pas narzędziowy z wyposażeniem i kalkulatorem

Ile kosztuje wykończenie domu w stanie deweloperskim? Cena za m2

Ile kosztuje wykończenie domu w stanie deweloperskim? Cena za m2

W kontekście remontu często zadawane jest pytanie o to, ile kosztuje wykończenie domu w 2023 roku. W ramach wykończenia trzeba będzie wykonać m.in. otynkowanie, malowanie ścian i sufitów, następnie położyć podłogi, wyposażyć pomieszczenia i zamontować oświetlenie oraz urządzenia grzewcze. Wykonywanie tych prac samodzielnie może mocno skomplikować sprawę (i wydłużyć czas remontu), dlatego wykończenie zdecydowanie warto powierzyć ekspertom. Sprawdź, ile kosztuje wykończenie domu w stanie deweloperskim i znajdź polecanych specjalistów od wykończenia z twojej okolicy!

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 11 stycznia 2023 11.01.2023 Czas lektury: 6min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 140762 Specjalistów od Remontów Mieszkań blisko Ciebie

Ile kosztuje wykończenie domu? Trudno to określić w sposób jednoznaczny, zwłaszcza że cały czas rosną ceny materiałów i robocizny. Sprawdź, ile może kosztować wykończenie domu w 2023 roku!

Koszt wykończenia domu w stanie deweloperskim – co obejmuje?

Planujesz kupno domu w stanie deweloperskim lub już kupiłeś taki dom i nie możesz doczekać się przeprowadzki? Musisz liczyć się z tym, że kupując dom, nie będzie on nadawał się od razu do zamieszkania. Trzeba jeszcze ponieść koszt wykończenia podczas remontu mieszkania. Nie ma ustawowej definicji tego, co powinno się znaleźć w standardzie w stanie deweloperskim. Jednak praktyka budowlana pokazuje, że obejmuje to w przypadku domu:

 • ocieplenie budynku i dachu,
 • tynki w środku domu i na zewnątrz,
 • wylewki podłogowe,
 • instalacje (elektryczna, grzewcza),
 • montaż lekkiej zabudowy (ścianki działowe),
 • biały montaż (podłączenie i modernizacja gniazdek, grzejników, armatury),
 • montaż schodów,
 • montaż rur spustowych,
 • drzwi wejściowe i okna,
 • parapety wewnętrzne.
Uwaga!
Zakres wykończenia domu w stanie deweloperskim podczas jego remontu nie jest zawsze taki sam.

W przypadku domów lista prac zależy od zawartej z wykonawcą umowy. Stan deweloperski może więc równie dobrze obejmować montaż płyt kartonowo-gipsowych i urządzeń sanitarnych, a także wstępne pomalowanie ścian. Nie będziesz musiał więc szukać wówczas fachowców od remontów ścian wewnętrznych, co również obniży koszty wykończenia domu.

Interesuje cię wykończenie mieszkania? Przeczytaj poradnik: Koszt wykończenia mieszkania
Remonty mieszkań - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 140 762 Specjalistów od Remontów Mieszkań najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Ile kosztuje wykończenie domu ze stanu surowego zamkniętego do stanu deweloperskiego za m2?

pomieszczenie z wyburzonymi ścianami

Etap surowy zamknięty oznacza, że dom ma już kompletny dach, wstawione okna czy drzwi, ale wymaga jeszcze dużych nakładów prac, by doprowadzić go do pożądanego stanu deweloperskiego. Ile kosztuje remont domu?

Koszt wykończenia domu zależy od tego, jaki standard chcesz uzyskać. Inny kosztorys wykończenia domu będziesz przygotowywał dla typowych elementów, a inny, jeśli standard wykończenia ma być podniesiony.

Ile kosztuje wykończenie domu w stanie surowym? Przejrzyj cennik najbardziej popularnych prac wykończeniowych, jakie będziesz musiał wykonać, jeśli masz obecnie budynek w stanie surowym zamkniętym:

 1. Otynkowanie i pomalowanie ścian oraz sufitów – tynkowanie ścian – od 35 do 40 zł za m2 (koszt robocizny i materiał), położenie gładzi gipsowej – 35 zł za m2, malowanie ścian – 10-20 zł za m2. Dodatkowo trzeba doliczyć cenę farby.
 2. Układanie podłóg – układanie płytek to koszt od 50 do nawet 120 zł za m2 plus cena płytek i fug, ale już ułożenie paneli wraz z ceną materiału to wydatek rzędu 80-100 zł za m2.
 3. Wykończenie łazienki i jej wyposażenie – za armaturę sanitarną i wykonanie białego montażu trzeba zapłacić ok. 10 tys. zł, plus układanie płytek ceramicznych na ścianach i na podłodze.
 4. Wyposażenie kuchni – meble kuchenne kosztują około 1500 zł za m2, do tego trzeba doliczyć koszt sprzętów AGD – za komplet trzeba zapłacić nawet 10-12 tys. zł.
 5. Montaż urządzeń grzewczych – opłata za standardowy kaloryfer to 450-600 zł za sztukę.
 6. Rozprowadzenie instalacji elektrycznej i montaż oświetlenia – za punkt elektrycy liczą sobie od 70 do 120 zł, a do tego dodać trzeba jeszcze cenę poszczególnych lamp.

Przedstawiona kolejność prac wykończeniowych powinna zostać zachowana, by wszystko przebiegało płynnie.

Poznaj szczegółową wycenę remontu, porozmawiaj ze specjalistą od remontu mieszkań z Warszawy lub innego miasta bliżej Ciebie.

Ile kosztuje wykończenie domu ze stanu deweloperskiego pod klucz w 2023 roku?

Jeśli twój dom znajduje się w stanie deweloperskim, wydawać się może, że wykończenie go pod klucz nie powinno pochłonąć wysokich nakładów. Jednak wszystko zależy od twoich oczekiwań związanych z aranżacją wnętrza.

Inne koszty będziesz musiał ponieść, jeśli chcesz mieć na ścianach tylko pokrycie malarskie, a inne, jeśli chcesz zastosować tynk dekoracyjny czy kamień naturalny. Średni koszt wykończenia domu za metr kwadratowy będzie się różnić od ceny materiałów budowlanych i ceny materiałów wykończeniowych. Znaczenie ma również koszt robocizny. Ile kosztuje wykończenie domu 100 m2 w stanie deweloperskim?

Szacuje się, że w 2023 roku wykończenie domu o powierzchni około 100 m2 to wydatek w granicach 80-100 tys. zł.. Jednak koszty wykończenia z miesiąca na miesiąc rosną, z uwagi na wzrost cen materiałów budowlanych, wykończeniowych i kosztów robocizny.

Wykończenie domu - metraż
Cena wykończenia domu – w przeliczeniu za m2
Wykończenie domu 100 m2
80-100 tys. zł
Wykończenie domu 120 m2
95-110 tys. zł
Wykończenie domu 150 m2
120-135 tys. zł
Wykończenie domu 180 m2
145-155 tys. zł
Wykończenie domu 200 m2
160-175 tys. zł

Jak obniżyć koszt wykończenia domu?

Kiedy decydujesz się na wykończenie domu w stanie surowym zamkniętym, masz duże pole manewru, by szukać oszczędności. Jak być o krok bliżej do swojego wymarzonego domu? Mamy kilka wskazówek, które pomogą ci obniżyć koszty wykończenia za metr kwadratowy:

Na początek najważniejsza porada: jeśli chcesz cieszyć się ładnym wystrojem wnętrz przez lata – skorzystaj z pomocy polecanych i sprawdzonych firm od remontu mieszkań z Wrocławia lub innego miasta bliżej Ciebie.

 1. Zrezygnuj z wymyślnych elementów na rzecz podstawowego standardu wykończenia wnętrza w postaci paneli na podłogach i farb na ścianach. Zaoszczędzisz na zakupie materiałów.
 2. Porównaj koszty materiałów w kilku sklepach. Znajdź najtańszą ofertę i skorzystaj z dostępnych promocji. Jednak na pewno nie oszczędzaj na jakości materiałów!
 3. Negocjuj cenę za materiały budowlane. Szczególnie może się to opłacić w przypadku większych zakupów. Dodatkowo, niejeden sklep daje dodatkowe rabaty stałym klientom. Wykończenie domu wymaga wielu prac, dlatego z pewnością nie raz odwiedzisz ulubiony market budowlany.
 4. Znajdź jedną ekipę, która podejmie się kompleksowego wykończenia twojego domu w stanie deweloperskim. Całkowity koszt będzie zdecydowanie niższy, niż gdybyś wzywał oddzielnego fachowca od wykończenia wnętrza do pojedynczych prac.
 5. Dobrze zabezpiecz nieremontowane powierzchnie, ponieważ ewentualne uszkodzenia (np. drzwi wewnętrznych) mogą znacząco podnieść koszt wykończenia wnętrza.

Takimi działaniami możesz zyskać oszczędności rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Dodano: 12 stycznia 2021 Zaktualizowano: 11 stycznia 2023

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco