porównanie przed i po remoncie pomieszczenia w starym domu

Remont starego domu krok po kroku. Zakres prac i koszty

Remont starego domu krok po kroku. Zakres prac i koszty

Wnętrze starego domu – z cegły lub drewna – najczęściej wymaga generalnego remontu. Zakres prac w trakcie remontu starego domu obejmuje m.in. renowację lub wymianę instalacji elektrycznej, wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz ściany i sufity. Od czego zacząć remont starego domu i jakie koszty wiążą się z jego odnowieniem?

author box img

Szymon Machniewski

Zaktualizowano: 17 czerwca 2022 17.06.2022 Czas lektury: 8min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 149652 Specjalistów od Remontów Mieszkań blisko Ciebie

Już na etapie oględzin starego domu może się okazać, że zakres prac remontowych jest znacznie większy niż na początku zakładano. Największe zagrożenia w trakcie prac to poważne pęknięcia i uszkodzenia konstrukcji budynku, grzyb, wilgoć i pleśń oraz defekt stropów drewnianych. Jeśli z tego powodu konieczna jest całkowita wymiana dachu, to koszty remontu starego domu mogą znacznie wzrosnąć, a jego czas się wydłuży.

Szczegółowej oceny wymaga również podłoga, a uzupełnieniem wstępnych szacunków zakresu remontu powinno być wyszukanie mostków termicznych za pomocą kamery termowizyjnej. To jednak dopiero początek prac we wnętrzu starego domu. Sprawdź, jak krok po kroku odnowić stary dom, z jakimi kosztami musisz się liczyć i od czego zacząć swoje prace.

Potrzebujesz specjalisty od remontu mieszkania? Sprawdź: Remonty mieszkań – najlepsi Wykonawcy

Od czego zacząć remont starego domu?

Pierwszym krokiem prowadzącym do remontu starego domu jest dopełnienie wszelkich formalności. Takie działania mogą być na gruncie istniejącego Prawa budowlanego potraktowane jako przebudowa lub remont obiektu.

Natomiast kiedy już zostaną one prawidłowo zrealizowane, należy posprzątać dom i usunąć stare pokrycia np. ścian – tapety lub powłoki malarskie i tym podobne. Jeśli zdecydujesz się na usuwanie niektórych ścian działowych wnętrze stanie się bardziej przestronne i ułatwi to późniejszą aranżację poszczególnych pomieszczeń. Wyburzenie ścian wewnętrznych, działowych to kolejna ważna czynność, która powinna być wykonana na samym początku remontu.

Jeśli jest taka potrzeba, powinieneś zabezpieczyć ściany przed rozwojem pleśni i grzybów, zwłaszcza takich, które już są zawilgocone. Prewencyjne działanie pozwoli Ci uniknąć w przyszłości problemów z tym związanych.

Remonty mieszkań - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 149 652 Specjalistów od Remontów Mieszkań najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Remont starego domu – formalności

W zależności od tego, jak zostaną potraktowane prace – jako przebudowa czy remont jako taki, inny będzie zakres formalności do dopełnienia. Ich specyfika dopiero wówczas będzie znana, dlatego warto o nich co nieco powiedzieć.

Polskie Prawo budowlane traktuje remont jako wykonywanie w istniejącym obiekcie robót polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących przy tym bieżącej konserwacji. Dopuszczalne jest stosowanie wyrobów budowlanych innych od tych, które zostały użyte w stanie pierwotnym.

Natomiast przez pojęcie przebudowy trzeba rozumieć wykonywanie robót, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, takich jak:

  • kubatura,
  • powierzchnia zabudowy,
  • wysokość, długość lub szerokość,
  • liczba kondygnacji budynku.

Jakich formalności trzeba więc dopełnić podczas remontu starego domu – pozwolenie czy zgłoszenie?

  1. Jeśli planujesz generalne zmiany, najprawdopodobniej będziesz musiał zgłosić te roboty. Na takie zgłoszenie mogą być realizowane prace polegające m.in. na wymianie okien czy instalacji grzewczej.
  2. Natomiast malowanie ścian czy ich gipsowanie nie będzie wymagało powiadamiania organu administracji państwowej i czekania 30 dni, aż wyrażona zostanie tak zwana cicha zgoda.
Ważne:
W przypadku, gdy planujesz remont starego domu łącznie z wymianą okien oraz ze zmianą ich położenia, wówczas konieczne będzie uzyskanie pozwolenia budowlanego, ponieważ podejmujesz prace polegające na przebudowie obiektu.

Zakres prac remontowych przy remoncie starego domu

W zależności od tego, w jakim stanie jest stary dom, który chcesz remontować oraz jakie efekty w związku z tym planujesz uzyskać, powinieneś podjąć inne prace. Specjaliści od remontów mieszkań z Warszawy radzą, aby dobrze zaplanować i przemyśleć kolejność prac wykończeniowych.

Remont wnętrza starego domu może obejmować odnowienie ścian wewnętrznych, wymianę lub przebudowę instalacji wodno-kanalizacyjnej i grzewczej oraz instalacji elektrycznej (sprawdź: Koszt wymiany instalacji elektrycznej). Jeśli drzwi czy okna znajdują się już w nie najlepszym stanie, także one mogą nadawać się do zastąpienia. Ponadto zastanów się nad remontem piwnic i domu od zewnątrz.

1. Remont ścian wewnątrz starego domu

Ściany wewnętrzne starego domu zazwyczaj wymagają nie tylko zerwania dotychczasowych powłok i odmalowania, ale też odświeżenia i wykończenia ścian od zera. Konieczne jest więc pozbycie się starych tynków, a następnie:

  • pierwsze gruntowanie,
  • szpachlowanie,
  • tynkowanie,
  • gładzenie,
  • szlifowanie,
  • odpylanie,
  • drugie gruntowanie ścian (przed malowaniem),
  • malowanie dwiema warstwami farby.

Jeśli ściany starego domu są w wyjątkowo dobrej kondycji, to wystarczy prosta naprawa ubytków.

2. Ocena i naprawa instalacji wodno-kanalizacyjnej i grzewczej

Do przeprowadzenia oględzin i oceny stanu instalacji wodno-kanalizacyjnej w starym domu przydatna jest szczegółowa dokumentacja (przebieg rur i wszelkich zabudowanych elementów instalacji).

Instalacja wodna i kanalizacyjna w takim obiekcie to niestety ryzyko częstych usterek, takich jak korozja rur, zalania w okolicach przebiegu instalacji, zły stan armatury, brak wodomierza. Wszystkie te wady konstrukcyjne lub eksploatacyjne wymagają naprawy, a jeśli są poważne – konieczne jest przeprowadzenie całkowitej wymiany całości. W przypadku instalacji kanalizacyjnej przebieg prac zależy od sposobu odprowadzania ścieków (kanalizacja zbiorcza lub szambo).

Instalacja grzewcza – zarówno weryfikację wydajności, jak i poprawności montażu instalacji grzewczej warto powierzyć fachowcowi; inżynier z uprawnieniami sanitarnymi oceni poprawność rozmieszczenia grzejników i skuteczność w utrzymywaniu ciepła.

3. Naprawa lub wymiana instalacji elektrycznej w starym domu

elektryk wierci otwór pod puszkę elektryczną

Wstępny rekonesans powinien wykonać fachowiec – najlepiej doświadczony elektryk z uprawnieniami. Liczniki w starych domach nie zawsze znajdują się wewnątrz – często są montowane w skrzynkach zewnętrznych. Oględziny warto zacząć od tego punktu, a następnie wykonać wszystkie niezbędne kontrole pomiarowe, takie jak:

  • pomiar rezystancji izolacji,
  • poprawność ochrony przeciwpożarowej,
  • odporność na zwarcia i przeciążenia sieci,
  • pomiary kontrolne punktów instalacji elektrycznej,
  • pomiar wyłączników różnicowoprądowych,
  • sprawdzenie instalacji odgromowej,
  • weryfikacja napięć w obwodach.

4. Wymiana stolarki drzwiowej, wymiana okien w starym domu

Właściwie każdy stary dom wymaga minimum regulacji, a najczęściej wymiany stolarki okiennej i drzwiowej. Zdaniem specjalistów od remontów mieszkań z Wrocławia, prace remontowe związane z wymianą tych elementów nie powinny stanowić większego problemu. W przypadku okien należy dodatkowo:

  • ustalić rodzaj materiału ścian,
  • ustalić wymiary nowych okien,
  • przygotować ościeża.
Ważne:
Utrata ciepła z powodu nieszczelnych drzwi i okien sprawia, że ogrzewanie budynku traci na efektywności.

5. Remont piwnicy w starym domu

Po zapoznaniu się z metryką budynku, elewacją zewnętrzną i ociepleniem domu przychodzi czas na oględziny wnętrza. Warto zacząć od piwnicy. Na jej ocenę dobrze jest poświęcić sporo czasu – to często newralgiczny punkt starego budownictwa.

Na początek sprawdź kondycję ścian – nie powinno być na nich żadnych pęknięć, plam, zagrzybienia i wilgoci. Posadzka w piwnicy ma być sucha – inny scenariusz wskazuje na podmokły grunt lub poważny problem z izolacją przeciwwilgociową budynku.

W ocenie liczy się każdy szczegół, przykładowo: w czasie zakupu starego domu warto zwrócić uwagę na stan metalowych elementów w piwnicy (jeśli są pordzewiałe, to prawdopodobnie występuje problem z wilgocią) oraz ślady napraw i maskowania zacieków lub dziur.

Przed rozpoczęciem remontu piwnicy w starym domu zawsze należy ustalić przyczynę problemów występujących w tym pomieszczeniu. Warto wiedzieć, że podziemna część tej części budynku (zarówno pozioma, jak i pionowa) powinna mieć odpowiednią hydroizolację. Jeśli w piwnicy na ścianach lub podłodze pojawia się wilgoć, to konieczne może być wykonanie nowej izolacji. Przy okazji tych prac należy też skuć tynki, wysuszyć ściany i od nowa je pokryć.

Czytaj więcej: Remont piwnicy

Remont starego domu z zewnątrz

W ramach prac warto przyjrzeć się elewacji budynku i przemyśleć, czy nie trzeba jej odnowić albo przeprowadzić prac termomodernizacyjnych. Przy wymianie instalacji grzewczej są one nie tylko zalecane, ale wręcz pożądane, ponieważ usuniesz w ten sposób możliwe mostki termiczne. Niewykluczone, że będzie potrzebna wymiana pokrycia dachowego dla zamontowania fotowoltaiki wspieranej pompą ciepła.

Remont starego domu – koszty

Remont starego domu w szerokim zakresie, łącznie z burzeniem i budową nowych ścianek działowych i przeprowadzeniem kompletnej termomodernizacji budynku oraz adaptacją strychu, to koszt liczony w granicach od 150 000 do nawet 180 000 zł z uwagi na stopień skomplikowania prac czy konieczność zatrudnienia ekipy budowlanej.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące remontu starego domu

Dodano: 11 czerwca 2021 Zaktualizowano: 17 czerwca 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco