mężczyzna wskazuje palcem na pękniętą ścianę

Akrylowanie – jak akrylować ściany i ile to kosztuje?

Akrylowanie – jak akrylować ściany i ile to kosztuje?

Akryl budowlany pozwala na uzupełnienie ubytków w ścianach oraz na idealne zamaskowanie miejsc łączeń, takich jak narożniki. Akrylowanie ścian wykonuje się po gruntowaniu, ale przed malowaniem. Czy można zrezygnować z akrylowania? Na czym polega akrylowanie i jak nakładać akryl na ścianę? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat i znajdź najlepszych specjalistów od akrylowania!

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 3 października 2022 03.10.2022 Czas lektury: 5min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 141453 Malarzy blisko Ciebie

Akrylowanie – co to jest?

Akrylowanie to jedna z metod wypełniania ubytków oraz skaz w ścianach i sufitach. Nazwa pochodzi od akrylu, czyli od preparatu, którym wypełniane są wszystkie nierówne miejsca. Akrylowanie pozwala także na zamaskowanie miejsc łączeń w narożnikach. Dlatego jest to jedna z niezbędnych prac wykończeniowych – nie można jej pomijać. Dzięki akrylowaniu podłoże jest idealnie wygładzone (akryl sprawia, że ściana zwiększa porowatość). To z kolei zapewnia doskonałą przyczepność farby.

Akrylowanie co prawda można wykonać samodzielnie, ale tak samo jak w przypadku gładzenia czy gruntowania ścian, lepiej zatrudnić do tego fachowców. Posiadają oni odpowiedni do akrylowania sprzęt (aplikatory, szpachelki do wygładzania fug) oraz wiedzę, jaki akryl wybrać i jak go użyć. Dlatego zawsze warto jest sprawdzić najlepszych ekspertów od akrylowania i malowania w Twojej okolicy.

Malowanie - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 141 453 Malarzy najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Jak kłaść akryl w narożnikach i ubytkach?

specjalista oczyszcza ścianę z kurzu

Poza samym akrylem przydatne będzie najlepsze narzędzie do akrylowania, czyli specjalny pistolet oraz szpachla do fug. Akrylowanie najlepiej jest wykonywać w świetle dziennym, w warunkach niskiej wilgotności powietrza. Najlepszą porą na tego typu prace jest wiosna i lato. Jak kłaść akryl? Gdy już wszystko będzie gotowe, wybrany przez Ciebie specjalista od akrylowania i malowania z Warszawy lub innego miasta wykona poniższe kroki:

  1. Przygotowanie powierzchni pod akrylowanie – oczyszczenie z kurzu i wszelkich zanieczyszczeń, osuszenie powierzchni; na tym etapie koniecznie trzeba pozbyć się łuszczących się powłok malarskich, starych i odpadających uszczelniaczy, kitów, klejów i innych zanieczyszczeń.
  2. Gruntowanie przed akrylowaniem – szczególnie wskazane, gdy akryluje się porowatą i chłonną powierzchnię (np. powierzchnia z gipsu, piaskowca itp.).
  3. Przygotowanie aplikatora z akrylem – na początek należy zdjąć końcówkę kartusza powyżej gwintu, następnie wystarczy nakręcić aplikator i przyciąć końcówkę na planowaną szerokość spoiny (podpowiedź: nie przycina się równo, przycina się końcówkę pod kątem ok. 45°).
  4. Nakładanie akrylu jednostajnym, płynnym ruchem za pomocą gotowego aplikatora (pistoletu) z akrylem. Nosek aplikatora musi być przystawiony bezpośrednio do szczeliny, którą się akryluje.
  5. Wygładzenie akrylowanych powierzchni (szczeliny, fugi, ubytki) przy użyciu szpachelki.
  6. Malowanie akrylu – po całkowitym wyschnięciu akrylu malarz przystępuje do malowania.
Uwaga!
Dlaczego akryl pęka po malowaniu? Najczęściej dlatego, że za wcześnie rozpoczęto malowanie lub nakładanie kolejnych warstw. Co prawda akryl utwardza się po ok. 10 minutach, ale należy poczekać z malowaniem ścian. Lepiej odczekać tyle czasu, ile zaleca producent w karcie produktu (istnieją akryle, które potrzebują kilku-kilkunastu godzin, a są też tzw. produkty szybkoschnące).

Dodatkowo weź pod uwagę temperaturę i poziom wilgotności w pomieszczeniu – te czynniki mogą znacząco wydłużyć lub skrócić czas do pełnego wyschnięcia akrylu.

Jeśli chcesz od razu malować ściany, bez czekania, szukaj akrylu, który pozwala na działanie metodą „mokre na mokre”. Tę informację także znajdziesz w opisie produktu.

Akryl – przed czy po gruntowaniu?

Wyłącznie po gruntowaniu. Pamiętaj, że ten rodzaj prac musi być wykonany naprawdę starannie, gruntowanie ma zmniejszyć chłonność powierzchni i ujednolicić fakturę podłoża. Rezygnując z gruntowania, zmniejszamy wydajność farby i utrudniamy malowanie ścian.

Jak usunąć nadmiar akrylu?

Nakładając akryl, postaraj się uniknąć niepotrzebnych zabrudzeń nadmiarem akrylu. Najskuteczniejsza będzie taśma malarska. To proste: wystarczy zabezpieczyć za pomocą taśmy brzegi wypełnianej spoiny, a po nałożeniu akrylu – delikatnie zerwać z powierzchni taśmę, dzięki czemu fuga akrylowa pozostanie w nienaruszonym stanie.

Jak usunąć nadmiar akrylu, gdy mimo zabezpieczenia powierzchni doszło do zabrudzeń? Akryl najlepiej jest usunąć za pomocą wody – bezpośrednio po użyciu preparatu. Pamiętaj, że akryl schnie w kilka minut, dlatego nakładając akryl warto mieć przygotowaną zwilżoną szmatkę, dzięki której od razu pozbędziesz się zabrudzeń.

Co zrobić z nadmiarem akrylu, gdy nie był usuwany na bieżąco? Z wielu powierzchni można go zetrzeć za pomocą papieru ściernego – akryl można też szlifować, ale wcześniej upewnij się, czy nie zniszczysz powierzchni, na której wykonano akrylowanie.

Ile kosztuje akrylowanie? Cennik akrylowania na 2022 rok

Cena akrylowania zależy od:

  • wielkości powierzchni,
  • stopnia skomplikowania prac,
  • stawek ekipy fachowców.

Średnio za wykonanie usługi akrylowania w Warszawie zapłacisz do 7-10 zł za 1 m² akrylu. Cena nie obejmuje kosztu materiału. Jeden preparat o pojemności 300 ml kosztuje od ok. 6 zł (zwykły akryl budowlany – biały) do ok. 20 zł (tzw. akryl natychmiast malowalny).

Zapytaj o wycenę Twojego zlecenia malarzy – fachowców od akrylowania i malowania z Lublina lub innego miasta bliżej Ciebie.

Czy warto wykonywać akrylowanie ścian?

Nie można wręcz tego nie zrobić. Niektórym wydaje się, że samo gruntowanie ścian oraz szpachlowanie, a następnie ich szlifowanie zapewnia wystarczającą przyczepność i gładkość powierzchni pod farbę. Tymczasem brak akrylowania może spowodować, że powłoki będą odpadać od ściany, a jej powierzchnia będzie wyraźnie nierówna (zwłaszcza w łączeniach ścian i sufitu).

Akrylowanie zwiększa więc estetykę wykończenia pomieszczeń.

Pozwala na łatwiejsze utrzymanie ich w czystości. Akryl można położyć na każdy rodzaj podłoża budowlanego wewnątrz budynku. Nie stosuje się metody akrylowania na zewnątrz, ponieważ ten materiał źle znosi działanie wilgoci. W związku z tym na zewnętrzne ściany można zastosować specjalne silikony.

Przydatny poradnik: Malowanie ścian – cennik
Dodano: 6 sierpnia 2021 Zaktualizowano: 3 października 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco