bezfugowe, szare płytki w dużych rozmiarach na ścianie w łazience

Płytki bezfugowe – czy da się układać kafelki bez fug?

Płytki bezfugowe – czy da się układać kafelki bez fug?

Glazura bezfugowa, czyli płytki bez fug do kuchni lub łazienki, to marzenie tych, którzy dążą do maksymalnego minimalizmu. Ale czy układanie płytek bez fugi jest w ogóle możliwe? Niestety nie – kafelki bezfugowe to pojęcie nieco upraszczające kładzenie glazury – w rzeczywistości stosuje się najczęściej wąskie fugi między płytkami.

author box img

Ewa Wołowik-Kaczorek

Opublikowano: 25 sierpnia 2020 25.08.2020 Czas lektury: 4min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 106046 Glazurników blisko Ciebie

Układanie płytek bez fug przez glazurnika to świetny sposób, by optycznie powiększyć pomieszczenie przy okazji. W praktyce montaż polega na zastosowaniu minimalnej fugi – o szerokości ok. 2 mm, dzięki czemu zyskujemy wrażenie bezfugowego montażu.

Efekt jest jeszcze bardziej imponujący, gdy perfekcyjnie dobierzesz kolor fugi do płytek.

Płytki bez fug – dlaczego warto wybrać takie rozwiązanie?

Płytki bezfugowe (przyjmijmy dla uproszczenia, że to te z zastosowaniem minimalnej szerokości fugi), dobrze jest położyć z dwóch względów:

  • Glazura – jako gładka i jednolita tafla – lub tzw. gres bezfugowy, dają wrażenie większej przestrzeni (np. w łazience o niewielkim metrażu), a jednocześnie (jeśli zastosujemy płytki podłogowe z połyskiem) odbijają równomiernie światło.
  • Dzięki ledwo widocznym spoinom można uzyskać efekt jednolitej, niepodzielonej w żaden sposób płaszczyzny. Takie rozwiązanie rewelacyjnie sprawdzi się na ścianach w małych pomieszczeniach, ponieważ optycznie powiększy każde miejsce.
  • Kładzenie kafelków z uwzględnieniem niewielkiej przestrzeni dla spoiny zapobiega mechanicznym uszkodzeniom produktów. Chodzi o to, że gdy zniszczeniu ulegnie jeden kafelek, dzięki choćby 1-2 mm fudze możesz wymienić tylko uszkodzony element, a nie „naprawiać" cały rząd.
  • Jako łączenie bezfugowe niektórzy rozumieją układanie płytek bez krzyżaków lub wykorzystanie płytek rektyfikowanych (kalibrowanych, poddanych dodatkowej obróbce przycinania krawędzi). Całkowity brak fug między płytkami nie jest polecany, gdyż fuga pełni ważne funkcje: niweluje różnice między płytkami i zabezpiecza przed odkształceniami w wyniku zmian termicznych.
Poszukujesz specjalisty od kompleksowych remontów? Zebraliśmy dla Ciebie Najlepszych Wykonawców w Twojej okolicy. Przekonaj się sam!
Glazurnik - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 106 046 Glazurników najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Jakie płytki bezfugowe wybrać?

Jeśli chciałbyś wypróbować w swoim domu układania płytek bezfugowych, glazurnik z Warszawy przestrzega, że nie każdy produkt można kłaść w ten sposób.

Jakie płytki będą zatem idealne, gdy chcemy zachować jak najmniejsze przestrzenie dla spoin? Prawidłowa odpowiedź na to pytanie brzmi: płytki rektyfikowane.

Rektyfikowane płytki a bezfugowy montaż

  1. Rektyfikacja płytek polega na specjalnym docięciu płytek, tuż po wyciągnięciu ich z pieca. Dzięki temu otrzymuje się płytki, między którymi różnica nie jest większa niż 0,2 milimetry. Kąty tak przyciętych produktów mają dokładnie 90 stopni.
  2. Tego rodzaju płytki mogą zatem idealnie do siebie przylegać, a ich boki nie wyszczerbią się. Brak rozbieżności powoduje też, że na ścianie czy podłodze bez większych problemów uda się uzyskać efekt niemal jednolitej płaszczyzny, gdzie fugi są praktycznie niewidoczne. Niestety jednak jeśli ta niewielka szczelina nie zostanie wypełniona zaprawą, wypełni się brudem i kurzem.
  3. Warto zdawać sobie sprawę, że tego typu zabrudzenia bardzo trudno jest wyczyścić. A więc… choć możliwe jest położenie tego rodzaju płytek bez spoiny, jest to kolejny powód, dla którego odradza się takie działanie. Warto wiedzieć też o tym, że zwykłe płytki ceramiczne można poddać procesowi rektyfikacji – wystarczy znaleźć glazurnika z Lublina lub innego miasta bliżej Ciebie, który świadczy takie usługi.

Układanie płytek bezfugowo – jak to zrobić krok po kroku?

bezfugowe układanie płytek wymaga dużej precyzji i znajomości kilku zasad

Płytki bezfugowe układa się z uwzględnieniem kilku prostych zasad, które powinien znać każdy dobry glazurnik.

Jeśli chcesz samodzielnie kłaść kafelki z uwzględnieniem minimalnej przestrzeni dla spoiny, pamiętaj, że nadają się do tego jedynie płytki rektyfikowane.

Jeżeli jednak masz wątpliwości, przeważnie na opakowaniu kafelków można znaleźć informację od producenta o zalecanej szerokości fug. Warto pamiętać, że minimalna spoina w przypadku niewielkich kafelków może mocno utrudnić ich montaż.

Montaż z efektem bez fug – krok po kroku:

  1. Jeśli masz już wybrane odpowiednie kafle bezfugowe, przygotuj swoje miejsce do pracy. W tym przypadku mamy na myśli dokładne wyrównanie podłoża.
  2. Należy wybrać zaprawę, która będzie pasowała do płytek rektyfikowanych, a także do typu podłoża.
  3. Eksperci sugerują, że najbezpieczniejsza będzie zaprawa o zwiększonej elastyczności. Przy układaniu płytek bezfugowych ważne jest też, by odpowiednio nałożyć klej na płytkę oraz podłoże – zaleca się bowiem smarowanie pacą obu powierzchni. Takie działanie ma na celu solidne przytwierdzenie kafli.
  4. Jaki klej wybrać? Fachowcy wskazują na klej wodoszczelny. Pamiętaj także, że szczelinę przeznaczoną na cienką fugę należy wypełnić dokładnie produktem specjalnie do tego przeznaczonym. Najlepiej w tym przypadku postawić na produkt wodoodporny. Takie rozwiązanie pozwoli dłużej cieszyć się pięknie ułożonymi płytkami.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco