Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
specjalista gruntuje ścianę wałkiem malarskim

Gruntowanie ścian krok po kroku – kiedy i jak gruntować ściany?

Gruntowanie ścian krok po kroku – kiedy i jak gruntować ściany?

Dla zwiększenia chłonności podłoża i jego zabezpieczenia przed wilgocią wykonuje się proces gruntowania. Powinien on iść w parze z malowaniem ścian i sufitów. Sprawdź, dlaczego gruntowanie ścian jest takie istotne i jak wykonać ten etap wykańczania powierzchni.

author box img

Szymon Machniewski

Zaktualizowano: 10 października 2022 10.10.2022 Czas lektury: 11min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 138476 Malarzy blisko Ciebie

Profesjonalni malarze nie mają wątpliwości – gruntowanie ścian jest zazwyczaj niezbędne. To od tego kroku zależy trwałość tynkowania, szpachlowania i malowania. Grunt do ścian spaja i wzmacnia podłoże, przygotowując je tym samym do dalszych prac wykończeniowych. Jest to produkt tani i wielofunkcyjny. Sprawdź, jak go używać!

Czy gruntować ściany przed malowaniem?

Odpowiednie przygotowanie ścian do malowania jest krokiem, którego nie można pomijać. Jednym z etapów prac przygotowawczych przed malowaniem sufitu lub malowaniem ściany jest gruntowanie. Zależnie od stanu powierzchni może być konieczne nałożenie tradycyjnego gruntu malarskiego lub farby gruntującej. Oba produkty mają nieco inne właściwości, ale pozwalają na gruntowanie ścian przed malowaniem ich wybranym produktem.

Gruntujące farby podkładowe mają za zadanie przygotować gładką i jednolitą bazę pod farby emulsyjne. Bardziej wielozadaniowy jest polimerowy grunt pod malowanie, który jest stosowany na kilku etapach prac, m.in. do gruntowania przed malowaniem. Wybierz odpowiedni dla siebie grunt do ścian i wykorzystaj go zgodnie z jego przeznaczeniem.

Gruntowanie ścian przed malowaniem jest zasadne, jeśli zależy nam na odświeżeniu koloru na gładkich ścianach. Brak gruntowania starej i skredowanej ściany może natomiast skutkować pękaniem, łuszczeniem się i słabą przyczepnością farby – farba odchodzi wtedy ze ściany wraz z taśmą malarską. Nieodpowiednie gruntowanie ścian lub jego całkowity brak sprawi, że pod światło widać będzie wszystkie nierówności ściany oraz ślady narzędzi malarskich.

Sprawdź nasze poradniki: Jak przygotować ścianę do malowania?

Czy przed każdym malowaniem trzeba gruntować ściany?

Kluczowym pytaniem początkujących malarzy i osób, które remontują swoje domy i mieszkania, nie mając przy tym gruntownej wiedzy w tym temacie, jest to, czy przed każdym malowaniem trzeba obowiązkowo gruntować ściany. Nie zawsze, ale są sytuacje, w których jest taka konieczność. Należy gruntować przed malowaniem nowe, niemalowane wcześniej ściany czy sufity. Wszystko dlatego, że takie powierzchnie są najczęściej chłonne i pyliste. Powinieneś wykonać gruntowanie po zatynkowaniu i związaniu tynku.

Ponadto wskazane jest zagruntowanie ścian przed:

 • tynkowaniem,
 • szpachlowaniem,
 • położeniem gładzi gipsowej.

Taki proces pozwoli na zwiększenie trwałości kolejnych warstw podłoża.

Pamiętaj!
W przeważającej liczbie przypadków gruntowania wymagają niemalowane wcześniej ściany czy sufity.

Nie zawsze trzeba gruntować ściany. Jeśli były wcześniej malowane wysokiej jakości farbą lateksową, farbą akrylową lub farbą ceramiczną, a powierzchnia nie jest w żaden sposób uszkodzona, gruntowanie jest zbędne, a wręcz niewskazane.

W tym przypadku grunt nie wchłonie się w podłoże i wystąpi efekt „zeszklenia” (podobny uzyskamy, malując ściany nierozcieńczonym preparatem gruntującym). Zeszklona ściana po gruntowaniu nabiera połysku, który utrudni równomiernie położenie farby powierzchniowej i paradoksalnie zmniejszy jej trwałość i krycie.

Czy można malować ściany bez gruntowania?

Oczywiście możesz pomalować ściany bez uprzedniego pokrycia ich środkiem gruntującym, jeśli dotyczy to w szczególności tych powierzchni, które nie są malowane po raz pierwszy. Gruntowanie jest właściwie zbędne, jeśli ściana czy sufit były już malowane farbami emulsyjnymi, zaś ich powierzchnia jest przyczepna, niepyląca, jednolita oraz wolna od ewentualnych uszkodzeń. W przeciwnym wypadku dla uzyskania dobrych efektów malowania lepiej zagruntuj swoje ściany.

Co daje gruntowanie ścian i po co to robić?

Grunt do ścian stosowany przed malowaniem spełnia kilka funkcji:

 • ogranicza chłonność ściany,
 • wzmacnia i utwardza podłoże,
 • wiąże luźne cząstki powierzchni, ujednolicając podłoże przed malowaniem,
 • poprawia przyczepność produktów nawierzchniowych (gładzi, farb, płytek, tapet),
 • zwiększa wydajność farb nawierzchniowych,
 • zabezpiecza ścianę przed rozwojem pleśni i grzybów (grunty zawierają preparat biobójczy).
Ważne:
Gruntowanie przeprowadza się dwa razy – po czyszczeniu ścian i przed położeniem gładzi szpachlowej oraz po jej wyschnięciu i przeszlifowaniu, dla wyrównania poziomu chłonności ściany na całej jej powierzchni.

Kiedy gruntować ściany?

Kiedy gruntowanie ścian i sufitów jest konieczne? Gruntowania wymagają:

 • nowe ściany w mieszkaniu w stanie deweloperskim,
 • ściany pokryte słabą farbą (jeśli np. farba z łatwością wchłania wodę ze zwilżonej gąbki i odrywa się wraz z taśmą malarską),
 • ściany chłonne, słabe i luźne (ściana jest skredowana i pozostawia białe ślady po przetarciu dłonią),
 • ściany, na których wykonywane były jakiekolwiek prace typu wyrównywanie, wygładzanie, łatanie dziur po przeniesieniu kabli, zdzieranie powłoki farby, mycie mydłem malarskim itp.,
 • ściany po zdjęciu tapet,
 • ściany z widocznymi nierównościami, zadrapaniami i dziurami.

W przypadku nowych mieszkań gruntowanie można rozpocząć od razu po zakończeniu procesu sezonowania tynku, czyli po ok. 28 dniach od tynkowania.

Grunt najlepiej schnie w dobrze wentylowanych pomieszczeniach w temperaturze od 10 do 30°C, zatem remont mieszkania lepiej zaplanować na okres wiosny i jesieni.

Gruntować można wszystkie powierzchnie przeznaczone do malowania, w tym: nowe tynki gipsowe i mineralne, nowe gładzie gipsowe, niezaciągane płyty gipsowo-kartonowe, ściany w stanie deweloperskim pomalowane farbą słabej jakości, ściany po skrobaniu ze starych powłok malarskich, ściany z plamami i zaciekami (po ich usunięciu).

Gruntowanie pomalowanych ścian jest konieczne, jeśli są one słabe, niejednolite, chłonne lub pyliste oraz kiedy chcesz zmienić kolor ścian.

Jakie powierzchnie należy zagruntować?

Śmiało można przyjąć, że gruntować można i należy wszystkie powierzchnie przeznaczone do malowania. Można gruntować:

 • nowe tynki gipsowe,
 • tynki mineralne,
 • nowe gładzie gipsowe,
 • ściany w stanie deweloperskim, jakie pomalowane zostały farbą słabej jakości,
 • ściany po skrobaniu ze starych powłok malarskich,
 • niezaciągane płyty gipsowo-kartonowe,
 • ściany, na których są plamy i zacieki.

Zwróć jeszcze uwagę na to, czy ściany już pomalowane także trzeba gruntować.

Czy trzeba i można gruntować ściany już pomalowane?

Zasadniczo ściany już pomalowane zwykle nie wymagają gruntowania przed ponownym malowaniem, ale są wyjątki od tej reguły. Jeśli wcześniej ściany zostały pokryte dobrej jakości farbami lateksowymi czy akrylowymi, a powłoka nie łuszczy się i jest w korzystnym stanie, to gruntowanie nie dość, że jest niepotrzebne, to mogłoby spowodować nawet zmniejszenie przyczepności nowej warstwy malarskiej i spowodować gorsze krycie farbą. W takim przypadku przed rozpoczęciem prac malarskich wystarczy umyć ściany i odtłuścić je z wykorzystaniem mydła malarskiego.

Może się zdarzyć, że ściany pomalowane są farbą gorszej jakości albo mają uszkodzenia i wymagają wyrównania chłonności po uzupełnieniu ubytków. Wtedy lepiej je zagruntować.

Malowanie - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 138 476 Malarzy najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Grunt do ścian – jaki wybrać?

Jaki grunt wybrać pod farbę, a jaki pod płytki? Wiele zależy od stanu powierzchni, z jaką pracujemy. Na każdym opakowaniu preparatu powinna być widoczna informacja dotycząca rodzaju podłoża, jakie możemy gruntować.

Do gruntowania służą:

 • farby gruntujące – mają mocne krycie, ale nie wiążą cząstek powierzchni; sprawdzą się na równych ścianach, gdy zależy nam tylko na zmianie koloru ścian;
 • grunt malarski – grunt pod farby głęboko penetruje ścianę, ale jej nie kryje; sprawdzi się przy starych i zniszczonych ścianach.

Przed gruntowaniem należy ocenić, jakiego rodzaju gruntu wymaga dana powierzchnia. Unigrunt pod farby (czyli grunt do ścian uniwersalny) będzie bezpieczną opcją dla osób, które nie orientują się, jaki preparat wybrać. Nie jest to jednak jedyny wybór. Tak jak istnieją różne rodzaje farb, tak na rynku są dostępne różne grunty do zadań specjalnych. Wybór pomiędzy tym, czy zastosować grunt, czy farbę gruntującą, powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami malarza.

Wysokiej jakości preparat gruntujący powinien zawierać od 10 do 12% wiążących cząsteczek stałych. Wydajność gruntu powinna wynosić około 10 m²/l.

Jaki grunt pod farbę jest najlepszy?

Wybór najlepszego gruntu pod farbę nie jest kwestią jednoznaczną. Farba gruntująca jest potrzebna, ale to, jakiego gruntu użyć, zależy od istniejących warunków. Możesz wybrać farbę gruntującą albo grunt malarski, który jest środkiem o uniwersalnym zastosowaniu. Jeśli ściana nie jest mocno zniszczona, możesz wykorzystać grunt wzmacniający. Środek o głęboko penetrujących właściwościach sprawdzi się w przypadku ścian wyeksploatowanych.

Pamiętaj, by pomiędzy gruntowaniem a malowaniem ścian minęły co najmniej 24 godziny, ponieważ w przeciwnym wypadku grunt może nie zadziałać. Przyspieszysz takie prace, jeśli zapewnisz odpowiednie warunki termiczne w pomieszczeniu. Powinno być w nim dostatecznie ciepło – możesz wykorzystać dmuchawy lub standardowe ogrzewanie. Jeśli budujesz nowy dom lub modernizujesz system grzewczy, pomyśl o zastosowaniu ekologicznej pompy ciepła. Sprawdź, jakie dofinansowanie do pompy ciepła możesz otrzymać.

Rodzaje gruntów

Istnieje kilka rodzajów gruntów:

 1. Grunt wzmacniający– wytwarza na gruntowanej powierzchni mocną i elastyczną powłokę. Może być stosowany pod stare i nowe tynki gipsowe, kleje, płytki ceramiczne oraz podłoża ceglane.
 2. Grunt głęboko penetrujący – wnika głęboko w zagruntowaną powierzchnię, zmniejsza jej chłonność oraz zdolność pylenia. Idealnie sprawdzi się jako gruntowanie ścian pod tynk, do gruntowania płyt gipsowo-kartonowych oraz do powierzchni szpachlowanych i malowanych za pomocą wodnych farb dyspersyjnych.
 3. Grunt szczepny – poprawia przyczepność i wyrównuje chłonność gruntowanego podłoża. Nadaje się do powierzchni betonowych, gipsowych, cementowych i wapiennych. Może być wykorzystany do gruntowania pod tynki, płytki ceramiczne, kleje, szpachlówki, farby wodne oraz posadzki.
 4. Grunt silikonowy – wyrównuje chłonność gruntowanej powierzchni, ale nie likwiduje jej paroprzepuszczalności. Stosowany jest przede wszystkim pod farby silikonowe.
Jeśli nie masz pewności, czym i jak zagruntować ściany, skorzystaj z pomocy specjalistów. Doświadczone ekipy remontowe znajdziesz tutaj: Specjaliści od remontów mieszkań

Jak gruntować ściany? Gruntowanie ścian gruntem tradycyjnym krok po kroku

wałek malarski na tle biało szarej ściany
 1. Oczyszczenie ściany, np. z łuszczącej się starej farby, starej tapety itp.
 2. Sprawdzenie, czy na ścianach nie pojawiły się zawilgocenia i grzyb, które wymagałyby zastosowania specjalistycznych preparatów biobójczych.
 3. Przygotowanie emulsji – może wymagać rozcieńczenia lub tylko zmieszania przez potrząsanie (informacja dostępna na opakowaniu). Do pierwszego gruntowania bardzo chłonnych i słabych powierzchni można użyć preparatu rozcieńczonego wodą w proporcji 1:1.
 4. Naniesienie na ścianę cienkiej, ale równomiernej warstwy produktu (wałkiem, pędzlem lub metodą natryskową).
 5. Powtórne gruntowanie po wyschnięciu pierwszej warstwy (nierozcieńczoną emulsją).
 6. Po wyschnięciu preparatu i zmatowieniu ściany malowanie ścian farbą. Jeśli to konieczne, można najpierw zastosować podkład pod farbę dla wyrównania kolorytu.

Co jest najważniejsze w gruntowaniu?

Inspiro

Grzegorz Kuliński

Inspiro

Najważniejsze jest, aby przed gruntowaniem odkurzyć ściany – a wiele firm tego nie robi. Należy usunąć pył ze szlifowania ścian – niezrobienie tego jest dużym błędem. Brudna, zapylona ściana spowoduje, że farba będzie miała słabą przyczepność.

Jak gruntować ściany farbą gruntującą przed malowaniem?

 1. Wymieszaj farbę gruntującą i rozcieńcz ją zgodnie z zaleceniami producenta – wodą lub rozpuszczalnikiem. Farby sprzedawane są w formie koncentratu i rozcieńczenie jest absolutnie konieczne.
 2. Na przygotowaną wcześniej ścianę nanieś równą warstwę farby gruntującej. Do jej aplikacji możesz użyć pędzla, wałka lub pistoletu natryskowego.
 3. Jedna warstwa farby powinna w zupełności wystarczyć przy mało chłonnych powierzchniach. Przy tych bardziej chłonnych konieczne może być nałożenie 2 warstw.
 4. Przed nałożeniem kolejnej warstwy zaczekaj, aż poprzednia dobrze wyschnie. Może to zająć od 2 do 4 godzin, zależnie od produktu i temperatury.
 5. Po wyschnięciu podkładu gruntującego możesz nałożyć farbę nawierzchniową.

Czy gruntować ściany przed szpachlowaniem gładzią?

Tak. Gruntowanie ścian pod gładź jest konieczne. Krok ten zwiększa przyczepność i trwałość produktu.

Gruntowanie ścian wałkiem czy pędzlem?

Inspiro

Grzegorz Kuliński

Inspiro

Tylko wałkiem – wałek nie rozpuszcza gładzi tak jak gruntowanie pędzlem. Wałkiem jednocześnie nakładamy i rozciągamy grunt na ścianę. Pędzlem nakładamy grunt jedynie w rogach, gdzie nie możemy dojść wałkiem. Ważne jest również to, aby gruntować od dołu do góry. Grunt jest rzadki jak woda, więc jak zaczniemy gruntować z góry na dół, wszystko nam się zleje.

Środek do gruntowania ścian można też rozprowadzić metodą natryskową – podobnie jak w przypadku zwykłego malowania.

Ile razy gruntować ściany?

Specjaliści od gruntowania ścian i malowania z Gdyni odradzają pokrywania ścian więcej niż dwiema warstwami produktu gruntującego. Jeśli ściany są wyjątkowo zniszczone lub mają intensywny kolor, warto zainwestować w specjalistyczne produkty gruntujące. Cechuje je wyższa gęstość, krycie i wytrzymałość.

Ile schnie gruntowanie ścian?

Jedna warstwa produktu gruntującego schnie w czasie od 2 do 6 godzin, zależnie od preparatu. Przy wyjątkowo chłonnych powierzchniach zalecane jest nałożenie 2 warstw gruntu.

Malowanie po gruntowaniu – jaki czas będzie najlepszy?

Farbę nawierzchniową można nakładać po całkowitym wyschnięciu gruntu. Specjaliści od gruntowania ścian i malowania z Torunia zalecają odczekać około 24 godzin.

Gruntowanie ścian – cena na 2022 rok

Ile zapłacisz za gruntowanie ścian? Cennik gruntowania ścian i innych usług malarskich może się różnić zależnie od wybranej firmy remontowo-wykończeniowej oraz województwa. Im większe miasto, tym wyższe ceny.

Zapytaliśmy profesjonalnych malarzy, ile kosztuje skrobanie ścian oraz późniejsze ich gruntowanie. Cena jest zróżnicowana, ale zamyka się w przedziale średnio od 4,58 do 6,41 zł za m².

Sprawdź także: Malowanie ścian – cena

Ceny preparatów do gruntowania

Ceny gruntów zaczynają się od około 11-12 złotych za litr. Kluczowa jest tu wydajność produktu, która może wynieść od 7 do 12 m² na litr.

Uwaga!
Przed zakupem gruntu oblicz, ile preparatu potrzebujesz. Rozrobiony grunt musi zostać zużyty w całości i nie nadaje się do przechowywania.

Z czym może wiązać się brak gruntowania?

Jeśli pomimo wyraźnych wskazań, np. braku powłoki malarskiej lub złego stanu ścian, nie użyjesz przed malowaniem preparatu gruntującego, możesz utrudnić sobie pracę. Brak gruntowania może skutkować powstaniem przebarwień kolorystycznych czy pasów widocznych pod światło na pomalowanej powierzchni. Farba będzie miała słabą przyczepność, dlatego po oderwaniu taśmy malarskiej może ona również zejść. Jej trwałość się zmniejszy – może w krótkim czasie zacząć pękać i łuszczyć się.

Dodano: 6 sierpnia 2021 Zaktualizowano: 10 października 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco