kolei czarna dobrze wygląda we wnętrzach w stylu industrialnym i loftowym.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco