glazurnik dobija młotkiem gumowym kolorowe płytki ułożone na ścianie - w 2022

Ile kosztuje położenie płytek? Cena układania płytek w 2022 roku

Ile kosztuje położenie płytek? Cena układania płytek w 2022 roku

Na koszt położenia płytek wpływa kilka czynników, takich jak lokalizacja, rodzaj i wielkość kafelków, a nawet kształt pomieszczenia. Każde utrudnienie (np. nietypowy kształt płytek, płytki na schodach, duża liczba kątów w pomieszczeniu) lub dodatkowe usługi glazurnicze (np. skuwanie starych płytek) wpływają na kosztorys. Jak wygląda cennik glazurnika za usługę układania płytek?

author box img

Ewa Wołowik-Kaczorek

Opublikowano: 25 sierpnia 2020 25.08.2020 Czas lektury: 6min

Od czego zależy cena ułożenia płytek?

Na wysokość rachunku, wystawianego przez fachowców układających płytki ma wpływ wiele czynników.

Biorąc pod uwagę zdanie fachowców z całej Polski, układanie płytek może kosztować od 20 złotych za metr kwadratowy do nawet ekstremalnych 600 zł za metr kwadratowy w przypadku innowacji.

Układanie płytek – co wpływa na cenę?

 • Jednym z czynników jest z pewnością region Polski, w którym ma zostać wykonany remont. W większych miastach ceny za położenie płytek będą znacznie wyższe, aniżeli w mniejszych miejscowościach czy wsiach – najdrożej jest aktualnie w Rzeszowie oraz Łodzi.
 • Na koszt położenia płytek wpływają przede wszystkim same kafle. Zdecydowana większość fachowców stwierdziła, że najczęściej cena zależy od wielkości płytek. Jeśli płytka odbiega od standardowych rozmiarów 30x30 i 60x60 to z pewnością zapłacimy większą kwotę.
 • Tak samo, gdy zażyczymy sobie mozaiki czy dekorów. Glazurnicy wskazują też, że im gorsza jakość produktu, tym wyższy będzie rachunek.
 • Na ostateczną cenę położenia płytek ma wpływ również liczba kątów, zakamarków czy półek do wykończenia. Jednym zdaniem, im bardziej skomplikowany projekt, tym wyższy koszt.
 • Dodajmy też, że położenie gresu wyjdzie nas zdecydowanie drożej, aniżeli glazury (terakota czy gres są twardsze, a więc wymagają użycia specjalnych narzędzi).
 • Koszt położenia płytek związany jest też z kształtem pomieszczenia. Jeśli dane wnętrze ma bardzo nieregularny kształt, możesz mieć pewność, że glazurnik naliczy sobie większą stawkę. Chodzi o to, że w takiej sytuacji musi on wielokrotnie przycinać płytki.
 • W związku z tym wykończenie klatki schodowej czy korytarza wyniesie nas mniej, niż w przypadku małego pokoju.
 • Pamiętaj też, że najdroższe będzie układanie płytek na schodach, a także w starszych budynkach, gdzie potrzebne jest jeszcze skuwanie starych kafli i pozbycie się pozostałości zaprawy klejowej na ścianie czy podłodze, a także wyrównanie podłoża.
Glazurnik - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 88 714 Glazurników najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Układanie płytek – cena zależy od lokalizacji

Wiesz już, że cena układania płytek jest zmienna i zależna od wielu kwestii. Można jednak przyjąć pewną średnią, dzięki której łatwiej będzie oszacować budżet remontowy.

Średnio za położenie kafli trzeba zapłacić około 75 złotych za metr kwadratowy jak wynika z ofert specjalistów współpracujących z Oferteo. Jak te ceny kształtują się w poszczególnych, dużych, polskich miastach?

 • W Warszawie musisz liczyć się z ceną od 40 do 80 złotych za metr kwadratowy. W Łodzi natomiast układanie płytek to wydatek między 60 a 120 złotych za metr kwadratowy.
 • Mieszkańcy Wrocławia powinni za układanie płytek zapłacić między 40 a 80 złotych za metr kwadratowy.
 • Z kolei osoby z Krakowa zmieszczą się w granicy między 70 a 100 złotych za metr kwadratowy.
 • W Rzeszowie ceny są najbardziej do siebie zbliżone i jest to między 50 a 60 złotych za metr kwadratowy.
 • W Trójmieście będzie to kwota pomiędzy 60 a 90 złotych za metr kwadratowy.
Miasto Układanie płytek – średnie ceny
Polska 75zł/m2
Wrocław 40-80zł/m2
Warszawa 70-90zł/m2
Kraków 70-100zł/m2
Łódź 60-120zł/m2
Rzeszów 50-60zł/m2
Trójmiasto 60-90zł/m2

Ceny te zawierają w sobie przeważnie koszt usługi glazurniczej, czyli:

 • układanie kafli,
 • fugowanie spoiną cementową (ceramiczna i epoksydowa są dodatkowo płatne),
 • docinanie płytek,
 • sprzątanie powykonawcze.

Miej jednak na uwadze, że gruz pojawiający się po skuciu starej glazury należy albo samodzielnie wywieźć na wysypisko śmieci, albo zamówić odpowiedni kontener.

Czasami glazurnicy mogą załatwić tę sprawę sami, natomiast z pewnością policzą sobie za to dodatkowo. Pamiętaj, że pod żadnym pozorem nie można starych, skutych kafelków pozostawić na osiedlowym śmietniku.

Skucie płytek – jaka jest cena tej usługi?

Skuwanie płytek to kwestia o tyle problematyczna, że jedni glazurnicy wliczają już tę usługę w swoje wynagrodzenie, drudzy natomiast będą oczekiwać ekstra zapłaty za tego rodzaju pracę. Jeśli jednak fachowiec, na którego się zdecydowałeś, potraktuje usunięcie starych kafli jako zadanie dodatkowe, wiedz, że, w tej sytuacji również nie ma jednej, stałej kwoty. Rachunek za skuwanie płytek inaczej będzie bowiem wyglądał w różnych częściach kraju.

 • W Łodzi i we Wrocławiu ceny za skuwanie płytek wahają się od 15 do 50 złotych za metr kwadratowy.
 • W Warszawie z kolei powinno się liczyć z zapłatą od 15 do 35 złotych za metr kwadratowy ściąganych kafelków.
 • W Krakowie będzie trzeba zapłacić od 15 do 30 złotych za metr kwadratowy, a w Rzeszowie od 25 do 30 złotych.
 • W Trójmieście natomiast fachowiec policzy sobie od 20 do 40 złotych za metr kwadratowy usuwanych płytek.

Można zauważyć, że skuwanie najtaniej może kosztować nas 15 zł, nigdy nie będzie droższe niż 50 zł za metr kwadratowy. Wszystko zależy od stanu, w którym glazurnik zastanie łazienkę bądź kuchnię.

Miasto Cena skuwania płytek
Wrocław 15-50zł/m2
Warszawa 15-35zł/m2
Kraków 15-30zł/m2
Łódź 15-50zł/m2
Rzeszów 25-30zł/m2
Trójmiasto 20-40zł/m2

Niektórzy specjaliści mogą także dodatkowo wycenić tynkowanie i wyrównywanie powierzchni. Zazwyczaj jest to koszt około 20 złotych za metr kwadratowy. Z kolei samo gruntowanie podłoża może cię kosztować około 5 złotych za metr kwadratowy.

Cena dodatkowych usług podczas układania płytek

cena za układanie płytek może się różnić w zależności od rodzaju kafelków

Glazurnik za pewne elementy wykończeniowe może policzyć sobie dodatkowe pieniądze. Jednak wybierając fachowca z pomocą Oferteo, dodatkowe wydatki nie będą ci straszne, ponieważ od początku znana będzie cena wykonania projektu czy usługi.

Należy pamiętać, że ostateczna cena jest uzależniona od wielu czynników i każdy glazurnik będzie traktował zlecenia indywidualnie.

 • Przykładowo za mozaikę glazurnik może wystawić dodatkowy rachunek i nie traktować tego zadania jak zwykłego wykończenia ściany czy podłogi. Wówczas dobrze jest przygotować około 140 złotych za metr kwadratowy.
 • Za dekor natomiast przyjdzie ci zapłacić około 30 złotych za metr kwadratowy. Z kolei za układanie cokołów 25 złotych za metr kwadratowy.

Bardzo istotny jest także fakt, że fachowcy dają gwarancję na wykonywane przez siebie usługi – przeciętnie trzyletnią. Najwyższą, bo aż do 10 lat otrzymasz we Wrocławiu, Krakowie, Łodzi i Trójmieście. Natomiast zapewnienie do 5 lat uzyskasz w Rzeszowie, a do 4 w Warszawie.

Dodajmy również, że wielu glazurników deklaruje także inne umiejętności remontowe – w tym między innymi z zakresu hydrauliki, elektryki, malowania czy kompleksowych remontów.

Ten poradnik może cię zainteresować: Wzory układania płytek

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco