pokój zabezpieczony folią malarską przygotowany do malowania ścian

10 porad przed remontem mieszkania. O czym pamiętać?

10 porad przed remontem mieszkania. O czym pamiętać?

Remontowanie mieszkania może być stresującym przeżyciem, ale nie przejmuj się – odpowiednie przygotowanie do remontu sprawi, że nie popełnisz częstych błędów.

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 11 czerwca 2021 11.06.2021 Czas lektury: 6min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 147633 Specjalistów od Remontów Mieszkań blisko Ciebie

Przed remontem mieszkania i w jego trakcie najważniejsza jest dobra organizacja pracy. Bez szczegółowo rozpisanego planu i harmonogramu prac nawet najlepsza ekipa od remontów mieszkań lub polecany przez wszystkich fachowiec mogą o czymś zapomnieć.

Oto 10 najważniejszych porad przed remontem:

1. Kiedy najlepiej zacząć remont?

Temat często pomijany w planowaniu remontów, a to właśnie pora roku może zadecydować o końcowym kosztorysie. Remont i wykończenie mieszkania zimą mogą być mocno utrudnione z powodu minusowych temperatur. Większość prac, takich jak skuwanie płytek, malowanie ścian, gruntowanie, zdzieranie tynków, wymaga odpowiedniej wentylacji. Jesienno-zimowe miesiące mogą też znacząco utrudnić wymianę instalacji grzewczej oraz wymianę okien i drzwi.

Jeśli to tylko możliwe, na okres zimowy warto zaplanować końcowe etapy remontu, czyli wszelkie suche prace (np. układanie paneli podłogowych). Przed rozpoczęciem remontu warto dowiedzieć się, ile trwa remont mieszkania.

Z danych Oferteo wynika, że remont najczęściej planowany jest wraz z przyjściem wiosny. W marcu 2019 złożono aż 19% wszystkich zapytań z pierwszej połowy tego roku. Na ten trend w ubiegłym roku wpłynęła pandemia – zapotrzebowanie na usługi remontowe na samym początku kwarantanny był niższy niż w analogicznym okresie 2019. Po chwilowym spadku widać wzrost – już od maja 2020 zainteresowanie wzrosło aż dwukrotnie w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Remonty mieszkań - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 147 633 Specjalistów od Remontów Mieszkań najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

2. Czy kolejność prac remontowych ma znaczenie?

Tak, i to ogromne! Dlatego bardzo ważna jest synchronizacja pracy ze wszystkimi podwykonawcami. Harmonogram warto rozpisać przed rozpoczęciem remontu – uwzględniając wszelkie terminy i ryzyka związane z ich przesunięciami. Nie warto zakładać, że remont łazienki skończy się dokładnie w zaplanowanym na to dniu – i planować na ten dzień kolejnego etapu prac (np. zamówienie firmy montującej podłogi). Zawsze warto mieć zapas choćby jednego dnia, tak aby na spokojnie przygotować mieszkanie do kolejnych prac. Przed wyborem wykonawcy zapoznaj się z ofertami Specjalistów od remontów mieszkań z Warszawy lub innych miast.

Remont powinien przebiegać zgodnie ze sztuką budowlaną – od planowania, demontażu i przygotowania mieszkania, przez wyburzanie ścian, montaż instalacji, wylewek i podkładów, aż po lekką zabudowę, układanie płytek, malowanie i wszelkie drobne prace wykończeniowe. Więcej w poradniku: Kolejność prac wykończeniowych – od czego zacząć remont?

Jakie prace remontowe wykonywane są najczęściej? Zakres prac remontowych jest bardzo zróżnicowany, ale okazuje się, że Polacy są skłonni do wprowadzania radykalnych zmian w mieszkaniu. Remonty najczęściej odbywają się w kilku pomieszczeniach jednocześnie. Priorytetem jest malowanie (74%) oraz montaż płyt gipsowo-kartonowych (51%). Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszą się fachowcy od spraw instalacji elektrycznych (46%), tynkowania (47%) oraz układający glazurę lub terakotę (48%).

3. Jakie narzędzia są niezbędne w czasie remontu?

Niezbędnik remontowy:

  • młotek,
  • miara,
  • poziomica,
  • śrubokręt,
  • zestawy kluczy i wkrętaków,
  • kombinerki i szczypce,
  • wiadra do mieszania farb,
  • drabina,
  • nóż,
  • ołówek,
  • akcesoria do malowania (wałki, pędzle),
  • szpachelki,
  • folia malarska,
  • paca,
  • przecinarka do glazury.

4. Jakie elektronarzędzia ułatwią i przyspieszą remont?

specjalista od remontów z wiertarką w dłoni
  • odkurzacz przemysłowy,
  • wiertarka udarowa i wkrętarka,
  • młotowiertarka,
  • wykrywacz przewodów,
  • kamera termowizyjna (można wypożyczyć),
  • przecinarka do płytek,
  • szlifierka,
  • laser krzyżowy.

5. Remont mieszkania w bloku: czy trzeba zgłaszać do spółdzielni?

Przed remontem warto poinformować o swoich planach wspólnotę mieszkaniową lub spółdzielnię, a dodatkowo sąsiadów (np. wywieszając kartę z informacją o godzinach głośnych prac i zakładanym czasie remontu).

Każdą ingerencję w układ mieszkania należy dodatkowo skonsultować z konstruktorem lub architektem – jeśli w planach jest wyburzenie ściany nośnej lub remont poddasza, to konieczne jest uzyskanie dodatkowego pozwolenia.

6. Remont bez architekta i projektanta – to możliwe?

Jeśli masz pomysł na wykończenie mieszkania, a dodatkowo smykałkę do planowania rozkładu mebli, paneli i płytek na ścianach, to większość prac możesz wykonać samodzielnie. Pomysłów i inspiracji można też szukać w katalogach z meblami – propozycje wykończenia i inspiracje warto konsultować z wykonawcą.

Przykładowo: doświadczony glazurnik bez problemu zweryfikuje poprawność rozkładu płytek czy gresu i naniesie poprawki do wstępnego projektu. W niektórych przypadkach architekt może być niezbędny – dotyczy to głównie bardziej skomplikowanych prac (takich jak wyburzanie ścian, przeprojektowanie układu pomieszczenia itp.).

7. Remont mieszkania: jak wybrać firmę lub fachowca?

Zdecydowanie nie warto polegać tylko na cenie – to nie jest wyznacznik jakości. Zbierz jak najwięcej opinii o firmie zajmującej się remontami lub zatrudnij do remontu fachowca działającego soli i polecanego w okolicy.

Zadanie znacząco ułatwi poniższy ranking najlepszych firm i specjalistów od remontów mieszkań z Wrocławia lub innego miasta, zarówno drobnych jak i generalnych wykonawców. Wstępna konsultacja z tymi doświadczonymi fachowcami nic nie kosztuje, a często w czasie takiej rozmowy można uzyskać informacje o orientacyjnych cenach. Wiedza i doświadczenie fachowców od remontów mieszkań mogą okazać się nieocenione w procesie planowania i realizacji prac remontowych.

8. Jak obliczyć, ile glazury i paneli potrzeba?

  1. Powierzchnię ścian i podłóg łatwo obliczyć – wystarczy zmierzyć szerokość każdej ze ścian, dodać do siebie i pomnożyć przez wysokość.
  2. Powierzchnię podłogi liczy się tak samo – szerokość pomnożona przez długość podłogi daje wynik powierzchni.
  3. Od wyników należy odjąć powierzchnię drzwi i otworów okiennych.

Pamiętaj, żeby zawsze kupić ok. 10–15 proc. więcej materiałów – na zapas. W obliczeniach warto uwzględnić wszelkie elementy dekoracyjne i wykończeniowe, takie jak listwy, dekory, cokoły.

Kupując glazurę lub panele, upewnij się, czy dana seria będzie jeszcze w produkcji – często zdarzają się problemy z dostępnością, a znalezienie identycznego odcienia i rozmiaru płytek graniczy z cudem.

9. Czy można całkowicie zmienić układ pomieszczeń?

Nie w każdym domu czy mieszkaniu jest to możliwe, ale w większości przypadków można w dużej mierze odmienić układ lokalu, np. kuchnię i pokój zmienić w przestronny salon z aneksem. Wyburzenie ścian działowych nie jest większym problemem, ale usunięcie ściany nośnej to już prawdziwe wyzwanie. Jeśli w planach masz wydzielenie stref w dużym pomieszczeniu – bez problemu można dostawić ścianki na stelażu i płytach GK.

Wszystkie prace związane ze zmianą układu pomieszczeń w mieszkaniu należy przeprowadzić na samym początku remontu. Na tym samym etapie warto też wykonać bruzdowanie i dokonać wszelkich zmian w układzie rur oraz instalacji elektrycznej.

10. Jak zrobić tani remont mieszkania?

Koszty remontu można zmniejszyć, odpowiednio przygotowując się przed rozpoczęciem prac. Szczegółowy plan i harmonogram to jednak nie wszystko.

Przygotuj samodzielnie mieszkanie – w ten sposób oszczędzisz cenny czas ekipy remontowej. Niektóre proste prace może wykonać niemal każdy (np. ułożenie folii malarskiej, zabezpieczenie parapetów, futryn i schodów folią malarską, zabezpieczenie progów).

Warto też rozważyć zakup usługi z materiałem. Przykładowo: cena za zakup samych paneli podłogowych uwzględnia 23-procentowy podatek VAT. Te same panele, ale z usługą montażu – to już tylko 8-procentowa stawka. Przyjmijmy, że mamy 40 m kw. powierzchni podłogi na panele. Zakup samych paneli z wyższej półki to ok. 3200 + 740 zł podatku VAT (vs ok. 235 zł w opcji z montażem). Jak widać po obliczeniach – oszczędzona w ten sposób kwota pokryje w większości doliczone koszty montażu.

Na koniec ważna porada – nawet jeśli dokładnie wyliczono budżet remontu, to zawsze warto mieć zabezpieczony fundusz awaryjny. To znacznie lepsza opcja, niż decydowanie się na pożyczki i kredyty w pośpiechu.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco