schody z płytek drewnopodobnych w nowoczesnym domu

Płytki na schody zewnętrzne i wewnętrzne – jakie wybrać? Jak je układać?

Płytki na schody zewnętrzne i wewnętrzne – jakie wybrać? Jak je układać?

Kafelki kładzione na schody zewnętrzne lub wewnętrzne powinny być bezpieczne i wytrzymałe. Schody z płytek to najczęściej instalacja na lata – dlatego warto zadbać o to, by wybrać możliwie uniwersalne płytki schodowe – kładąc szare kafle lub imitujący beton gres na schody masz pewność, że efekt przetrwa nawet największe rewolucje w płytkowej modzie. Jak układać kafle na schodach? Co położyć na schody zewnętrzne i wewnętrzne? Ile kosztuje ułożenie płytek na schodach?

author box img

Ewa Wołowik-Kaczorek

Opublikowano: 25 sierpnia 2020 25.08.2020 Czas lektury: 4min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 101593 Glazurników blisko Ciebie

Płytki na schodach zewnętrznych – jakie kafle wybrać?

Elewacja, alejki, ogród, brama czy furtka… wybierając kafle na schody zewnętrze, warto dopasować je do otoczenia naszego domu. Jednakże według glazurników poza kwestiami estetycznymi powinno wziąć się pod uwagę także kilka innych, istotnych parametrów.

Płytki na schody zewnętrzne – najważniejsze cechy:

 • Odporność termiczna. Jest to ważne chociażby z tego względu, że na naszej szerokości geograficznej mamy do czynienia z wysokimi różnicami temperatur, deszczem czy śniegiem.
 • Istotny jest też zatem poziom nasiąkliwości płytek. Chodzi o to, by kafelki na schody miały taką powierzchnię, w zakamarkach której nie będzie gromadził się nadmiar wody. W przeciwnym razie płytki mogą popękać przez zamarzniętą w ich szczelinach ciecz.
 • Wybierając płytki na schody warto pamiętać także o tym, by były one odporne na zginanie (na opakowaniu szukaj wskaźnika minimum 27 MPa). Dlaczego? Kiedy następujesz na schodek, wywierasz nacisk na krawędź kafelka. Jeśli więc postawisz na mało wytrzymały produkt, szybko będziesz zmuszony… wykonać remont.
 • Klasa ścieralności. Warto zdecydować się na płytki z klasą ścieralności na poziomie minimum 3. Bo czy wiesz, że gromadzony na podeszwie obuwia piasek czy kamyki uszkadzają powierzchnię kafelków?
 • Ostatnią, choć wcale nie mniej ważną sprawą, jest antypoślizgowość. Skąd wiadomo, że kafelki posiadają taką właściwość? Jeśli na opakowaniu znajdziesz symbol R, a przy nim liczbę minimum 9, wiedz, że trzymasz w rękach odpowiedni produkt. Glazurnicy z Warszawy rekomendują jednak, by na zewnętrzne schody kłaść kafelki z przedziału R11 do R13.
Glazurnik - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 101 593 Glazurników najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Gres na schody: jaki gres pasuje na schody zewnętrzne?

 • Gres to jeden z najczęstszych wyborów, jeśli mowa o płytkach na schody zewnętrzne. Dlaczego? A chociażby dlatego, że ma on wysoką klasę ścieralności, a dodatkowo jest odporny na mróz i działanie czynników atmosferycznych, a także charakteryzuje się nienasiąkliwością.
 • Na jaki gres warto więc postawić? Na schody zewnętrze możesz zastosować gres techniczny nieszkliwiony. Niemniej nadaje się on przede wszystkim do tych miejsc, gdzie kwestie estetyczne mogą zejść na dalszy plan (na przykład na schody do piwnicy). Jeśli zatem wolisz wytrzymałe i ładne rozwiązania, zdecyduj się na gres porcelanowy szkliwiony – występuje on w przeróżnych wzorach i kolorach.

Płytki na schody wewnętrzne – jakie wybrać kafelki na schody w domu?

Wiesz już, czym warto kierować się przy wyborze płytek na schody zewnętrzne, więc przejdźmy teraz do wariantów wewnętrznych. Co w tym przypadku jest kluczowe?

Płytki na schody zewnętrzne – najważniejsze cechy:

 • Zarówno na zewnątrz, jak i w środku domu najważniejsze jest bezpieczeństwo. W związku z tym przede wszystkim szukaj rozwiązań z wysokim stopniem antypoślizgowości (na opakowaniu szukaj symbolu R9 i wzwyż). W końcu nierzadko domownicy przebiegają po stopniach na boso lub w skarpetkach.
 • Tak jak i w przypadku kafelków na schody zewnętrzne – ważna jest również wysoka klasa ścieralności (na opakowaniu szukaj symbolu przynajmniej PEI 4), a także wytrzymałość na zginanie. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że dane płytki posłużą ci latami i długo będą prezentować się jak nowe.
 • Pamiętaj też, by przy zakupie upewnić się, że kafelki są odporne na działanie środków czystości. Dobierz najlepsze płytki dla siebie z pomocą glazurnika z Krakowa lub innego miasta bliżej Ciebie.

Układanie płytek na schodach - krok po kroku

przy układaniu płytek najważniejsza jest fachowość i precyzja
 1. Układanie płytek na schodach zawsze zaczynaj od przygotowania podłoża.
 2. W dalszych krokach warto przymierzyć płytki bez kleju i sprawdzić, w których miejscach będą one potrzebowały cięcia.
 3. Ze względów estetycznych dobrze jest pełną płytkę ułożyć na środku stopnia i docinać elementy przy krawędziach.
 4. Następnie należy nałożyć cienką warstwę kleju lub zaprawy na kafelki. W warunkach wewnętrznych często stosuje się metodę „na grzebień". Taki sposób ułatwia dociskanie i poziomowanie płytek.
 5. Układaj płytki z góry na dół i pozostaw między nimi odrobinę miejsca.

Jakie kafle pasują na schody? Oto najmodniejsze rozwiązania

Czy istnieją jakiekolwiek trendy, gdy mowa o płytkach na schody wewnętrzne lub zewnętrzne? Odpowiedź na to pytanie brzmi: oczywiście, że tak. Trzy konkretne propozycje:

 • Zarówno na schody zewnętrzne, jak i wewnętrzne bardzo modne jest kładzenie płytek imitujących drewno lub marmur.
 • Ciekawą opcją są także orientalne mozaiki – rozwiązanie dobre, gdy cały dom utrzymany jest w tym klimacie lub gdy pozostałe elementy są zaprojektowane w klasycznych tonach i formach.
 • Lubisz bardzo nowoczesne rozwiązania? Zdecyduj się na kafelki na schody przypominające beton.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco