Malowanie płytek krok po kroku – jak to zrobić?
Malowanie glazury może być świetnym rozwiązaniem, jeśli nie masz budżetu na wymianę płytek łazienkowych, podłogowych lub kuchennych. Wystarczy odpowiednia farba do płytek, aby możliwa była metamorfoza łazienki małym kosztem, renowacja glazury lub przemalowanie starej płytek i fugi na inny kolor. Jak pomalować kafelki i jaka farba do glazury będzie najlepsza?
Z poradnika dowiesz się
Malowanie płytek w kuchni i łazience – dlaczego warto to zrobić?
Powodów, dla których warto wziąć pod uwagę malowanie płytek, jest kilka. A jednym z najistotniejszych i jak sądzimy najbardziej przemawiających do wyobraźni i… portfela, jest kwestia finansowa.
Wiedz, że skuwanie płytek i montaż nowych to koszt nie tylko kafli, ale także nierzadko wymiany kilku sprzętów czy oświetlenia. Dodajmy też, że taki remont powoduje wyłączenie łazienki czy kuchni z użytkowania przynajmniej na kilka dni.
Malowanie kafelków to czynność, która nie zajmie ci więcej niż 24 godziny – nawet jeśli jesteś malarzem amatorem (w razie problemów doradzić może dobry glazurnik, który oceni stan starej glazury).
Ile kosztuje malowanie płytek? Na koszt składa się wyłącznie cena farb do kafelków i niezbędnych akcesoriów – pędzli czy folii malarskiej. Ewentualnie możesz też doliczyć pracę malarza, jeśli nie chcesz wykonać tego zadania samodzielnie.
Podsumowując, malowanie płytek jest znacznie tańsze i szybsze, aniżeli układanie nowych. Do tego nie potrzebujesz fachowca i zyskujesz czas, ponieważ odświeżenie koloru nie powinno zająć więcej niż dobę.
Poniżej przedstawiamy ranking 91 368 Glazurników najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
Malowanie płytek – jak się do tego przygotować?
Zanim pomalujesz płytki ceramiczne, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu swojego miejsca pracy, a także upewnieniu się, że jesteś w posiadaniu właściwych narzędzi.
- W pierwszej kolejności rozłóż folię malarską (niezależnie od tego, czy malujesz kafle ścienne, czy podłogowe) – postępuj dokładnie tak samo, jak przy malowaniu ścian.
- Następnie porządnie umyj i odtłuść powierzchnię, na której chcesz położyć farbę. Możesz zrobić to za pomocą wody i środka czyszczącego oraz acetonu czy specjalnego odtłuszczacza. Chodzi o to, by wyczyścić płytki z pyłków czy drobnego kurzu. Co się stanie, jeśli pominiesz ten krok? Farba będzie nierówno się rozprowadzać i niedoskonałości mogą być zauważalne. A czym wyczyścić fugi? Szczoteczką.
- Następnie przygotuj farbę. Wymieszaj ją tak, by uzyskać jednolitą konsystencję.
- Zwróć też uwagę, że niektóre produkty mogą mieć pod wieczkiem przyklejone w saszetce dodatkowe składniki, które trzeba zmieszać z emulsją.
- Jeśli podłoże i farba są już przygotowane, sprawdź jeszcze, czy posiadasz wałek do malowania i pędzelek. Jeśli tak, możesz zgłosić gotowość do malowania płytek!
Malowanie płytek łazienkowych, podłogowych i kuchennych: krok po kroku
Chcesz malować kafelki? Jeśli decydujesz się na taki krok, z pewnością zastanawiasz się, jak powinien wyglądać ten proces, a przede wszystkim, czy najpierw zmienić kolor fug, czy płytek.
- Nakładanie farby zacznij od pokrycia spoiny, dopiero potem płytki. Pamiętaj tylko by pierwszą warstwę farby nakładać fragment po fragmencie – stopniowo pokrywając kolejne fragmenty powierzchni płytek.
- Nie należy malować najpierw wszystkich fug, a potem glazury. Jeśli tak zrobisz, powstaną nierówności kolorystyczne (warstwy farby powinny być nakładane równomierne, kolejną warstwę nakładaj dopiero po całkowitym pokryciu pierwszej). W przypadku, gdy chcemy, by spoiny i kafelki miały inne barwy, najpierw pomaluj płytki. Gdy farba wyschnie, zabezpiecz ich brzegi i nałóż kolor na spoiny.
- Zanim chwycisz wałek lub pędzel, wypełnij wodoodporną masą do naprawy płytek wszelkiego rodzaju rysy czy ubytki. Dzięki temu efekt końcowy będzie znacznie lepszy – po malowaniu pęknięcia nie będą widoczne. Na tym etapie napraw też wykruszone fugi.
- A teraz czas na malowanie. Kafle potraktuj wałkiem, a fugi pędzelkiem. Gdy będziesz nakładać emulsję na płytki, wykorzystaj metodę krzyżową. Oznacza to malowanie w różnych kierunkach – najpierw z góry na dół, a następnie z boku na bok. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że produkt rozłożony będzie równomiernie.
- Jeśli uznasz malowanie płytek za zakończone, po upływie 30 minut, zerwij taśmy malarskie.

Malowanie płytek – często zadawane pytania:
Farba do malowania płytek – ile warstw potrzeba do pełnego pokrycia powierzchni płytek?
Takiej informacji możesz szukać na opakowaniu farby, ponieważ producent zwykle ją podaje.
Możesz się też oczywiście kierować własną intuicją i sprawdzić po ilu ruchach pędzla uzyskasz zadowalający dla ciebie efekt. Pamiętaj też, że pomiędzy nakładaniem powinno się zachować minimum 12-godzinny odstęp (tego typu informacji też możesz szukać na opakowaniu).
Kiedy będzie można korzystać z pomieszczenia, w którym znajdują się świeżo malowane płytki
Farba wyschnie dość szybko, ale odporna na uszkodzenia mechaniczne stanie się dopiero po kilku dniach. Z kolei na kontakt z detergentami będzie odporna po około tygodniu czasu. Warto więc przez kilkanaście dni po malowaniu zachować szczególną ostrożność.
Farba do płytek podłogowych i ściennych – jaką farbę do malowania glazury kupić?
Czy płytki można pomalować każdą farbą? Nic z tych rzeczy. Weź pod uwagę, że powierzchnia kafli jest śliska, a więc większość produktów rozpłynie się po niej. W związku z tym konieczny będzie zakup specjalnej emulsji do płytek.
Najczęściej wybierane farby do glazury
- farby epoksydowe do płytek,
- farby alkidowo-uretanowe do kafelków,
- farby akrylowe do glazury,
- polimocznikowe farby do płytek.
Dobrym pomysłem będzie też inwestycja w różne produkty do kafli ściennych i podłogowych. Dlaczego? Jest to związane z różną intensywnością użytkowania – w końcu płytek, znajdujących się na ścianie, raczej rzadko kiedy dotykamy.
Niemniej należy pomalować je farbą, która jest odporna na wilgoć, środki chemiczne czy ścieranie. Z kolei produkty do malowania płytek podłogowych muszą wykazywać bardzo dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne.
Dodajmy, ze bardzo popularnym rozwiązaniem jest malowanie płytek farbą V33. Jest to preparat renowacyjny do różnego typu powierzchni.
Warto też wiedzieć, że jeśli chce się użyć zwykłej farby do ścian – na przykład akrylowej czy olejowej – jest to możliwe, pod warunkiem, że najpierw zagruntuje się kafle. Chodzi o to, by stworzyć przyczepną dla farby powierzchnię.
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o układaniu płytek
Na koszt położenia płytek wpływa kilka czynników, takich jak lokalizacja, rodzaj i wielkość kafelków, a nawet kształt pomieszczenia. Każde utrudnienie (np. nietypowy kształt płytek, płytki na schodach, duża liczba kątów w pomieszczeniu) lub dodatkowe usługi glazurnicze (np. skuwanie starych płytek) wpływają na kosztorys. Jak wygląda cennik glazurnika za usługę układania płytek?
25.08.2020Płytki do kuchni – zarówno ścienne, jak i podłogowe – to często wybierana opcja wykończenia. Decyzja nie jest prosta. Poza rodzajem płytek (glazura, gres, płytki szklane, terakota, czyli płytki kamionkowe), pozostają jeszcze wzory i kolory do wyboru. Kafelki drewnopodobne do kuchni wprowadzą ciepły klimat, a kafelki 3D i płytki szklane dodadzą elegancji. Płytki białe lub szare pozwolą na różne sposoby aranżować kuchnię, a gres kuchenny (szkliwiony lub polerowany) sprawdzi się świetnie jako płytki podłogowe. Jak wybrać płytki do kuchni i czym się kierować?
14.12.2022Układanie płytek to zadanie, które może wykonać nie tylko ekspert w dziedzinie glazurnictwa. Czytając nasz artykuł do końca, przekonasz się na własnej skórze, że czynność ta nie jest wcale tak trudna, jak się wydaje. Od czego więc zacząć i jak powinien krok po kroku przebiegać proces kładzenia kafelków? Odpowiedzi między innymi na te pytania czekają na ciebie w poniższym poradniku.
25.08.2020Glazura bezfugowa, czyli płytki bez fug do kuchni lub łazienki, to marzenie tych, którzy dążą do maksymalnego minimalizmu. Ale czy układanie płytek bez fugi jest w ogóle możliwe? Niestety nie – kafelki bezfugowe to pojęcie nieco upraszczające kładzenie glazury – w rzeczywistości stosuje się najczęściej wąskie fugi między płytkami.
25.08.2020Listwy do płytek są materiałem nie tylko dekoracyjnym, ale też zabezpieczającym przerwy dylatacyjne. Podkreślają wygląd i kolor płytek, a zarazem chronią przed zabrudzeniami i tuszują wszelkie niedoskonałości. Jak dobrać listwy do płytek? Ile kosztuje ich montaż? Jakie są rodzaje listew wykończeniowych do płytek?
21.11.2022Płytki gipsowe na ścianę – imitujące kamień lub cegłę – to dekoracyjne rozwiązanie, które jest jednocześnie nowoczesne, stylowe i niedrogie. Czy kładzenie płytek gipsowych jest trudne? Jak kłaść cegiełki z gipsu? Z czym łączyć dekoracyjny kamień gipsowy? Jaki wybrać klej do płytek gipsowych? Odpowiedzi na te i inne pytania o dekoracje z gipsu znajdziesz w naszym artykule.
25.08.2020