glazurnik układa płytki na ścianie, wykorzystując klipsy i kliny do poziomowania płytek

Jaki system poziomowania płytek wybrać? Sprawdź!

Jaki system poziomowania płytek wybrać? Sprawdź!

System poziomujący płytki to tak naprawdę dwa proste narzędzia do kafelkowania: klipsy do poziomowania i kliny do płytek. Alternatywą są krzyżaki (potocznie: krzyżyki), ale systemy poziomowania płytek to rozwiązanie zdecydowanie prostsze w zastosowaniu. Jakie kliny poziomujące wybrać? Czym się kierować przy zakupie klipsów i jak ich używać? Sprawdź!

author box img

Ewa Wołowik-Kaczorek

Opublikowano: 25 sierpnia 2020 25.08.2020 Czas lektury: 5min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 101646 Glazurników blisko Ciebie

Aby prawidłowo układać płytki, trzeba umieć je wypoziomować. Z tego typu zadaniem poradzi sobie każdy dobry glazurnik. Fachowcy coraz częściej do poziomowania płytek wybierają system szybkiego poziomowania, czyli prosty zestaw wyrównujący płytki.

Jak działa system poziomowania płytek? To proste: elementy zestawu wkłada się pod i pomiędzy płytkami. Klips do poziomowania znajduje się pomiędzy płytką a podłogą, kliny do glazury służą do dociągania płytek do klipsów. W efekcie klej pod płytkami na podłodze będzie zastygał na równej wysokości.

Glazurnik - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 101 646 Glazurników najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

System poziomowania płytek – czym jest i z czego się składa?

 • Pod pojęciem systemu poziomowania płytek ukrywa się zestaw złożony z klinów i klipsów do glazury. Są to plastikowe narzędzia, które wkłada się pomiędzy kafelki podczas ich przytwierdzania do podłoża.
 • Klipsy stanowią podstawę dla płytek, a kliny dociskają je do ziemi.
 • Firmy remontowo-wykończeniowe potwierdzają, że system poziomowania płytek sprawdza się zarówno przy układaniu podłogi, jak i w trakcie wykładania kafelkami ścian czy schodów. Ponadto rozwiązanie to sprawdzi się przy każdym rodzaju płytek. Nawet jeśli zdecydujesz się na kafelki rektyfikowane (tzw. płytki bezfugowe).

Co znajduje się w pakiecie systemu poziomowania płytek?

Większość zestawów składa się z klinów i klipsów montażowych. W niektórych opakowaniach znajdziesz również szczypce montażowe. Kliny, jak i szczypce można używać wielokrotnie. Klipsy natomiast tylko raz.

System poziomowania płytek – zalety i wady

dwa podstawowe elementy zestawu do poziomowania płytek to klipsy i kliny
 • Prosty sposób na poziomowanie glazury. Celem tego rozwiązania jest wypoziomowanie kafelków, co oznacza, że wszystkie płytki znajdą się na tej samej wysokości, a szczeliny między nimi będą dokładnie takiej samej szerokości.
 • Uzyskujemy gładką i równą powierzchnię. Ma to znacznie w przypadku montażu płytek nie tylko wewnątrz, ale również na zewnątrz. Nierówności na płytkach tarasowych mogą doprowadzić do gromadzenia się wody w wybranych płytkach (poniżej poziomu reszty kafelków).
 • System do poziomowania płytek ułatwia ich montaż. Stosując przy tym system poziomowania płytek, zrobimy to jednak zdecydowanie szybciej, aniżeli używając krzyżaków (system ten zakłada się jeszcze zanim zakłada się fugi).
 • Z klinami i klipsami poradzi sobie nawet początkujący płytkarz. Kolejną zaletą jest też fakt, że klipsy i kliny może użyć każdy, nawet glazurnik amator. Oba te elementy są bowiem proste w użyciu i z pewnością poradzi sobie z nimi każdy, kto dopiero zaczyna przygodę z remontami.

Jako wadę systemów poziomujących płytki można uznać nieco trudniejsze ich zastosowanie w przypadku niewielkich kafelków. Należy też pamiętać, że sam system to jedynie zestaw narzędzi wspomagających układanie płytek – nie zastąpi wprawnego oka glazurnika i nie poziomuje samoistnie kładzionej glazury.

Planujesz remont lub jesteś w trakcie remontu? Przydatne poradniki:

Jaki system samopoziomujący do płytek warto wybrać?

Gdy mowa o wyborze właściwego systemu poziomowania płytek, warto wiedzieć, że nie jest to zadanie skomplikowane. Na rynku nie ma zbyt wielu różnorodnych ofert. Niemniej szukając opcji odpowiedniej dla siebie, warto wziąć pod uwagę kilka najważniejszych wskazówek:

 1. Sprawdź, jaka jest wielkość paczki. Chodzi głównie o to, by upewnić się, ile zestawów będzie Ci potrzebne podczas remontu. Poza tym systemy do poziomowania płytek to przeważnie zestawy jednorazowego użytku – w szczególności gdy mowa o klipsach (po wyschnięciu kleju odłamuje się ich część).
 2. Zapytaj, czy istnieje możliwość nabycia wyłącznie samych klipsów. Klin teoretycznie może być użyty ponownie (niekiedy producenci odradzają taki ruch). Jeśli więc zostaną ci kliny, warto upewnić się, że możesz do niego dokupić klipsy z tej samej marki. Wybranie elementów tego samego systemu z pewnością zapobiegnie powstawaniu nawet drobnych różnic w wysokościach płytek.
 3. Duże znaczenie ma grubość kładzionych kafelków i szerokość spoin. Krótko rzecz ujmując, przyjmuje się, że system poziomowania płytek sprawdza się przy kafelkach o grubości między 8 a 12 milimetrów, jednakże można czasami spotkać zestawy przeznaczone dla kafelków o grubości 6 milimetrów.
 4. Zwróć uwagę na szerokości fugi, przeważnie system poziomowania płytek pozwala na ułożenie dwóch kafli obok siebie w odstępie 1,5 milimetra – choć i w tym przypadku można znaleźć inne warianty.

Klipsy do płytek – jak ich używać?

Używanie systemu do poziomowania płytek nie jest skomplikowane. Ponadto zasady korzystania z różnych zestawów są oparte na tych samych działaniach (jeśli ktoś stosował kiedyś układ wyrównujący płytki, to powinien sobie poradzić systemami od innych producentów).

Od czego warto więc zacząć?

Układanie płytek – system samopoziomujący w praktyce:

 1. Kiedy na podłożu będzie już wylana zaprawa klejowa, przejdź do montażu pierwszej płytki.
 2. Eksperci radzą, by zrobić to przy użyciu poziomicy. Dodajmy, że klipsy pomagają wyrównać poziom kafli względem siebie, a nie ściany.
 3. W dalszych krokach pod krawędzie płytki wprowadź podstawki klipsów.
 4. Potem na zamocowany klips przysuń drugą płytkę i dociśnij. Z każdej strony kafelka powinny znaleźć się dwa klipsy.
 5. Gdy ułożysz już wszystkie elementy, poczekaj aż klej wyschnie i usuń klipsy przy użyciu na przykład gumowego młotka (część znajdującą się ponad powierzchnią kafelka).
 6. Specjaliści radzą, by zawsze robić to w kierunku fugi, nigdy prostopadle do spoiny.

Po zakończeniu tego etapu prac przychodzi czas na fugowanie. I voilà – twoja podłoga jest już gotowa.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco