mężczyzna maluje ścianę wałkiem na niebiesko

Jaki wałek do malowania ścian i sufitów wybrać?

Jaki wałek do malowania ścian i sufitów wybrać?

Dobrze dobrany wałek do malowania sprawi, że unikniesz na ścianach smug i zacieków. Na rynku dostępne są wałki odcinające, wałki z dozownikiem farby oraz wałki przeznaczone tylko do konkretnych powierzchni. Jaki wałek do malowania sprawdzi się do farby lateksowej, a jaki jest najlepszy do malowania sufitów? Poznaj różnice i przeznaczenie konkretnych wałków malarskich i znajdź sprawdzonych specjalistów, którzy pomalują twój dom.

author box img

Ewa Wołowik-Kaczorek

Zaktualizowano: 27 października 2022 27.10.2022 Czas lektury: 9min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 136348 Malarzy blisko Ciebie

Jaki wałek do malowania wybrać? Cechy najlepszego wałka do ścian i sufitów

Wałek malarski to najpopularniejsze narzędzie do aplikacji farby na ścianę. Dobrze dobrany pozwala na równomierne rozprowadzenie farby na każdej powierzchni. Najczęściej używany jest do malowania ścian, ale można nim także malować sufity.

Dlatego wałek do malowania zawsze dobieraj do potrzeb. Przykładowo: szeroki wałek do malowania ścian sprawdzi się przy malowaniu dużych powierzchni, a wąski – do malowania trudno dostępnych miejsc. Podobnie z rodzajem materiału – do malowania sufitów sprawdzają się wałki z bardzo chłonną mikrofibrą (farba nie skapuje na malującego).

Dobry wałek do malowania ścian i sufitów – najważniejsze cechy:

 • dobry wałek do malowania ma pewny i solidny uchwyt,
 • płynnie przesuwa się po powierzchni (ma dobrą rolkę),
 • równomiernie pokrywa powierzchnię ścian i sufitów,
 • farba z dobrego wałka nie pryska i nie skapuje na podłogę,
 • wałek do malowania sufitów posiada teleskopową rączkę,
 • najlepsze wałki wyposażone są w okapniki na farbę,
 • dobrze dobrany wałek pozwala uniknąć smug i zacieków.

Jakie są rodzaje wałków do malowania ścian i sufitów?

Rodzaje wałków do malowania można wytypować na bazie ich konstrukcji. Na co zwrócić uwagę, wybierając wałek do malowania i jakie są rodzaje wałków?

 • wielkość i szerokość wałka do malowania – im większa powierzchnia do malowania, tym szerszy wałek należy wybrać. Do ścian wybiera się szeroki i duży wałek do malowania (w przedziale 12-25 cm), a do miejsc, w których wymagana jest precyzja (np. przy narożnikach), przyda się mały wałek do malowania (od 5 do 12 cm);
 • długość poszycia wałka (materiału, którym jest pokryty i który absorbuje farbę) – im gładsza powierzchnia, tym krótsze musi być poszycie, aby uniknąć zacieków i nierówności;
 • rodzaj materiału, z którego jest wykonany wałek do malowania.

Dostępne rodzaje wałków malarskich to:

 • wałki welurowe – długość poszycia to od 5 do 8 mm. Używa się ich do malowania powierzchni „idealnie gładkich” (mebli, ścian gipsowych) oraz do lakierowania parkietów;
 • wałki sznurkowe – długość poszycia to od 10 do 12 mm. Takich wałków używa się do zwykłych ścian oraz sufitów, które mają chropowatą strukturę;
 • wałki futrzane – długość poszycia to od 19 do 30 mm. Używa się ich tylko do mocno chropowatych powierzchni, tj. elewacji i cegieł (cegieł dekoracyjnych).

Istnieją też wałki malarskie przeznaczone tylko do konkretnych prac (producenci zawsze opisują ich przeznaczenie, więc łatwo taki wałek znaleźć). To m.in. wałki malarskie:

 • wałek do malowania narożników,
 • wałek do malowania odcinający,
 • wałek do malowania grzejników i rur,
 • wałek dekoracyjny,
 • niekapiący wałek do malowania.
Pamiętaj!
To, czy farba zostanie położona równo, zależy nie tylko od wałka, ale też od techniki nakładania oraz właściwego przygotowania ścian. Gwarancją równo położonej farby jest wynajęcie sprawdzonej i doświadczonej ekipy malarskiej. Przejrzyj oferty fachowców od malowania z Lubina i innych miast.
Malowanie - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 136 348 Malarzy najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Niekapiący wałek do malowania

Czym charakteryzuje się niekapiący wałek malarski? To wałek posiadający wbudowany zbiornik na farbę (nie trzeba używać kuwety na farbę).

Dodatkowo niekapiące wałki do malowania wyposażone są w składane rączki, opcję samoczynnego mieszania farby w zbiorniku (w trakcie malowania), osłonę i dodatkowe elementy (np. teleskopowa rączka składana, narzędzie ułatwiające malowanie w kątach).

Wałek dekoracyjny (do malowania wzorów)

To inaczej wałek do malowania wzorów i faktur na ścianach oraz sufitach. Jak to działa w praktyce? Wałki dekoracyjne wyposażone są w różnego rodzaju rolki.

Przykładem są wałki dekoracyjne z rolką skórzaną lub np. wałek do malowania ze wzorem (wielokrotnego użytku, najczęściej wykonany z gumy lub innego elastycznego materiału). Wałki tego typu najczęściej nadają się również do malowania mebli.

Wałek do malowania narożników

Jaki wybrać wałek do malowania rogów, kątów i trudno dostępnych miejsc? Najczęściej wybierana jest tzw. rolka do rogów. Taki rodzaj wałka sprawdza się do malowania narożników i wszelkich innych trudno dostępnych miejsc.

Znawcy malowania z Gdyni podpowiadają: wybierając wałek do narożników poszukaj modelu do stosowania z farbami dyspersyjnymi, lateksowymi i akrylowymi, z antypoślizgowym uchwytem i wygodną rączką. Dobrze dobrany i solidny wałek do malowania narożników będzie służył bez strzępienia w wielu pracach malarskich.

Wałek do malowania odcinający

Wałek do malowania odcinający znacznie ułatwia pracę, jeśli:

 • malujesz ściany na różne kolory,
 • albo chcesz mieć idealne odcięcie między ścianą a sufitem.

Konstrukcja wałka odcinającego jest wzbogacona o klapkę ze sztywną szczotką z jednej strony. Dzięki temu nie trzeba używać taśmy malarskiej do zabezpieczenia narożników. Takie rozwiązanie przyspiesza pracę oraz znacznie ją ułatwia. Wałek odcinający może być wykorzystywany do farb emulsyjnych i lateksowych.

Wałek z dozownikiem farby

Wałek malarski z dozownikiem farby wyposażony jest w pojemnik na farbę, dzięki czemu nie trzeba jej nabierać mechanicznie po kilku pociągnięciach materiałem po ścianie. Jeśli potrzebujesz więcej farby, musisz użyć specjalnego mechanizmu spustowego przy rączce wałka.

Farbę do dozownika należy zaaplikować bezpośrednio z puszki. Część wałków z dozownikiem farby posiada przestawianą głowicę, dzięki czemu można łatwiej docierać do powierzchni przy sufitach i przy schodach. Można kupić wałek na wysięgniku.

Wałek z dozownikiem farby nazywany jest wałkiem niekapiącym. Podczas używania takiego sprzętu znacznie zmniejsza się ryzyko rozpryśnięcia farby. Nie ma też ryzyka powstawania zacieków.

Jak dobrać wałek do malowanej powierzchni?

Na dobór wałka wpływa również rodzaj malowanej powierzchni.

Jaki wałek do malowania gładkich ścian?

Do tego rodzaju prac potrzebny jest wałek o krótkim włosiu, czyli maks. 12 mm, a najlepiej takim o długości 6 mm.

Szukaj wałka przeznaczonego do malowania gładkich ścian (gładzi gipsowych) – najczęściej wybierane są wałki welurowe. Do farb wodorozcieńczalnych dobrze sprawdzi się wałek z mikrofibry.

Jaki wałek do malowania drewna i lekko porowatego tynku?

W tym przypadku wybierz o średniej długości włosia (10-15 mm). Zazwyczaj do malowania lekko porowatej powierzchni polecany jest wałek sznurkowy.

Jaki wałek do malowania elewacji?

Wałek do malowania elewacji musi bez problemu malować nierówną i mocno chropowatą powierzchnię.

W takim przypadku postaw wałek o długim włosiu (długość do 30 mm). Najczęściej stosowane wałki do elewacji to wałki futrzane i sznurkowe o długim włosiu.

Jaki wałek do malowania gładzi?

Tradycyjnym rozwiązaniem jest użycie pacy tynkarskiej, ale można też użyć wałka do gładzi. Taki wałek sprawnie chłonie rozrobioną gładź. Włosie wałka musi być sztywne i długie. Najlepszą efektywnością odznaczają się nylonowe wałki do gładzi, ponieważ dobrze absorbują preparat. Dodatkowo taki wałek nie może gubić włosia i musi być stabilny, więc trzeba szukać sprzętu od dobrych producentów. Dla ułatwienia prac można wybrać wałek do gładzi z teleskopem.

Jaki wałek do malowania sufitu?

Wybierz wałek niekapiący, czyli taki z dozownikiem fabry. To ułatwia pracę i zmniejsza ryzyko zacieków. Przy narożnikach należy używać wałka odcinającego (jeśli nie chcesz używać taśmy malarskiej). Znaczenie ma też rodzaj sufitu. Do gładkiego sufitu wybierz wałek z krótkim włosiem. Sufity chropowate lub zdobione wymagają dłuższego włosia, a w przypadku dużego skomplikowania powierzchni – malowania natryskowego.

Czytaj więcej: Malowanie natryskowe

Jaki wałek do malowania mebli?

Do malowania mebli sprawdzą się wałki wąskie (od 5 do 12 cm – sprawdzą się też jako wałki do malowania okien).

Pamiętaj!
Przy gładkich powierzchniach mebli sprawdzą się rolki piankowe, a przy szorstkich – rolki tkaninowe.

Jak dobrać wałek do rodzaju farby?

Wałek malarski należy dobierać nie tylko do stosowanej powierzchni, ale też do używanej w czasie prac malarskich farby.

Jaki wałek do malowania farbą lateksową?

Do farb lateksowych i dyspersyjnych należy wybrać wałek ze sznurka lub wałek welurowy (czyli wykonany z mieszanki wełny oraz włókien syntetycznych). Welurowy wałek z krótkim włosiem sprawdzi się również przy każdej gęstej emulsji rozpuszczalnikowej

Jaki wałek do malowania farbą akrylową?

Jeśli planujesz malowanie farbą akrylową, to świetnie sprawdzą się wałki z mikrofibry. Warto wiedzieć, że farba akrylowa również zawiera w składzie żywicę, ale znacznie mniej niż w przypadku farby lateksowej. Dlatego nieco łatwiej się rozprowadza i daje możliwość zastosowania różnych typów wałków.

Jaki wałek do malowania farbą ceramiczną?

Do malowania farbą ceramiczną można wybrać zarówno wałki z włosiem, jak i wałki gąbkowe czy modele z pokryciem z włókien naturalnych lub weluru. Farby ceramiczne nie korzystają z rozpuszczalników i są bardzo łatwe w nakładaniu na różnego rodzaju powierzchnie.

Jaki wałek do malowania farbą olejną?

Zdecydowanie najlepszy do aplikowania farby olejnej będzie wałek gąbkowy lub piankowy. Wybór takiego wałka do farby olejnej ułatwi pracę i umożliwia uzyskanie gładkiej powierzchni.

Praktyczny poradnik: Rodzaje farb

Jak malować ściany wałkiem?

malarz maluje ścianę wałkiem na biało

W przypadku zwykłego wałka do malowania należy:

 1. Przygotować farbę w kuwecie.
 2. Następnie trzeba nabrać na wałek niewielką ilość farby (nie powinna kapać), zanurzając go tylko na głębokość runa. Nie powinno się moczyć całego wałka, ponieważ za duża ilość farby powoduje powstawanie zacieków.
 3. Wałek należy prowadzić lekko, delikatnie przyciskając go do ściany. Powinno się malować systemem góra – dół, zawsze wykonując ruchy w tym samym kierunku.

W przypadku wałka do malowania z dozownikiem na farbę należy:

 1. Nalać materiał do pojemnika.
 2. Wałek dobrej jakości będzie automatycznie dozować odpowiednią ilość farby podczas malowania (a dokładnie w trakcie naciskania na mechanizm spustowy).
 3. Raz na jakiś czas trzeba uzupełnić pojemnik. O szczegółach malowania wałkiem malarskim z dozownikiem farby piszemy poniżej!
Dodano: 6 sierpnia 2021 Zaktualizowano: 27 października 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco