ściana pomalowana we wzory geometryczne w czterech kolorach

Malowanie ścian – 10 pomysłów na ciekawe wzory na ścianę

Malowanie ścian – 10 pomysłów na ciekawe wzory na ścianę

Nie masz pomysłu na malowanie ścian? Ciekawe wzory, jakie prezentujemy w naszym poradniku, być może będą dla ciebie dobrą inspiracją. Kształtuj oryginalne wnętrza domowe poprzez malowanie ścian – wzory bez wątpienia ci w tym pomogą!

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 21 października 2022 21.10.2022 Czas lektury: 7min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 130644 Malarzy blisko Ciebie

Malowanie ścian wydaje się prostą czynnością – wystarczy odpowiednio przygotować powierzchnię, zagruntować ją i wybrać kolory, na jakie chcesz pomalować swoje ściany. Ich wierzchnia warstwa może być malowana jednolicie, ale również możesz wykonać ciekawe wzory. Profesjonalni malarze są w stanie zaoferować ci wiele takich pomysłów, jakie mogą sprawdzić się w twoich wnętrzach. Zobacz, czego możesz oczekiwać i jakie ciekawe wzory na ścianach będą współgrały z pożądaną przez ciebie aranżacją pomieszczeń mieszkalnych?

Malowanie wzorów na ścianie

Jednolicie pomalowane ściany w pokoju mogą stanowić tło dla innych dekoracji czy elementów wyposażenia, zwłaszcza mebli i ciekawych detali. Jednak mogą być nudne i niejakie. Jeśli zależy ci na tym, by mieć ciekawą ścianę w salonie, postaw na modne, ciekawe malowanie wzorów na ścianie. Mogą być to pomysły kwiatowe, geometryczne, ale i związane z łączeniem ze sobą dwóch lub więcej kolorów.

Dlaczego warto zaplanować malowanie ściany w ciekawe wzory? Ponieważ taki tryb wykańczania powierzchni ścian powoduje, że wnętrze może nabrać zupełnie innego, oryginalnego charakteru. W jednej chwili malowanie pokoju we wzory odmieni raz na zawsze jego odbiór u domowników i zapraszanych gości. Umieszczanie na ścianie wzorów nadaje powierzchniom charakteru i dodaje oryginalności. W zależności od tego, na jakie padnie twój wybór, mogą one sprzyjać relaksowi, poprawiać humor czy inspirować. Podczas malowania wzorów na ścianie wybierz takie motywy, które będą pasowały do całej aranżacji, jaką zaplanowałeś w sypialni, salonie, pokoju dziennym i dziecięcym czy nawet w korytarzu i łazience. Z pewnością malarz, projektant wnętrz lub odpowiednia ekipa remontowa pomogą Ci zrealizować te plany.

Pomysły na malowanie ścian – wzory

Wzory, jakie możesz wykorzystać, stanowią bogaty wybór motywów, którymi da się dowolnie posługiwać. Kształtuj oryginalną przestrzeń pokoi, planując malowanie ścian w ciekawe wzory. Przedstawiamy naszym zdaniem najlepsze pomysły. Wzory opisane poniżej mogą być dla ciebie doskonałą inspiracją na malowanie ścian w pokoju w sposób zupełnie nietypowy, nieszablonowy. Wybierz coś dla siebie!

Paski na ścianie

Inspiracją na nietypowe malowanie ścian w pokoju będzie wykonanie powierzchni ozdobionej pasami. Pozwala to na optyczne powiększenie wnętrza, które może wydawać się większe, niż jest w rzeczywistości. Pasy na ścianie powiększające pokój z pewnością sprawdzą się w tych wnętrzach, w których jest ciasno.

Pokój w paski nie musi mieć wszystkich ścian ozdobionych w dokładnie ten sam sposób. Możesz wybrać tylko jedną, którą pokryjesz takim wzorem. Nie jest to zadanie wymagające, ale musisz zachować ostrożność i wykazać się cierpliwością, wykonując paski. Pomysł a wykonanie to dwie zupełnie inne rzeczy. Jeśli nie masz czasu na realizację projektu malowania pasów na ścianie, pozostaw to fachowcom, a sam zajmij się przede wszystkim kształtowaniem swojej przestrzeni tak, by jak najwygodniej się w niej mieszkało.

Paski na ścianie mogą być ułożone w pionie lub poziomie, w symetrycznych odstępach lub też w nieregularnych odległościach względem siebie. Przy wnętrzach wysokich, ale wąskich najlepiej wybrać poziome paski na ścianie. Inspiracje dla małych wnętrz są takie, że dodamy im wysokości przy pionowych wzorach na ścianie. Paski można wykonać w różnych kolorach – kontrastowych lub pasujących do siebie.

Jeśli chcesz kształtować stylizację glamour w swoich wnętrzach, wykonaj złote paski na ścianie. Będą one pasowały również do wnętrz klasycznych, inspirowanych dawnymi pałacami. Jak zrobić złote paski na ścianie? Do tego celu możesz wykorzystać metaliczną farbę.

Ombre na ścianie

Innym modnym trendem w ozdabianiu ścian jest wykonanie wzoru z przenikających się kolorów. To efekt ombre, który dodaje wnętrzu uroku i sprawia, że jest ono oryginalne. Możesz wykonać ścianę z tonacją kolorów w tym samym odcieniu lub różnych, stosując zasadę przenikania się jednej barwy z drugą. Musisz mieć co najmniej trzy odcienie kolorystyczne, by ombre wyglądało tak jak trzeba. Istnieje wiele metod jego wykonywania. Można zacząć z góry lub z boku od ciemnego koloru i malować coraz jaśniejsze pasy, poruszając się ku górze, ku dołowi lub do boku. Następnie, zanim farba wyschnie, należy rozetrzeć łączenia kolorów, np. przy użyciu mokrej gąbki. Wszystko to niestety trwa, ale uzyskany efekt będzie bardzo interesujący.

Artystyczne malowanie ścian

Jeśli masz nutkę talentu, możesz podjąć się artystycznego malowania ścian. Często z pozoru nic nieznaczące pociągnięcia pędzla, ruchy wykonane wałkiem i innymi narzędziami malarskimi mogą składać się na jedną, spójną całość. Jeśli dodatkowo chcesz artystycznie malować ściany 3D, nadaj im odpowiednią fakturę z użyciem tynku czy gipsu.

Dekoracyjne malowanie ścian

Jak dekoracyjnie malować ściany? Możesz wykorzystać pomysł na lamperię. Malujesz przy tym ścianę do ustalonej z góry wysokości na jeden kolor, a pozostałą – na inny. Takie malowanie dekoracyjne ścian nie jest trudne, o ile masz już pewien pomysł, jak byś chciał, aby twoje wnętrze wyglądało. Wykorzystaj do malowania różne narzędzia, jak wałki malarskie, pędzle, a nawet gąbki i stemple.

Malowanie ścian gąbką

Przy użyciu gąbki możesz uzyskać interesujące wzory na ścianach. Przykładaj miejsce w miejsce gąbkę nasączoną farbą – w jednym lub wielu kolorach, dla uzyskania efektu kubistycznego. Dekoracyjne malowanie ścian gąbką może polegać na rozmazywaniu kolorów jak przy efekcie ombre, ale możesz także malować ściany gąbką, przeciągając ją po powierzchni ściany i tworząc artystyczne mazy.

Malowanie ścian we wzory geometryczne

wzory geometryczne w postaci szarych gór na ścianach pokoju dziecięcego

Jeśli jesteś fanem wzorów geometrycznych – wszędzie widzisz trójkąty i kwadraty, możesz ten sam motyw wykorzystać przy malowaniu ścian. Wzory geometryczne można wykonać na szereg różnych sposobów, ale najłatwiej wykorzystać do tego celu gotowe szablony. Inną metodą na wykonanie malowania ścian w geometryczne pomysły jest zastosowanie taśmy malarskiej, którą przyklejasz do zagruntowanych wcześniej powierzchni, tworząc szablony samodzielnie.

Geometryczne kształty to jeden z najciekawszych trendów w malowaniu wnętrz. Możesz regularnie lub asymetrycznie rozmieścić kompozycje z kilku czy kilkunastu mniejszych i dużych figur. Symetria w takich wzorach wprowadza porządek, ale najlepiej zastosować taki zabieg tylko na jednej ze ścian.

Fakturowanie ścian – wzory z gipsu na ścianie

Kolejnym ciekawym sposobem na nadanie pomieszczeniu oryginalnego charakteru jest fakturowanie ścian. Wzory na ścianie z gipsu czy z tynku strukturalnego pozwalają na to, by wyglądały one zjawiskowo i były idealnie dopasowane do stylu aranżacji wnętrza. Zobacz, jak zrobić na ścianie wzory z gipsu. Do fakturowania dekoracyjnego i wykonania wzorów z gipsu możesz wykorzystać np. wolnowiążący gips szpachlowy, nazywany gipsem plastycznym. To wyrób gotowy, którego możesz użyć, by kształtować dowolne wzory 3D na ścianach. Odciśnij w masie zęby pacy albo drewnianą deskę, by uzyskać pożądany wzór.

Struktura betonu na ścianie

Malarze mają swoje tajemnice i wiedzą, jak wykonać strukturę na ścianie tak, by idealnie imitowała ona na przykład beton. Chcesz wiedzieć, jak ją uzyskać? Jak zrobić ciekawy wzór, który do złudzenia będzie przypominał beton techniczny, cieszący się ogromną popularnością w inspiracjach wnętrzarskich? Specjaliści od malowania ścian z Torunia zdradzają, że można przygotować zaprawę malarską i pomalować ścianę w odpowiedni sposób, wykorzystując do tego celu tynk mineralny, beton woskowany lub prostą w użyciu farbę betonową.

Malowanie - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 130 644 Malarzy najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Wzory na ścianie – możesz zrobić je sam!

Zamiast kupować gotowe wzory na ścianę, zrób sam takie, jakie są ci potrzebne. Geometryczne linie i inne kształty wykonasz z użyciem taśmy malarskiej, którą przyklejasz w wybranym miejscu.

Uwaga!
Podczas malowania ściany pamiętaj, by farba była gęstsza niż zazwyczaj i nie spływała pod szablon.

Możesz również wykorzystać do artystycznego malowania ścian szablony wielokrotnego użytku, które przykładasz do ich powierzchni i malujesz po nich, a następnie myjesz je. Wykonane mogą być np. z tworzywa sztucznego. Takie szablony malarskie pomogą w uzyskaniu nawet najbardziej fantazyjnych wzorów na ścianę.

Najprostszym sposobem ozdobienia wnętrza jest natomiast wykorzystanie naklejek na ścianę 3D lub zwykłych, które w szczególności przydają się w pokojach dziecięcych.

Tapeta we wzory na ścianę

Malowanie ścian w dekoracyjne wzory może zająć sporo czasu i wymaga cierpliwości. Możesz uzyskać podobne efekty aranżacyjne, jeśli zamiast malować je, położysz na nich tapety we wzory – np. w tradycyjną cegłę, beton techniczny czy kwiatowy wzór. Możesz dowolnie wybierać spośród setek propozycji producentów tapet we wzory geometryczne i inne. Pozostaje je tylko nakleić na wyrównane, niepopękane podłoże.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco