Układanie płytek w kuchni – sprawdź, jak położyć kafelki krok po kroku
Układanie glazury w kuchni to dla dobrego glazurnika rutynowe zajęcie. Płytki w kuchni najczęściej układa się pod szafkami – montaż nad blatem kuchennym sprawia, że płytki ułatwiają sprzątanie kuchni i dodają jej uroku. Częstym rozwiązaniem jest też układanie płytek w kuchni na podłodze – glazura w kuchni jest odporniejsza na zachlapania od paneli i znacznie łatwiejsza w czyszczeniu.
Z poradnika dowiesz się
Układanie płytek w kuchni – dlaczego warto to zrobić?
Płytki w kuchni to nie konieczność. Kafle można bowiem zastąpić tapetą czy farbą odporną na zabrudzenia. Jednakże wybór glazury jest z pewnością bardziej funkcjonalnym i praktycznym rozwiązaniem. W końcu kuchnia to miejsce, gdzie jest dużo wilgoci, a i często dochodzi do różnego rodzaju zabrudzeń podczas gotowania.
Jeśli więc wyłożysz ścianę w kuchni glazurą, masz pewność, że pomieszczenie to będzie można łatwo utrzymać w czystości.
Dodajmy również, że kafle są łatwo dostępne (znajdują się w ofercie każdego sklepu z artykułami budowlanymi, a poza tym możesz kupić je bez problemu w sklepach stacjonarnych, jak i online), a ponadto znajdziesz je w przeróżnych kolorach i przedziałach cenowych. W związku z tym nie mamy cienia wątpliwości, że jest to propozycja dobra dla każdego.
Układanie płytek w kuchni – czym kierować się przy wyborze kafelków do tego pomieszczenia?

Zanim podpowiemy ci, jak prawidłowo wygląda układanie płytek w kuchni, zaznaczmy, że pożądany efekt może przynieść tylko odpowiedni produkt. Czym więc się kierować przy zakupie glazury do kuchni?
- Kuchnia to miejsce, gdzie dość często pojawia się wilgoć i zabrudzenia. W związku z tym płytki ścienne muszą być odporne na kontakt ze środkami czyszczącymi.
- Dodatkowo nie warto decydować się na modele z chropowatą powierzchnią, ponieważ zagłębienia nierównych struktur trudno jest wyczyścić.
- Kafelki do kuchni muszą posiadać też wysoką klasę ścieralności.
- W przypadku płytek podłogowych również liczy się wysoka klasa ścieralności, a także - niska nasiąkliwość. Kluczowy okaże się też parametr antypoślizgowości i wytrzymałości na zginanie.
- Oczywiście zarówno w przypadku kafli ściennych, jak i podłogowych ważne są też kwestie estetyczne.
- Pamiętaj, że płytki muszą zgrywać się nie tylko ze sobą, ale również z meblami oraz klimatem całego mieszkania.
Poniżej przedstawiamy ranking 98 347 Glazurników najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
Układanie płytek w kuchni – instrukcja krok po kroku
Wiesz już, dlaczego warto zdecydować się na położenie płytek w kuchni i jakie kafle najlepiej sprawdzą się w tym pomieszczeniu. Przejdźmy więc teraz do kwestii związanych z samym układaniem glazury.
Od czego zacząć układanie płytek w kuchni?
- Przede wszystkim najpierw przygotuj podłoże – zarówno na ścianie, jak i na podłodze. Oznacza to, że powierzchnia powinna być odkurzona i wyczyszczona z pyłków i kurzu. Musi ona być też równa.
- Jeśli znajdują się na niej nierówności, należy je zaszpachlować – na przykład przy pomocy specjalnej wylewki.
- Kiedy podłoga lub ściana będą już podłożem bez żadnych nierówności, trzeba wyłożyć równomiernie zaprawę klejową. Następnie można położyć ten preparat na spodnią stronę płytki.
- Kafle przykładamy do podłoża, lekko przyciskając.
- Układaj je w taki sposób, by zostawić przerwę na spoinę.
- Gdy płytki zostaną już przytwierdzone, czas na fugowanie. Warto wiedzieć, że spoiny w kuchni muszą być elastyczne, wodoodporne, odporne na zabrudzenia i kontakt z detergentem.
- Pamiętaj, że w miejscach, gdzie mamy do czynienia z wyższymi temperaturami (podłoga, gdy zamontowane jest ogrzewanie podłogowe czy przestrzeń między szafkami w kuchni, gdzie pojawia się podczas gotowania gorąca para wodna) dobrze jest zdecydować się na nieco szersze spoiny – a wszystko po to, by uchronić glazurę przed uszkodzeniami mechanicznymi.
- Na koniec zastosuj impregnat do spoin (w przypadku płytek ściennych) i wyczyść porządnie płytki za pomocą specjalnego preparatu, usuwającego osad (po upływie dwóch tygodni od położenia kafli).
Układanie płytek na ścianie w kuchni – o czym trzeba pamiętać?
„Płytki w kuchni – przed czy po meblach?" – to często zadawane pytanie w kontekście wykończenia kuchni. Za układanie glazury w kuchni pomiędzy szafkami najlepiej zabrać się po zamontowaniu mebli kuchennych. Dzięki temu nie trzeba będzie się obawiać, że meble zasłonią glazurę w miejscu, gdzie byśmy tego nie chcieli lub też, że zabraknie nam płytek do wyłożenia ściany.
Fachowcy te prace rozpoczynają od dolnego rzędu i kierują się ku górze. Eksperci zwracają też uwagę, że dobrym ruchem jest stworzenie kilku milimetrów dystansu między blatem a kaflami.
Układanie płytek w kuchni – najmodniejsze propozycje

- Aktualnie oferty glazurnicze pękają w szwach (glazurnik to fach na wagę złota!). Jeśli jednak jesteś fanem najmodniejszych rozwiązań, polecamy wziąć pod uwagę mozaiki – najlepiej w orientalnym klimacie.
- Ciekawą opcją są także płytki drewnopodobne. Ta propozycja z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom klasycznych wnętrz.
- Tym, którzy chcą oryginalnie wykończyć kuchnię, sugerujemy przemyślenie cegieł białych, czarnych lub rudych albo kafli imitujących beton czy marmur.
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o układaniu płytek
Płytki heksagonalne (potocznie: heksagony) to dekoracyjne płytki w kształcie plastra miodu. Heksagony stosowane są zarówno jako płytki ścienne, jak i płytki heksagonalne podłogowe. Ich mocą jest uniwersalność – heksagony na ścianę i podłogę sprawdzą się niemal w każdej aranżacji. Jak wkomponować dekoracyjne płytki heksagonalne w kuchni i łazience? Jakie są modne wzory i kolory w 2022 r.?
26.10.2022Kafle marokańskie, płytki marokańskie – to inaczej charakterystyczne kolorowe mozaiki, które coraz częściej zdobią polskie kuchnie, łazienki i podłogi. Dlaczego płytki marokańskie cieszą się tak dużą popularnością? Dodają energii nowoczesnym wnętrzom, ożywiają aranżacje i są centralnym punktem minimalistycznych wnętrz, gdzie również świetnie się sprawdzają. Jak wyglądają płytki marokańskie? Ile kosztują oryginalne kafle marokańskie?
31.10.2022Płytki w kuchni – zarówno płytki ścienne, jak i płytki podłogowe – to często wybierana opcja wykończenia. Wybór nie jest prosty. Poza rodzajem płytek (glazura, gres, płytki szklane, terakota, czyli płytki kamionkowe), pozostają jeszcze wzory i kolory do wyboru. Płytki drewnopodobne do kuchni wprowadzą ciepły klimat, kafelki 3D i płytki szklane dodadzą elegancji, płytki białe lub szare pozwolą na różne sposoby aranżować kuchnię, a gres kuchenny (szkliwiony lub polerowany) sprawdzi się świetnie jako płytki podłogowe do kuchni i przedpokoju. Jak wybrać płytki do kuchni i czym się kierować?
14.12.2022Naklejki na płytki ceramiczne w kuchni lub łazience, na schodach i podłodze (żelowe, lustrzane, na wymiar, a nawet z własnym wzorem lub zdjęciem!) – to szybki i niedrogi sposób na odświeżenie mieszkania. Jeśli szukasz ciekawej naklejki na glazurę lub inspiracji i pomysłu wykorzystania całej kolekcji naklejek dekoracyjnych, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu!
25.08.2020Masz w planach układanie płytek i zastanawiasz się, od czego zacząć? Przeczytaj poradnik przed rozpoczęciem prac – przedstawiamy najważniejsze wskazówki i gotowe ściągi, które przygotowaliśmy we współpracy z glazurnikami i firmami zajmującymi się układaniem płytek oraz ich klientami.
17.11.2022Glazura bezfugowa, czyli płytki bez fug do kuchni lub łazienki, to marzenie tych, którzy dążą do maksymalnego minimalizmu. Ale czy układanie płytek bez fugi jest w ogóle możliwe? Niestety nie – kafelki bezfugowe to pojęcie nieco upraszczające kładzenie glazury – w rzeczywistości stosuje się najczęściej wąskie fugi między płytkami.
25.08.2020