glazurnik łączy panele z płytkami heksagonalnymi

Łączenie płytek z panelami – sposoby. Czy da się bez listwy?

Łączenie płytek z panelami – sposoby. Czy da się bez listwy?

Łączenie płytek z panelami można wykonać z zastosowaniem różnego rodzaju listew z drewna, mosiądzu czy aluminium, ale i z wykorzystaniem spoin elastycznych. Możesz zdecydować się na łączenie płytek z panelami z akrylu, silikonu czy masy korkowej. Zobacz, czym charakteryzują się poszczególne połączenia.

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 10 listopada 2022 10.11.2022 Czas lektury: 7min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 102917 Glazurników blisko Ciebie

Posadzka w domu może być wykończona na wiele różnych sposobów. Jeśli chcesz połączyć płytki podłogowe z panelami, np. pomiędzy kuchnią a jadalnią czy salonem, sprawdź, jak to zrobić, by wyglądały estetycznie, a korzystanie z obu rodzajów podłóg było komfortowe i bezpieczne dla wszystkich domowników.

Jak połączyć płytki z panelami?

Bardzo częstym zabiegiem stosowanym w domach i mieszkaniach, służącym wydzieleniu wizualnie dwóch stref – kuchennej i wypoczynkowej, jest położenie płytek i paneli podłogowych. Może to być także wykorzystywane również w samym salonie, jeśli chcesz wykafelkować przestrzeń np. wokół paleniska kominkowego.

Układanie paneli i płytek to jednak nie lada wyzwanie, szczególnie jeśli chodzi o ich wzajemne połączenie. Pytanie więc, jak połączyć płytki z panelami? Możesz wykorzystać do tego różne materiały i sposoby zlicowania tych dwóch powierzchni.

Na pewno glazurnik doradziłby Ci te najpopularniejsze metody łączenia płytek z panelami stosowane w salonie lub kuchni:

  • listwa podłogowa łączeniowa,
  • bezlistwowe połączenie paneli z płytkami,
  • masa korkowa do połączenia dwóch rodzajów materiałów wykończeniowych,
  • silikon,
  • akryl.

Istotne jest, by przy wyborze tego, jak połączyć panele z płytkami ceramicznymi wziąć pod uwagę wizualne i praktyczne aspekty użytkowania posadzki. To zresztą bardzo popularny sposób na kreowanie w domu czy w mieszkaniu otwartych przestrzeni. Najczęściej przy łączeniu dwóch rodzajów podłóg stosowana jest listwa łącząca panele z płytkami. Zobacz, jak stosuje się ją w praktyce.

Glazurnik - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 102 917 Glazurników najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Łączenie paneli z płytkami listwą

listwa łącząca panele z płytkami

Istnieje wiele różnego rodzaju połączeń paneli z płytkami z wykorzystaniem listwy podłogowej łączeniowej. Możliwe jest wykorzystanie do tego:

  • listwy połączeniowej z mosiądzu,
  • listwy połączeniowej z drewna,
  • listwy progowej wyrównującej,
  • teowników, tj. płaskich listew przejściowych do paneli i płytek wykonanych ze stali nierdzewnej lub anodowanego aluminium.

Listwa łącząca płytki z panelami może być wykorzystana do połączeń zarówno prostych, jak i wykonanych po łuku. Wystarczy wówczas zastosować do łączenia paneli z płytkami po łuku gięte listwy lub profile łączeniowe. Mają one w dolnej części specjalny grzebień z wyginalnymi ząbkami, które wkłada się pod płytki.

Dowiedz się, jak połączyć panele z płytkami w kuchni lub w łazience, poproś o poradę glazurnika z Warszawy lub innego miasta bliżej Ciebie. W miejscach, które zasadniczo są narażone na oddziaływanie wilgoci i wody, najlepiej sprawdzą się listwy łączące panele z płytkami wykonane z aluminium odpornego na korozję.

Dla uzyskania dobrych efektów wizualnych i wykonania połączenia płytek z panelami w salonie zastosuj profil fugowy – wykonany z aluminium, mosiądzu lub stali. Zastosowanie profili polega na umieszczeniu w całości pomiędzy dwiema rodzajami posadzki listwy fugowej. Można je wyginać i wykorzystywać też do szczelin w kształcie łuku.

Łączenie paneli z płytkami bez listwy

Możesz też wykonać połączenie paneli z płytkami bez listwy. Jak to zrobić? Otóż w takim przypadku trzeba wykorzystać spoinę elastyczną, która takie listwy po prostu zastąpi. Spoiny dostępne są w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej, dlatego nie powinieneś mieć żadnych problemów z ich wyborem. Takie spoiny są trwałe, elastyczne i łatwe w utrzymaniu w czystości. Jednak łączenie paneli z płytkami bez listwy jest rozwiązaniem mało trwałym przy intensywnym wykorzystywaniu. Wyciera się i trzeba je zastąpić nową spoiną.

Łączenie płytek z panelami korkiem

Możesz również wykonać łączenie płytek z panelami korkiem. Wykorzystanie korka naturalnego w ostatnich latach wyraźnie zyskuje na popularności, głównie z uwagi na fakt, że charakteryzuje się on wysoką elastycznością. Masa korkowa lub listwa korkowa jako połączenie płytek z panelami w salonie może być odpowiednim wyborem w przypadku wykonania szczeliny dylatacyjnej, tj. podłóg zrobionych z wykorzystaniem materiałów pracujących pod wpływem działania czynników wilgotnościowych i termicznych.

Jeśli zdecydowałeś się na połączenie paneli i płytek przy użyciu naturalnego korka, możesz także wykorzystać do tego natryskowy korek w płynie.

Masa korkowa sprawdza się tak samo dobrze jak gotowe listwy wykonane z korka naturalnego. W każdym przypadku mamy do czynienia ze spoiną elastyczną. Wykorzystanie natryskowego korka w płynie polega na wciskaniu elastycznej masy z drobinkami korka w szczelinę pomiędzy płytkami a panelami przy użyciu pistoletu pneumatycznego. Listwy z korka o dopasowanej grubości wciska się w zagłębienie powstałe w miejscu połączenia posadzek. Listwy korkowe są mniej trwałe od korka w płynie.

Łączenie płytek z panelami silikonem

Zamiast wykorzystywać listwę łączącą panele z płytkami, do ich połączenia możesz zastosować elastyczny i odporny na wycieranie silikon. Łączenie płytek z panelami w takim przypadku jest w szczególności zalecane do miejsc, które są narażone na działanie wilgoci czy wysokiej temperatury.

Łączenie płytek z panelami akrylem

Jeśli nie masa korkowa czy silikon, to jest jeszcze jeden sposób na skuteczne, estetyczne i trwałe połączenie płytek z panelami w salonie. Możesz do tego celu wykorzystać masę akrylową, inaczej po prostu akryl, który jest elastyczną spoiną charakteryzującą się wysoką trwałością i wytrzymałością w użyciu. Połączenie paneli z płytkami w kuchni, na styku dwóch różnych stref twojego domu czy mieszkania, z wykorzystaniem akrylu pozwoli na stworzenie trwałego połączenia, które łatwo będzie utrzymać w czystości. Jednocześnie do łączenia płytek z panelami możesz wybrać dowolny kolor akrylu z szerokiej palety kolorystycznej.

Akryl nadaje się ponadto do wypełnienia szczelin znajdujących się pomiędzy terakotą i panelami, a przy tym możesz nałożyć go nawet samodzielnie. Polega to na naniesieniu masy akrylowej za pomocą specjalnego pistoletu pneumatycznego w szczelinę. Po wyschnięciu masy należy zeszlifować nadmiar akrylu i pomalować go.

Czy wiesz, że…?
W szczególności zastosowanie akrylu do łączenia płytek z panelami w domu czy w mieszkaniu będzie zalecane przy podłogach pływających, gdzie panele nie są trwale przytwierdzone do podłoża, a także w przypadku płytek o kształcie heksagonu. Licz się jednak z tym, że w toku wykorzystywania podłóg łączonych akrylem materiał ten zacznie się wycierać i kruszyć.

Jak zrobić łączenie płytek z panelami w drzwiach?

Zdarza się, że połączenie płytek z panelami wypada w drzwiach. Jak połączyć płytki z panelami w takim miejscu? Można wykonać listwę, wykorzystać silikon, akryl czy masę korkową. W przypadku aranżacji w stylu klasycznym wykorzystaj mosiężne listwy łączące panele z płytkami. Natomiast jeśli chodzi o połączenie paneli z płytkami w kuchni czy w łazience, wybierz listwę stalową lub anodowaną, wysoce odporną na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne.

Połączenie płytek z panelami – jakie wybrać?

Łączenie płytek z panelami zwykle nie wygląda najlepiej, jeśli nie zostanie wykończone. Wiesz już, że istnieje wiele sposobów na to, by połączyć płytki z panelami czy z parkietem. Nierówności takich materiałów wymuszają niekiedy zastosowanie odpowiednich łączników. Jeśli z nich zrezygnujesz, najpewniej będziesz wyczuwać nierówność pod stopami.

Najłatwiej rzeczywiście wykonać połączenie paneli z płytkami listwą w wybranym kolorze, którą montuje się w szczelinie. To dobry pomysł tam, gdzie chcesz odgraniczyć od siebie dwie strefy mieszkania czy domu.

Nie jesteś skazany na to, by stosować do połączenia płytek z panelami w salonie tylko listwy, bowiem możesz też wykorzystać spoiny elastyczne z korka, akrylu lub silikonu. Jeśli chodzi o połączenie paneli z płytkami drewnopodobnymi, najlepiej to zrobić z użyciem korka w płynie lub akrylu czy silikonu w odpowiednim kolorze, tworząc niemal jednolitą podłogę. Silikonowe czy akrylowe połączenia mają tę zaletę, że można je stosować w wilgotnym środowisku.

Skontaktuj się z glazurnikiem z Krakowa lub innego miasta, którzy pomogą zdecydować, która opcja będzie najlepsza w Twoim domu. Oprócz rekomendacji możesz zlecić glazurnikom także wykonanie kompleksowej usługi. Powierz zlecenie specjalistom i ciesz się estetycznym połączeniem płytek z panelami.

Szukasz płytek do kuchni i łazienki? Sprawdź:

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco