sześć puszek farb o różnych kolorach stojące na stole

Rodzaje farb – jaką farbę do ścian wybrać? Przegląd i zastosowanie farb

Rodzaje farb – jaką farbę do ścian wybrać? Przegląd i zastosowanie farb

Czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje farb i jakie z nich należy wybrać do salonu, pokoju i pozostałych pomieszczeń w domu? Sprawdź, jakie są rodzaje farb malarskich, jak dobrać farbę do ścian, sufitów, poszczególnych pomieszczeń i mebli oraz znajdź najlepszych specjalistów od malowania w swojej okolicy!

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 25 października 2022 25.10.2022 Czas lektury: 5min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 136113 Malarzy blisko Ciebie

Rodzaje farb do ścian – poznaj je wszystkie!

Rodzaje farb malarskich to:

 • ,
 • farby do „zadań specjalnych” (o specjalnych właściwościach),
 • farby podkładowe.

Farby emulsyjne różnią się między sobą zastosowaniem oraz właściwościami. Wśród tego rodzaju farb wyróżnia się:

 • farby akrylowe – zawierają w sobie żywice akrylowe, nadają się do większości powierzchni, ich zaletą jest elastyczność i wydajność; szybko schną i mogą być zarówno matowe, jak i błyszczące;
 • farby lateksowe – ich specyfika polega na odporności na zabrudzenia, ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, ponadto są paroprzepuszczalne, dlatego malarze rekomendują je do łazienek i kuchni;
 • farby akrylowo-lateksowe – to połączenie zalet obu powyższych rodzajów farb, sprawdza się praktycznie wszędzie;
 • farby winylowe – dobrze kryją i łatwo się je rozprowadza, ale mają niską paroprzepuszczalność, nie można ich także szorować; nie powinny być stosowane w kuchni, łazience, pralni i pomieszczeniach o wysokiej wilgotności;
 • farby ceramiczne – zawierają w sobie cząsteczki ceramiczne, które tworzą powłokę nieabsorbującą kurzu i brudu, są jeszcze łatwiejsze w czyszczeniu niż farby lateksowe, więc firmy remontowo-wykończeniowe zalecają ich zastosowanie w pokojach dziecięcych, kuchni i korytarzach.

Znacznie rzadziej używa się farb, które mają specjalne przeznaczenie. Po części wynika to z ich ceny (jest wyższa niż standardowa), a po części z tego, że na zastosowanie takiej powłoki malarskiej trzeba mieć bardzo sprecyzowany pomysł.

Rodzaje farb do zadań specjalnych to:

 • farba magnetyczna – zawiera w sobie cząsteczki żelaza, więc pozwala na przyłączenie do niej magnesów, zazwyczaj wykorzystywana jest w kuchni;
 • farba fosforyzująca – zawiera pigmenty absorbujące światło – to oznacza, że świeci w ciemności, jest ciekawym pomysłem na dekoracyjne pomalowanie sufitu lub ścian w pokoju dziecka;
 • farba projekcyjna – umożliwia oglądanie filmów z rzutnika bez konieczności kupowania ekranu. Może być biała, szara lub czarna;
 • farba tablicowa – pozwala na pisanie po niej kredą, czyli daje efekt tablicy w szkole, najczęściej dostępna jest w kolorze czarnym.

Z kolei farby podkładowe to farby gruntujące różnego rodzaju. Te preparaty mają za zadanie zmniejszyć chłonność ściany przed położeniem na niej farby właściwej, dlatego nie mogą być stosowane jako ostatnia warstwa.

Niezależnie od rodzaju farby do malowania ścian i innych powierzchni warto zatrudnić sprawdzonych specjalistów.

Malowanie - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 136 113 Malarzy najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Jak wybrać idealny rodzaj farby do malowania ścian?

miętowa farba akrylowa pomalowana w stylowej łazience

Kiedy wybierasz rodzaje farb do ścian, zwróć uwagę na:

 • rodzaj pomieszczenia,
 • rodzaj nawierzchni,
 • swoje potrzeby,
 • cenę farby.

Do pomieszczeń suchych (w których nie zbiera się wilgoć) wystarczy farba akrylowa. W łazience i kuchni najlepiej użyć farby lateksowej albo akrylowo-lateksowej. Wszelkie pokoje, w których ściany narażone są na mocne zabrudzenia (np. rysowanie przez dzieci, brud wynikający z dotykania ścian) mogą zostać pomalowane farbą ceramiczną albo farbą zmywalną lateksową (posiadającą właściwości, które ułatwiają ścieranie brudu i plam).

Jeśli nie masz pewności, czy dany rodzaj farby będzie odpowiedni do konkretnej nawierzchni, sprawdź kartę techniczną produktu lub zapytaj specjalistów, np. malarzy z Warszawy. Nie oszczędzaj na jakości farby: im lepsza jakość farby, tym wyższa jej cena, ale warto dopłacić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za puszkę, aby uzyskać idealny efekt.

Jaki rodzaj farby do pokoju dziecka i salonu?

Pokój dziecięcy to niejako plac zabaw – zamiast karać dziecko za malowanie po ścianach, wyznacz mu przestrzeń, w której może spokojnie się bawić. W tym celu zastosuj farbę lateksową zmywalną w całym pomieszczeniu – pokój dziecięcy i tak brudzi się szybciej niż inne.

Na jednej ścianie lub jej kawałku możesz zastosować farbę tablicową lub inny rodzaj farby, który pozwoli na łatwe zmywanie wszystkich dzieł małego twórcy. W ten sposób ty się nie stresujesz, a dziecko wie, że pozostałe ściany w mieszkaniu nie służą do zabawy.

Z kolei salon można pomalować farbę akrylową lub lateksową w odpowiednio dobranym kolorze.

Jakie rodzaje farb wybrać do malowania ścian i sufitu?

Najczęściej zadawanym pytaniem o malowanie jest to, jaka farba do ścian i sufitów będzie najlepsza. Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytania: jaka jest najlepsza farba do ścian, jaka farba na sufit i jakie są słabe i dobre farby na ścianę w pokoju.

Na początek warto wiedzieć, że różne rodzaje farb do ścian dobiera się do konkretnej powierzchni, techniki malowania i warunków.

Zasadniczo farby do ścian i na sufit można podzielić na mineralne i emulsyjne, a pod względem przeznaczenia – na funkcyjne i dekoracyjne.

Przykładowo: jeśli szukasz farby do ścian i sufitów, która będzie pełnić funkcję dekoracyjną, to wybierz: farby strukturalne, tablicowe, fosforyzujące lub metalizowane. Jeżeli szukasz uniwersalnej farby do ścian i sufitów – wybierz farbę lateksową (o wysokiej zawartości emulsji żywicznych). Sprawdzi się też farba akrylowa do ścian i sufitów (bardzo długo zachowa kolor, jest odporna na promienie słoneczne).

Czy znasz konsekwencje źle dobranych rodzajów farb do ścian?

Mogłoby się wydawać, że rodzaj farby nie ma aż tak wielkiego znaczenia. To jednak błędne myślenie! Jeśli farba zostanie źle dobrana, to:

 • ściany będą się szybciej starzeć, a ładny efekt wizualny zniknie już po kilku tygodniach od malowania;
 • zamiast zwykłego czyszczenia ścian (miejscowo, w razie potrzeby) konieczne będzie odmalowanie całej powierzchni;
 • w najgorszym przypadku farba zacznie się łuszczyć i odpadać.

W ostatnim przypadku przyczyną może być nie tylko zły rodzaj farby (np. zwykła farba akrylowa zastosowana w łazience), ale też nieumiejętne malowanie. Dlatego zawsze warto zatrudnić profesjonalnych malarzy, np. malarzy z Gdańska lub innego miasta!

Dodano: 6 sierpnia 2021 Zaktualizowano: 25 października 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco