Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
młoda para rozmawia ze specjalistą od remontów i wykończenia wnętrz

Kolejność prac wykończeniowych – 14 najważniejszych etapów

Kolejność prac wykończeniowych – 14 najważniejszych etapów

Etapy remontu i wykończenia mieszkania w każdym przypadku są takie same, ale w zależności od stanu wyjściowego remont Twojego domu może inaczej przebiegać. Kolejność prac wykończeniowych zawsze musi być prawidłowa. Tylko wtedy nie uszkodzisz czegoś, co zrobiłeś wcześniej. Sprawdź, jaka powinna być kolejność prac wykończeniowych w mieszkaniu?

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 22 czerwca 2022 22.06.2022 Czas lektury: 7min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 143253 Specjalistów od Remontów Mieszkań blisko Ciebie

Kolejność prac wykończeniowych ma znaczenie

Kiedy malować ściany? Na jakim etapie remontu mieszkania tynkować na mokro? Najpierw malowanie czy podłogi? Te i inne tego typu pytania mnożą się podczas organizacji remontu. Kolejność prac wykończeniowych czy remontowych nie może być przypadkowa.

Przykładowo: jeśli po zagruntowaniu ścian w pomieszczeniu dodatkowo będą przycinane płytki, to ściany się zapylą, a nowa farba może odpaść lub wytworzyć pęcherzyki powietrza. Tego typu pułapek w czasie remontu jest bardzo dużo. Jak ich uniknąć? Przede wszystkim trzeba przestrzegać ustalonego wcześniej z ekipą remontową harmonogramu prac wykończeniowych.

Uwaga!
Wszelkie odstępstwa od ustalonego planu i kolejności wykonywania prac wykończeniowych mogą wpłynąć na prowadzone prace i spowodować niedotrzymanie terminów ich zakończenia.

Poniżej znajdziesz ranking najlepszych firm remontowych i sprawdzonych fachowców z Twojej okolicy.

Remonty mieszkań - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 143 253 Specjalistów od Remontów Mieszkań najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Etap 1. prac wykończeniowych: Plan i harmonogram remontu mieszkania lub domu

Od czego zacząć remont? Od dobrego planu! Przed remontem warto skonsultować z fachowcem od remontu mieszkania z Warszawy lub innego miasta (np. technikiem robót wykończeniowych) nie tylko stopień skomplikowania i zakres prac, ale też ich kolejność. Etapy nie powinny na siebie nachodzić – tylko niektóre z czynności wykończeniowych mogą przebiegać jednocześnie.

Do listy prac remontowych warto dopisać potencjalne ryzyka (przy każdym punkcie listy), wyznaczyć z fachowcem wstępne terminy poszczególnych etapów i datę zakończenia całego remontu. Sporządzony w ten sposób dokument powinien zawisnąć na drzwiach obiektu, tak, aby zarówno właściciel lokalu, jak i ekipa cały czas kontrolowali przebieg prac i dokonywali niezbędnych korekt.

Etap 2. prac wykończeniowych: Kosztorys remontu i wybór ekipy remontowej

Po stworzeniu harmonogramu prac wykończeniowych niezbędne jest wykonanie kosztorysu prac, dzięki czemu na kolejnych etapach unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek i przygotujesz się do wydatków remontowych. Ceny materiałów i remontu lub wykończenia mieszkania należy ustalać z firmą remontową. Co prawda w internecie można znaleźć orientacyjne stawki wszystkich robót wykończeniowych, ale kontakt z ekipą remontową daje możliwość wyceny indywidualnej.

Pamiętaj!
Im więcej jest prac wykończeniowych w lokalu, tym większa szansa negocjacji całkowitej opłaty za remont. Niektóre z robót warto zlecić fachowcom z uwagi na podatek, np. panele podłogowe w pakiecie z montażem objęte są podatkiem 8% zamiast 23% – przy dużej powierzchni mieszkania może to przynieść bardzo duże oszczędności.

Etap 3. prac wykończeniowych: Demontaż i czyszczenie mieszkania przed remontem

Remont należy zawsze zacząć od przygotowania lokalu. Trzeba więc zdemontować wszystko to, co może w pracach remontowych przeszkadzać, wynieść stare meble, usunąć półki, sprzęty i szafki w zabudowie. Warto podejść do tego zadania solidnie, aby nie marnować czasu ekipy remontowej.

Najłatwiej remontuje się lokale puste – w stanie deweloperskim lub po demontażu całego wyposażenia w mieszkaniu z rynku wtórnego. Bardziej skomplikowane prace (np. skuwanie płytek) można zlecić fachowcom.

Pamiętaj!
Na etapie demontażu najczęściej konieczne będzie zamówienie kontenera na gruz.

Etap 4. prac wykończeniowych: Wyburzenie ścian, stawianie ścianek działowych

Prace wykończeniowe należy zacząć od przeprowadzenia wszelkich zmian układu pomieszczeń.

Typowe prace na tym etapie remontu:

  • wyburzenie ścian nośnych i działowych,
  • stworzenie tzw. podciągu (belek podtrzymujących strop),
  • zmiana przeznaczenia pomieszczeń,
  • tworzenie nowych ścian działowych z płyt GK.

Etap 5. prac wykończeniowych: Montaż instalacji w czasie remontu

elektryk ściąga izolację z kabli w trakcie montażu gniazdek elektrycznych

Kolejnym etapem prac remontowych jest montaż lub wszelkie modyfikacje instalacji w mieszkaniu. Jaka jest kolejność montażu instalacji?

  1. Instalacja kanalizacyjna.
  2. Instalacja grzewcza.
  3. Instalacja elektryczna.
  4. Instalacja gazowa.
  5. Wentylacja.
  6. Instalacje dodatkowe (klimatyzacja, ogrzewanie podłogowe).

Większość prac zmieniających dotychczasowy układ instalacji wymaga najczęściej bruzdowania w ścianach.

Etap 6. prac wykończeniowych: Parapety wewnętrzne i otwory na drzwi oraz okna

Ten etap to ciąg dalszy bruzdowania i kucia w ścianie. Do osadzenia parapetów najczęściej konieczne jest poszerzenie otworów. Tak samo w przypadku otworów na drzwi lub okna – jeśli planowane są zmiany w tym zakresie, to najlepiej wszelkie tego typu przeróbki wykonać jak najwcześniej.

Etap 7. prac wykończeniowych: Wylewki samopoziomujące

Zastosowanie dodatkowej wylewki samopoziomującej nie jest konieczne w każdym remoncie – jest to więc krok opcjonalny. W niektórych przypadkach wylewka może być jednak niezbędna.

Przed remontem warto z ekipą remontową wykonać szczegółowe pomiary i ocenić stan podłóg – materiały wykończeniowe mają różne wymagania co do poziomu podłogi, a wylewka szczególnie przydaje się w miejscach styku np. płytek podłogowych lub gresu z panelami podłogowymi.

Etap 8. prac wykończeniowych: Podkład podłogowy i wykończenie ścian (tynkowanie)

Warto podkreślić, że to jeszcze nie jest etap tynkowania na sucho i wykończenia podłóg panelami czy ceramiką. W tym czasie wykonuje się podkład, po którym można chodzić – wraz z termoizolacją i izolacją przeciwwilgociową. Całość pokrywa szlichta cementowa.

Tynkowanie na mokro można przeprowadzić na dwa sposoby: za pomocą tynków cementowo-wapiennych (z opcją przygotowania maszynowego lub mieszania ręcznego) lub tynków gipsowych nakładanych maszynowo (to skuteczne rozwiązanie szczególnie w przypadku dużych powierzchni). Zaletą drugiej opcji jest brak konieczności stosowania dodatkowej warstwy gładzi.

Ten etap remontu kończy tzw. prace mokre – należy więc posprzątać po brudnych pracach, szczegółowo ocenić jakość ich wykonania i zrobić ewentualne poprawki.

Etap 9. prac wykończeniowych: Lekka zabudowa, sufity podwieszane, suche tynki

Po oczyszczeniu mieszkania i wyschnięciu tynków i wylewek można przystąpić do montażu płyt GK i sufitów podwieszanych, które jednocześnie mogą pełnić funkcję wyciszenia, o czym przeczytasz w poradniku: Wyciszenie sufitu.

Wyciszenie ścian również mieści się w ramach tzw. lekkiej zabudowy. Szpachlowanie i szlifowanie ścian po tych pracach może być czasochłonne, dlatego warto wskazać ściany, na których znajdą się tapety lub płytki (tych powierzchni nie trzeba tak dokładnie przygotowywać przed kolejnymi czynnościami).

Etap 10. prac wykończeniowych: Układanie płytek, wykończenie podłóg

Przyszedł czas na prace glazurnicze na ścianach i podłogach, wykończenie podłóg panelami, glazurą, gresem, układania parkietu. Trzeba pamiętać, że nie powinno się takich robót zaczynać od razu lub krótko po tynkowaniu – musi minąć nawet kilkanaście dni, zanim świeży tynk będzie nadawał się do wykończenia.

Doświadczony glazurnik najpierw układa płytki na sucho – sprawdzając w ten sposób, czy przycięcia znajdą się w miejscach, gdzie będzie je najmniej widać.

Etap 11. prac wykończeniowych: Gruntowanie ścian i sufitów, wstępne malowanie ścian

Przed gruntowaniem i malowaniem warto mieszkanie solidnie odkurzyć (np. za pomocą odkurzacza budowlanego/przemysłowego).

Należy też odpylić podłogi, aby do mokrych powierzchni nie przyklejał się wzniesiony pył. Po zagruntowaniu można wstępnie pomalować ściany.

Etap 12. prac wykończeniowych: Montaż drzwi, wykończenie podłóg (montaż listew)

Montaż drzwi wewnętrznych i listw podłogowych warto wykonać przed drugim malowaniem – w czasie montażu często dochodzi do drobnych uszkodzeń wokół otworów drzwiowych. Na tym etapie można też położyć listwy przypodłogowe z warstwą silikonu, który – poza podniesieniem estetyki – zabezpieczy przed przedostawaniem się kurzu i pyłu pod listwy.

Etap 13. prac wykończeniowych: Drugie malowanie, kładzenie tapet

Ostatnim etapem prac remontowych jest drugie malowanie oraz wszelkie prace wykończeniowe na ścianach i sufitach (tapetowanie, okładziny).

Przebieg prac i liczba warstw farby zależy od jej rodzaju (do wyboru są farby akrylowe, lateksowe, organiczne, ceramiczne i winylowe). Alternatywą są tapety (papierowe, winylowe, z włókna szklanego) oraz dodatki funkcjonalne (np. tapeta z opcją tablicy).

Etap 14. prac wykończeniowych: Instalacja sprzętów i mebli

Do wyremontowanego mieszkania na koniec pozostaje wnieść meble oraz zrealizować drobne prace montażowe, takie jak: zakładanie gniazdek, zamontowanie lamp sufitowych, kinkietów, uchwytu pod telewizor, złożenie łóżka, zawieszenie półeczek i dekoracji.

Ze sprawdzonym fachowcem od remontu mieszkania z Krakowa lub z Twojego regionu prace przebiegną zgodnie z planem!

Dodano: 11 czerwca 2021 Zaktualizowano: 22 czerwca 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco