malowanie ściany białą farbą akrylową za pomocą wałka

Farba akrylowa – zastosowanie, trendy, cena

Farba akrylowa – zastosowanie, trendy, cena

Farba akrylowa zawiera w sobie wodorozcieńczalne żywice. Łatwo się ją nakłada na różne powierzchnie, a po wyschnięciu tworzy trwałą, nieprzemakalną powłokę. Kiedy warto wybrać farbę akrylową? Sprawdź.

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 26 września 2022 26.09.2022 Czas lektury: 8min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 138109 Malarzy blisko Ciebie

Malowanie ścian jest sposobem na to, by wykończyć dowolną powierzchnię – ścian, sufitów, elewacji, ale również mebli i elementów małej architektury ogrodowej. Do wyboru masz różne produkty malarskie, w tym farbę akrylową.

Farba akrylowa zawiera w sobie wodorozcieńczalne żywice. Łatwo się ją nakłada na różne powierzchnie, a po wyschnięciu tworzy trwałą, nieprzemakalną powłokę. Kiedy malarze wykorzystują ją do malowania? Czym różnią się emalia i farba akrylowa?

Farba akrylowa – co to jest i do czego można ją stosować?

Jednym z najbardziej popularnych rodzajów takich produktów jest farba akrylowa. Co to jest właściwie? To farba, a właściwie emulsja, w składzie której znajduje się wodorozcieńczalna żywica akrylowa, pełniąca funkcję spoiwa. Użyta w procesie produkcji farby akrylowej tworzy np. na ścianie, meblach czy innych elementach szczelną powłokę. Nie przepuszcza wilgoci, nie pozwala ścianom oddychać, dlatego nie nadaje się do zastosowania w każdym pomieszczeniu. Cechą charakterystyczną farb akrylowych jest to, że mają one bardzo dobrą przyczepność do zróżnicowanych powierzchni.

Jakie są rodzaje farb akrylowych? Wyróżnia się:

 • farbę akrylową do wnętrz – najlepiej używaj jej w suchych pomieszczeniach, czyli poza kuchnią czy łazienką. Możesz z powodzeniem stosować farby akrylowe do ścian w sypialni, przedpokoju czy w pokojach dziennych i salonach;
 • farbę elewacyjną akrylową – czyli farbę akrylową na zewnątrz, którą można zastosować np. przy wykańczaniu powierzchni betonowych, cegły ceramicznej czy na zagruntowany tynk lub gips. Pamiętać trzeba jedynie o wyborze specjalnej farby akrylowej zewnętrznej, która będzie odporna na zabrudzenia powierzchniowe, uszkodzenia mechaniczne, wpływ czynników atmosferycznych;
 • farbę akrylową do drewna – przydaje się zarówno jeśli chodzi o malowanie mebli drewnianych i ścian wewnątrz domu, jak i do drewna na zewnątrz;
 • farbę akrylową do mebli – służy zarówno do zabudowy ze sklejki, jak i z płyty wiórowej czy pilśniowej;
 • farbę akrylową do szkła – można nią udekorować wszelkie naczynia, wystarczy je uprzednio odtłuścić;
 • farbę akrylową do metalu – ma doskonałe właściwości antykorozyjne;
 • farbę akrylową do tkanin – przykleja się ona do tkaniny, na którą jest nakładana;
 • farbę akrylową do plastiku – znakomicie pokrywa wszelkie tworzywa sztuczne;
 • farbę akrylową do kamienia dekoracyjnego – to najpopularniejszy środek do tego typu zastosowań;
 • farbę akrylową do betonu – co prawda akrylowe farby są wodorozcieńczalne, ale po stwardnieniu na powierzchni betonu tworzą trwałą, nieprzepuszczalną powłokę. Woda nie przenika przez beton, dzięki czemu staje się on odporny na działanie czynników atmosferycznych.
Ważne!
Dostępnych na rynku farb akrylowych nie możesz jedynie użyć do malowania powierzchni pokrytych wcześniej emulsją olejną. Z taką substancją żywica obecna w akrylowej farbie nijak się nie połączy. Musisz więc zedrzeć powłokę olejną przed malowaniem.

Podobnie w przypadku chęci pomalowania emulsją akrylową powierzchni wykonanych z cegieł silikatowych (silikatów), pokrytych farbami lub tynkami wapiennymi oraz organicznymi.

Farby akrylowe do drewna i metalu są w stanie skutecznie zabezpieczyć takie materiały przed szkodliwym wpływem promieni UV czy wilgoci.

W sprzedaży znajdują się farby akrylowe o specjalnym zastosowaniu, które zawsze są czytelnie oznaczane na opakowaniu. Wśród nich wymienić można:

 • akrylowe farby do malowania zabawek dla dzieci,
 • farby akrylowe do różnych materiałów – szkła, drewna, metali, tworzyw sztucznych,
 • farby akrylowe na zewnątrz i do wnętrz budynków,
 • farby akrylowe do prac artystycznych.

Ponadto farby akrylowe sprzedawane są nie tylko w puszkach o różnej pojemności, ale również mogą być to farby akrylowe w sprayu.

Malowanie - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 138 109 Malarzy najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Farba akrylowa – cena w 2022 roku

W zależności od pojemności, producenta, ale i właściwości i koloru inne będą koszty nabycia takich produktów. Cena białej farby akrylowej zwykle jest najniższa i wynosi około 78 zł za 10 l.

Droższe są farby akrylowe do metalu na rdzę – około 40-45 zł za puszkę o pojemności 0,7 l. Nawet 85 zł za 0,75 l trzeba zapłacić za służącą do szybkiej odnowy mebli. Podobny koszt wiąże się z nabyciem farby do poprawy stanu okien i drzwi. Szybkoschnąca farba akrylowa do drewna, metalu i PCV dostępna jest za około 30 zł za puszkę 0,4 l.

Farba akrylowa nadaje się również do malowania fasady budynków, w tym mieszkalnych. Średnio 1 l białej farby tego typu kosztuje około 14-16 zł.

Jak malować ściany farbą akrylową?

Zanim przystąpisz do nanoszenia na ścianę farby akrylowej, dowiedz się, jak malować różne powierzchnie i jak przygotować ścianę do malowania.

Uwaga!
Nie możesz nakładać emulsji akrylowej na ściany pokryte farbą olejną. W ramach przygotowania ich do malowania, zeskrob starą farbę olejną, zagruntuj ścianę, a na koniec pomaluj ją tak, jak planowałeś.

Jak malować ściany farbą akrylową krok po kroku?

 1. Przygotowanie ściany do malowania – uzupełnij wszystkie wgłębienia, dziury i głębokie rysy. Musisz je oczyścić, zagruntować i wypełnić przy użyciu zaprawy szpachlowej – gipsowej lub cementowej. Drobne uszkodzenia ścian możesz naprawić masą akrylową naprawczą. Jeśli ściana pyli, zagruntuj ją przy użyciu preparatu gruntującego, co jest potrzebne w przypadku np. świeżo wykonanej gipsówki.
 2. Nakładanie farby akrylowej wałkiem do malowania ścian – rozpoczynaj malowanie w miejscu, gdzie jest najwięcej światła, od góry do dołu, równolegle do okna. Lekko przyciskaj wałek i zadbaj o to, by rozprowadzić farbę akrylową równomiernie po całej ścianie. Możesz również ją na ściany z użyciem pędzla z włosia syntetycznego. Ważne jest, aby nabierać niewielkie ilości produktu.
Uwaga!
Co istotne, temperatura powietrza oraz ścian przy malowaniu farbami akrylowymi powinna wynosić w granicach od +10 do +28 stopni Celsjusza, zaś wilgotność nie przekraczać 80%.

Ile schnie farba akrylowa?

Zastanawiasz się, ile schną farby akrylowe? Czas ten zależy od ilości zawartej w nich wody. Najdłużej trzeba poczekać na całkowite wyschnięcie farby akrylowej na ścianach. Zwykle potrzebne są 1-2, aby nałożyć kolejną warstwę farby akrylowej. Do całkowitego wyschnięcia obu warstw wystarczy odczekać 24 godziny. To jedna z zalet takich produktów malarskich.

Jak zmyć farbę akrylową z ubrania po zakończeniu prac?

Trudno uniknąć przy malowaniu ścian, sufitów czy mebli tego, by nie pobrudzić swoich ubrań farbą. Czy farba akrylowa jest zmywalna, czy ubrania pobrudzone nią nadają się już tylko do wyrzucenia? Dowiedz się, jak zmyć ją z ubrania, bo jak najbardziej jest to możliwe:

 1. Najpierw poczekaj, aż plamy z farby akrylowej zaschną.
 2. Następnie polej je spirytusem i wrzuć ubranie do pralki.

Takie zanieczyszczenia powinny zejść podczas prania tkanin w proszku i odplamiaczu.

Farba lateksowa czy akrylowa – którą wybrać?

W sprzedaży znajdują się różnego rodzaju produkty – mogą to być np. farby akrylowe czy farby lateksowe. Mają one nieco inne zastosowanie, dlatego warto zastanowić się, jaka będzie najlepsza farba na sufit: akrylowa czy lateksowa. Która będzie lepiej nadawała się na ściany?

Oba te produkty zaliczane są do grupy farb wodorozcieńczalnych, które nie mają w swoim składzie chemicznych rozpuszczalników. Mają one dobrą jakość krycia, wysoką elastyczność i są proste w użyciu. Dlatego obojętnie, czy wybierzesz farbę lateksową czy akrylową, uzyskasz pożądany efekt.

Emulsje lateksowe z pewnością należy stosować w pomieszczeniach o wyższej wilgotności powietrza, a więc w kuchni czy w łazience. Farba lateksowa będzie bardziej odporna na uszkodzenia i charakteryzuje się lepszym kryciem. Eksperci od malowania z Warszawy zwracają uwagę na to, że farba akrylowa jest za to łatwiejsza w nakładaniu, pozostawia lekki połysk, a także jest tańsza.

Farba akrylowa fluorescencyjna – ciekawe urozmaicenie wnętrza

W asortymencie farb akrylowych jest farba akrylowa fluorescencyjna. Świeci w ciemności i może ozdobić wnętrza. Dzięki zjawisku fluorescencji absorbuje ona światło w ciągu dnia, a po zmroku świeci. Może być ona wykorzystywana we wnętrzach mieszkalnych, ale częściej sięgają po nią właściciele dyskotek i klubów czy zarządzający architekturą miejską, np. do oznaczania wyjść ewakuacyjnych.

Najlepsze farby akrylowe do ścian na rynku

Jakie są najlepsze farby akrylowe na rynku? Oferowane są one przez czołowych producentów produktów malarskich i nie tylko. Wśród nich są takie marki jak Nobiles, Dulux, Dekoral, Śnieżka, Beckers i Luxens. Opinie użytkowników o farbach akrylowych są różne, dlatego trudno jest wskazać lidera rynkowego wśród najlepszych. Niezależnie od tego, jaką farbę wybierzesz, ceny za usługi malowania we Wrocławiu i innych miastach będą oscylować w okolicach 15 zł za 1 m².

Farba akrylowa do ścian – trendy w kolorach

puszki z różnymi kolorami farb stoją na stole

W sklepach tradycyjnych i internetowych czy w marketach budowlano-wykończeniowych farby akrylowe do ścian i innych powierzchni występują w szerokiej gamie kolorystycznej. Możesz wybrać więc dowolną farbę akrylową do ścian. Zarówno biała farba akrylowa, jak i czarna farba akrylowa to klasyka, ale nie obawiaj się innych, pasujących Ci kolorów. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się niekonwencjonalne propozycje, jak złota farba akrylowa czy srebrna.

Występuje nie tylko szeroka paleta barw farb akrylowych, ale i dostępne są różne powłoki:

 • matowa,
 • półmatowa,
 • satynowa,
 • połyskliwa.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco