mężczyzna stoi na drabinie i maluje wałkiem sufit

Malowanie sufitu krok po kroku. Sprawdź porady i uniknij błędów

Malowanie sufitu krok po kroku. Sprawdź porady i uniknij błędów

Jak wykonać malowanie sufitu krok po kroku, aby uniknąć smug i sprawnie wykonać całą pracę? Przede wszystkim pamiętaj, że w malowaniu sufitu ważne są szczegóły – wybór farby, gruntowanie sufitu, technika malowania. Podpowiadamy, jak wykonać malowanie sufitu krok po kroku, aby uniknąć często popełnianych błędów. Przygotowaliśmy też ranking sprawdzonych ekip malarskich. Do dzieła!

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 27 września 2022 27.09.2022 Czas lektury: 7min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 135964 Malarzy blisko Ciebie

Jak malować sufit? Odpowiednio się przygotuj

Zastanawiasz się, jak pomalować sufit? To czynność, która pozornie jest prosta, ale wymaga wprawy oraz skupienia. Niezbędne jest też wyposażenie w sprzęty profesjonalnych malarzy. Sprawdź, jak malować sufit krok po kroku i o czym pamiętać przed rozpoczęciem malowania.

Jak przygotować pomieszczenie do malowania?

Przed rozpoczęciem malowania sufitu konieczne jest odpowiednie przygotowanie pomieszczenia i sprzętu. Jak przygotować pokój do malowania?

 1. Przygotowanie pomieszczeń do malowania zacznij od wyniesienia wszelkich niepotrzebnych mebli, sprzętów i przedmiotów utrudniających swobodne poruszanie się po pomieszczeniu.
 2. Na podłodze rozłóż folię malarską, dokładnie zabezpiecz wszystko to, co zostanie w środku.
 3. Wyznacz w pomieszczeniu jedno miejsce, w którym będziesz przechowywać farby i narzędzia do malowania.

Jak przygotować sufit do malowania?

Tak jak w przypadku ścian trzeba najpierw usunąć stare warstwy, a w przypadku nowych mieszkań zagruntować powierzchnię farbą gruntującą przed położeniem tej właściwej. Czym umyć sufit przed malowaniem? Mycie sufitu przed malowaniem możesz wykonać za pomocą zwykłego mydła malarskiego.

Przed malowaniem konieczne jest też zagruntowanie ściany – w innym wypadku powierzchnia będzie wchłaniać farbę (będzie potrzebne nakładanie większej liczby warstw), a w najgorszym przypadku pojawią się purchle i farba zacznie schodzić.

Po oczyszczeniu ściany, odpyleniu i zagruntowaniu – użyj taśmy malarskiej. To niezbędny etap przygotowania sufitu przed malowaniem – dzięki temu wyznaczasz granicę malowania i nie zachlapiesz ścian w trakcie malowania sufitu.

Co jest potrzebne do malowania sufitu?

Malarz, który będzie malować sufit, potrzebuje:

Malowanie - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 135 964 Malarzy najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Malowanie sufitu – wałkiem, pędzlem czy pistoletem?

Malowanie sufitu wałkiem to obecnie najpopularniejsza metoda malowania sufitu. Po pierwsze: wałki dostępne są w bardzo szerokiej gamie rodzajów i rozmiarów do wyboru, a po drugie – malowanie za pomocą wałka jest bardzo proste, dzięki czemu z malowaniem sufitu poradzi sobie nawet amator.

Pamiętaj, że malowanie sufitu wałkiem warto wykonać z wykorzystaniem kija teleskopowego, do którego należy przymocować wałek. Dzięki temu nawet malując sufit nie trzeba korzystać z drabin czy stołków.

Malowanie sufitu pędzlem dawniej było najczęściej stosowaną metodą – dziś pędzle w malowaniu wykorzystuje się raczej do malowania narożników czy trudno dostępnych miejsc (wszędzie tam, gdzie nie sprawdzi się wałek).

Podpowiedź: warto wyposażyć się w kilka rozmiarów pędzli, przykładowo: szeroki pędzel przyda się do gruntowania sufitu przed malowaniem, a mniejsze (w różnych rozmiarach) do wykończenia detali czy narożników.

Malowanie sufitu pistoletem, czyli malowanie natryskowe polega na zastosowaniu sprzętu, z którego zazwyczaj korzystają profesjonalni malarze z Warszawy i innych miast. Taka metoda sprawdzi się szczególnie przy malowaniu sufitów lub ścian o bardzo dużej powierzchni lub gdy w planach jest malowanie sufitów na dużą skalę (np. wykończenie budynku w stanie deweloperskim).

Wadą jest konieczność wypożyczenia lub posiadania specjalnego sprzętu, późniejsze czyszczenie sprzętu i ograniczenie doboru farb (farby do malowania natrysku powinny mieć odpowiedni poziom lepkości, przed malowaniem sufitu natryskiem należy też farbę odpowiednio przygotować i przefiltrować).

Poniżej znajdziesz instrukcję, jak malować sufit wałkiem, czyli w sposób najczęściej wybierany przez malarzy.

Malowanie sufitu wałkiem – instrukcja

Jak malować sufit wałkiem?

 1. Przygotuj niezbędny do malowania sprzęt.
 2. W przypadku nowych ścian (np. po odbiorze mieszkania od dewelopera) użyj najpierw farby gruntującej. Połóż ją równolegle do kierunku padania światła z największego okna w pomieszczeniu.
 3. Pomaluj krawędzie między sufitem a ścianą małym pędzlem i wygładź ewentualne smugi wałkiem o szerokości do 10 cm.
 4. Pomaluj pozostałą powierzchnię sufitu, pamiętając o ruchach wałka w jednym kierunku.
 5. Przyciskaj wałek delikatnie, ale w taki sposób, aby na suficie została odpowiednia ilość farby.
 6. Nie rób przerwy podczas malowania (zwiększa to ryzyko powstawania smug).
 7. Pozostaw sufit do wyschnięcia.

Malowanie sufitu zaleca się wykonywać przed malowaniem ścian. Pracę warto zlecić zaufanym malarzom z Poznania lub Twojej okolicy, którzy pomalują Twój sufit szybko i dokładnie.

Malowanie sufitu – jaki kierunek obrać?

W którą stronę malować sufit i jaki kierunek malowania sufitu będzie optymalny? Pierwszą warstwę nałóż równolegle do okna. Z kolei drugą należy położyć już prostopadle do źródła światła. Warstwę wykończeniową zawsze nakłada się od źródła światła (okna, drzwi) w głąb pomieszczenia.

Nie należy rozpoczynać prac przy samym oknie, tylko na ścianie, na której znajduje się okno, wychodząc od jednego z narożników pomieszczenia.

Jak malować sufit, żeby nie było smug?

Przed rozpoczęciem prac zadbaj o optymalny poziom wilgotności powietrza. Zasada jest prosta: jeśli w pomieszczeniu będzie zbyt suche powietrze, a dodatkowa temperatura przekracza 20 stopni Celsjusza, to farba będzie za szybko wysychać – z tego powodu mogą powstać smugi na suficie.

Jeśli chcesz pomalować sufit bez smug, pamiętaj, aby:

 • używać wałków wysokiej jakości,
 • kupić farbę dedykowaną do malowania sufitu,
 • dobrze wymieszać farbę.
Uwaga!
Jeśli za długo lub zbyt intensywnie mieszasz farbę, to może dojść do zjawiska jej napowietrzenia – to również może skutkować smugami na suficie. To często popełniane błędy przy malowaniu sufitu.

Jak malować sufit bez smug? Malowanie bez smug gwarantuje metoda „mokrego brzegu”. Polega na przejeżdżaniu wałkiem w taki sposób, aby najeżdżać lekko na granicę poprzedniego pociągnięcia. Należy też zawsze wykonywać ruchy pionowe w jedną stronę. Nie powinno się zmieniać kierunku malowania podczas nakładania konkretnej warstwy, bo po wyschnięciu wszystkie pociągnięcia wałka będą mocno widoczne.

Najpewniejszą metodą na sufit bez smug jest malowanie natryskowe za pomocą pistoletu. Wtedy farba zawsze rozkłada się równomiernie, trzeba jednak pilnować odpowiedniej mocy natrysku.

Jaka farba do malowania sufitu?

Do malowania sufitu polecane są specjalnie przeznaczone do tego celu farby akrylowe (informację o tym znajdziesz na puszce farby). Dobra farba do sufitu akrylowa ma zdolność rozpraszania refleksów świetlnych i jest matowa. Ponieważ farba akrylowa do sufitu schnie nieco wolniej, daje mniejsze ryzyko powstawania smug.

Przy mocno zabrudzonym suficie należy użyć farby lateksowej. Ten rodzaj farby ma większą siłę krycia, można go użyć na starą warstwę. Ponadto powierzchnia takiej farby jest odporniejsza na szorowanie.

Jaka jest polecana farba sufitowa do łazienki? Farba do sufitu w łazience powinna być przystosowana do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Sprawdzą się farby sufitowe o właściwościach hydrofobowych (czyli: wodoszczelnych), farby ceramiczne, farby lateksowe i wszelkie farby, które przepuszczają parę.

Malowanie sufitu. Ile razy trzeba je wykonać?

Minimum dwa razy, w przypadku farby gorszej jakości może być to nawet trzy razy. To zależy od krycia farby. Im gorsze krycie, tym więcej warstw należy położyć. Nie można też położyć ich za dużo, bo farba zacznie odpadać pod swoim ciężarem. Jednak w przypadku sufitu zawsze kładzione są dwie warstwy.

Malowanie ścian i sufitu na ten sam kolor – dobry pomysł?

To zależy od osobistych preferencji. Jeśli jednak nie chodzi o biały kolor, to nie zaleca się malowania sufitu na taki sam odcień jak ściany. Może dać to wrażenie przytłoczenia, dlatego kontrast między ścianami a sufitem jest wskazany. Wyjątkiem jest sytuacja, w której i sufit, i ściany są białe.

Ile kosztuje malowanie sufitu? Zobacz ceny na 2022 rok

specjalista maluje sufit zaczynając od krawędzi

Ile kosztuje malowanie sufitu i jaki jest koszt malowania sufitu wraz z przygotowaniem ścian do malowania?

Cena jest taka sama, jak w przypadku malowania ścian. Dużo zależy też od stopnia zniszczenia, jednak zawsze konieczne jest usunięcie starych warstw farby, na której powstają brudne zacieki i purchle. Usunięcie starych powłok to koszt ok. 10 zł za m². W zależności od stawek konkretnej ekipy za samo malowanie ścian można zapłacić średnio od 12 do nawet 20 zł za 1 m² (cennik dotyczy dwukrotnego pokrywania powierzchni farbą w jednym kolorze).

Cena będzie wyższa, jeśli dojdą do tego prace przygotowawcze, takie jak naprawa ubytków w suficie (do 12 zł za m²) czy usunięcie starej farby (do 10 zł za m²).

Znacznie więcej kosztuje malowanie dekoracyjne. W tym przypadku stawki są zawsze indywidualne. Należy zapytać fachowców, czy wykonują takie prace i precyzyjnie ustalić cenę za całość prac lub konkretną stawkę za m².

Dodano: 6 sierpnia 2021 Zaktualizowano: 27 września 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco