Farba magnetyczna – zastosowanie, opinie, cena
Farba magnetyczna nazywana jest również tablicowo-magnetyczną, choć nie do końca są to pojęcia tożsame. Po nałożeniu około trzech jej warstw na ścianę, otrzymasz powierzchnię przyciągającą magnesy. Jakie właściwości mają tego rodzaju farby?
Z poradnika dowiesz się
Malowanie możesz wykonać sam lub zdać się na usługi profesjonalnych malarzy. Do tego celu wykorzystywane są przeróżne farby – farby emulsyjne, farby lateksowe, ale i niestandardowe produkty, do których można zaliczyć farbę magnetyczną. Dowiedz się, czym ona jest, gdzie najczęściej jej się używa i czym różni się od farby tablicowo-magnetycznej?
Farba magnetyczna – najważniejsze informacje w pigułce
Magnetyczna farba jest specyficznym produktem służącym do malowania ścian – zwykle fragmentów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by pokryć nią całą wybraną powierzchnię. Jej cechą charakterystyczną jest to, że zawiera cząsteczki metalu – proszek żelazny. Najczęściej jest to farba silikonowa, która sama w sobie nie działa jak magnes, ale z uwagi na zawartość metalu ma takie same właściwości jak metalowa powierzchnia. Bez trudu przyczepisz do niej chociażby pamiątki z podróży w postaci magnesów.
Nieco innym produktem służącym do malowania ścian jest farba tablicowa magnetyczna. Działa ona nie tylko jak powierzchnia metalowa, przyciągając magnes, ale może być wykorzystywana jako tradycyjna tablica kredowa. Możesz na niej pisać przy użyciu kredy. Farba magnetyczna tablicowa spełnia więc dwie funkcje jednocześnie.
Poniżej przedstawiamy ranking 150 048 Malarzy najlepszych w 2025 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
Farba magnetyczna – cena w 2022 roku
Ile będziesz musiał zapłacić w 2022 roku za farbę magnetyczną? Puszka 0,75 ml farby magnetycznej to koszt od ok. 45 zł. Z kolei za litrową puszkę trzeba zapłacić już nawet od 90 zł wzwyż.
Jak malować farbą magnetyczną?
Zanim przystąpisz do malowania ściany magnetyczną farbą tablicową, musisz zadbać o powierzchnię. Jak przygotować ścianę do malowania? Trzeba ją wyczyścić ze wszelkich zabrudzeń i odtłuścić. Jeśli znajduje się na niej stara warstwa malarska, trzeba ją gruntownie usunąć i wygładzić ewentualne nierówności.
Podczas malowania należy postępować z farbą magnetyczną właściwie w tożsamy sposób, jak z innymi rodzajami produktów do malowania, choć jej cechą charakterystyczną jest to, że jest znacznie gęstsza. Przed nałożeniem jej na ścianę należy ją dokładnie wymieszać, by osiadły na dnie proszek żelaza równomiernie rozprowadzić.
Eksperci od malowania z Warszawy zalecają, by ścianę pomalować farbą magnetyczną tablicową dwu- lub trzykrotnie, co zwiększy właściwości magnetyczne. Jeśli zamierzasz na farbę magnetyczną położyć farbę tablicową, ilość warstw magnetycznych powinna wynosić nawet sześć. Do malowania farbą magnetyczną wykorzystaj specjalny wałek wykonany z gąbki, by rozprowadzić produkt równomiernie po całej ścianie. Możesz do tego celu użyć również pędzla. Farba magnetyczna nie nadaje się do nanoszenia w ramach malowania natryskowego.
Gdzie można zastosować farbę magnetyczną?
Możesz użyć farby magnetycznej tablicowej właściwie na każdej ścianie otynkowanej. Pokryjesz nią nawet powierzchnie drewniane czy stalowe.
Jeśli chodzi o rodzaje pomieszczeń, w których znajduje zastosowanie farba magnetyczna, to będzie to kuchnia, pokój dziecięcy, gabinet, przedpokój i wszelkiego rodzaju pracownie artystyczne. Ciekawym miejscem do wykorzystania tego produktu są przestrzenie komercyjne i usługowe, na przykład lokale gastronomiczne, gdzie menu dnia można codziennie zmieniać, pisząc kredą po ścianie lub przyklejając do niej przy użyciu magnesów bieżący jadłospis.
Farba magnetyczna w kuchni ułatwi gromadzenie pamiątek z podróży, w postaci wspomnianych magnesów, ale i przytwierdzanie do ścian list zakupów lub ważnych notatek. W pokoju dziecka farba tablicowa będzie ciekawym urozmaiceniem i umożliwi maluchowi rozwijanie artystycznych zainteresowań.
Jak usunąć farbę magnetyczną ze ściany?
Prawdziwym wyzwaniem będzie próba usunięcia farby magnetycznej. Trudno ją zeskrobać mechanicznie, ale możesz ją po prostu przemalować.
Farba magnetyczna – kolory na czasie
Myśląc o magnetycznej farbie tablicowej, z pewnością masz przed oczami powierzchnię klasowej tablicy – a więc ciemną, czarną lub lekko zielonkawą. Taki odcień nie jest jednak jedyny, jeśli chodzi o wybór tych produktów. Farba magnetyczna czarna może być wykorzystana z powodzeniem w domu i w innych budynkach, ale nie musisz godzić się na taki jej kolor, jeśli nie pasuje on do aranżacji twojego wnętrza. W sklepach dostępne są i inne farby tablicowe.
Najczęściej wybierane kolory to:
- farba magnetyczna szara,
- farba magnetyczna biała,
- farba magnetyczna przezroczysta, bezbarwna – bez zmiany koloru ścian możesz nadać im szczególnych właściwości.
Dobrym pomysłem jest położenie najpierw białej farby magnetycznej, a później lakieru tablicowego w dowolnym kolorze. Alternatywą jest pomalowanie ściany pokrytej farbą magnetyczną farbą w dowolnym kolorze, ale warstwa ta nie może być zbyt gruba, by powierzchnia nadal miała właściwości magnetyczne.
Która farba magnetyczna jest najlepsza? Zobacz opinie
Co najmniej kilku producentów działających na polskim rynku ma w swojej ofercie farbę magnetyczną. Jaką najlepszą polecają użytkownicy? Warto zwrócić uwagę na wypowiedzi na forach dyskusyjnych dotyczące farb magnetycznych. Opinie konsumentów, którzy korzystali z usług specjalistów od malowania z Wrocławia lub innego miasta będą dla Ciebie cenną wskazówką przy wyborze odpowiedniego produktu do malowania ścian.
Najważniejsze, aby farba miała dobre właściwości magnetyczne (silnie przyciągała wszelkie magnesy), była łatwa w malowaniu, wytrzymała oraz tworzyła estetyczną i trwałą powłokę.
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o malowaniu
Podkładowa farba gruntująca, nazywana również po prostu farbą podkładową, stanowi bazę do malowania ścian, sufitów i innych powierzchni w domu. Czy może być lepszym wyborem niż tradycyjny grunt malarski? Tak, jeśli zależy Ci na szybkim odświeżeniu wnętrza. Sprawdź, jaką farbę gruntującą wybrać i jaka jest cena farby gruntowej do ścian!
09.08.2023Akryl budowlany pozwala na uzupełnienie ubytków w ścianach oraz na idealne zamaskowanie miejsc łączeń, takich jak narożniki. Akrylowanie ścian wykonuje się po gruntowaniu, ale przed malowaniem. Czy można zrezygnować z akrylowania? Na czym polega akrylowanie i jak nakładać akryl na ścianę? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat i znajdź najlepszych specjalistów od akrylowania!
03.10.2022Farba ceramiczna jest odporna na szorowanie i wodę, dlatego z powodzeniem możesz pomalować nią ściany w kuchni czy w łazience. Z uwagi na plamoodporność jest doskonałym wyborem do pokojów dziecięcych. Jest trwała i długo zachowuje swoje intensywne kolory. Ile kosztuje farba ceramiczna i skąd biorą się jej szczególne właściwości?
06.09.2023Jak wykonać malowanie sufitu krok po kroku, aby uniknąć smug i sprawnie wykonać całą pracę? Przede wszystkim pamiętaj, że w malowaniu sufitu ważne są szczegóły – wybór farby, gruntowanie sufitu, technika malowania. Podpowiadamy, jak wykonać malowanie sufitu krok po kroku, aby uniknąć często popełnianych błędów. Przygotowaliśmy też ranking sprawdzonych ekip malarskich. Do dzieła!
27.09.2022Co warto wiedzieć przed malowaniem? Przede wszystkim: ile farby potrzeba do pomalowania całej powierzchni pokoju i jaka jest wydajność farby. To, ile litrów farby na m² wystarczy, zależy od rodzaju farby, przygotowania ściany i poziomu krycia. Sprawdź, jak korzystać z kalkulatora farb, w jaki sposób rodzaj produktu wpływa na wydajność farby i jak obliczyć, ile farby potrzebujesz do malowania.
30.09.2022Malowanie płytek może być świetnym rozwiązaniem, jeśli nie masz budżetu na wymianę glazury w łazience lub kuchni. Wystarczy odpowiednia farba do płytek, aby możliwa była metamorfoza łazienki małym kosztem, renowacja glazury lub przemalowanie starej płytek i fugi na inny kolor. Jak pomalować kafelki i jaka farba do glazury będzie najlepsza? Ile kosztuje malowanie płytek i jaka jest cena za malowanie kafelków w 2023 r.?
12.12.2023