specjalista od remontów ręcznie szlifuje ścianę - w 2023

Remont ścian wewnętrznych – konserwacja, gładzenie, tynkowanie

Remont ścian wewnętrznych – konserwacja, gładzenie, tynkowanie

Gruntowne odświeżenie i renowacja ściany wewnątrz budynku polega nie tylko na miejscowych naprawach i pomalowaniu, ale też na zerwaniu starych powłok, szpachlowaniu i gładzeniu. Do remontu ścian warto solidnie się przygotować – niezbędna jest szczegółowa ocena stanu tynków i likwidacja mostków termicznych, które mogą przyczyniać się do powstawania miejscowego zagrzybienia. Jak wykonać remont ścian w starym domu czy mieszkaniu? Ile to kosztuje?

author box img

Szymon Machniewski

Zaktualizowano: 17 czerwca 2022 17.06.2022 Czas lektury: 8min

Każda ściana wymaga cyklicznej konserwacji lub gruntownego remontu. Co kilka lat wskazane jest odświeżenie – wraz z naprawą uszkodzeń i pomalowaniem. Najlepszy efekt estetyczny gwarantuje całkowita renowacja ścian. W takim przypadku zakres prac remontowych jest większy, dlatego warto skorzystać z porady firmy remontowej. Większość fachowców wyceni remont ścian wewnętrznych za darmo – w ramach wstępnej konsultacji.

Warto sprawdzić: Remonty mieszkań

Od czego zacząć remont ścian? Ocena stanu powierzchni

Remont ścian wewnętrznych wymaga w pierwszej kolejności sprawdzenia, w jakim są one stanie. Czy konieczne są gruntowne naprawy, czy tylko ich wyczyszczenie? Ocena stanu powierzchni to bardzo ważny etap pracy, do którego zdecydowanie warto się przyłożyć. Podlega jej struktura ściany, ale dodatkowo można wykonać badanie termowizyjne umożliwiające wykrycie mostków termicznych.

Remont starych ścian może nawet obejmować zdarcie wszystkich tynków. Sprawdź, jak ocenić stan różnych powierzchni krok po kroku:

 1. Ocena tynków.
 2. Ocena płyt gipsowo-kartonowych.
 3. Ocena ścian pokrytych farbą.
 4. Ocena ścian pokrytych glazurą lub okładziną.

1. Ocena tynków

Najczęstsze problemy w przypadku ścian otynkowanych to niewielkie pęknięcia lub innego rodzaju uszkodzenia tynków. Kłopot może sprawić też ich nierówna powierzchnia. Przy przygotowaniach do remontu ścian tego rodzaju warto je dokładnie sprawdzić, fragment po fragmencie, zaznaczając przy użyciu ołówka usterki wymagające naprawy. Wszystkie prześwity i wybrzuszenia nie mogą przekraczać 2 mm, by uznać tynk za dostatecznie równy.

Ponadto trzeba skontrolować twardość tynku – można zrobić test monetą i spróbować zarysować ścianę. Na wytrzymałym tynku powinien pozostać jedynie płytki ślad. Pukając w ścianę, możesz ocenić przyczepność tynku. Głuche odgłosy przy opukiwaniu świadczą o tym, że tynk nie trzyma się podłoża.

2. Ocena płyt gipsowo-kartonowych

Jeśli na ścianach są położone płyty gipsowo-kartonowe, to warto zwrócić uwagę szczególnie na ich łączenia – to zazwyczaj najsłabsze punkty ścian z płyt g-k.

3. Ocena ścian pokrytych farbą

Wielokrotnie malowane ściany mają kilka czy nawet kilkanaście warstw powłok malarskich, które z reguły trzeba usunąć przed remontem. Usuwa się je aż do surowego podłoża, zwłaszcza wtedy, gdy masz w planach położenie gładzi.

W przypadku gdy ściany były uprzednio pomalowane farbą olejną, nie można na nią bezpośrednio nakładać innych farb czy mas wyrównujących.

4. Ocena ścian pokrytych glazurą lub okładziną

Dla oceny jakości ścian wykafelkowanych lub ozdobionych kamieniem czy boazerią trzeba najpierw zdjąć pierwszą warstwę okryciową. W przeciwnym wypadku nie ma możliwości obiektywnego skontrolowania rzeczywistego ich stanu.

Jedynie w przypadku gdy stara glazura wyjątkowo mocno trzyma się ściany, możesz położyć na nią kolejną warstwę płytek, ale zmniejszysz wówczas nieznacznie wymiary pomieszczenia.

Pamiętaj!
Po dokonaniu oceny stanu ścian w mieszkaniu czy domu należy przystąpić do stworzenia planu ułożenia instalacji. Na tej podstawie powstaną bruzdy w ścianach, w których zostaną poprowadzone kable lub rury.

Remont starej ściany warto zlecić fachowcom, którzy dodatkowo pozbędą się powierzchniowego zagrzybienia, plam i zacieków. Poniżej znajdziesz listę najlepszych fachowców z Twojej okolicy specjalizujących się w remontach.

Remonty mieszkań - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 133 139 Specjalistów od Remontów Mieszkań najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Remont ścian krok po kroku

Kiedy ocenę stanu ścian i przygotowanie planu instalacji masz już za sobą, możesz przystąpić do konkretnych prac. Pamiętaj, że w starym domu konieczne jest zabezpieczenie tych powierzchni przed pleśnią czy wykwitami grzybów.

Zobacz, jak remontować ściany krok po kroku dla zachowania płynności przebiegu kolejnych działań.

Krok 1: Remont ścian – usuwanie starych powłok

Pierwszym krokiem przy remoncie ścian będzie usunięcie starych powłok, jakie się na nich znajdują:

 • usuwanie warstw farby – stopień trudności zależy od rodzaju farby (łatwiej schodzą farby mineralne, trudniej – emulsyjne i olejne); przed usunięciem powłok farby należy ścianę zmoczyć wodą z dodatkiem specjalnego preparatu lub płynu do mycia naczyń; po kilkunastu minutach można przystąpić do prac; za pomocą szpachli należy usuwać kolejne powłoki;
 • skuwanie płytek – prace można wykonać za pomocą młotka lub młotowiertarki; przed rozpoczęciem prac koniecznie zabezpiecz podłogę, rozkładając folię malarską, nałóż na twarz maskę i okulary ochronne; z remontowanej powierzchni powinny odchodzić zarówno płytki, jak i klej mocujący (dowiedz się: jak skuwać płytki);
 • skuwanie tynku – wskazane jest w sytuacji, gdy ściany wymagają gruntownej renowacji – są bardzo nierówne, zgrzybiałe lub stare; tynk można usuwać za pomocą młotka murarskiego i przecinaka lub młotowiertarki;
 • usuwanie tapet – w zależności od tapety: zwykłe tapety na kleju wodorozcieńczalnym należy zamoczyć i zdjąć powłokę; winylowe wcześniej należy w czasie moczenia dodatkowo ponacinać – są wodoszczelne, nacięcia sprawiają, że woda przeniknie do kleju.

Usunięcie starych powłok to nie koniec prac przygotowawczych. Od tego momentu dalsze działania remontowe zależą od tego, czy dodatkowo przewidziano tynkowanie.

Krok 2: Remont ścian – gruntowanie ścian

Gruntowanie ściany polega na nałożeniu specjalnego środka (tak samo jak przed malowaniem), dzięki czemu nakładanie kolejnych warstw jest dużo łatwiejsze. Takie prace prowadzą do zwiększenia przyczepności podłoża. Jeśli jednak ściana jest już wstępnie pomalowana, np. na biało, nie ma potrzeby dodatkowego jej gruntowania.

Czytaj więcej: Gruntowanie ścian

Krok 3: Remont ścian – szpachlowanie ścian

Prace polegające na szpachlowaniu ścian powinny być wykonane po całkowitym wyschnięciu warstwy środka gruntującego. Dzięki szpachlowaniu można szybko i skutecznie naprawić przede wszystkim istniejące ubytki – dziury, wgłębienia i pęknięcia.

Krok 4: Remont ścian – tynkowanie ścian

Po uzupełnieniu ubytków dzięki szpachlowaniu możesz przejść do kolejnego kroku, jakim przy remoncie jest tynkowanie ścian.

W pracach tynkarskich najczęściej stosuje się tynki cementowo-wapienne, przy czym znacznie prostszą opcją jest wykorzystanie gotowej mieszanki, którą przed nałożeniem wystarczy wymieszać z wodą. Tynk można nakładać w dwóch etapach (obrzutka i narzut) lub agregatem tynkarskim (rozwiązanie stosowane przy dużych powierzchniach). Wynajem agregatu tynkarskiego niestety spowoduje zwiększenie kosztów tego etapu prac.

Krok 5: Remont ścian – gładzenie ścian

Nałożenie na ścianę gładzi jest kolejnym etapem prac wyrównawczych. W robotach warto wykorzystać szeroką pacę i zacząć od narożników, przechodząc od dołu do góry. W przypadku gdy ściana jest szykowana do malowania, należy ją zacierać na gładko. Inaczej jest w razie planowania układania płytek. Najlepiej wygładzić tynk na ostro, co zwiększy przyczepność kleju.

Nałożenie gładzi gipsowej na tynki cementowo-wapienne lub gipsowe pozwala na uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni. Umożliwia ona wygładzenie nierówności nieprzekraczającej 5 mm. Przy gładzeniu ścian płaszczyzna remontowanej ściany powinna być oświetlona w taki sposób jak podczas planowanej eksploatacji pomieszczenia.

Krok 6: Remont ścian – szlifowanie ścian

Szlifowanie ścian pozwala na uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni. Polega to na szlifowaniu z użyciem papieru ściernego o odpowiedniej granulacji – od około 100 do 150 – i kostki do szlifowania.

Krok 7: Remont ścian – odpylanie ścian

To naturalne, że po szlifowaniu na powierzchni ścian znajdzie się wiele pyłu i kurzu. Należy wykonać wówczas odpylenie powierzchni. Wystarczy je starannie odkurzyć.

Krok 8: Remont ścian – gruntowanie i malowanie / tapetowanie ścian

Jeśli ściana jest przeznaczona do malowania, to po jej otynkowaniu, oszlifowaniu i odpyleniu pokryj ją środkiem gruntującym, poczekaj, aż wyschnie i przejdź do malowania na wybrany kolor. Zamiast powłoki malarskiej ścianę możesz wykończyć wybraną tapetą – obecnie najczęściej jest to fototapeta lub tapeta dekoracyjna winylowa.

Remont ścian – niezbędnik

drabina i wałek oraz kuweta w pokoju zabezpieczonym folią malarską

Przy przygotowywaniu się do remontu ścian wewnętrznych w swoim domu musisz zgromadzić wiele ważnych przedmiotów i narzędzi niezbędnych do tego celu. W takim niezbędniku powinny znaleźć się:

 • poziomica,
 • papiery ścierne o różnej grubości,
 • szpachla,
 • paca,
 • wałki do malowania i gruntowania,
 • masa szpachlowa,
 • grunt,
 • gładź,
 • nożyk do tapet,
 • opcjonalnie: bruzdownica, narzędzie do termowizji.

Ile kosztuje remont ścian?

Koszt renowacji ścian wewnętrznych zależy od zakresu prac:

 • skucie starego tynku – 10-15 zł za mkw.,
 • naprawa ubytków w ścianach – ok. 10-20 zł za mkw.,
 • malowanie ścian – ok. 12-20 zł za mkw.,
 • gruntowanie ścian – ok. 5-6 zł za mkw.,
 • tynkowanie ścian – ok. 30-40 zł za mkw.,
 • położenie gładzi – ok. 15-35 zł za mkw.,
 • zerwanie starych powłok – ok. 10 zł za mkw.,
 • tapetowanie – ok. 15-50 zł za mkw.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące remontu ścian wewnętrznych

Dodano: 11 czerwca 2021 Zaktualizowano: 17 czerwca 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco