specjalista maluje ścianę wałkiem malarskim na niebieski kolor - w 2023

Malowanie ścian – cena. Cennik usług malarskich na 2023 rok

Malowanie ścian – cena. Cennik usług malarskich na 2023 rok

Ile kosztuje malowanie ścian? Cena zależy od powierzchni, rodzaju wybranej farby oraz kosztu prac przygotowawczych. Cena malowania ścian będzie też wyższa przy malowaniu dekoracyjnym. Poznaj aktualny cennik usług malarskich i dowiedz się, ile kosztuje malowanie ścian w twojej okolicy. Znajdź sprawdzoną ekipę fachowców, którzy pomalują twoje mieszkanie – tanio i dobrze!

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 5 października 2022 05.10.2022 Czas lektury: 8min

Co wpływa na cenę za malowanie ścian wewnętrznych?

Na koszt malowania ścian wpływa kilka czynników:

 • powierzchnia – im większa powierzchnia, tym droższe malowanie,
 • trudność wykonywania prac – za malowanie dekoracyjne albo malowanie nierównych powierzchni (np. zdobionych sufitów) zapłacisz więcej,
 • stan ściany i sufitu – im więcej do remontu (np. zagrzybione ściany lub mieszkanie po zalaniu), tym większa finalna cena malowania ściany,
 • rodzaj farby – za jedną z najdroższych uznawana jest farba ceramiczna,
 • konieczność specjalnego przygotowania ściany do malowania – np. wypełnienie ubytków, szpachlowanie,
 • technika malowania – inne będą ceny malowania ściany przy malowaniu wałkiem lub pędzlem w porównaniu do malowania natryskowego (szybszego w wykonaniu, ale wymagającego specjalistycznych narzędzi),
 • stawka ekipy malarskiej.

Niektórzy chcą zaoszczędzić na malowaniu i decydują się na samodzielne malowanie ścian. Jeśli okaże się, że konieczne są poprawki, poniesiesz dodatkowe koszty. Dlatego najlepiej jest od razu wynająć sprawdzonych fachowców od malowania ścian, niezależnie od rodzaju malowania (tradycyjnego albo natryskowego).

Malowanie - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 127 648 Malarzy najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Ile kosztuje malowanie ścian? Ceny za 1 m2 w 2022 roku

Zapytaliśmy naszych specjalistów, jakie są aktualne ceny za malowanie ścian. Podane ceny dotyczą malowania dwuwarstwowego wraz z kosztem zakupu materiałów.

Uśredniając ceny malowania ścian i zakładając, że zlecane jest dwukrotne malowanie ściany białą farbą – cena malowania mieści się w przedziale od 12 do nawet 20 zł za 1 m².

Uwaga!
Pamiętaj też, że ceny mogą różnić się w poszczególnych miastach. Zapytaliśmy o to ekspertów, przykładowo: najwięcej zapłacimy za malowanie ścian w Warszawie, Krakowie i Trójmieście (tu ceny mogą przekraczać nawet 20 zł za 1 m²), nieco mniej kosztuje malowanie ścian w Łodzi, Rzeszowie i we Wrocławiu (stawki od 12 zł za 1 m²).

Ważne:

 1. Do ceny malowania należy doliczyć koszt mycia ścian przed malowaniem.
 2. W podanych kwotach zwykle nie jest zawarty koszt zabezpieczenia pomieszczenia (osłonięcia mebli, oklejenia okien i drzwi).
 3. Przy malowaniu ścian w kolorze innym niż białe, za usługę malarską możesz zapłacić nieco więcej (średnio ok. 3 zł na metrze).
Miasto
Wrocław
Warszawa
Kraków
Łódź
Rzeszów
Trójmiasto
Cena za 1 m²
15-18 zł
13-15 zł
12-23 zł
12-15 zł
12-13 zł
12-18 zł

Fachowcy malują ściany za pomocą pędzli oraz wałków do malowania. Tradycyjne pokrycie ścian jest najtańszą metodą, ale też niestety najwolniejszą.

Poznaj ciekawe inspiracje: Kolory ścian

Ile kosztuje malowanie natryskowe za 1 m2?

Malowanie natryskowe ma sporo zalet – przede wszystkim jest szybkie i dokładne. Koszt malowania natryskowego to średnio 7-12 zł za 1 m² (przy dwóch warstwach). Cena nie zawiera prac przygotowawczych ani zabezpieczenia pomieszczenia.

W przypadku zamówienia kompleksowej usługi natryskowego malowania ścian wraz z pełnym przygotowaniem (naprawą ubytków, usuwaniem starej farby, gruntowaniem i zabezpieczeniem folią) za 1 m² zapłacisz średnio 45-50 zł.

Prace przygotowawcze przed malowaniem ścian – cennik na 2022 rok

Sprawdziliśmy, ile kosztują poszczególne prace przygotowawcze. Oto cennik usług malarskich.

Usługa
Średnia cena za 1 m²
Mycie ścian przed malowaniem
11-14 zł
Usuwanie starej farby
8-12 zł
Naprawa ubytków
11-15 zł
Gruntowanie ścian
5-6,5 zł
Szpachlowanie ścian
ok. 20 zł
Zabezpieczanie folią
12-18 zł

Część fachowców za zabezpieczenie folią podłóg oraz mebli liczy sobie stawkę godzinową. Wtedy taka usługa kosztuje ok. 25-35 zł za 1 h pracy. Cena gruntowania ścian, przygotowania ścian do malowania czy naprawy ubytków przed malowaniem – zależy od stopnia trudności prac i kondycji powierzchni przed rozpoczęciem pracy.

Malowanie mieszkania 50 i 60 m2 – cennik na 2022 rok

fachowiec maluje ścianę mieszkania na fioletowo

Ile kosztuje malowanie mieszkania? Cena zależy oczywiście od metrażu – poniżej podajemy uśredniony koszt malowania mieszkania 50 m² (jeśli chcesz obliczyć koszt malowania mieszkania 60 m² lub większego, to wystarczy dodać uśrednioną cenę za malowanie mieszkania w przeliczeniu za metr). Jeśli znasz szerokość, długość i wysokość pomieszczenia, to bez problemu wyliczysz powierzchnię wymagającą malowania. Do wartości dodaj też powierzchnię sufitu.

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że koszt malowania mieszkania 50 m² może być różny, ponieważ cena usług malarskich zależy od stopnia skomplikowania prac, a nawet rodzaju farby. Przyjmując, że mieszkanie nie ma trudnych do malowania powierzchni i jest w stanie deweloperskim (wymaga gruntowania, szpachlowania i szlifowania), za malowanie ścian trzeba zapłacić minimum 2800 zł i maksimum 5000 zł.

W wyliczeniach przyjęliśmy zasadę, że w mieszkaniu 50 m² będzie ok. 120-160 m² powierzchni do pomalowania (samo pomalowanie ścian to ok. 1440-3200 zł), reszta to koszt dodatkowych prac.

W przypadku malowania starych ścian, które wymagają naprawy ubytków, usuwania starej farby i mycia, trzeba liczyć się z kosztem od 2600 zł do 4000 zł. Cena nie obejmuje malowania sufitów. Malowanie sufitu to koszt około 700-1000 zł (malowanie dwuwarstwowe).

Do wszystkich wydatków trzeba też doliczyć koszt farby. Zwykła farba emulsyjna kosztuje ok. 50 zł za puszkę 2,5 l. Jeśli zdecydujesz się na farbę o podwyższonych parametrach, zapłacisz nawet 100-150 zł za puszkę o takiej samej wielkości.

Koszt pomalowania pokoju 20 m2 – cennik na 2022 rok

Ile kosztuje malowanie pokoju 20 m²? Koszt pomalowania pokoju 20 m² wyliczamy na tej samej zasadzie:

 1. Pokój o powierzchni 20 m² to 4 × 5 × 2,5 m – (szerokość, długość, wysokość pomieszczenia), czyli łącznie 18-metrowy obwód pokoju (dwie ściany po 4 m i dwie po 5 m), obwód wystarczy pomnożyć przez wysokość pomieszczenia, dzięki czemu uzyskujemy powierzchnię do malowania – 45 m².
 2. Dodatkowo należy do tej wartości doliczyć powierzchnię sufitu (w tym przypadku to 20 m²).
 3. Uśredniając koszty malowania z przedziału 12-20 zł do ok. 15 zł za m², zapłacisz: 975 zł za samo malowanie ścian i sufitów w pokoju, a łącznie (np. przy remoncie pokoju – z usuwaniem starych powłok, naprawą i gruntowaniem ścian) – ok. 2000 zł.

Malowanie ścian – poznaj koszty dodatkowych usług

Wiesz już, ile kosztuje malowanie ścian (w przeliczeniu na metr powierzchni do malowania) oraz ile kosztuje malowanie mieszkania 50 m² i pokoju o powierzchni 20 m² – wraz z dodatkowymi pracami (nasz cennik umożliwia dodanie np. ceny malowania i szpachlowania). Na tym jednak koszty się nie kończą – cena za malowanie ścian zależy od wszelkich dodatkowych prac.

Jeśli planujesz dodatkowe malowanie poza malowaniem ścian i sufitów – to na końcowy cennik malowania ścian wpływają m.in. dodatkowe koszty za malowanie grzejników, malowanie rur oraz pomalowanie drzwi i okien. Jak wygląda cennik malowania ścian z uwzględnieniem tych usług?

Ile kosztuje malowanie grzejników za m2?

W tym przypadku koszt malowania liczy się od żeberka. To średnio 12-17 zł za jedno żeberko (jedna warstwa farby). Maluje się raczej tylko grzejniki starego typu, nowoczesne są już pomalowane fabrycznie i nie zaleca się nakładania na nich nowej warstwy farby.

Ile kosztuje malowanie rur za m2?

To koszt porównywalny do malowania grzejników. Za jedną rurę liczy się średnio od 11 do 17 zł. Cena może być wyższa, jeśli dostęp do rur jest utrudniony albo są to rury nietypowo ułożone, przez co ciężko jest je równo pomalować. W cenę wchodzi już koszt materiału oraz robocizna. Przygotowanie pomieszczenia i tak liczy się osobno podczas wyceny malowania ścian.

Ile kosztuje malowanie drzwi za m2?

Malowanie drzwi farbą kosztuje ok. 80 zł za 1 m² (bez materiału). Z kolei koszt lakierowania drewna to ok. 50-70 zł za 1 m². Do tego należy doliczyć koszt farby lub lakieru. Przygotowanie pomieszczenia leży po stronie klienta. Można też dopłacić za prace przygotowawcze.

Ile kosztuje malowanie okien za m2?

Od 80 do 95 zł za sztukę. Cena nie zawiera materiału oraz zabezpieczenia. Malowanie okien jest dość skomplikowane i wymaga precyzji, więc jest odpowiednio droższe (i najczęściej poprzedzone jest indywidualną wyceną). Czas, jaki trzeba poświęcić na szczegóły podczas malowania okna jest porównywalny do malowania powierzchni ściany średniej wielkości za pomocą wałka.

Dodano: 6 sierpnia 2021 Zaktualizowano: 5 października 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco