malarz maluje ścianę na biały kolor za pomocą wałka

Jak przygotować się do zlecenia prac malarzowi?

Jak przygotować się do zlecenia prac malarzowi?

Planujesz gruntowne malowanie ścian i sufitu? Przygotuj się do tego dobrze. Mamy dla ciebie poradnik o tym, jak zabrać się za malowanie oraz jak i gdzie znaleźć dobrego malarza. Najważniejsze wskazówki i gotowe listy pytań do ekspertów opracowaliśmy we współpracy z malarzami i firmami zajmującymi się malowaniem wnętrz oraz ich klientami.

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 15 listopada 2022 15.11.2022 Czas lektury: 15min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 140665 Malarzy Mieszkań i Domów blisko Ciebie

Czy wiesz, jak przygotować się do zlecenia prac malarzowi? Na wstępie zapoznaj się z krótką ściągą, a następnie przeczytaj wszystkie eksperckie wskazówki, które dla ciebie przygotowaliśmy.

Infografika przedstawiająca jak przygotować się do zlecenia malowania ścian
Malowanie - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 141 381 Malarzy najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Krok 1. 11 porad przed zleceniem prac malarzowi

1. Dokładnie zmierz powierzchnię ścian

Wykonanie wszelkich pomiarów w przypadku malowania mieszkań to podstawa zarówno przed samym malowaniem, jak i przed etapem wyceniania prac. W ten sposób obliczysz wstępnie, ile farby na 1 m² ściany potrzebujesz (wycena materiałów). Wystarczy, że dodasz tę kwotę do wstępnie określonych z fachowcem kosztów robocizny i w ten sposób uzyskasz wstępną wycenę. Dzięki temu nie narażasz się też na niepotrzebne wydatki na nadmiarowy zapas farby, z którego nie skorzystasz.

2. Oceń stan każdej ściany, zaznacz ubytki

Każdy prawdziwy fachowiec i ekspert od malowania przed wyceną powinien ocenić stan każdej ze ścian. Możesz mu w tym pomóc, zaznaczając wcześniej wszelkie ubytki (np. za pomocą ołówka) – oczywiście pod warunkiem, że w ramach prac wykonywane będą również drobne naprawy ubytków ścian.

Jeśli przed malowaniem sam chcesz wykonać te prace, to zaznacz ubytki i uzupełnij je za pomocą masy szpachlowej kilka dni przed malowaniem. Dzięki temu przed umówionym terminem malowania ściany będą już suche, gładkie i bez ubytków.

3. Dobierz farby do rodzaju powierzchni

Może to banał, ale często można o tym zwyczajnie zapomnieć, a to podstawa udanego malowania. Zawsze dobieraj farby do rodzaju powierzchni i od razu uwzględnij w kosztach dodatkowe puszki z farbą, np. na wszelkie drewniane czy metalowe elementy, które planujesz pomalować.

Jeśli poza malowaniem ścian konieczne będzie również malowanie np. belek sufitowych, listew ozdobnych czy rustykalnych elementów konstrukcji domu, to odpowiednio wcześnie pomyśl o przygotowaniu tych elementów do malowania. W niektórych przypadkach konieczne będzie szlifowanie, odpylenie i oczyszczenie drewnianych elementów wnętrza, dzięki czemu zwiększysz przyczepność farby do drewna.

Wskazówka
Niektóre farby lateksowe mają bardzo szerokie zastosowanie i można nimi pokrywać cegłę, tynki (cementowe, cementowo-wapienne, gipsowe), płyty kartonowo-gipsowe, płyty drewnopochodne, a nawet włókna szklane i drewno.

4. Wybierz rodzaj farby do malowania ścian

Szczególnie w kuchni i łazience warto postawić na wysoką klasę odporności na zmywanie oraz wodoszczelność farby. Do tych pomieszczeń wybieraj farby klasy I – są odporne nie tylko na intensywne szorowanie, ale też na zmywanie wodą, mogą bez problemu zastąpić płytki w pasie nad blatem kuchennym. W innych pomieszczeniach można zastosować zwykłe farby akrylowe.

Porada
Jeśli wybierasz farbę lub konsultujesz z malarzem wybór farby, pamiętaj o 2 ważnych czynnikach:
 • wydajność farby (im wyższa, tym lepiej),
 • wykończenie powłoki malarskiej – do wyboru masz: mat, półmat i powierzchnię błyszczącą.

5. Pamiętaj o przygotowaniu podłoża, usuń stare powłoki

Przed malowaniem zaleca się usunięcie starych powłok, które mogą znacząco zmniejszyć przyczepność farby do ściany. Jeśli ten etap chcesz wykonać samodzielnie, to pamiętaj, że zadanie wcale nie jest takie proste. Dziś, zamiast używać tylko szpachli i zdzierać farbę ręcznie, często fachowcy używają specjalnych preparatów i środków do usuwania starych powłok. Ich dobór uzależniony jest od rodzaju powierzchni i zastosowanej farby.

6. Zdecyduj, jaki jest zakres prac związanych z malowaniem

Zdecydowanie warto rozważyć wykupienie kompleksowej usługi malowania – wraz z przygotowaniem ścian do malowania, naprawą ubytków i usunięciem starych powłok. Oczywiście cena za usługę wówczas nieco wzrośnie, ale masz pewność, że błędy na etapie przygotowania do malowania nie wpłyną na efekt końcowy wszelkich prac związanych z odnawianiem ścian. Pamiętaj też, że dzięki temu zyskujesz lepszą pozycję negocjacyjną – prac jest więcej, więc zniżka może być większa.

Uwaga!
Pamiętaj, aby cały zakres prac zapisać w umowie z fachowcem – najlepiej z odrębną wyceną etapów przygotowania i malowania. W innym wypadku gwarancji będzie podlegać tylko malowanie.

7. Działaj prewencyjnie w celu uniknięcia błędów

Warto dokonać stosownych zapisów w umowie – przykładowo jeśli ściany zostały nieprawidłowo przygotowane (np. brak gruntowania) lub farba nie została użyta zgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami producenta, to koszty poprawek powinny być po stronie fachowca.

Jeśli jednak na etapie wyboru firmy zastosujesz się do naszych porad – ryzyko takich sytuacji będzie niemal zerowe. Sprawdzony specjalista od malowania z Warszawy czy innej lokalizacji poradzi sobie nawet z najbardziej skomplikowanym zleceniem.

8. Zabezpiecz mieszkanie przed zachlapaniem

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed malowaniem? Folia malarska i papierowa taśma to podstawa. W ten sposób ochronisz powierzchnie zarówno przed pyłem (np. po szlifowaniu ubytków), jak i przed plamami farb.

Ten etap nie jest skomplikowany, a pozwoli zaoszczędzić cenny czas fachowca – rozważ samodzielne zabezpieczenie mebli, progów, drzwi, parapetów i okien.

9. Przeprowadź odtłuszczanie i czyszczenie ścian

W pośpiechu to często pomijany etap malowania, a każdy polecany malarz dobrze wie, że bez tego efekt końcowy może być mizerny. Czym grozi brak odtłuszczenia powierzchni przed malowaniem? Przede wszystkim zaburza się przyczepność farby, a dodatkowo w miejscach zatłuszczonych mogą powstać odbarwienia i złuszczenia farby.

10. Pamiętaj o odpyleniu powierzchni

To ważne szczególnie w przypadku lateksowych i gęstych farb, które mają „gumową” konsystencję. Jeśli po etapie szlifowania nie odpylisz ścian przed malowaniem, to farba może zacząć odpadać całymi płatami. Mogą też powstać wybrzuszenia i bąble, pod którymi zbierze się powietrze, a naprawa tego typu ubytków będzie bardzo kosztowna (w skrajnym przypadku może skończyć się nawet zrywaniem całej powłoki nowej farby.

11. Nigdy nie pomijaj etapu gruntowania!

To zdecydowanie najważniejszy etap przygotowań do malowania ścian. Przy okazji gruntowania ścian należy też sprawdzić chłonność i przyczepność podłoża i zainwestować w sprawdzony środek gruntujący. Nie oszczędzaj na tym preparacie i koniecznie poproś fachowca o pomoc w doborze polecanego środka gruntującego.

O co może zapytać cię malarz lub firma malarska?

 • Jaki jest metraż ścian do malowania?
 • Miejsce malowania ścian – czy to nowe, czy stare budownictwo?
 • Jaki jest stan ściany do malowania? Czy są ubytki?
 • Czy poza ścianami będzie malowane coś jeszcze (jakie powierzchnie?)?
 • Jaki ma być sposób realizacji (natryskowo, tradycyjnie)?
 • Czy wybrany jest rodzaj farby?
 • Czy na miejscu będą przygotowane narzędzia?
 • Jaki jest dokładny zakres prac?
 • Czy malowanie obejmuje przygotowanie ścian?
 • Ściany do malowania – czy są zagruntowane?
 • Czy mieszkanie jest umeblowane?
 • Jakich utrudnień można spodziewać się na miejscu?
 • Czy do każdego miejsca jest zapewniony bezproblemowy dostęp?

Krok 2: Fachowiec czy amator? Wybierz polecanego malarza i sprawdzoną firmę

malarz stoi na drabinie i maluje sufit na biały kolor za pomocą wałka

Doświadczona firma zajmująca się malowaniem powinna:

 • chwalić się zrealizowanymi pracami (galeria pomalowanych mieszkań i domów),
 • posiadać komentarze i opinie potwierdzające solidność i terminowość,
 • mieć aktualną stronę w Internecie,
 • być sprawdzona i rozpoznawalna lokalnie (polecana przez sąsiadów, mieszkańców osiedla),
 • wyceniać prace po oględzinach, a nie po rozmowie telefonicznej,
 • rozpoczynać prace dopiero po spisaniu szczegółów umowy,
 • mieć sprzęt niezbędny do malowania (drabiny, wałki, pędzle, taśmy, folie),
 • potrafić doradzić i dobrze dobrać rodzaj farby, preparat gruntujący i środek czyszczący,
 • wystawiać faktury za wykonywaną pracę (z wyszczególnieniem wykonanych robót),
 • mieć wiedzę o aktualnych trendach w dziedzinie wykończenia wnętrz.
Warto wiedzieć:
Nawet sami fachowcy od malowania z Wrocławia, a także innych miast przyznają, że dobrego eksperta łatwo poznać po tym, że przyjedzie na miejsce i wykona wycenę po obejrzeniu ścian. Oczywiście możliwa jest wstępna i orientacyjna wycena przez telefon – gdy podasz najważniejsze szczegóły związane z wykonywaną pracą.
Warto pamiętać, że dopiero oględziny na miejscu powinny być podstawą do sporządzenia szczegółowej umowy obejmującej zakres prac, koszty materiałów, listę materiałów zakupionych przez eksperta oraz warunki gwarancji.

Lista zalecanych pytań do malarza lub firmy zajmującej się malowaniem:

 • Jak długo firma zajmuje się malowaniem wnętrz?
 • Gdzie można znaleźć opinie poprzednich klientów?
 • Jakie są rekomendowane farby do poszczególnych pomieszczeń w moim domu?
 • Jakie konkretnie właściwości powinna mieć farba do zastosowania w wilgotnych miejscach (np. kuchnia i łazienka)?
 • Jakie firma / malarz ma doświadczenie w zakresie farb różnego typu?
 • Czy dodatkowo powinny być wykonane jakieś prace przygotowujące ściany przed malowaniem?
 • Czy przez firmę realizowane są też np. zlecenia dla obiektów publicznych?
 • Co w przypadku problemów z farbą w czasie malowania lub w czasie odbioru prac (np. pojawią się wybrzuszenia)?
 • Czy termin realizacji jest ostateczny?
 • Czy firma wystawi fakturę z wyszczególnieniem wszystkich etapów prac?
 • Jak będzie wyglądać rozliczenie za wszelkie materiały dodatkowe?
 • Czy możliwe jest malowanie innego typu powierzchni (np. drewno, metal)?
Podpowiedź:
Dlaczego warto zapytać o realizacje również w zakresie zleceń publicznych? Eksperci podpowiadają, że w takich realizacjach malarze i firmy mają zazwyczaj postawione bardzo wygórowane i konkretne wymagania. Są więc nastawieni na malowanie nawet z najwyższymi wymaganiami – oraz późniejszą szczegółową weryfikacją prac. Cenne może być też doświadczenie zagraniczne – eksperci przyznają, że praca poza granicami kraju uczy szacunku do narzędzi i sprawia, że fachowcy z takim doświadczeniem są bardziej wyczuleni na punkcie porządku na budowie.
Przed większym zleceniem dobrą praktyką może być też zlecenie pracy w mniejszym wymiarze – np. pomalowanie jednej ściany. W ten sposób ocenisz jakość pracy danego fachowca i dopiero po takiej próbie (po spisaniu mniejszej umowy) – zlecisz pomalowanie całego domu.

❗ Uważaj, kiedy malarz lub firma malująca ściany:

 • nie ma wpisu w rejestrach CEIDG i KRS,
 • nie ma po niej śladu w Internecie,
 • brakuje jej opinii lub ma same negatywne opinie w Internecie,
 • nikt jej nie poleca i nie zna lokalnie,
 • wycenia prace przez telefon,
 • nie podaje konkretnych terminów,
 • nie ma własnego sprzętu (np. pyta, czy na miejscu będzie drabina),
 • próbuje umawiać się na zaliczki bez podpisania jakiejkolwiek umowy,
 • przedstawia wycenę z podejrzanie niskimi cenami,
 • zmienia termin oględzin, umawia się i nie przychodzi w terminie,
 • nie odbiera telefonów, ma kilka osób do kontaktu.
Pamiętaj!
Jeśli firma zajmująca się malowaniem w toku rozmów związanych ze zleceniem nie przykłada wagi do przygotowania ścian, to nie czekaj na rozwój wydarzeń, tylko od razu reaguj! W przypadku malowania takie etapy, jak odtłuszczenie, pozbycie się starych powłok czy gruntowanie – to podstawa dobrze wykonanej pracy. Bez tego efekt będzie mizerny, a dodatkowo narażasz się na koszty ponownego remontu ścian. Dlatego warto dopytać na etapie wyceny, jakich preparatów gruntujących używa firma (i dlaczego akurat tych) oraz jakie prace zostaną wykonane przed samym malowaniem ściany (czyli: jak firma przygotowuje ściany do malowania). Warto też zapytać o zabezpieczenie mieszkania przed zalaniem farbą (po czyjej stronie są przygotowania do malowania w tym zakresie).

Krok 3: Umowa z malarzem i/lub firmą malującą wnętrza – kluczowe zapisy:

 • szczegółowe dane firmy przyjmującej zlecenie na malowanie (nazwa firmy, NIP, REGON),
 • dane klienta i adres realizacji usługi malowania,
 • zakres prac (malowanie oraz prace związane z przygotowaniem ścian),
 • harmonogram prac (początek prac, koniec poszczególnych etapów i zakończenie prac),
 • lista materiałów (numery i nazwy kolorów farb i serii, nazwy środków gruntujących itp.),
 • określona z fachowcem forma zapłaty, numery kont obu stron,
 • zapisy dotyczące zaliczek,
 • warunki gwarancji na wykonywane prace,
 • adnotacja o tym, kto odpowiada za zniszczone materiały (lub niewłaściwe ich wykorzystanie).
Uwaga!
Teoretycznie – im krótsza umowa, tym lepsza dla obu stron (bo jest czytelna i prosta w zrozumieniu, bez kruczków). Z drugiej jednak strony warto w umowie zawrzeć wszelkie informacje dotyczące wykorzystanych farb i dodatkowych produktów przygotowujących ściany do malowania. Ułatwieniem może być dołączenie do umowy wszystkich paragonów/faktur za zakupione materiały – wystarczy spiąć zszywaczem paragony z umową (wcześniej można im zrobić zdjęcia, bo druk może z czasem wyblaknąć). Dzięki temu jeśli będziesz mieć w planie odmalowanie tylko jednej ściany – to bez problemu znajdziesz kolor i rodzaj farby, z której korzystał fachowiec.
Nie zgadzaj się na zapisy o procentowym wzroście ceny czy na widełki cenowe – chyba że istnieje racjonalne wyjaśnienie braku konkretnej ceny za całą usługę lub jej etapy.

Krok 4: 5 porad w trakcie malowania

1. Sprawdź stan ścian przed malowaniem

Przed rozpoczęciem malowania sprawdź, czy ściany są odpowiednio przygotowane. Najważniejsza jest weryfikacja, czy na powierzchni nie pozostał pył (w tym celu wystarczy przetrzeć ścianę czystą dłonią i sprawdzić, czy na dłoni zostanie pył).

Na ścianie przed malowaniem powinien być też nałożony preparat gruntujący. Warto więc umówić się z fachowcem na spotkanie i podsumowanie dotychczasowych prac po etapie przygotowania ścian do malowania.

2. Nie pospieszaj prac związanych z malowaniem

Pospieszanie i uporczywe obserwowanie prac może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Jednym z częstych błędów jest rozpoczęcie malowania tego samego miejsca przed całkowitym wyschnięciem farby. To wielki błąd, który może zepsuć nie tylko efekt, ale też zmniejszyć deklarowane przez producenta właściwości farby. Prace warto wydłużyć o jeden dzień, aby osiągnąć najlepszy efekt końcowy.

3. Zadbaj o farby w trakcie malowania

To ważne szczególnie w trakcie przerw – warto zadbać o wałki i pędzle (owinąć je folią). Na kuwety malarskie można nałożyć worki foliowe – dzięki temu po wykorzystaniu jednej farby, będzie można wykorzystać kuwetę ponownie – wystarczy wymienić worek foliowy.

Po przelaniu farby do kuwety malarskiej warto zatkać wieczko z farbą, aby zabezpieczyć kubełek farby przed wylaniem (poza tym do środka nie dostanie się wówczas kurz i zanieczyszczenia). Takiej kreatywności, zaradności i doświadczenia należy wymagać od dobrego fachowca.

4. Zagwarantuj odpowiednie warunki do malowania

Rekomendowane jest malowanie ścian i sufitów w temperaturze pokojowej, przy uchylonych oknach. Co prawda zalecane jest malowanie w okresie od wiosny do jesieni, ale tak naprawdę wnętrze można bez problemów pomalować nawet zimą. Warto za to unikać bardzo intensywnego słońca czy silnego wiatru i przeciągów – szczególnie w trakcie malowania.

5. Dopilnuj prawidłowego oświetlenia pomieszczenia

Równomierne i dobre oświetlenie w pomieszczeniu zmniejsza ryzyko niedomalowania lub nałożenia za dużych ilości farb. Dlatego zaleca się malować w świetle dziennym, gdy widoczność jest najlepsza.

Najczęstsze błędy w trakcie malowania (i przy wyborze farb)

Błąd
Skutek
Niewłaściwie przygotowane ściany
 • Brak przyczepności farby
Brak gruntowania
 • Wybrzuszanie się farby,
 • schodzenie warstw farby.
Pył na ścianie przed samym malowaniem
 • Odspajanie się farby od podłoża
Brak zabezpieczenia mieszkania i mebli
 • Konieczność czyszczenia
Źle dobrane narzędzia malarskie i/lub farby
 • Konieczność ponownego malowania
Niedokładnie oczyszczone narzędzia
 • Pozostałości innego koloru na ścianie
Brak farb podkładowych na intensywnych kolorach ścian
 • Prześwitywanie koloru
Przesadne rozcieńczenie farby
 • Słabe krycie farby i utrata właściwości farb
Malowanie w złych warunkach
 • Nierównomierne schnięcie, smugi i ślady niedomalowania
Niepoprawne techniki malowania, zła kolejność
 • Zachlapanie ścian farbą do malowania sufitu
Niechlujnie przyklejone taśmy, odrywanie taśm za wcześnie
 • Nierówności i strzępki farby na pasach

Krok 5: Malowanie ścian skończone. Co dalej?

1. Odbiór prac – jak sprawdzić poprawność malowania?

Sprawdzenie poprawności prac w przypadku malowania nie jest proste, dlatego bardzo ważną poradą jest weryfikacja prac na każdym etapie malowania (szczególnie po etapie przygotowania ścian do malowania). W czasie odbioru warto obejrzeć wszystkie ściany i sufity. Zwracaj uwagę szczególnie na wszelkie nierówności, zacieki, nierównomierną grubość farby i niedomalowanie fragmentów ściany.

Uwaga!
Odbiór prac warto zorganizować dzień po wykonywanym malowaniu – ścianom warto przyglądać się w świetle dnia, a niedoróbki w postaci zmiany struktury farby mogą pojawić się w ciągu kilkunastu godzin od malowania.

2. Pierwsze czyszczenie świeżo malowanych ścian

W ciągu pierwszych dwóch tygodni od momentu malowania staraj się nie zachlapać i nie zabrudzić ścian. W tym czasie farby zyskują swoje właściwości – nie należy tuż po malowaniu zmywać zabrudzeń na mokro (może to się skończyć zmyciem brudu razem z farbą, jeśli proces schnięcia jeszcze trwa).

3. Gwarancja na malowanie

Gwarancja zależy od warunków ustalonych z malarzem / firmą zajmującą się malowaniem wnętrz. Eksperci podkreślają, że gwarancja może być dłuższa, jeśli nie oszczędzano na materiałach i zastosowano wysokiej jakości preparaty gruntujące i farby z wyższej półki. Zazwyczaj udzielana jest gwarancja na 12-24 miesiące od momentu wykonania usługi.

4. Naprawa drobnych usterek

Po malowaniu warto zachować niewykorzystane farby (chyba że producent tego nie zaleca z powodu np. utraty właściwości otwartej farby). O możliwość przechowywania produktów do malowania zapytaj eksperta – pozostałości przydadzą się do odmalowania niewielkich powierzchni.

Staraj się na bieżąco usuwać drobne usterki i dbać o świeżo malowaną ścianę. Do naprawy drobnych obić możesz wykorzystać szybkoschnącą masę szpachlową. Następnie taki ubytek zamalujesz farbą, która została w zapasie.

5. Ponowne malowanie

Malowanie to bardzo szybki i prosty sposób odświeżenia mieszkania, dlatego na zmianę koloru ścian lub odmalowanie decydujemy się bardzo często. Jeśli jednak nie planujesz remontu, tylko chcesz odnowić ściany, to co ile lat powinno być zlecone malowanie? Ponowne malowanie zaleca się wykonać po ok. 4-5 latach (w zależności od użytych materiałów i pomieszczenia – np. ściany narażone na wilgoć lub ściany bardzo zniszczone w pokoju dziecka warto malować nieco częściej).

* Materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady prawnej.

Dodano: 24 stycznia 2022 Zaktualizowano: 15 listopada 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco