wnętrze kuchni z meblami kuchennymi i oknem panoramicznym - w 2023

Ile kosztuje wykończenie mieszkania za m2 w stanie deweloperskim?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania za m2 w stanie deweloperskim?

Na całkowity koszt robocizny wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim wpływa kilka czynników. Ceny będą niższe, jeśli prace remontowe są zlecane jednej ekipie. Na to, ile kosztuje wykończenie mieszkania, wpływa też jego metraż, wykorzystane materiały i stopień skomplikowania prac. Część z nich można wykonać samodzielnie, a w niektórych warto skorzystać z doświadczenia i wiedzy fachowca. Ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 27 czerwca 2022 27.06.2022 Czas lektury: 8min

Mieszkanie po generalnym remoncie ścian i sufitów lub lokal w stanie deweloperskim jeszcze nie nadaje się do zamieszkania. Wymagane są niezbędne prace wykończeniowe, dzięki którym lokal zostanie przygotowany pod klucz. Wystarczy wtedy wnieść do niego meble czy rzeczy osobiste i dodatki. Urządzanie nieruchomości to czysta przyjemność. Zanim jednak się tym zajmiesz, sprawdź, ile kosztuje wykończenie mieszkania i w jakich przypadkach możesz na tym trochę zaoszczędzić.

Co składa się na koszt wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim?

Stan deweloperski mieszkania określa pewien standard wykończenia lokalu. Nie ma jednej, zawsze obowiązującej jego definicji. Trzeba jednak bardzo uważnie przeczytać warunki umowy zawieranej z deweloperem, by wiedzieć, czego spodziewać się po odbieranym mieszkaniu. Jak wygląda lokal w stanie deweloperskim? Zazwyczaj zapewnia:

 • otynkowane ściany,
 • drzwi wejściowe,
 • posadzki z wylewki betonowej,
 • przyłącza instalacji wodno-kanalizacyjnej,
 • centralne ogrzewanie z grzejnikami,
 • płytki na balkonie,
 • parapety,
 • instalację elektryczną (łączniki, domofon, dzwonek, punkty świetlne, bezpieczniki).

Pamiętaj, że zakres wykonanych prac stanu deweloperskiego zależy od dewelopera i zawartej z nim umowy. W zależności od tego, co będzie obejmować wskazany standard, inaczej będą liczone łączne koszty wykończenia mieszkania za m2. Wraz z nami zobacz, ile kosztuje wykończenie lokalu w stanie deweloperskim. Prace te będą obejmować m.in.:

 • położenie płytek ceramicznych na podłogach i ścianach, np. kuchni i łazienki,
 • położenie paneli lub parkietu czy wykładziny na podłogach w pomieszczeniach mieszkalnych,
 • pomalowanie czy otynkowanie ścian,
 • zakup i montaż mebli w zabudowie wraz ze sprzętami,
 • tak zwany biały montaż, czyli instalację urządzeń sanitarnych w łazience i toalecie,
 • montaż urządzeń elektrycznych, w tym oświetlenia.

To oczywiście tylko przykładowy zakres prac, jakie będą wykonywane przy wykańczaniu mieszkania w stanie deweloperskim.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania? Koszt robocizny

prostokątne ciemnoszare płytki na ścianie w kuchni

Resztę prac po odebraniu mieszkania w stanie deweloperskim należy wykonać we własnym zakresie. Koszt wykończenia przeciętnego mieszkania 50 m2 mieści się w przedziale od 20 do 65 tys. zł – i zależy od wielu decyzji związanych z materiałami. Szacuje się zatem, że cena za 1 m2 wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim w zależności od rodzaju i zakresu prac czy regionu Polski wynosi od 400 zł do 1300 zł za 1 m2. Koszt kształtują zarówno ceny takich materiałów, jak i robocizna.

Ceny położenia zwykłych płytek są znacznie niższe niż montaż skomplikowanej mozaiki. Niektórzy decydują się na zastosowanie wodoodpornych farb w łazience, inni wolą położyć gres – wszystkie te decyzje wpływają zarówno na koszt materiałów, jak i robocizny.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania za m2 w 2022 roku? Cennik przykładowych prac

Przedstawiamy orientacyjny koszt wykończenia mieszkania za m2:

Płytki i gres w mieszkaniu:

 • ułożenie nowych płytek (w tym gruntowanie, układanie i fugowanie) – 80-150 zł/m2 w przypadku zwykłych płytek o rozmiarze 30 x 30,
 • układ w karo zwiększa koszt o około 5 zł/m2,
 • za układanie mozaiki trzeba zapłacić ponad 100 zł/m2,
 • za ułożenie dużych płyt gresowych – ponad 80 zł/m2,
 • położenie płytek w kuchni w pasie nadblatowym – ok. 75–140 zł za m2.

Wykończenie łazienki w mieszkaniu:

 • montaż kabiny prysznicowej – 250-350 zł,
 • montaż wanny – 200-300 zł,
 • montaż umywalki – 150 zł,
 • montaż WC (wolnostojące) – 110-130 zł,
 • montaż WC (zestaw podtynkowy) – 400 zł,
 • montaż bidetu – 110-130 zł za sztukę,
 • montaż baterii umywalkowej – 500 zł (podtynkowa); 50 zł – natynkowa.

Wykończenie podłogi w mieszkaniu:

 • położenie paneli podłogowych z podkładem i listwami – ok. 20-30 zł za m2,
 • położenie parkietu – 60-70 zł za m2.

Wykończenie ścian:

 • malowanie ścian – ok. 15-25 zł za m2,
 • gruntowanie ścian – ok. 4-5 zł za m2,
 • tapetowanie – ok. 35-60 zł za m2.

Dodatkowe prace wykończeniowe:

 • podłączenie oświetlenia – około 50-70 zł/szt.,
 • opcjonalnie: wyciszenie ściany w pokoju – 60-100 zł za m2 (cena w przypadku wyciszenia ściany ze stelażem, regipsem, wełną i folią).

Sprzęt do nowego domu:

Planując generalny remont mieszkania, trzeba uwzględnić także wymianę starych mebli i elementów wyposażenia. Wydatki związane z zakupami to między innymi:

 • zlew kuchenny – 300 zł,
 • bateria kuchenna – 200 zł,
 • zmywarka – 800-1500 zł,
 • lodówka – 1200-3000 zł,
 • meble kuchenne – kwota, która trzeba wygospodarować, zależy od tego, czy kupujemy meble na wymiar, czy też komplet mebli kuchennych z katalogu; najtańsze zestawy są dostępne nawet za 800 zł; za dobrej jakości komplet zapłacimy około 4500 zł, natomiast stolarze zwykle liczą sobie 1000-1200 zł za 1 mb,
 • meble do salonu – ceny zależą od wybranego standardu mebli: stolik kawowy (130-500 zł); meblościanka (ok. 1300-2200 zł); stół i cztery krzesła (ok. 1000 zł).

Podsumowując – na koszt wykończenia mieszkania wpływa zarówno sam pomysł na projekt wnętrza oraz wybrane materiały, jak i wynikający z tych wyborów stopień skomplikowania prac i robocizna. Warto też pamiętać, że wiele firm remontowanych nie uwzględnia w kosztach wykończenia drobiazgów, takich jak klamki, karnisze, montaż sprzętu AGD czy złożenie mebli i mocowanie niektórych z nich do ścian. Uśredniając, można przyjąć, że koszt wykończenia mieszkania za metr mieści się w przedziale od 400 zł do nawet 1,3 tys. zł przy materiałach premium i wysokim stopniu skomplikowania prac.

Remonty mieszkań - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 132 906 Specjalistów od Remontów Mieszkań najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Ile kosztuje wykończenie mieszkania 70 m2?

Jeśli przyjmiemy, że koszty wykończenia mieszkania oscylują w granicach od 400 zł do 1300 zł, to ile będzie wynosił średni wydatek? Mniej więcej 850 zł za m2. Koszt wykończenia mieszkania 70 m2 będzie wynosił od 28 000 zł do 91 000 zł. Zawsze najlepiej pozostawić sobie pewien margines błędu przy szacowaniu budżetu i wiedzieć, jak obliczyć koszt z uwzględnieniem szybko rosnących cen materiałów.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania 50 m2?

Analogicznie można policzyć koszt wykończenia mieszkania deweloperskiego 50 m2. Wyniesie on średnio 42 500 zł. Jeśli zdecydujesz się na szerszy zakres prac, to koszt wykończenia pod klucz mieszkania o powierzchni 50 m2 wyniesie od 65 000 zł wzwyż. Im wyższej jakości i standardu elementy wyposażenia wnętrz wybierasz, tym rzecz jasna większy będzie koszt wykończenia lokalu 50 m2.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania 40 m2?

Średni koszt wykończenia mieszkania przyjęty na potrzeby bieżących szacunków budżetu przeznaczonego na takie prace zakłada, że będzie to około 850 zł za 1 m2. Dlatego koszt wykończenia lokalu 40 m2 w średnim standardzie wyniesie orientacyjnie 34 000 zł.

Jak sfinansować koszt wykończenia mieszkania?

Najlepiej by było, gdybyś odłożył pieniądze na potrzeby sfinansowania remontu czy wykończenia i wyposażenia mieszkania. Oszczędności mogą jednak okazać się niewystarczające, dlatego możesz pomyśleć o zaciągnięciu kredytu bankowego. Przy przebudowie czy rozbudowie mieszkania może być to nawet kredyt hipoteczny, ale przy wyposażaniu kupowanego na kredyt lokalu nie możesz zwykle przeznaczyć części uzyskanych w ten sposób środków na prace wykończeniowe. Wtedy najlepiej zdecydować się na kredyt gotówkowy lub pożyczkę hipoteczną w wybranym banku.

Jak sporządzić kosztorys wykończenia mieszkania dla banku?

Przy zaciąganiu kredytu celowego na wykończenie domu czy mieszkania powinieneś przedstawić wraz z wnioskiem o zobowiązanie kosztorys prac wykończeniowych. Jak to zrobić?

 1. Przemyśl, jakie prace mają zostać wykonane i jaka będzie średnia cena ich wykonania.
 2. Częstym błędem przy przygotowywaniu kosztorysu prac wykończeniowych przy doprowadzaniu mieszkania deweloperskiego do stanu pod klucz jest uwzględnianie tylko głównych prac.
 3. Dodaj do tego także ceny materiałów, jakie będą ci potrzebne.
 4. Nie zapominaj o takich kwestiach jak listwy przypodłogowe, kleje, preparaty gruntujące i tym podobne.
Pamiętaj!
Kosztorys przygotuj osobno dla każdego pomieszczenia w swoim mieszkaniu, co ułatwi wyszczególnienie niezbędnych prac i średnich kosztów. Później zsumuj wszystkie koszty, by przygotować kompletną wycenę.

3 pomysły, jak zaoszczędzić na koszcie wykończenia mieszkania

Z pewnością interesuje cię to, jak możesz zoptymalizować koszty wykończenia mieszkania. Przedstawiamy kilka cennych rad w tym zakresie. Zobacz nasze propozycje pomysłów na wypracowanie oszczędności:

 1. Wykonaj niektóre prace samodzielnie – pod warunkiem, że masz odpowiednie zdolności manualne i wiedzę dotyczącą np. kładzenia płytek czy paneli lub malowania ścian, a także odpowiednie narzędzia do tego celu. Nie można jednak zaprzeczyć: fachowiec zagwarantuje, że całość prac zostanie wykonana profesjonalnie i sprawnie.
 2. Zrezygnuj z najdroższych materiałów wykończeniowych – zamiast desek drewnianych na podłogę połóż panele drewnopodobne o wysokim stopniu odporności na ścieranie, a zamiast mebli na wymiar kup gotowe zestawy meblowe.
 3. Zdecyduj się na kompromisy – jeśli położenie płytek w łazience jest zbyt drogie, połóż je tylko do pewnej wysokości, a resztę wraz z sufitem wykończ z wykorzystaniem paneli winylowych albo farby odpornej na wilgoć.

Korzystaj z naszych wskazówek i skorzystaj z pomocy fachowców, a koszt wykończenia mieszkania, którzy doradzą ci najlepsze pod kątem ceny i jakości rozwiązania!

Praktyczny poradnik: Ile trwa remont mieszkania?
Dodano: 11 czerwca 2021 Zaktualizowano: 27 czerwca 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco