specjalista maluje ścianę pistoletem natryskowym na niebiesko - w 2023

Co to jest malowanie natryskowe i jak malować pistoletem?

Co to jest malowanie natryskowe i jak malować pistoletem?

Malowanie natryskowe jest szybką metodą na pokrycie farbą dowolnej powierzchni. Pewnym problemem może być to, że pojawia się wówczas konieczność zabezpieczenia wszystkich sprzętów, jakie znajdują się wokół miejsca przeznaczonego do pokrycia. Zobacz, jak odbywa się malowanie natryskowe i gdzie znajduje ono swoje zastosowanie.

author box img

Ewelina Zdancewicz-Pękala

Zaktualizowano: 12 października 2022 12.10.2022 Czas lektury: 7min

Malowanie ścian czy sufitów, ale i mebli czy poręczy i balustrad wymaga wykorzystania odpowiedniej farby czy lakieru oraz narzędzi – pędzli, wałków i tym podobnych. Alternatywną metodą może być malowanie natryskowe. Wystarczy użyć farby i specjalnego pistoletu do malowania, który wraz z odpowiednim osprzętem pozwoli szybko pokryć farbą np. ściany. Na czym dokładnie polega malowanie natryskowe i jakie farby nadają się do tego celu?

Czym jest malowanie natryskowe?

Malowanie natryskowe, nazywane też “malowaniem pistoletem", polega na aplikowaniu farby na powierzchnię za pomocą pistoletu natryskowego do malowania. Pistolet (agregat) natryskowy działa na zasadzie aerozolu – farba jest rozpylana na drobne kropelki przez sprężone powietrze. Efektem tego jest równomiernie i szybko pomalowana ściana bez użycia wałka malarskiego i innych sprzętów, takich jak kuwety i pędzle do malowania. Agregat do malowania natryskowego przyspiesza wykonanie takich prac.

Do malowania natryskowego potrzebny jest:

 • pistolet do malowania natryskowego (aparat natryskowy) – może być to aparat natryskowy ssący (zbiornik farby umieszczony pod pistoletem) lub aparat natryskowy grawitacyjny (zbiornik z farbą umieszczony w górnej części pistoletu);
 • elektryczny kompresor – dobrany do rozmiaru i rodzaju powierzchni;
 • specjalna farba do natrysku – zwykła zapcha dyszę pistoletu, jest za gęsta;
 • rozcieńczalnik – może, ale nie musi się przydać;
 • folia i taśmy malarskie;
 • kombinezon ochronny.

Najważniejszym urządzeniem do malowania natryskowego jest oczywiście pistolet natryskowy. Połączony jest on za pomocą przewodu ciśnieniowego z kompresorem. Pomiędzy dwoma elementami urządzenia do malowania natryskowego znajduje się regulator ciśnienia – maluje się pod ciśnieniem rzędu 3 barów. Jest tam również filtr, który odpowiada za usuwanie wody, przecieków oleju i innych cząsteczek.

Maszyna do malowania natryskowego w domu może przybrać formę elektrycznego pistoletu natryskowego, wyposażonego w:

 • elektryczną pompę tłokową,
 • specjalny zbiornik na farbę,
 • funkcje umożliwiające regulację strumienia farby.

Niewielkie wymiary i niska masa własna pistoletu elektrycznego do malowania sprawia, że łatwo się nim posługiwać.

Osoby, które nigdy wcześniej nie malowały natryskowo, powinny skorzystać z pomocy ekspertów, którzy zagwarantują pożądane efekty. Zobacz, którzy malarze z Warszawy lub innego miasta zajmują się takimi pracami w Twojej okolicy.

Malowanie - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 127 696 Malarzy najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Malowanie natryskowe – zastosowanie

Malowanie pistoletem natryskowym sprawdza się podczas malowania ścian, konstrukcji drewnianych, ogrodzeń oraz karoserii. Część osób próbuje za pomocą zakupionego sprzętu malować natryskowo ściany samodzielnie, ale (wbrew pozorom) nie jest to najłatwiejsze zadanie. Dlatego warto zaufać sprawdzonym specjalistom i znaleźć doświadczoną ekipę malarską, np. malarzy z Torunia.

Najczęściej wykorzystuje się malowanie pistoletem do:

 1. Malowania natryskowego ścian – pozwala to na równomierne pokrycie ich farbą w krótkim czasie – bez zacieków i przy ekonomicznym zużyciu produktu. Malowanie pistoletem natryskowym jest odpowiednie w domach i mieszkaniach, w ten sposób farbą można pokryć elewację, wewnętrzne ściany, sufity i tym podobne.
 2. Malowania natryskowego drewna – meble, stolarka okienna i drzwiowa, ale i płoty, altany czy więźba dachowa – wszystkie tego rodzaju powierzchnie mogą być malowane pistoletem natryskowym.
 3. Malowania natryskowego metalu – takie działanie jest skuteczne w przypadku pokrywania farbą metalowych elementów ażurowych o skomplikowanych kształtach, np. ogrodzeń czy pergoli i ławek ogrodowych, ale i karoserii czy burt statków.

Można również użyć zestawu do malowania natryskowego do sufitu. W wielu przypadkach będzie to nawet zalecane, gdyż tradycyjne malowanie jest trudne, a więc potencjalnie można podczas tej czynności popełnić błędy. Malowanie pistoletem dobrze sprawdza się przy sufitach z detalami i zdobieniami (nierównych).

Malowanie natryskowe krok po kroku

Malowanie pistoletem krok po kroku wygląda następująco:

 1. Przygotowanie ściany do malowania (należy usunąć stare powłoki, odpylić ścianę i zmyć zabrudzenia i zatłuszczenia).
 2. Zabezpieczenie pomieszczenia folią i taśmą malarską (jak podczas tradycyjnego malowania).
 3. Przygotowanie pistoletu natryskowego (zgodnie z zaleceniami w instrukcji).
 4. Przed przelaniem farby do pojemnika, wstrząśnięcie jej w puszce.
 5. Sprawdzenie ciśnienia farbyna kawałku wolnej powierzchni (np. na fragmencie dużego kartonu).
 6. Dostosowanie ciśnienie.
 7. Pokrywanie ściany farbą, trzymając pistolet 15-20 cm od ściany i rozprowadzając ją prostopadle do linii ściany.
 8. Nałożenie tyle warstw, ile jest zalecane przez producenta(nie mniej i nie więcej, aby “na pewno pokryć" ścianę).
 9. Pozostawienie farby do wyschnięcia.
 10. Wyczyszczenie sprzętudo malowania natryskowego.
 11. Sprzątnięciepomieszczenia.

Malowanie natryskowe, tak jak każdy rodzaj malowania, najlepiej przeprowadzić w ciepłych porach roku. Dzięki temu farba szybciej wyschnie oraz będziesz mieć możliwość dokładnego wywietrzenia pomieszczenia. Nie pozostawaj w świeżo pomalowanym wnętrzu dłużej, niż to konieczne, bo możesz wdychać szkodliwe opary farby.

Praktyczny poradnik: Malowanie sufitu

Zalety i wady malowania natryskowego

Malowanie natryskowe posiada mnóstwo zalet:

 • znaczne skrócenie czasu prac w porównaniu do używania wałka do malowania, średni czas pokrywania farbą ściany wynosi ok. 4 m² na minutę,
 • równomiernie pokrycie powierzchni (brak zacieków),
 • łatwe malowanie trudno dostępnych miejsc, w szczególności sufitów,
 • łatwość czyszczenia aparatu natryskowego,
 • oszczędność farby (specjaliści wskazują, że więcej materiału zużywa się podczas tradycyjnego malowania).

Niestety żadna metoda nie jest pozbawiona wad. Do malowania natryskowego należy kupić farbę o specjalnej gęstości. Każda farba do malowania pistoletem ma oznaczenie na puszcze, że nadaje się do aplikowania metodą natryskową. Zwykły produkt ma za dużą gęstość, co niestety wyklucza część farb, jeśli chcesz pomalować ściany w ten sposób. Z drugiej strony na rynku jest szeroka oferta farb do malowania pistoletem. Istnieje też możliwość, że podczas prac produkt rozpryśnie się na boki (przez nieostrożność lub złe ustawienie pistoletu) i zabrudzi niezabezpieczone powierzchnie.

Czytaj też: Wydajność farb

Malowanie natryskowe – cena. Ile kosztuje malowanie pistoletem?

Koszt malowania pistoletem zależy od:

 • wielkości pomieszczenia,
 • konieczności oczyszczenia ścian, ich wcześniejszego zagruntowania itp.,
 • ceny robocizny,
 • rodzaju wybranej farby,
 • cen dodatkowych elementów do malowania (takich jak folia i taśma malarska).

Natryskowe malowanie ścian kosztuje średnio 9-16 zł za 1 m² (jedna warstwa farby). Należy do tego doliczyć koszt prac przygotowawczych, takich jak oczyszczanie ścian (średnio 10-12 zł za 1 m²) oraz ewentualne prace naprawcze (11-15 zł za 1 m²).

Przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w temacie malowania natryskowe. Sprawdź, czego jeszcze możesz się dowiedzieć o malowaniu pistoletem!

Jaka farba do malowania natryskowego?

puszki z różnymi kolorami farb stojące na stole

Przy malowaniu agregatem pod ciśnieniem potrzebny Ci jest nie tylko odpowiedni sprzęt, ale również farba. Jaka będzie właściwa? Nie każda będzie sprawdzała się w roli produktu do malowania natryskowego. Producenci zaznaczają na puszkach, czy dany materiał nadaje się do natrysku. Niektórzy twierdzą, że do malowania pistoletem można użyć dowolnej farby rozcieńczonej wodą. To jednak mit, który może doprowadzić do zatkania sprzętu do malowania natryskowego.

Ile farby będzie Ci potrzebne? Taką informację można znaleźć w karcie technicznej produktu. Malowanie natryskowe może obniżyć zużycie farby, ale wpływa na to zbyt wiele czynników, aby stanowiło to regułę. Farba do malowania natryskowego może mieć średnią wydajność nawet do 12 m²/l.

Jaka gęstość farby do malowania pistoletem?

Wszystkie farby przeznaczone do malowania natryskowego mają prawidłową gęstość i nie należy ich już rozcieńczać, a jeśli jest taka możliwość / konieczność, to producent informuje o tym w karcie produktu. Gęstość farby do malowania natryskowego można sprawdzać lepkościomierzem. Mierzy on szybkość przepływu farby. Należy wtedy sprawdzić konkretne wartości dla danego rodzaju farb. Przykładowo szybkość przepływu dla farby akrylowej to 13-15 sekund, a dla farby poliuretanowej 5-40 sekund. Kluczem jest czytanie karty produktu.

Dodano: 6 sierpnia 2021 Zaktualizowano: 12 października 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco