Jaki system poziomowania płytek wybrać? Sprawdź!
System poziomujący płytki to tak naprawdę dwa proste narzędzia do kafelkowania: klipsy do poziomowania i kliny do płytek. Alternatywą są krzyżaki (potocznie: krzyżyki), ale systemy poziomowania płytek to rozwiązanie zdecydowanie prostsze w zastosowaniu. Jakie kliny poziomujące wybrać? Czym się kierować przy zakupie klipsów i jak ich używać? Sprawdź!
Z poradnika dowiesz się
Aby prawidłowo układać płytki, trzeba umieć je wypoziomować. Z tego typu zadaniem poradzi sobie każdy dobry glazurnik. Fachowcy coraz częściej do poziomowania płytek wybierają system szybkiego poziomowania, czyli prosty zestaw wyrównujący płytki.
Jak działa system poziomowania płytek? To proste: elementy zestawu wkłada się pod i pomiędzy płytkami. Klips do poziomowania znajduje się pomiędzy płytką a podłogą, kliny do glazury służą do dociągania płytek do klipsów. W efekcie klej pod płytkami na podłodze będzie zastygał na równej wysokości.
Poniżej przedstawiamy ranking 91 554 Glazurników najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
System poziomowania płytek – czym jest i z czego się składa?
- Pod pojęciem systemu poziomowania płytek ukrywa się zestaw złożony z klinów i klipsów do glazury. Są to plastikowe narzędzia, które wkłada się pomiędzy kafelki podczas ich przytwierdzania do podłoża.
- Klipsy stanowią podstawę dla płytek, a kliny dociskają je do ziemi.
- System poziomowania płytek sprawdza się zarówno przy układaniu podłogi, jak i w trakcie wykładania kafelkami ścian czy schodów. Ponadto rozwiązanie to sprawdzi się przy każdym rodzaju płytek. Nawet jeśli zdecydujesz się na kafelki rektyfikowane (tzw. płytki bezfugowe).
Co znajduje się w pakiecie systemu poziomowania płytek?
Większość zestawów składa się z klinów i klipsów montażowych. W niektórych opakowaniach znajdziesz również szczypce montażowe. Kliny, jak i szczypce można używać wielokrotnie. Klipsy natomiast tylko raz.
System poziomowania płytek – zalety i wady

- Prosty sposób na poziomowanie glazury. Celem tego rozwiązania jest wypoziomowanie kafelków, co oznacza, że wszystkie płytki znajdą się na tej samej wysokości, a szczeliny między nimi będą dokładnie takiej samej szerokości.
- Uzyskujemy gładką i równą powierzchnię. Ma to znacznie w przypadku montażu płytek nie tylko wewnątrz, ale również na zewnątrz. Nierówności na płytkach tarasowych mogą doprowadzić do gromadzenia się wody w wybranych płytkach (poniżej poziomu reszty kafelków).
- System do poziomowania płytek ułatwia ich montaż. Stosując przy tym system poziomowania płytek, zrobimy to jednak zdecydowanie szybciej, aniżeli używając krzyżaków (system ten zakłada się jeszcze zanim zakłada się fugi).
- Z klinami i klipsami poradzi sobie nawet początkujący płytkarz. Kolejną zaletą jest też fakt, że klipsy i kliny może użyć każdy, nawet glazurnik amator. Oba te elementy są bowiem proste w użyciu i z pewnością poradzi sobie z nimi każdy, kto dopiero zaczyna przygodę z remontem.
Jako wadę systemów poziomujących płytki można uznać nieco trudniejsze ich zastosowanie w przypadku niewielkich kafelków. Należy też pamiętać, że sam system to jedynie zestaw narzędzi wspomagających układanie płytek – nie zastąpi wprawnego oka glazurnika i nie poziomuje samoistnie kładzionej glazury.
Jaki system samopoziomujący do płytek warto wybrać?
Gdy mowa o wyborze właściwego systemu poziomowania płytek, warto wiedzieć, że nie jest to zadanie skomplikowane. Na rynku nie ma zbyt wielu różnorodnych ofert. Niemniej szukając opcji odpowiedniej dla siebie, warto wziąć pod uwagę kilka najważniejszych wskazówek:
- Sprawdź, jaka jest wielkość paczki. Chodzi głównie o to, by upewnić się, ile zestawów będzie Ci potrzebne podczas remontu. Poza tym systemy do poziomowania płytek to przeważnie zestawy jednorazowego użytku – w szczególności gdy mowa o klipsach (po wyschnięciu kleju odłamuje się ich część).
- Zapytaj, czy istnieje możliwość nabycia wyłącznie samych klipsów. Klin teoretycznie może być użyty ponownie (niekiedy producenci odradzają taki ruch). Jeśli więc zostaną ci kliny, warto upewnić się, że możesz do niego dokupić klipsy z tej samej marki. Wybranie elementów tego samego systemu z pewnością zapobiegnie powstawaniu nawet drobnych różnic w wysokościach płytek.
- Duże znaczenie ma grubość kładzionych kafelków i szerokość spoin. Krótko rzecz ujmując, przyjmuje się, że system poziomowania płytek sprawdza się przy kafelkach o grubości między 8 a 12 milimetrów, jednakże można czasami spotkać zestawy przeznaczone dla kafelków o grubości 6 milimetrów.
- Zwróć uwagę na szerokości fugi, przeważnie system poziomowania płytek pozwala na ułożenie dwóch kafli obok siebie w odstępie 1,5 milimetra – choć i w tym przypadku można znaleźć inne warianty.
Klipsy do płytek – jak ich używać?
Używanie systemu do poziomowania płytek nie jest skomplikowane. Ponadto zasady korzystania z różnych zestawów są oparte na tych samych działaniach (jeśli ktoś stosował kiedyś układ wyrównujący płytki, to powinien sobie poradzić systemami od innych producentów).
Od czego warto więc zacząć?
Układanie płytek – system samopoziomujący w praktyce:
- Kiedy na podłożu będzie już wylana zaprawa klejowa, przejdź do montażu pierwszej płytki.
- Eksperci radzą, by zrobić to przy użyciu poziomicy. Dodajmy, że klipsy pomagają wyrównać poziom kafli względem siebie, a nie ściany.
- W dalszych krokach pod krawędzie płytki wprowadź podstawki klipsów.
- Potem na zamocowany klips przysuń drugą płytkę i dociśnij. Z każdej strony kafelka powinny znaleźć się dwa klipsy.
- Gdy ułożysz już wszystkie elementy, poczekaj aż klej wyschnie i usuń klipsy przy użyciu na przykład gumowego młotka (część znajdującą się ponad powierzchnią kafelka).
- Specjaliści radzą, by zawsze robić to w kierunku fugi, nigdy prostopadle do spoiny.
Po zakończeniu tego etapu prac przychodzi czas na fugowanie. I voilà – twoja podłoga jest już gotowa.
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o układaniu płytek
Wybierając kafelki do łazienki (zarówno płytki ścienne, jak i podłogowe), poza wzorem należy zdecydować się na materiał, najczęściej to: gres (sprawdzi się jako płytki podłogowe w łazience), glazura (na ściany lub obudowy urządzeń sanitarnych), terakota (tzw. płytki kamionkowe, wytrzymałe i uniwersalne).
25.08.2020Układanie płytek to zadanie, które może wykonać nie tylko ekspert w dziedzinie glazurnictwa. Czytając nasz artykuł do końca, przekonasz się na własnej skórze, że czynność ta nie jest wcale tak trudna, jak się wydaje. Od czego więc zacząć i jak powinien krok po kroku przebiegać proces kładzenia kafelków? Odpowiedzi między innymi na te pytania czekają na ciebie w poniższym poradniku.
25.08.2020Kafelki kładzione na schody zewnętrzne lub wewnętrzne powinny być bezpieczne i wytrzymałe. Schody z płytek to najczęściej instalacja na lata – dlatego warto zadbać o to, by wybrać możliwie uniwersalne płytki schodowe – kładąc szare kafle lub imitujący beton gres na schody masz pewność, że efekt przetrwa nawet największe rewolucje w płytkowej modzie. Jak układać kafle na schodach? Co położyć na schody zewnętrzne i wewnętrzne? Ile kosztuje ułożenie płytek na schodach?
25.08.2020Przy kafelkowaniu – ścian czy podłóg, a także tworzeniu fantazyjnych aranżacji z wykorzystaniem kamienia na ścianach potrzebujesz produktu do przyklejenia kafli do przygotowanej powierzchni. Do tego celu powinieneś wykorzystać odpowiedni klej do płytek. Innego użyjesz do terakoty, innego do gresu, a innego do płytek betonowych. Zobacz, jak wybrać odpowiedni, mocno trzymający klej do płytek.
13.10.2022Płytki w jodełkę to sposób na wykończenie podłóg w salonie czy w innych pomieszczeniach w twoim domu – doskonale który imituje parkiet drewniany. Możesz również wykorzystać płytki w jodełkę, by kształtować nieszablonowy efekt ścian w kuchni czy w łazience. Sprawdź, jak wygląda np. jodełka francuska i czym różni się od klasycznej lub węgierskiej.
24.10.2022Skuwanie glazury, zrywanie płytek i usuwanie fug to zajęcia proste, ale pracochłonne. Stare płytki – zarówno na ścianie, jak i podłodze – możesz bez problemu skuć samodzielnie. Aby pozbyć się niechcianej glazury, trzeba jedynie uzbroić się w odpowiednie narzędzia, a także w znajomość kilku podstawowych zasad. Pomocne wskazówki znajdziesz w naszym artykule!
25.08.2020