Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
glazurnik za pomocą gumowego młotka dobija małe kwadratowe płytki do ściany

Ile kosztuje remont łazienki? Kosztorys remontu i wykończenia

Ile kosztuje remont łazienki? Kosztorys remontu i wykończenia

Jednym z większych wyzwań w czasie generalnego remontu jest remont łazienki. Koszt remontu łazienki zależy m.in. od powierzchni, standardu wykończenia, lokalizacji i cennika danej firmy. Z poradnika dowiesz się, jaki jest koszt remontu łazienki w 2023 r. i jak można obniżyć cenę. Poniżej znajdziesz pomocne wskazówki i odpowiedź na pytanie: Ile kosztuje remont łazienki w 2023 r. w podziale na etapy prac.

author box img

Marta Białek

Zaktualizowano: 13 listopada 2023 13.11.2023 Czas lektury: 11min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 105692 Specjalistów od Remontów Łazienek blisko Ciebie

Od czego zależą koszty remontu łazienki w 2023 roku?

Ile kosztuje remont łazienki w 2023 r. i od czego zależy koszt? Jeśli chcesz otrzymać jedną, konkretną informację na temat całkowitego rachunku, który trzeba zapłacić za remont łazienki, mamy złą wiadomość – nie da się podać dokładnego kosztorysu, ponieważ każdy fachowiec wycenia zlecenie indywidualnie.

Na wysokość rachunku za nową aranżację tego pomieszczenia wpływa wiele czynników. Od czego zależy ostateczny koszt remontu łazienki?

 1. Elementami składowymi rachunku za metamorfozę tego wnętrza są między innymi: koszt płytek i ich jakość, koszt mebli oraz urządzeń sanitarnych.
 2. Dodatkowo należy też doliczyć robociznę – teoretycznie tani remont możliwy jest w małym pomieszczeniu, ale im więcej w łazience zakamarków, kątów i półek, tym wyższy będzie rachunek.
 3. Ponadto musisz też liczyć się z tym, że za skucie starych płytek (a kompleksowy remont łazienki często uwzględnia takie prace) również trzeba zapłacić.
 4. Tak samo zresztą jak i za wyrównanie powierzchni – oznacza to, że remont łazienki wyniesie mniej w nowym budynku.
 5. Nie bez znaczenia jest też rodzaj obiektu (mieszkanie, dom, obiekt przemysłowy), warunki realizacji (np. jak daleko jest kontener na gruz), zakres zmian i odległość firmy od miejsca remontu.
 6. Oczywiście znaczenie ma także stopień skomplikowania projektu. Jak można się łatwo domyślić, im bardziej skomplikowany pomysł na aranżację łazienki, tym drożej będzie nas on kosztować.
 7. Na ostateczny kosztorys remontu łazienki wpływa oczywiście metraż – koszt remontu łazienki 5m² będzie mniejszy niż wykończenie większego pomieszczenia.

Zapytaj fachowca o szczegółowy kosztorys remontu łazienki w Warszawie lub innym mieście!

Remont łazienki - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 105 692 Specjalistów od Remontów Łazienek najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Ile kosztuje remont łazienki 3, 4 i 5 m2? Robocizna i materiały

Remont małej łazienki to duże wyzwanie. Z jednej strony może się wydawać, że remont nie powinien kosztować dużo (mały metraż). Z drugiej strony na małej powierzchni może być więcej modyfikacji i przycinek glazury, co przekłada się na wyższy stopień trudności. Ile kosztuje remont łazienki i jak obliczyć w prosty sposób koszt remontu łazienki 3 m², 4 m² i 5 m²?

Średnio trzeba przyjąć, że za metr kwadratowy remontu w 2023 r. w przypadku małej łazienki zapłacisz ok. 1500-2000 zł. Jeśli to łazienka o powierzchni 3 m², to szykuj się na wydatek ok. 4500-5000 zł. Remont łazienki 4 m² to wydatek ok. 6000-6500 zł, a remont łazienki 5 m² to koszt ok. 7500-8000 zł.

Co obejmuje całkowity koszt remontu łazienki?

Co wchodzi w koszty remontu łazienki? W ramach prac zazwyczaj należy wymienić podłogę i odświeżyć ściany, wymienić lub zamontować instalację wodno-kanalizacyjną. W ramach remontu zazwyczaj wskazana jest też wymiana urządzeń grzewczych i usprawnienia lub wymiana elektryki. Na koniec trzeba też wymienić armaturę.

Koszt remontu łazienki obejmuje przede wszystkim:

 • materiały (płytki, meble łazienkowe, instalacje, oświetlenie, armatura);
 • robocizna (demontaż starej łazienki, układanie płytek, wyrównanie ścian, wykonanie instalacji, montaż mebli i oświetlenia);
 • dodatkowe koszty (zmiany w instalacji wodno-kanalizacyjnej, dodatkowe punkty elektryczne, wywóz gruzu).

Ile kosztuje remont łazienki? Rozkładamy koszty na etapy prac

koszt remontu łazienki

Koszt remontu łazienki można podzielić pod względem następujących po sobie etapów prac. Zakładamy, że w ramach remontu niezbędny będzie demontaż starej łazienki, wyrównanie ścian, układanie płytek i montaż mebli oraz armatury. Jakie są koszty remontu łazienki za m² w poszczególnych etapach?

 • Etap 1. Demontaż – cena mieści się w przedziale od 50 do 100 zł za m².
 • Etap 2. Wyrównanie ścian i podłogi – koszt od 50 do 150 zł za m².
 • Etap 3. Układanie płytek – od 50 do 150 zł za m².
 • Etap 4. Montaż armatury – od 500 do 1500 zł za sztukę.
 • Etap 5. Montaż mebli – od 500 do 1000 zł za sztukę.
 • Etap 6: Instalacja oświetlenia – od 200 do 800 zł za sztukę.

Jakie są koszty prac przygotowawczych podczas remontu łazienki?

Koszt remontu łazienki zaczyna się zazwyczaj od wyceny prac przygotowawczych –wykonywanych przed właściwym remontem. Do prac tego typu zalicza się m.in. skuwanie płytek, poprawki w instalacjach, przygotowanie wylewki i przygotowanie ścian do remontu. Oczywiście zakres prac jest indywidualny w każdym przypadku i może się znacząco różnić.

 1. Skucie płytek – koszt zależy od miejsca skuwania. Koszt skuwania płytek ze ścian to ok. 70 zł za m², koszt skuwania płytek z posadzek będzie nieco tańszy (ok. 50 zł za m²). Dodatkowo w kosztorysie można uwzględnić koszt skuwania tynku ze ścian (mieści się w przedziale 45-55 zł za m²).
 2. Modyfikacje instalacji wodno-kanalizacyjnej – cena za demontaż wanny, zlewozmywaka itp. to ok. 85-150 zł za sztukę. Dodatkowo wykonanie nowej instalacji to cena ok. 150-200 zł za punkt. Najdroższe będzie wykonanie podejść wodno-kanalizacyjnych (ok. 200-300 zł za sztukę). Kosztorys może obejmować również usunięcie instalacji wraz z kuciem w ścianie – to wydatek ok. 45-55 zł za mb prac.
 3. Przygotowanie ścian w łazience – najczęściej wykonywane są gładzie (ok. 40 zł za m²), kładziona jest masa szpachlowa (z materiałem to ok. 85 zł za m²) oraz gruntowanie ścian przed malowaniem (ok. 8 zł za m²). Łącznie to koszt ok. 100-150 zł za m².
 4. Wykonanie wylewki w łazience – to wydatek ok. 95-120 zł za m² (betonowa wylewka), ok. 70-100 zł (za wylewkę cementową), nawet 180 zł za m² za wylewkę samopoziomującą.

Jakie są koszty prac wykończeniowych podczas remontu łazienki?

Koszt wykończenia łazienki to jeden z najważniejszych elementów cennika całego remontu. Jak wyglądają poszczególne ceny prac wykończeniowych w łazience w 2023 r.?

Ile kosztują płytki, farby i hydroizolacja do łazienki w 2023 roku?

Materiały
Cena wykończenia łazienki
Glazura
ok. 50-350 zł za m²
Gres
ok. 50-500 zł za m²
Mozaika
ok. 70-250 zł za m²
Kleje do płytek
ok. 50 zł za 25 kg
Klej szybkowiążący
ok. 100 zł za 25kg
Fuga cementowa
15-20 zł za m²
Fuga epoksydowa
ok. 50 zł za m²
Farba do łazienki winylowa
ok. 2 zł za m²
fFarba lateksowa
ok. 6 zł za m²
Wylewka
ok. 55-100 za m² (w zależności od rodzaju)
Masa uszczelniająca do hydroizolacji
ok. 50 zł za m²
Folia w płynie
ok. 30-50 zł za m²

Ile zapłacisz za prace wykończeniowe remontując łazienkę?

Prace wykończeniowe
Cena za m²
Układanie płytek
ok. 50-150 zł
Układanie mozaiki
ok. 190 zł
Montaż cokołów
ok. 60 zł
Fugowanie
ok. 30-40 zł
Malowanie
ok. 15-20 zł

Warto też poznać koszt białego montażu w łazience, aby w pełni orientować się w kosztach remontu łazienki.

Jakie są koszty materiałów podczas remontu łazienki?

Remont łazienki to duże przedsięwzięcie – wymaga sporych nakładów finansowych, ale jeśli dobrze to zaplanujesz, to wydatki będą odpowiednio kontrolowane. Jednym z najważniejszych elementów kosztów remontu są materiały, dlatego warto poświęcić temu elementowi cennika odpowiednią uwagę.

Rodzaj materiału
Cena za m²
Płytki ścienne
50-500 zł
Płytki podłogowe
50-500 zł
Armatura
500-5000 zł
Ceramika
500-5000 zł
Meble
2000-10 000 zł (cena za wszystkie meble)
Oświetlenie
500-5000 zł (cena za oświetlenie w łazience)

Remont i wykończenie łazienki: jaka jest cena robocizny w 2023 roku?

W tym przypadku odpowiedź zależy od tego, jak wiele zadań będzie miał do wykonania glazurnik, a także od regionu Polski. Przykładowo: za remont łazienki w Rzeszowie zapłacisz mniej niż w Warszawie. Wiedz jednak, że znacznie taniej kosztuje wykończenie łazienki ze stanu deweloperskiego, niż remont w starszym budynku.

Ile więc trzeba wydać na robociznę glazurnika w tego typu pomieszczeniach? Jaki jest koszt robocizny łazienki w 2023?

Zapytaliśmy fachowców współpracujących z Oferteo o koszt remontu standardowej łazienki o metrażu od 6 do 10 metrów kwadratowych.

Metraż
Koszt remontu
Łazienka 6 m²
ok. 7000-12 000 zł
Łazienka 7 m²
ok. 9000-13 000 zł
Łazienka 8 m²
ok. 10 000-14 000 zł
Łazienka 10 m²
ok. 12 000-15 000 zł

Ile kosztuje remont łazienki w bloku?

Średni koszt remontu łazienki w bloku w 2023 roku wynosi od 1500 do 3000 zł za m². Oznacza to, że remont łazienki 5 m² będzie kosztował około 7500 do 15 000 zł.

Koszt remontu łazienki w bloku może być nieco wyższy z powodu utrudnionego dostępu do instalacji wodno-kanalizacyjnej (w porównaniu z remontem łazienki w domu).

Dodatkowo problematyczne mogą być zasady dotyczące remontów określone w regulaminie spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. W bloku nieco trudniej jest też wykonać większe modyfikacje – remont w domu daje w tym przypadku większe możliwości. W konsekwencji koszt remontu łazienki w bloku i zakres prac może być nieco wyższy niż koszt remontu łazienki w domu.

Jak zrobić kosztorys remontu łazienki?

W jaki sposób stworzyć kosztorys remontu łazienki w 2023 roku i jak wygląda przykładowy kosztorys? Oczywiście podstawą jest określenie łącznej powierzchni remontowanej łazienki. Następnie należy wziąć pod uwagę stopień skomplikowania prac, uwzględniając zarówno kształt pomieszczenia, jak i rodzaj wybranych materiałów. Przykładowo: znacznie trudniej będzie kłaść płytki heksagonalne czy mozaikę w porównaniu do średniej wielkości zwykłej glazury.

Warto wiedzieć!

Zacznij od obliczenia powierzchni (przykład dla łazienki o powierzchni ok. 6 m²): jeśli długość ściany ŚA wynosi 3 m, a długość ściany ŚB 2,5m, a dodatkowo wysokość pomieszczenia (W) to standardowe 2,5 m, to wystarczy wstawić dane do wzoru (odejmując w obliczeniach pola drzwi – ok. 1,4 m² – wartość D):

ŚA x W x 2 + ŚB x W + (ŚB x W - D), czyli: 3 x 2,5 x 2 + 2,5 x 2,5 + (2,5 x 2,5 - 1,4) = 26,1 (+ 6 m² podłogi) = 32,1 m² (wynik jest powierzchnią ścian i podłogi do remontu w łazience – z wyłączeniem powierzchni na drzwi).

Licząc koszt materiałów pamiętaj o doliczeniu ok. 15% płytek/gresu – przydadzą się do docinek.

6 porad, jak obniżyć koszty remontu łazienki

Wiesz już, że remont łazienki to nie jest tania sprawa. Czy istnieje jednak jakakolwiek opcja, by obniżyć rachunek? Oczywiście, że tak! Oto 6 porad, jak obniżyć koszty remontu łazienki:

 1. Przed remontem możesz przygotować łazienkę do prac. Nie polecamy samodzielnego skuwania płytek, ale przed przyjściem ekipy możesz wynieść stare sprzęty i zdemontować umywalkę z szafką
 2. Fachowcy będą niezbędni do wszelkich prac remontowych, ale możesz samodzielnie wywieźć gruz na wysypisko. Jest to tańsza opcja, niż wynajem kontenera.
 3. Jeśli zależy Ci na ekonomicznej metamorfozie łazienki, zrezygnuj z dekorów, mozaik i małych płytek.
 4. Zastanów się, czy nie położyć glazury jedynie na wybranych fragmentach ściany w łazience. Może wystarczy tylko na wysokości umywalki i w strefie prysznicowej?
 5. Przypominamy również, że przed decyzją o skuwaniu starych kafli, warto zastanowić się, czy nie byłby dobrze odmalować dotychczasowe płytki lub też odświeżyć je za pomocą naklejek na kafelki.
 6. Aby koszt remontu łazienki nie przyprawiał o zawrót głowy, nie przerabiaj także hydrauliki.
Dodano: 25 sierpnia 2020 Zaktualizowano: 13 listopada 2023

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco