specjalista od remontów mieszkań z narzędziami budowlanymi

Ile kosztuje remont mieszkania? Kosztorys prac remontowych

Ile kosztuje remont mieszkania? Kosztorys prac remontowych

Zastanawiasz się, ile kosztuje remont mieszkania w 2023 roku? Na generalny remont mieszkania składają się koszty ekipy remontowej i materiałów, wydatki związane z demontażem, wywozem gruzu oraz zakupem nowych sprzętów do kuchni, łazienki i pokoju. Sprawdziliśmy, ile kosztuje remont mieszkania w 2023 roku – w zależności od wybranych opcji i rodzaju wykończenia.

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 21 kwietnia 2023 21.04.2023 Czas lektury: 8min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 145768 Specjalistów od Remontów Mieszkań blisko Ciebie

Remont mieszkania jest doświadczeniem czasochłonnym, kosztownym i niejednokrotnie wymagającym stalowych nerwów. Jak każde większe przedsięwzięcie, kapitalny remont pokojów, remont łazienki i kuchni wymagają sporządzenia precyzyjnego biznesplanu, którym w tym przypadku będzie kosztorys remontu mieszkania, pozwalający przynajmniej szacunkowo określić koszty remontu.

Aby sprawdzić, ile kosztuje remont mieszkania, należy przede wszystkim sprecyzować zakres oraz harmonogram prac remontowych. Dzięki temu będzie można orientacyjnie wyliczyć, koszt remontu mieszkania za metr i czas, który trzeba będzie poświęcić na poszczególne prace.

Ile kosztuje remont mieszkania? Elementy kosztorysu remontu mieszkania lub domu

Generalny remont (w tym remont łazienki, remont kuchni, remont salonu) może wiązać się z różnymi niespodziankami. Fachowcy z wieloletnim doświadczeniem twierdzą wręcz, że ostateczną odpowiedź na pytanie o ostateczny koszt remontu mieszkania można poznać dopiero po jego zakończeniu. Przebieg remontu mieszkania może zaskoczyć! Kalkulatory kosztów remontu również wskazują tylko orientacyjne wyliczenia.

Uwaga!
Trzeba się liczyć z tym, że zapłacisz o około jedną trzecią więcej niż wstępnie zakładałeś, a całe przedsięwzięcie potrwa jedną trzecią dłużej.

Nie oznacza to wcale, że każdy remont musi zrujnować domowy budżet i zdezorganizować życie mieszkańców na długie miesiące. Dobre rozplanowanie i szczegółowy kosztorys remontu mieszkania to podstawa sukcesu – dzięki niemu można zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.

Dlatego dobry kosztorys remontu mieszkania powinien uwzględniać nieprzewidziane wydatki, na które trzeba zachować rezerwę finansową. Gromadząc środki na inwestycję, warto wcześniej przeanalizować przykładowy kosztorys remontu, który pozwoli poznać aktualne ceny remontu mieszkania.

Co powinien uwzględniać przykładowy kosztorys? Przykładowy kosztorys remontu domu lub mieszkania musi uwzględniać następujące koszty:

 • prace związane z remontem podłóg,
 • prace związane z remontem nawierzchni łazienkowych i kuchennych,
 • prace związane z wykończeniem kuchni,
 • prace związane z odnawianiem ścian,
 • armatura łazienkowa,
 • materiały budowlane.

Jak widzisz, takie odnowienie mieszkania obejmuje szereg działań!

Remonty mieszkań - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 145 768 Specjalistów od Remontów Mieszkań najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Koszt remontu mieszkania – od czego zależy?

Ceny remontów są uzależnione od kilku czynników. Do najważniejszych należą:

 • planowany zakres robót remontowych (czyli poszczególne prace remontowe, które chcesz wykonać),
 • powierzchnia mieszkania,
 • koszty demontażu,
 • stan mieszkania przed remontem,
 • wybrane materiały budowlane i wykończeniowe (czy będą ze średniej półki cenowej, niskiej czy wysokiej).

Jak widać po powyższej liście – na to, ile kosztuje remont mieszkania wpływa sporo czynników, które diametralnie mogą zmienić cenę remontu mieszkania z metr. Dodatkowo koszt remontu mieszkania może się też różnić w zależności od regionu Polski.

Poniżej odpowiedź na pytanie, ile kosztuje generalny remont mieszkania w 2023 roku wg metrażu, a do tego możesz sprawdzić ranking najlepszych firm i ekspertów od remontów mieszkań z Warszawy lub innego miasta w Twojej okolicy.

Ile kosztuje generalny remont mieszkania w 2023 roku wg metrażu?

Jeśli planujesz remont i zastanawiasz się, ile kosztuje generalny remont mieszkania (i jaka jest cena za m²), to z naszymi szacunkami łatwo obliczysz koszt remontu w zależności od powierzchni.

Uśredniając – cena za m² generalnego remontu mieszkania w 2023 roku mieści się zazwyczaj w przedziale od 1 900 do 2 500 zł.

Powierzchnia remontowanego mieszkania
Cena generalnego remontu
30 m²
ok. 69 tys. zł
40 m²
ok. 92 tys. zł
50 m²
ok. 115 tys. zł
60 m²
ok. 125 tys. zł
70 m² 
ok. 140 tys. zł
100 m²
ok. 190 tys. zł

Remont mieszkania w 2023 roku – ile kosztuje wymiana instalacji?

W ramach remontu mieszkania zazwyczaj wykonuje się również naprawy lub wymianę całej instalacji. Ile kosztuje wymiana instalacji elektrycznej? Wymiana instalacji elektrycznej wydatek ok. 80-100 zł za m². Przy standardowej instalacji koszt wymiany elektryki w mieszkaniu o powierzchni ok. 50 m² powinien zmieścić się w przedziale 3-5 tys. zł za całość prac.

Jeśli w planach masz też wymianę instalacji hydraulicznej, to kompleksowa wymiana będzie kosztować od ok. 2 500 do nawet 5 000 zł (w zależności od stopnia skomplikowania prac). Z kolei koszt wykonania instalacji CO od zera (rozprowadzenie rur, montaż grzejników) – dla domu o powierzchni ok. 100 m² – zazwyczaj mieści się w przedziale od 25 000 do 30 000 zł (wraz z montażem pieca).

Więcej w poradnikach z cennikami:

Remont mieszkania – koszt wymiany podłóg w 2023

Koszty prac związanych z remontem podłóg uzależnione są od zakresu robót. Lekko zniszczone podłogi potrzebują jedynie prostych prac renowacyjnych, obejmujących:

 • cyklinowanie parkietu – koszt cyklinowania wynosi ok. 100 zł/m² (w zależności od stopnia skomplikowania prac i rodzaju podłogi),
 • lakierowanie – za lakierowanie trzeba zapłacić ok. 20-40 zł/m²,
 • polerowanie parkietu – ok. 10-30 zł/m².

Jak widać, odnowienie podłogi z desek lub drewnianego parkietu to wydatek około 50-100 zł/m².

Całkowita wymiana podłóg kosztuje więcej, bo wymaga demontażu starych powłok i ułożenia nowych. Cennik remontów kształtuje się w tym wypadku następująco:

 • zrywanie podłogi – 50 zł/m²,
 • skucie płytek i wyczyszczenie podłoża – 60 zł/m²,
 • usunięcie starych wykładzin – 10 zł/m²,
 • zakup dobrych paneli podłogowych wraz z listwami i podkładami – 50-150 zł/m²,
 • wykonanie wylewki na podłodze – 50-120 zł/m²,
 • układanie mozaiki z glazury – 200-250 zł,
 • układanie płytek na podłodze (mały lub średni format płytek) – ok. 100 zł/m²,
 • układanie płytek na podłodze (duży i bardzo duży format) – 160-180 zł/m²,
 • układanie deski podłogowej (klejenie) – 90-150 zł/m²,
 • układanie paneli lub parkietu w jodełkę (klejenie) – 110-150 zł/m².

Remont mieszkania w 2023 roku – cennik układania płytek i malowania ścian

fachowiec skuwa płytki na podłodze

Ceny odnowienia ścian kształtują się bardzo różnie w zależności od ich stanu technicznego. W przypadku mocno zniszczonych i nierównych ścian warto zainwestować w dobre tynki lub gładzie.

Remont ścian zazwyczaj obejmuje: gruntowanie, szpachlowanie, tynkowanie, gładzenie i malowanie ścian. Jakie są koszty tych prac?

 • skuwanie płytek – cena 50-60 zł/m²,
 • gruntowanie ścian – ok. 5-10 zł/m²,
 • tynkowanie ścian (bez gładzi) – ok. 40-60 zł/m²,
 • położenie gładzi – ok. 40-55 zł/m²,
 • malowanie ścian (2 warstwy) – ok. 25 zł/m²,
 • układanie płytek na ścianach – cena 80-150 zł/m².

Dodatkowe prace mogą obejmować naprawę ubytków w ścianach (ok. 15 zł za m²) oraz zrywanie starych powłok (ok. 10-25 zł za m²).

Remont mieszkania w 2023 roku – cennik zabudowy płytą karton-gips

Prace z zabudowy płytą GK to zazwyczaj wykonanie ścianki działowej i podwieszanego sufitu. Ile takie prace kosztują w 2023 roku?

 • wykonanie ścianki działowej z płyt gipsowo-kartonowych – ok. 100-120 zł,
 • wykonanie sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-kartonowych – cena 125-200 zł – ok. 5-10 zł/m².

Ile kosztuje remont mieszkania w 2023 roku – wyposażenie kuchni, łazienki i pokoju

Kapitalny remont mieszkania obejmuje zazwyczaj skuwanie starych płytek i paneli oraz wykończenie mieszkania po remoncie, czyli położenie nowej glazury i drewna, montaż nowej instalacji wodno-kanalizacyjnej. Koszty prac remontowych to:

 • skuwanie płytek – ok. 50-60 zł/m², w zależności od ich wielkości i rodzaju;
 • wymiana i montaż nowej instalacji wodno-kanalizacyjnej w łazience lub kuchni – ok. 500-800 zł (za punkt z materiałem), 55 zł – podłączenie zaworu, 50 zł/mb – bruzdowanie w ścianie;
 • położenie zaprawy/wylewki samopoziomującej – ok. 100 zł/m².

Dlaczego nie warto oszczędzać koszcie remontu mieszkania?

Chcesz obniżyć koszt remontu mieszkania? Szukanie oszczędności na siłę może doprowadzić do tego, że po kilku miesiącach konieczne będą prace remontowe źle wykonanych instalacji czy niewłaściwie układanych elementów wykończeniowych. Doświadczony i rzetelny fachowiec to podstawa – nie warto na nim oszczędzać.

Podobnie oszczędność na meblach kuchennych, łazienkowych czy szafkach w przedpokoju – sprawi, że w co prawda w portfelu zostanie nieco więcej pieniędzy, ale nie wykorzystasz powierzchni mieszkania w stu procentach.

Finalnie niekorzystne mogą być też oszczędności na liczbie punktów elektrycznych (np. liczbie gniazdek) czy na stałych elementach mieszkania, takich jak okna, drzwi i podłogi. Oszczędności w tym zakresie zazwyczaj w ostatecznym rozrachunku i w perspektywie kilku lat wymagają zainwestowania sporej kwoty na kolejne poprawki i remonty. Pamiętaj: remont to inwestycja na lata, postaw na fachowców, którzy doradzą, na czym realnie można zaoszczędzić i wskażą niezbędne usługi remontowe. Fachowców znajdziesz w rankingu najlepszych specjalistów od remontu mieszkania z Wroclawia lub Twojego miasta. Podadzą ci również orientacyjny koszt remontu mieszkania (uwzględniający koszt robocizny). Będzie to wstępny kosztorys, który nakreśli ci, na jakie wydatki powinieneś być gotowy.

Dodano: 12 stycznia 2021 Zaktualizowano: 21 kwietnia 2023

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco