fragment ściany w kuchni przy zlewie z ułożonymi płytkami w jodełkę

Płytki w jodełkę – pomysł na modne wnętrze. Jak układać płytki w jodełkę?

Płytki w jodełkę – pomysł na modne wnętrze. Jak układać płytki w jodełkę?

Płytki w jodełkę to sposób na wykończenie podłóg w salonie czy w innych pomieszczeniach w twoim domu – doskonale który imituje parkiet drewniany. Możesz również wykorzystać płytki w jodełkę, by kształtować nieszablonowy efekt ścian w kuchni czy w łazience. Sprawdź, jak wygląda np. jodełka francuska i czym różni się od klasycznej lub węgierskiej.

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 24 października 2022 24.10.2022 Czas lektury: 9min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 102962 Glazurników blisko Ciebie

Wzór w jodełkę najczęściej przywodzi na myśl układ klepek parkietowych. Jednak warto wiedzieć, że można tak układać też płytki. To wzór, który cieszy się od pewnego czasu rosnącą popularnością. Na czym polega taki sposób kafelkowania przez glazurnika i gdzie można go zastosować?

Płytki w jodełkę – sposoby na nowoczesną aranżację wnętrz

Układanie podłóg w charakterystyczną jodełkę to wzór, który już kilkaset lat temu był stosowany w pałacowych wnętrzach na świecie. Stworzono go w XVI wieku, ale dziś nie ogranicza się on wyłącznie do parkietu:

  • ​Projektanci i architekci wnętrz proponują układanie płytek w jodełkę nie tylko na podłodze, ale również na ścianach.
  • Ponadto płytki niekoniecznie muszą być wykorzystywane tylko w łazience czy w kuchni albo na podłodze w przedpokoju. Coraz częściej zastępują one parkiet czy panele podłogowe – płytka drewnopodobna potrafi do złudzenia imitować deski.

Płytki ułożone w jodełkę pasują do wielu różnych wnętrz. Myliłby się ten, kto upatrywałby w nich tylko nawiązania do klasycznego stylu. Dziś płytki w jodełkę – w kuchni czy w łazience albo w salonie mogą być nowoczesnym i modnym akcentem we wnętrzach. Możesz wybrać gres w jodełkę w postaci płytek ściennych czy płytek podłogowych, zgodnie z zaplanowaną aranżacją. Taki wzór dobrze prezentuje się we wnętrzach w stylu skandynawskim, ale i inspirowanych stylem orientalnym. Możesz wykorzystać płytki w jodełkę francuską w pomieszczeniach w stylu klasycznym, ale i typowo nowoczesnym.

Najpopularniejszym wzorem płytek układanych w jodełkę jest jodełka klasyczna, ale istnieje też jodełka francuska. Na tym nie koniec, bo są i inne odmiany tego modnego wzoru.

Glazurnik - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 102 962 Glazurników najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Jak ułożyć płytki w jodełkę? Rodzaje jodełki

Płytki ułożone w jodełkę mogą zastępować parkiet. Sprawdź rodzaje układania tak płytek, aby wybrać taki, który najbardziej przypadnie ci do gustu. Wyróżniamy:

  • jodełkę klasyczną,
  • jodełkę francuską,
  • jodełkę węgierską.

Płytki w jodełkę klasyczną, a może wzór francuski? Co wybrać? Jak zacząć? O tym wszystkim przeczytasz w dalszej części poradnika.

Tymczasem zwróć uwagę na to, że wzór jodełki może być wykorzystany przy układaniu płytek różnego rodzaju. Naturalnym wyborem wydają się tutaj drewnopodobne kafelki, które po położeniu na podłodze mogą imitować drewniany parkiet. Są one udanym połączeniem stylu rustykalnego i klasycznego z nowoczesnością oraz gwarantują wygodę użytkowania takiej podłogi. Nie ma problemu, by gres w jodełkę był czyszczony za pomocą uniwersalnych detergentów.

Jodełka klasyczna

Podstawą układania płytek w jodełkę jest jodełka klasyczna, która powstaje z niemal każdego rodzaju desek, klepek, ale i z prostokątnych płytek. Jeśli chcesz ułożyć podłogę w jodełkę klasyczną, powinieneś zrobić to tak, by krótszy bok pierwszej i dłuższy bok drugiej płytki stykały się ze sobą pod kątem 90 stopni. Dzięki temu podłoga jodełka klasyczna wyglądać będzie jak symetryczne, powtarzające się cyklicznie zygzaki. Nie jest to jednak łatwe zadanie, jeśli nie masz w tym doświadczenia.

Ciekawostka:
Jodełka klasyczna to wzór, który służył do układaniu cegieł w XVI-wiecznych kościołach, ale miał on tyle uroku, że zaczęto go również wykorzystywać przy wykonywaniu pałacowych podłóg z desek drewnianych. W Polsce jodełka klasyczna zyskała na popularności w czasach PRL-u i przez lata pokutowało przekonanie, że to starodawny wzór. Dziś zaczyna się to zmieniać za sprawą kreatywnych architektów wnętrz oraz fachowego położenia płytek przez glazurników z Warszawy i innych miast.

Jodełka francuska

Jodełka francuska nazywana jest wzorem „chevron”, a powstała wieki temu na dworze króla Franciszka Walezjusza. Było to w XVI wieku, ale przez kolejne stulecia cieszyła się ona wielkim uznaniem. Podłogę w jodełkę francuską możesz zobaczyć chociażby w pałacach we Francji. Kojarzy się ona jednoznacznie z luksusem, bogactwem.

Jeśli chodzi o techniczne aspekty układania jodełki francuskiej, to płytki powinny być położone w taki sposób, by ich końce tworzyły grot strzały. Przyjmuje się, że krótsze boki płytek powinny być przycinane pod kątem 45 stopni i łączone w choinkę. Jodełka francuska na ścianie wysmukli wnętrze, dzięki czemu będzie się ono wydawało wyższe niż w rzeczywistości.

Jodełka węgierska

Innym sposobem układania płytek na podłodze czy na ścianie w dowolnym pomieszczeniu jest jodełka węgierska. Płytki muszą mieć postać równoległoboków przyciętych tak, by krótsze ich krawędzie stykały się ze sobą pod kątem 60 stopni. W efekcie przy tworzeniu wzoru jodełki węgierskiej powstaje delikatny zygzak.

Najlepiej układ ten pasuje do mniejszych pomieszczeń, np. warto go zastosować w łazience w bloku.

Gdzie położyć płytki w jodełkę?

płytki drewnopodobne ułożone we wzór jodełki

Łazienka czy kuchnia nie są jedynymi miejscami, w których można zastosować jodełkę na podłodze i ścianach. Drewnopodobne płytki na podłodze ułożone w wybrany wzór jodełki skutecznie zastąpią parkiet drewniany, a będą wygodniejsze w codziennym użytku.

Płytki w jodełkę w łazience

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym panuje właściwie zawsze podwyższony poziom wilgotności powietrza. Stąd też położenie np. na podłodze drewnianych desek czy klepek parkietowych jest ryzykowne. Trzeba solidnie impregnować drewno, by nie chłonęło ono wilgoci. Z takim problemem można jednak poradzić sobie w zupełnie inny sposób, stosując płytki łazienkowe drewnopodobne. Układając płytki podłogowe w jodełkę, łazienka zyska przytulnego charakteru. W sprzedaży dostępne są zestawy płytek do układania w jodełkę, w wielu odcieniach brązu, dla lepszego odwzorowania rysunku drewna.

Modnym sposobem na aranżację łazienki jest również wykonanie ściany z płytkami w jodełkę pod prysznicem. Możesz też ułożyć pas kafelków w jodełkę francuską na jednej ze ścian, w mocnym, nasyconym kolorze, co będzie wyraźnym akcentem we wnętrzu.

Poza tym nie potrzebujesz tak naprawdę niczego szczególnego, by pomieszczenie wyglądało zachwycająco. Na przykład dobierz do jasnych, białych płytek zielone płytki w jodełkę, by tym zabiegiem wyróżnić to wnętrze.

Płytki w jodełkę w kuchni

Kolejnym pomieszczeniem, do którego pasują płytki w jodełkę francuską, jest kuchnia. Na podłodze możesz ułożyć drewnopodobne kafelki, a na ścianie wykorzystać np. białe płytki, które będą wyglądały estetycznie i oryginalnie zarazem. W ten sposób stworzysz kompozycję przywołującą na myśl skandynawskie wnętrza.

Jodełka nad blatem w kuchni może płynnie przechodzić w ścianę pomalowaną na wybrany kolor, a taki zabieg będzie miał na celu wysmuklenie przegród, co przydaje się w szczególności w niewielkich kuchniach. Takie układanie płytek w kuchni pozwoli na dowolne kreowanie przestrzeni, zgodnie z twoją wolą.

Ciekawostka:
Jeśli chcesz, by twoja jodełka na ścianie wyglądała zupełnie nieszablonowo, spróbuj układać płytki w jodełkę nad blatem w kuchni tylko do pewnej wysokości, dzięki czemu ostro zakończone krawędzie będą odcinać się od reszty powierzchni.

Płytki w jodełkę w salonie

Płytki w łazience czy w kuchni to właściwie norma w wykańczaniu tych wnętrz. Wykorzystanie innych materiałów, np. drewna, sprawia, że trzeba o nie odpowiednio dbać i konserwować. Natomiast w salonie nie ma zwykle problemu z nadmiernym poziomem wilgotności powietrza, ale nawet i tam możesz wykorzystać płytki jak parkiet w jodełkę. Zyskasz piękną posadzkę, o którą łatwo zadbasz.

Jodełka na podłodze w salonie wykonana nie z drewnianych klepek, a prostokątnych płytek drewnopodobnych ułożonych w jodełkę będzie prezentowała się tak samo dobrze jak tradycyjny parkiet. Niemniej nie będzie wymagała lakierowania, cyklinowania czy stosowania specjalnych preparatów do mycia i pielęgnacji. Wystarczy umyć płytki podłogowe w jodełkę w salonie wodą z dodatkiem płynu do mycia różnych powierzchni, by były one czyste i lśniące.

Przy układaniu podłogi w jodełkę w salonie możesz wykorzystać niewielkie płytki czy kafelki w kształcie długich desek. Zastosuj albo jeden ich odcień, albo stwórz zupełnie unikalną kompozycję z użyciem kafelków w różnych kolorach. Duże znaczenie ma też kolor fug, chyba że zdecydujesz się na układane bezfugowo płytki podłogowe w jodełkę.

Układanie płytek w jodełkę – cena

Przy układaniu płytek w jodełkę na początek trzeba wybrać odpowiednie kafle – w kształcie prostokątnym, a następnie zdecydować się na wzór jodełki – klasyczny, węgierski lub francuski. Należy pamiętać o stosowaniu odpowiednich elementów dystansujących (krzyżyków), by uzyskać szczelinę na fugę, która wszędzie będzie miała taką samą szerokość. Fugowanie materiałem w kontrastowym kolorze umożliwi wydobycie szczególnego charakteru aranżacji. Płytki w jodełkę na ścianach układa się od dołu ku górze. Na podłodze ten sam wzór może występować w różnych układach.

A ile kosztuje układanie płytek w jodełkę? Cena będzie wyższa niż kafelkowania w standardowy sposób – na wprost lub w karo. Średni koszt ułożenia płytek waha się obecnie w przedziale 90–130 zł za m², a przy wzorze w jodełkę będzie to około 50 zł więcej, czyli 140–180 zł. Decydując się na układanie płytek w jodełkę, sprawdź cennik glazurników z Wrocławia lub innego miasta.

Płytki w jodełkę – czy warto?

Czy wzór jodełki – klasycznej, francuskiej czy węgierskiej to w ogóle dobra decyzja? Projekt taki ma wiele zalet:

  • Pomaga w kształtowaniu pomieszczeń w określonym stylu – klasycznym, ale i nowoczesnym. Tworzy z pewnością ciekawe efekty wizualne.
  • Możesz zastosować jodełkę we wnętrzach łazienkowych i kuchennych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by taki wzór wykorzystać na ścianach w salonie czy na podłodze – w szczególności przy wyborze drewnopodobnych kafelków.
  • Masz możliwość optycznego powiększenia wnętrza przy zastosowaniu płytek w jodełkę – wysmuklisz je i sprawisz, że będzie bardziej przestronne
  • Ponadto ten wzór jest bardzo ciekawą opcją na układanie płytek. Nie musisz zamykać się jedynie na położenie ich na wprost czy w charakterystyczny wzór karo. Jodełka ułożona pionowo na ścianach będzie sprawiała wrażenie, jakby groty strzał celowały w podłogę czy w sufit, a wnętrze nabierze dynamiki.
  • Niebanalność wnętrza ozdobionego płytkami w jodełkę sprawi, że będzie ono zupełnie inne niż wszystkie. Taki wzór możesz łączyć właściwie dowolnie z innymi sposobami układania płytek – ze strukturami czy też z innymi powierzchniami.

Nie ma ograniczeń co do tego, jakie płytki możesz ułożyć w jodełkę, jaki będzie ich wzór czy kolorystyka. Grunt to, że powinny być one prostokątne, ale możesz tak samo skutecznie stosować jodełkę przy maleńkich, kilkucentymetrowych płytkach, jak i przy kafelkach mających kilkadziesiąt centymetrów długości.

Zwróć uwagę na to, że jodełka na podłogach czy ścianach została wymyślona już w XVI wieku. Upłynęło kilkaset lat, a ona nadal znajduje się wysoko, jeśli chodzi o rankingi popularności w kategorii sposobu układania płytek czy deseczek drewnianych. Świadczy to o uniwersalności i ponadczasowości. Przy zastosowaniu wzoru w jodełkę przy układaniu płytek będziesz mógł swobodnie kreować swoje wymarzone wnętrza w domu czy w mieszkaniu.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco