glazurnik układa na podłodze płytki wielkoformatowe

Jak układać płytki? Poradnik krok po kroku

Jak układać płytki? Poradnik krok po kroku

Co prawda układanie płytek można wykonać samodzielnie, ale zdecydowanie warto zlecić te prace fachowcom. Doświadczony glazurnik zadba nie tylko o walory estetyczne, ale też pomoże dobrać odpowiedni klej do płytek, idealnie przytnie glazurę i rozplanuje ułożenie płytek. Jak krok po kroku wygląda układanie płytek? Od czego zacząć? Jakie są metody układania płytek i jak układać glazurę w zależności od rozmiaru płytek?

author box img

Paulina Zagaj

Zaktualizowano: 3 listopada 2023 03.11.2023 Czas lektury: 9min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 108517 Glazurników blisko Ciebie

Od czego zacząć układanie płytek?

Układanie płytek to pracochłonne zadanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania i umiejętności, dlatego zdecydowanie warto zlecić tę pracę sprawdzonemu glazurnikowi.

Przed układaniem płytek należy przede wszystkim przygotować niezbędne narzędzia i materiały. Do układania płytek potrzeba m.in. młotka, krzyżyków, poziomicy, miary, przyrządu do cięcia płytek, gąbki do fugowania i fugi. Poza tym warto zabezpieczyć podłogi i przygotować sobie przestrzeń do pracy.

Przed układaniem płytek należy też przygotować projekt układu płytek. Projekt pozwoli zaplanować rozmieszczenie płytek i uniknąć problemów z dopasowaniem ich na krawędziach.

Glazurnik - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 108 517 Glazurników najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Jak układać płytki krok po kroku?

Jak krok po kroku przebiega układanie płytek? Każdy glazurnik ma nieco inne metody pracy, ale w większości przypadków układanie glazury przebiega zgodnie z poniższą instrukcją.

Krok 1. układania płytek: Przygotowanie podłoża pod płytki

To bardzo ważny etap, od którego zależy jakość wykonanej pracy.

  1. Podłoże przed układaniem płytek musi być równe, czyste i suche.
  2. Jeśli płytki nakładane są na ścianę betonową, to przed nałożeniem kleju należy też odpylić powierzchnię i zagruntować ścianę.
  3. Jeżeli płytki mają być nakładane na powierzchnę z drewna, to procedura wygląda inaczej – należy najpierw zastosować odpowiednią płytę konstrukcyjną, a płytki układać dopiero po odpowiednim zamocowaniu płyty.

Krok 2. układania płytek: Rozplanowanie ułożenia płytek

Doświadczony glazurnik po przygotowaniu powierzchni, na której będzie układał płytki, przygotowuje projekt rozkładu płytek. Oczywiście można układać płytki bez projektu, ale efekt będzie zazwyczaj znacznie mniej imponujący. W skrócie:

  1. Glazurnik planuje układ płytek zgodnie z rozmiarami ściany i wymiarami płytek, aby uniknąć mało estetycznych łączeń i uzyskać zadowalający efekt wizualny.
  2. Po stworzeniu projektu warto sprawdzić, czy płytki mieszczą się na wyznaczonej powierzchni.
  3. Glazurnik zazwyczaj korzysta z poziomicy i sznurka, aby wytyczyć linię startową i układać płytki zgodnie z planem.

Krok 3. układania płytek: Rozprowadzenie zaprawy po podłożu

Każdy doświadczony glazurnik dobrze wie, że metoda nakładania kleju jest kluczowa dla uzyskania stabilnej powierzchni glazury. Jak do tego podejść?

  1. Ekspert od układania płytek rozprowadza na podłożu równomierną warstwę kleju o grubości około 2-3 mm. W tym celu można skorzystać np. ze specjalnej z gumowej pacy lub rakli.
  2. Warto pamiętać, że klej do płytek należy rozprowadzić na całej powierzchni, na której będą układane płytki, punktowe nakładanie kleju w przypadku dużych płytek może skutkować ich pękaniem lub odklejaniem się od powierzchni.

Krok 4. układania płytek: Klejenie płytek do podłoża

Po nałożeniu zaprawy klejącej można przystąpić do klejenia płytek – początkujący glazurnicy mogą łatwo popełnić błędy na tym etapie, które później krzywymi liniami fug. Jak zrobić to dobrze?

  1. Glazurnik układa płytki na kleju powoli i delikatnie, następnie dociskając je mocno do podłoża.
  2. W niektórych przypadkach koniecznie jest skorzystanie z gumowego młotka, aby dobić płytki do kleju.
  3. Bardzo ważne jest, aby płytki układać równomiernie – korzystając przy każdej płytce z poziomicy.

Krok 5. układania płytek: Fugowanie

Od umiejętnego fugowania (i dobrania koloru fug do płytek) zależy w dużej mierze efekt końcowy. Jak najlepiej wykonać fugowanie?

  1. Glazurnik po wyschnięciu kleju (gdy płytki są już stabilnie osadzone) wypełnia szczeliny fugą.
  2. Ważne jest, aby fugę nakładać równomiernie (glazurnik w tym celu korzysta najczęściej z gumowej pacy, aby nie porysować płytek).
  3. Następnie fugę należy docisnąć do płytek, aby wypełniła wszystkie szczeliny, a jej nadmiar ściągnąć pacą lub szmatką.

Krok 6. układania płytek: Czyszczenie płytek

To już właściwie końcówka prac, ale również bardzo ważna – dzięki temu na płytkach nie pozostaną ślady kleju czy fugi, które po zaschnięciu mogłyby uszkodzić glazurę.

Po wyschnięciu fugi glazurnik mokrą szmatką oczyszcza płytki ze śladów fugi. W tym celu można skorzystać z wilgotnej szmatki (wystarczy ciepła woda z dodatkiem np. kropelki płynu do mycia naczyń).

Krok 7. układania płytek: Uszczelnienie spoin między ścianą a podłogą

Po nałożeniu fug i oczyszczeniu płytek ze śladów zaprawy do fugowania glazurnik najczęściej przystępuje do zabezpieczenia spoin przed uszkodzeniem.

W przypadku układania płytek na ścianie i podłodze glazurnik w końcowej fazie prac uszczelnia spoiny między nimi. W tym celu wykorzystywane są specjalne impregnaty do fug – bezbarwne preparaty zapewniają ochronę newralgicznych miejsc np. przed przedostawaniem się wilgoci.

Metody układania płytek

Istnieje kilka metod układania płytek. Najczęściej stosowane przez glazurników metody układania płytek to:

  1. Układanie równoległe – ta metoda układania płytek jest wykorzystywana najczęściej, polega na układaniu płytek w linii prostej, równolegle względem siebie.
  2. Układanie w szachownicę – polega na układaniu równoległym, ale używając płytek w dwóch kolorach. To daje efekt szachownicy.
  3. Układanie bezfugowe – metoda znana jest też jako układanie płytek na styk (tak naprawdę jest tu niewielka szczelina na fugi, dzięki czemu płytki nie pękają od naprężeń, ale fuga jest ledwo zauważalna).
  4. Układanie w jodełkę – jak nazwa wskazuje ta metoda polega na ułożeniu płytek w taki sposób, że tworzą kształt jodły.
  5. Układanie skośne – inna nazwa tej metody to układanie karo, sposób ten polega na układaniu kafli również na wzór kratki, z tą różnicą, że pod kątem 45 stopni.
  6. Układanie na cegiełkę – czyli układanie w taki sposób, że kolejny rząd płytek przesunięty jest o 1/2 względem rzędu wyżej.

Która metoda układania płytek jest najlepsza? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi – wszystko zależy od preferencji, rodzaju i rozmiaru płytek oraz projektu. Warto skonsultować z glazurnikiem z Warszawy lub Twojego miasta, jaka metoda układania płytek najbardziej pasuje do Twojego wnętrza.

Układanie płytek 60 x 60 – jak to zrobić?

Wielkoformatowe płytki układa się w zasadzie tak samo, jak każde inne. Z tą różnicą, że należy w takim przypadku pamiętać o większej szczelinie dla spoiny.

W glazurnictwie obowiązuje reguła, że im większe kafle, tym większe fugi – a wszystko to dla ochrony produktów przed uszkodzeniami mechanicznymi. Pamiętaj o tym szczególnie, gdy kładziesz płytki o dużych wymiarach na podłożach narażonych na działanie warunków atmosferycznych, czyli na przykład na ogrzewanie podłogowe.

Ponadto układając duże kafle, trzeba zadbać o to, by klej był równomiernie rozłożony po powierzchni. Dzięki temu unikniemy pęknięcia płytki na skutek ewentualnego uderzenia.

Jak układać długie płytki?

Zastanawiasz się, w jaki sposób można układać długie płytki? Tutaj znowu – reguły są w zasadzie takie same. Jednakże dobrze jest mieć na uwadze, że czasami kafle mogą posiadać niewielką krzywiznę, co właśnie zazwyczaj najbardziej widoczne jest przy długich produktach. Wiedz jednak, że przy montażu można je trochę zamaskować.

By to zrobić, układaj je z przesunięciem o jedną trzecią długości płytki znajdującej się obok. Fachowcy odradzają zazwyczaj kładzenia tego typu kafli metodą na cegiełkę, czyli z przesunięciem o jedną drugą długości płytki sąsiadującej.

Jak powinno wyglądać układanie płytek – cegiełek?

przesunięcie o jedną trzecią długości sąsiedniego kafelka to popularna metoda układania płytek-cegiełek

Płytki – cegiełki już od kilku sezonów królują w naszych pomieszczeniach. Jeśli więc i Ty chcesz zaserwować sobie ścianę, ozdobioną właśnie w ten sposób, wiedz, że kafle – cegiełki można układać za pomocą dwóch technik:

  1. Pierwsza to metoda prosta, czyli cegiełka pod cegiełką.
  2. Druga to przesunięcie o jedną drugą lub jedną trzecią długości sąsiedniego kafelka.

Dodajmy, że druga opcja jest znacznie popularniejsza i zdecydowanie lepiej prezentuje się na ścianie.

Jak powinno wyglądać układanie płytek klinkierowych?

Przy układaniu płytek klinkierowych bardzo ważny jest wybór odpowiedniej spoiny. Dlaczego? Tego rodzaju kafle wykonane są ze szlachetnego materiału. W związku z tym, do ich fugowania trzeba dopasować spoiny bez wapnia. Zwykła zaprawa może spowodować, że po latach na powierzchni kafli pojawią się wykwity solne, trudne do usunięcia. A wszystko to za sprawą wapnia, będącego w składzie klinkieru.

Jaka więc powinna być fuga do klinkierowych płytek? Z pewnością szczelna, odporna na wilgoć, paro przepuszczalna, mrozoodporna i elastyczna. Fugi powinny mieć szerokość najlepiej około 1 centymetra. Jeśli chodzi o proces układania płytek, nie różni się on niczym od układania innych kafli.

Układanie płytek na nierównej podłodze

Czy płytki można położyć na nierównej podłodze? Na to pytanie istnieje tylko jedna prawidłowa odpowiedź, a mianowicie… niestety nie. Ubytki w podłożu sprawią, że płytki z czasem mogą pękać i po prostu odpadać. Jeśli więc chcesz kłaść kafle, w pierwszej kolejności musisz wyrównać powierzchnię, na której chcesz to zrobić.

Jak się za to zabrać? Skorzystaj ze specjalnej wylewki do wyrównywania powierzchni. Wiedz jednak, że gdy podłoże jest bardzo nierównie, tego typu wylewka może nie wystarczyć. Wówczas dobrze jest sięgnąć po tak zwany szybki beton. W obu przypadkach substancje wysychają po upływie około dwóch godzin. Gdy powierzchnia będzie sucha i równa, możesz zabrać się do dalszej pracy.

Układanie płytek na balkonie – krok po kroku

O czym należy pamiętać, układając płytki na balkonie? W pierwszych krokach należy udać się do sklepu i wybrać płytki mrozoodporne oraz elastyczne, wodoodporne i mrozoodporne fugi. Dalej trzeba oczywiście przygotować podłoże – oczyścić i wyrównać.

Co później? Potem należy równomiernie rozłożyć zaprawę klejową, przykleić płytki i położyć spoiny. Pamiętaj, że fugi powinny być szerokie (minimum 5 milimetrów), ponieważ gdy mamy do czynienia z wysokimi różnicami temperatur, deszczem, śniegiem, mrozem czy promieniowaniem UV, będzie wytwarzać się naprężenie. Szerokie spoiny uchronią płytki na taras przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Ogólne zasady układania płytek

Jak brzmią główne reguły układania płytek, których powinien przestrzegać dobry glazurnik?

  1. Pierwsza zasada układania płytek – to odpowiednie przygotowanie podłoża. Co to znaczy? Chodzi o to, by najpierw wyczyścić dokładnie całą powierzchnię, na której będą kładzione płytki, a następnie wygładzić nierówności za pomocą zaprawy szpachlowej (nierówności nie powinny być większe niż 2 milimetry).
  2. Druga zasada układania płytek – najpierw należy ułożyć kafelki „na sucho". Dzięki temu masz możliwość sprawdzenia, czy nie pojawią się nieestetyczne błędy. Układając kafelki, weź pod uwagę, że przycięcia powinny znaleźć się w miejscach, gdzie będzie je najmniej widać.
  3. Trzecia zasada układania płytek – należy rozrobić zaprawę klejową zgodnie z instrukcją i koniecznie rozprowadzić ją równomiernie po podłożu, na którym chcesz położyć kafle.
  4. Czwarta zasada układania płytek – starannie i powoli przykładaj płytki do powierzchni, lekko dociskając (możesz także ich spodnią stronę posmarować klejem). Kafelki znajdujące się przy krawędziach, dotnij.
  5. Piąta zasada układania płytek – upewnij się, czy pod każdą płytką jest wystarczająca ilość zaprawy. Nadmiar tego produktu zbierz na przykład szpachelką.
  6. Szósta zasada układania płytek – dbałość o proces fugowania. Gdy kafle będą już właściwie przyklejone, przychodzi czas na fugowanie. Pamiętaj, że szczeliny powinny znaleźć się też od strony ścian. Gdy spoiny będą już suche i matowe, możesz wyczyścić płytki.

Zastanawiasz się, jak znaleźć dobrego glazurnika? Na Oferteo możesz przejrzeć zdjęcia realizacji glazurników z Krakowa i innych miast, a dodatkowo otrzymasz oferty od płytkarzy w Twojej okolicy gotowych podjąć się zlecenia.

Dodano: 25 sierpnia 2020 Zaktualizowano: 3 listopada 2023

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco