Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
drewnopodobne płytki na podłodze łazienki ułożone w jodełkę

Wzory układania płytek – sprawdź, w jaki sposób możesz kłaść glazurę

Wzory układania płytek – sprawdź, w jaki sposób możesz kłaść glazurę

Kafelki można układać na wiele różnych sposobów. Jeśli do tej pory nie zdecydowałeś się, jak wykończyć ściany czy podłogi, podpowiadamy, jakie masz możliwości. Na prosto, w karo, w jodełkę, a może naprzemiennie lub z przesunięciem? W naszym artykule zdradzimy, jakie konfiguracje sprawdzają się najlepiej, a także jak krok po kroku ułożyć je w wybrany przez siebie wzór. Miłej lektury!

author box img

Ewa Wołowik-Kaczorek

Opublikowano: 25 sierpnia 2020 25.08.2020 Czas lektury: 6min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 103207 Glazurników blisko Ciebie

Układ płytek podłogowych – o czym warto pamiętać przed wyborem odpowiedniego sposobu kładzenia glazury?

Zanim zdecydujesz się na konkretne sposoby układania płytek, samodzielnie lub z pomocą firmy remontowo-wykończeniowej sprawdź „na sucho” czy wybrana przez ciebie glazura oraz metoda wykończenia idą razem w parze.

Nie każdy wzór układania kafelków będzie bowiem pasował do każdej płytki. Kupując kafle, warto pomyśleć, jak mają się one prezentować w danym pomieszczeniu i jaki efekt wizualny chce się uzyskać. Jeśli masz pewne wątpliwości, zawsze możesz skonsultować swoją decyzję z glazurnikiem czy projektantem wnętrz.

  • Jeśli wybrałeś już wymarzone kafelki i upewniłeś się, że można położyć je w sposób, który ci odpowiada, połóż je w danym pomieszczeniu najpierw bez kleju. Chodzi o to, by uniknąć i wyeliminować ewentualne błędy. Największym wyzwaniem będzie układanie płytek na schodach.
  • Zacznij od miejsc najbardziej widocznych. Pamiętaj, że wszelkiego rodzaju docięcia najlepiej ukrywać pod meblami lub też pod samymi ścianami. Staraj się jednak unikać docinek przy wypukłych narożnikach czy drzwiach.
Nasza rada
Jeśli po ułożeniu płytek „na sucho” zauważysz, że jeden rząd kafli trzeba będzie bardzo mocno przyciąć, zdecyduj się na nieco szersze fugi. Dzięki temu „rozsuniesz” glazurę i utrzymasz swoją koncepcję.
Glazurnik - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 103 207 Glazurników najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Wzory układania płytek – jakie są możliwości?

Wybór metody układania płytek to istotna sprawa.

  • Pierwszą kwestią jest oczywiście efekt estetyczny, który możesz uzyskać.
  • Drugą natomiast fakt, że dzięki odpowiednim technikom można lepiej zaprezentować dane wnętrze.

Jakie istnieją możliwości układania płytek?

  • Tradycyjny wzór układania płytek. Glazurę można położyć w sposób tradycyjny, czyli prosty. Oznacza to, że będziesz układać kafle równolegle do ściany lub podłogi. Fugi będą w tym przypadku tworzyć klasyczną kratkę. Jest to zdecydowanie najłatwiejsza propozycja układania glazury. Warto skorzystać z usługi doświadczonego glazurnika z Warszawy lub innego miasta w Twojej okolicy.
  • Układ karo (skośny). Kolejna opcja to karo, czyli inaczej układ skośny. Chodzi o układanie kafli również na wzór kratki, z tą różnicą, że pod kątem 45 stopni. Dzięki temu sposobowi można podkreślić przestrzeń, a także ukryć różnego rodzaju krzywizny.
  • Układanie cegiełki, płytki w cegiełkę – to wzór układania płytek z przesunięciem o jedną drugą (tak zwana cegiełka) lub jedną trzecią długości sąsiadującego kafelka. Eksperci uważają, że taki układ jest w stanie optycznie powiększyć dane wnętrze.
  • Płytki w jodełkę – alternatywę dla tych sposobów stanowi także jodełka, czyli wzór przypominający literę V – propozycja ta dobrze współgra z klasycznym parkietem.
  • Układ naprzemienny. Kafle możesz także wyłożyć w sposób naprzemienny, gdzie jeden bok jest dwa razy dłuższy od drugiego. Rozwiązanie oryginalne, ale wymagające dużej precyzji.
  • Mieszane wzory układania płytek. Dużą popularnością cieszy się ostatnio także sposób mieszany, czyli układanie dużych i małych płytek na raz. Warto jednak zachować w nim umiar, ponieważ łatwo można uzyskać chaos i wrażenie przypadkowości.

Dodajmy również, że dziś zielone światło otrzymuje też łączenie kilku wzorów. Możesz więc miksować je i osiągać bardzo oryginalne rozwiązania. Warto też pamiętać, że ważnym elementem wykończeniowym są listwy do płytek.

Wzory układania płytek – gdzie warto zastosować konkretne rozwiązania?

łazienka z drewnianymi płytkami na ścianie i podłodze ułożonymi w jodełkę
  • Układ prosty – najłatwiejszy sposób układania płytek. Świetnie zaprezentuje się w każdym pomieszczeniu.
  • Układ karo – poziom trudności nieco wyższy. Rozwiązanie dobre dla pomieszczeń o nieregularnych kształtach.
  • Układ z przesunięciem – podczas układania, trzeba nastawić się na cięcie wielu kafli. Dobra opcja, by powiększyć optycznie przestrzeń i nadać jej nowoczesny wyraz.
  • Układ jodełka – uniwersalny wzór. Doskonale sprawdzi się w klasycznych wnętrzach. Sposób ten doda także elegancji danemu pomieszczeniu.
  • Układ naprzemienny – sposób ten wymaga dużej precyzji. Najlepiej będzie wyglądał na dużych płaszczyznach lub też na tarasie.

Płytki ułożone w karo – jak to zrobić?

Jak widać, wzorów układania płytek jest wiele. Jednak do najpopularniejszych z pewnością możemy zaliczyć opcję wykańczania ścian i podłóg na prosto lub w karo. Prosta zazwyczaj nie przynosi większych problemów. Zagwozdkę może natomiast stanowić karo.

Od czego trzeba więc zacząć skośne układanie płytek?

  1. Przede wszystkim od wyznaczenia na środku dwóch równoległych linii pod kątem 45 stopni względem ściany.
  2. Pierwsze kafelki dobrze jest położyć właśnie na środku pomieszczenia. Chodzi o to, by cięcia przypadły na jak najmniej widoczne miejsca.
  3. Kolejne płytki trzeba położyć w taki sposób, by narożnikiem stykały się z kafelkiem ułożonym wzdłuż wyznaczonej na początku linii.
  4. Pozostałe kafelki można już układać bokami do siebie.

Płytki w karo czy prosto? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze metody

Na prosto czy karo? Najłatwiejszą propozycją jest oczywiście wzór prosty. Aby go wykonać, nie trzeba posiadać szerokiej wiedzy z zakresu glazurnictwa.

  1. Wystarczy ułożyć płytki jedna pod drugą i równolegle do ich krawędzi położyć spoiny.
  2. W tym przypadku przycinanie kafli również nie powinno przynieść większego problemu.
  3. Jeśli więc poszukujesz bezpiecznej opcji, ułożenie na prosto to na pewno strzał w dziesiątkę.

Na wzór karo często decydują się osoby, które chcą wykończyć glazurą pomieszczenia o nieregularnych kształtach (na przykład wąskich z długimi ścianami).

Jest to bardzo efektowne i eleganckie rozwiązanie. Doskonale sprawdzi się we wnętrzach skandynawskich lub w przypadku wyboru kontrastowej glazury. Jeśli jednak chodzi o układanie – nie jest to dobra propozycja dla glazurnika – amatora.

Układanie płytek w jodełkę klasyczną – jak to zrobić?

Trzecią, bardzo popularną metodą układania płytek jest jodełka. Jednakże tak jak i w przypadku techniki karo, może ona budzić kilka pytań.

Jak układać płytki w jodełkę?

  1. Jeśli chcesz ułożyć płytki w ten sposób, potrzebujesz kafli o prostokątnym kształcie (długość nie ma znaczenia).
  2. Gdy jesteś w ich posiadaniu, ułóż je pod kątem 90 stopni.
  3. Zbuduj go tak, by krótszy bok przylegał do dłuższego.
Płytki w jodełkę – czy wiesz, że…
Jodełka klasyczna, zwana też angielską, inspirowana jest stylem parkietu z XVI-wiecznych pałaców. I choć w Polsce popularność zyskała w czasach PRL, dziś ponownie wiedzie prym wśród trendów.

Płytki ułożone w jodełkę francuską i węgierską – jak to zrobić?

Poza jodełką angielską, do dyspozycji mamy też wersję francuską oraz węgierską. Są one równie popularne i prezentują się równie elegancko. Jeśli nie potrafisz się zdecydować warto zasięgnąć porady u glazurnika z Krakowa lub innego miasta, który może pomóc Ci podjąć najlepszą decyzję.

Jodełka francuska pojawiła się na parkietach później, niż angielska. Czym jeszcze różni się od klasycznej?

  • Jodełkę francuską buduje się z kafelków o kształcie równoległoboku i układa się go w ten sposób, że krótsze boki (przycięte pod kątem 45 stopni) łączą się ze sobą, tworząc układ, przypominający grot strzały.
  • Jodełkę węgierską układa się w bardzo podobnie, z tą różnicą, że kąt przycięcia poszczególnych płytek wynosi nie 45, a 60 stopni. Dzięki temu efekt jest nieco łagodniejszy.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco