nowoczesna kuchnia z białymi meblami i kwiatami na blacie kuchennym - w 2023

Remont kuchni – krok po kroku. Ile kosztuje odnowienie kuchni?

Remont kuchni – krok po kroku. Ile kosztuje odnowienie kuchni?

Generalny remont kuchni w bloku lub w domu poprzedza zazwyczaj demontaż starych sprzętów czy instalacji. Listę prac remontowych otwiera położenie nowej podłogi, wymiana hydrauliki, montaż zabudowy i malowanie ścian. Kluczem do sukcesu jest znalezienie sprawdzonej firmy od remontu kuchni. Od czego warto zacząć odnowienie kuchni?

author box img

Szymon Machniewski

Zaktualizowano: 17 czerwca 2022 17.06.2022 Czas lektury: 10min

Do remontu nie warto zabierać się z dnia na dzień. To najczęściej najważniejsze miejsce w domu, które powinno być funkcjonalne i bezpieczne. Podstawą jest wstępna koncepcja – to na jej podstawie powstaje zazwyczaj profesjonalny projekt wykonany przez fachowca.

W niektórych przypadkach aranżacja nowej kuchni wliczona jest w koszty remontu – dlatego przed rozpoczęciem prac warto porównać wstępne wyceny i oferty najlepszych firm z rynku.

Sprawdź, jak krok po kroku wykonać remont kuchni.

Remont kuchni – kiedy go przeprowadzić?

Zanim podejmiesz realne kroki zmierzające do remontu kuchni, zastanów się, kiedy przeprowadzić takie prace? Brak dostępu do kuchenki, piekarnika czy zlewu stanowić będzie dużą niedogodność dla domowników. Kiedy odnowienie kuchni to dobry pomysł?

 • przeciekające rury czy niesprawna elektryka to przesłanki, które powinny skłonić cię do jak najszybszego działania,
 • warto przemyśleć także taką możliwość, jeśli twoja kuchnia jest niefunkcjonalna lub bardzo stara,
 • ponadto na odnowienie tego pomieszczenia zdecyduj się, jeśli meble kuchenne mają już swoje lata, są uszkodzone i nie wyglądają estetycznie,
 • zmiana aranżacji przyda się również, jeżeli ściany czy podłogi są zniszczone,
 • remont przestrzeni kuchennej ma też jak najbardziej sens przy okazji zakupu sprzętu AGD,
 • remont następuje często także po zakupie mieszkania na rynku wtórnym.

Wielu Polaków po około 10 latach od wykończenia kuchni decyduje się ją odświeżyć. Z praktycznego punktu widzenia warto wysłać większość domowników na wakacje i dopiero rozpocząć działania.

Jak się przygotować do remontu kuchni? Pozwolenie i projekt

Najpierw musisz zdecydować, kiedy zacząć działania, a następnie dopełnić formalności z tym związane. Dobrze jest zadbać o projekt, według którego przeprowadzisz remont. Jeśli masz mieszkanie blokowe, zważ na to, by poinformować sąsiadów o terminie i zakresie prac.

Zastanów się, jaki będzie zakres remontu kuchni – czy obejmie on jedynie pomalowanie na nowo ścian i położenie płytek ceramicznych na podłodze oraz montaż nowych mebli, czy jednak będzie przeprowadzany łącznie z wymianą starej instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej oraz gazowej. Im więcej prac chcesz wykonać, tym będzie to trwało dłużej i niestety będzie też więcej kosztować. Niemniej w wielu przypadkach takie kompleksowe działanie jest jak najbardziej uzasadnione.

Remonty mieszkań - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 132 906 Specjalistów od Remontów Mieszkań najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Remont kuchni krok po kroku, czyli od czego zacząć i jak odnowić kuchnię?

Kiedy podjąłeś już decyzję o kompleksowym remoncie kuchni, powinieneś wiedzieć, od czego zacząć i jak wykonywać poszczególne prace prowadzące do całkowitej odmiany tego wnętrza. Zrób dla własnej przyjemności zdjęcia kuchni – przed i po – zobaczysz, jaką metamorfozę przeszło pomieszczenie!

Krok 1. Demontaż sprzętów i urządzeń kuchennych

 1. Demontaż warto zacząć od sprzątania kuchni, zdjęcia wszelkich elementów i półek ze ścian oraz zabezpieczania produktów spożywczych. Wszelkie ozdoby czy obrazki i inne dodatki trzeba posegregować i umieścić w podpisanych pojemnikach, jeśli mają być jeszcze użyte po remoncie kuchni.
 2. Następnie należy odłączyć i zdemontować sprzęty kuchenne – z wolnostojącymi nie będzie problemu, nieco większym wyzwaniem będzie demontaż piekarnika lub lodówki w zabudowie.
 3. Kolejnym krokiem będzie demontaż wszelkich urządzeń podłączonych do instalacji wodociągowej (zlew, zmywarka). Przed rozpoczęciem tych prac warto odszukać instrukcje obsługi poszczególnych sprzętów, a dodatkowo koniecznie odłączyć prąd, gaz i wodę. Nic na siłę! Jeśli jakiś sprzęt jest problematyczny w demontażu, warto sprawdzić, czy nie ma dodatkowych mocowań – np. do blatu kuchennego.

Niezbędne narzędzia do demontażu kuchni:

 • młotek,
 • przebijak i przecinak,
 • zestaw kluczy,
 • śrubokręt-wkrętak,
 • wiertarko-wkrętarka,
 • ochronne okulary,
 • zmiotka i szufelka / odkurzacz remontowy.

Krok 2. Demontaż szafek i blatów kuchennych

 1. Demontaż zabudowy trzeba zacząć od wyjęcia szuflad i odkręcenia zawiasów wszystkich drzwiczek.
 2. Należy też zająć się zabudową stojącą i wiszącą. Znacznie łatwiej będzie uporać się z tą pierwszą – po usunięciu drzwiczek i szuflad zazwyczaj wystarczy zwolnić mocowania i wkręty łączące poszczególne szafki ze sobą. Na tym etapie należy też pozbyć się blatów kuchennych.
Ważne:
W demontażu szafek wiszących powinny brać udział minimum dwie osoby – po zdjęciu wsporników i wkrętów nie powinno być z tym problemu.

Krok 3. Wymiana instalacji hydraulicznej i elektrycznej

Generalny remont kuchni zazwyczaj obejmuje całkowitą wymianę instalacji. W takim przypadku niezbędne będzie kucie w ścianie i usunięcie starych rur przed montażem nowych. Podobnie z instalacją elektryczną – warto wykonać jej pełny przegląd i rozmieścić wszelkie punkty oświetleniowe, łączniki i gniazdka zgodnie z nowym projektem.

Pamiętaj, że schemat instalacji elektrycznej w kuchni powinien zminimalizować do zera ryzyko przeciążenia obwodów – każdy większy sprzęt ma być podłączony do osobnego obwodu.

Krok 4. Przygotowanie i wykończenie ścian

Po demontażu mebli i sprzętów do dyspozycji mamy puste pomieszczenie. Kolejnym krokiem jest więc przygotowanie ścian i podłogi do remontu kuchni. Ściany i sufity należy oczyścić, usunąć starą farbę i/lub naprawić ubytki. Jeśli remont obejmuje dodatkowo wymianę glazury nad blatem – konieczne będzie skuwanie ceramiki. W przypadku paneli kuchennych istnieje kilka opcji demontażu (w zależności od tego, czy zostały zamontowane na klej czy w systemie podłogi pływającej).

Opcjonalnie na tym etapie warto też pomyśleć o wymianie okna w kuchni, grzejnika oraz instalacji sufitu podwieszanego z dodatkowym oświetleniem.

Krok 5. Położenie płytek na ścianie w kuchni i nowa podłoga

białe płytki o wyglądzie cegieł nad blatem kuchennym

W zależności od kondycji pomieszczenia przed położeniem płytek i malowaniem niezbędne może być tynkowanie oraz wyrównanie powierzchni ścian i sufitów. Dodatkową pracą w przypadku posadzki może być zastosowanie wylewki poziomującej. Wszystkie te czynności mogą znacząco wpłynąć na cenę remontu – i powinny zostać wcześniej ujęte w kosztorysie.

Kolejnym etapem remontu kuchni jest położenie płytek w pasie nadblatowym lub zastosowanie nowoczesnych i modnych rozwiązań np. paneli szklanych z dowolnym nadrukiem.

Krok 6. Malowanie kuchni i prace wykończeniowe

Przed malowaniem ścian konieczne jest zagruntowanie powierzchni ścian. Ten etap należy wykonać bardzo starannie – odpylając wcześniej wszystkie powierzchnie w pomieszczeniu, dzięki czemu farba będzie dobrze przylegać do powierzchni.

Najpierw należy zaplanować malowanie sufitu, a dopiero później malowanie ścian. Warto zdecydować się na farbę lateksową dodatkowo zabezpieczającą ścianę przed wilgocią, zachlapaniem i zabrudzeniami.

Po wykonaniu wszystkich prac można przejść do montażu mebli i sprzętów kuchennych. Na liście zakupów nie powinno zabraknąć lodówki, kuchenki, piekarnika, okapu podwieszanego i zmywarki.

Ile trwa remont kuchni?

Czas trwania prac remontowych kuchni uzależniony jest od tego, jaki jest ich zakres. Jeśli chcesz tylko odświeżyć pomieszczenie i wymienić meble, wystarczy kilka dni na wykonanie zaplanowanych prac. Natomiast generalny remont kuchni z całkowitym demontażem wszystkich rozwiązań i położeniem nowych instalacji potrwać może od 1 do 3 miesięcy.

Sprawdź też: Ile trwa remont mieszkania?

Czy remont kuchni wymaga pozwolenia?

Prawo budowlane zalicza remonty do prac, jakie można przeprowadzać bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Teoretycznie, takie prace w kuchni powinieneś zgłosić do starostwa powiatowego lub urzędu miasta, ale w praktyce nie ma takiej konieczności.

Jednak już przy zakładaniu instalacji gazowej na potrzeby np. montażu kuchni gazowej albo przy zmianie mocy przyłączeniowej niezbędnej w przypadku kuchni indukcyjnych będzie to koniecznością.

Ważne:
Kiedy chcesz kompleksowo wyremontować kuchnię w bloku, łącznie z otwarciem jej na salon, co wymaga wyburzenia ścian pomiędzy oboma pomieszczeniami, albo pragniesz zainstalować ogrzewanie podłogowe, musisz zgłosić takie prace do spółdzielni mieszkaniowej. Gdy chodzi o dom jednorodzinny konieczne będzie skonsultowanie się z fachowcami – elektrykiem czy architektem.

Ile kosztuje remont kuchni w 2022 roku?

Ile kosztuje remont kuchni – w bloku lub w domu jednorodzinnym? Każde prace fachowców wyceniane są oddzielnie, a dopiero zsumowanie kosztów robocizny i materiałów pozwoli na udzielenie odpowiedzi na to pytanie. Orientacyjny koszt remontu kuchni w 2022 roku przedstawia się następująco:

 • zerwanie starych tapet lub innej powłoki, np. farby akrylowej – ok. 10 zł za m kw.,
 • skucie starych płytek ze ścian i podłóg – od 42 do 60 zł za m kw.,
 • wylewka na podłodze samopoziomująca – od 27 do 38 zł za m kw.,
 • położenie płytek w kuchni w pasie nadblatowym – od 80 do 150 zł za m kw. (w zależności od rozmiaru kafelków, droższe będą mozaiki oraz płytki o nietypowych kształtach),
 • wykonanie otworów w płytkach (np. pod puszki i gniazda) – od 40 do 60 zł za punkt,
 • położenie gresu w kuchni – od 120 do 170 zł za m kw,
 • położenie szkła hartowanego w pasie nadblatowym – indywidualna wycena (szkło zamawiane jest na wymiar, robocizna – ok. kilkaset złotych),
 • wymiana i montaż nowej instalacji wodno-kanalizacyjnej w kuchni – od 100 do 150 zł (za punkt), 35 zł – podłączenie zaworu, 30 zł/mb – bruzdowanie w ścianie,
 • wymiana grzejnika – ok. 250 zł,
 • położenie w kuchni paneli podłogowych z podkładem i listwami – od 30 do 45 zł za m kw.,
 • położenie gładzi tynkowej w kuchni – od 31 do 41 zł za m kw.,
 • malowanie ścian w kuchni – od 12 do 19 zł za m kw.,
 • wykonanie instalacji elektrycznej – od 120 do 190 zł za punkt,
 • wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej z wykorzystaniem rur miedzianych – od 600 do 700 zł za punkt,
 • montaż mebli – od 60 do 100 zł za godzinę pracy.

Jak przeprowadzić tani remont kuchni?

Masz ograniczony budżet? Sprawdź, jak zrobić tani remont kuchni. Możesz wiele prac wykonać samodzielnie, np. demontaż mebli, zerwanie kafelków czy starych powłok. Odnowienie pomieszczenia niewielkim kosztem możliwe jest, jeśli pozostawisz dotychczasową instalację. Uważaj jednak, ponieważ wysłużone rury mogą pęknąć, więc lepiej je wymienić. Ponadto zaoszczędzisz, jeśli wybierzesz meble gotowe, zamiast rozwiązań na wymiar.

Remont kuchni – projekt

Zwłaszcza wtedy, gdy planujesz generalny remont kuchni, powinieneś najpierw przygotować projekt, najlepiej wraz z architektem. Będzie on stanowić podstawę planowania i późniejszego wykonywania prac remontowych. Powinien uwzględniać:

 • wymiary pomieszczenia,
 • usytuowanie drzwi i okien oraz ścian,
 • wielkość, typ i umiejscowienie mebli kuchennych i wyposażenia,
 • przebieg wszelkich instalacji i podłączenia.
Ważne:
Złotą zasadą przy projektowaniu kuchni jest pamiętanie o trójkącie roboczym. Określa on wzajemne odległości, w jakich powinny znajdować się podstawowe sprzęty kuchenne, czyli lodówka, zlewozmywak oraz kuchenka. Każdy z tych elementów musi być usytuowany na wierzchołku trójkąta roboczego. Przyjmuje się odległości między:
 • lodówką a zlewozmywakiem – 120–210 cm,
 • zlewozmywakiem a kuchenką – 90–210 cm,
 • lodówką a kuchenką – 120–170 cm.

Dzięki takiemu rozmieszczeniu sprzętów w kuchni korzystanie z niej jest ergonomiczne. Oznacza to, że łatwiej w niej gotować, przygotowywać posiłki i sprzątać, bez konieczności wykonywania zbędnych ruchów.

Dodatkowo projekt kuchni powinien uwzględniać inne ważne reguły:

 • kuchenki gazowej nie należy umieszczać tuż przy oknie,
 • lodówka i kuchenka czy grzejnik nie powinny ze sobą sąsiadować,
 • kuchenka powinna być położona w okolicy instalacji wentylacyjnej, by prawidłowo zamontować okap,
 • zlewozmywak powinien znajdować się przy pionie wodno-kanalizacyjnym, ponieważ ułatwi to jego instalację,
 • zmywarka powinna sąsiadować ze zlewozmywakiem.

Warto zaplanować dużą liczbę gniazdek elektrycznych, co pomoże korzystać ze sprzętów kuchennych w przyszłości.

Dodano: 11 czerwca 2021 Zaktualizowano: 17 czerwca 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco