fotografie zawieszone na ścianie pomalowanej farbą magnetyczną

Farba magnetyczna – zastosowanie, opinie, cena

Farba magnetyczna – zastosowanie, opinie, cena

Farba magnetyczna nazywana jest również tablicowo-magnetyczną, choć nie do końca są to pojęcia tożsame. Po nałożeniu około trzech jej warstw na ścianę, otrzymasz powierzchnię przyciągającą magnesy. Jakie właściwości mają tego rodzaju farby?

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 30 września 2022 30.09.2022 Czas lektury: 5min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 136348 Malarzy blisko Ciebie

Malowanie możesz wykonać sam lub zdać się na usługi profesjonalnych malarzy. Do tego celu wykorzystywane są przeróżne farby – farby emulsyjne, farby lateksowe, ale i niestandardowe produkty, do których można zaliczyć farbę magnetyczną. Dowiedz się, czym ona jest, gdzie najczęściej jej się używa i czym różni się od farby tablicowo-magnetycznej?

Farba magnetyczna – najważniejsze informacje w pigułce

Magnetyczna farba jest specyficznym produktem służącym do malowania ścian – zwykle fragmentów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by pokryć nią całą wybraną powierzchnię. Jej cechą charakterystyczną jest to, że zawiera cząsteczki metalu – proszek żelazny. Najczęściej jest to farba silikonowa, która sama w sobie nie działa jak magnes, ale z uwagi na zawartość metalu ma takie same właściwości jak metalowa powierzchnia. Bez trudu przyczepisz do niej chociażby pamiątki z podróży w postaci magnesów.

Nieco innym produktem służącym do malowania ścian jest farba tablicowa magnetyczna. Działa ona nie tylko jak powierzchnia metalowa, przyciągając magnes, ale może być wykorzystywana jako tradycyjna tablica kredowa. Możesz na niej pisać przy użyciu kredy. Farba magnetyczna tablicowa spełnia więc dwie funkcje jednocześnie.

Malowanie - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 136 348 Malarzy najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Farba magnetyczna – cena w 2022 roku

Ile będziesz musiał zapłacić w 2022 roku za farbę magnetyczną? Puszka 0,75 ml farby magnetycznej to koszt od ok. 45 zł. Z kolei za litrową puszkę trzeba zapłacić już nawet od 90 zł wzwyż.

Sprawdź też: Cena malowania ścian

Jak malować farbą magnetyczną?

Zanim przystąpisz do malowania ściany magnetyczną farbą tablicową, musisz zadbać o powierzchnię. Jak przygotować ścianę do malowania? Trzeba ją wyczyścić ze wszelkich zabrudzeń i odtłuścić. Jeśli znajduje się na niej stara warstwa malarska, trzeba ją gruntownie usunąć i wygładzić ewentualne nierówności.

Uwaga!
Im gładsza jest powierzchnia ściany przeznaczonej do malowania, tym efekt malowania farbą magnetyczną będzie bliższy ideałowi.

Podczas malowania należy postępować z farbą magnetyczną właściwie w tożsamy sposób, jak z innymi rodzajami produktów do malowania, choć jej cechą charakterystyczną jest to, że jest znacznie gęstsza. Przed nałożeniem jej na ścianę należy ją dokładnie wymieszać, by osiadły na dnie proszek żelaza równomiernie rozprowadzić.

Eksperci od malowania z Warszawy zalecają, by ścianę pomalować farbą magnetyczną tablicową dwu- lub trzykrotnie, co zwiększy właściwości magnetyczne. Jeśli zamierzasz na farbę magnetyczną położyć farbę tablicową, ilość warstw magnetycznych powinna wynosić nawet sześć. Do malowania farbą magnetyczną wykorzystaj specjalny wałek wykonany z gąbki, by rozprowadzić produkt równomiernie po całej ścianie. Możesz do tego celu użyć również pędzla. Farba magnetyczna nie nadaje się do nanoszenia w ramach malowania natryskowego.

Czy wiesz, że…?
Farba magnetyczna schnie około 24 godzin – przed nałożeniem kolejnej warstwy produktu powinieneś więc odczekać dobę.

Gdzie można zastosować farbę magnetyczną?

ściana w dziecięcym pokoju pomalowana farbą magnetyczną

Możesz użyć farby magnetycznej tablicowej właściwie na każdej ścianie otynkowanej. Pokryjesz nią nawet powierzchnie drewniane czy stalowe.

Jeśli chodzi o rodzaje pomieszczeń, w których znajduje zastosowanie farba magnetyczna, to będzie to kuchnia, pokój dziecięcy, gabinet, przedpokój i wszelkiego rodzaju pracownie artystyczne. Ciekawym miejscem do wykorzystania tego produktu są przestrzenie komercyjne i usługowe, na przykład lokale gastronomiczne, gdzie menu dnia można codziennie zmieniać, pisząc kredą po ścianie lub przyklejając do niej przy użyciu magnesów bieżący jadłospis.

Farba magnetyczna w kuchni ułatwi gromadzenie pamiątek z podróży, w postaci wspomnianych magnesów, ale i przytwierdzanie do ścian list zakupów lub ważnych notatek. W pokoju dziecka farba tablicowa będzie ciekawym urozmaiceniem i umożliwi maluchowi rozwijanie artystycznych zainteresowań.

Jak usunąć farbę magnetyczną ze ściany?

Prawdziwym wyzwaniem będzie próba usunięcia farby magnetycznej. Trudno ją zeskrobać mechanicznie, ale możesz ją po prostu przemalować.

Farba magnetyczna – kolory na czasie

Myśląc o magnetycznej farbie tablicowej, z pewnością masz przed oczami powierzchnię klasowej tablicy – a więc ciemną, czarną lub lekko zielonkawą. Taki odcień nie jest jednak jedyny, jeśli chodzi o wybór tych produktów. Farba magnetyczna czarna może być wykorzystana z powodzeniem w domu i w innych budynkach, ale nie musisz godzić się na taki jej kolor, jeśli nie pasuje on do aranżacji twojego wnętrza. W sklepach dostępne są i inne farby tablicowe.

Najczęściej wybierane kolory to:

  • farba magnetyczna szara,
  • farba magnetyczna biała,
  • farba magnetyczna przezroczysta, bezbarwna – bez zmiany koloru ścian możesz nadać im szczególnych właściwości.

Dobrym pomysłem jest położenie najpierw białej farby magnetycznej, a później lakieru tablicowego w dowolnym kolorze. Alternatywą jest pomalowanie ściany pokrytej farbą magnetyczną farbą w dowolnym kolorze, ale warstwa ta nie może być zbyt gruba, by powierzchnia nadal miała właściwości magnetyczne.

Która farba magnetyczna jest najlepsza? Zobacz opinie

Co najmniej kilku producentów działających na polskim rynku ma w swojej ofercie farbę magnetyczną. Jaką najlepszą polecają użytkownicy? Warto zwrócić uwagę na wypowiedzi na forach dyskusyjnych dotyczące farb magnetycznych. Opinie konsumentów, którzy korzystali z usług specjalistów od malowania z Wrocławia lub innego miasta będą dla Ciebie cenną wskazówką przy wyborze odpowiedniego produktu do malowania ścian.

Najważniejsze, aby farba miała dobre właściwości magnetyczne (silnie przyciągała wszelkie magnesy), była łatwa w malowaniu, wytrzymała oraz tworzyła estetyczną i trwałą powłokę.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco