stolarz montuje meble kuchenne na wymiar

Ile kosztuje kuchnia na wymiar w 2024 roku? Cena i najważniejsze porady

Ile kosztuje kuchnia na wymiar w 2024 roku? Cena i najważniejsze porady

Planujesz swoją wymarzoną kuchnię? Nic dziwnego, kuchnia jest sercem domu. Dlatego pomyśl nad kuchnią na wymiar. Cena takiego rozwiązania zależy od indywidualnie wybranego projektu, wielkości zabudowy i materiałów, z których mają być wykonane meble kuchenne. Ile kosztują meble kuchenne w 2023 roku? Sprawdź i zacznij przeglądać pomysły na fronty szafek kuchennych.

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 14 marca 2023 14.03.2023 Czas lektury: 10min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 20058 Specjalistów od Kuchni na Wymiar blisko Ciebie

Kuchnia powinna być więc nie tylko ładna, ale i funkcjonalna. Wolisz nowoczesny, minimalistyczny styl, a może tradycyjny? Wybierz kuchnię na wymiar. Ceny mebli i sprzętów na indywidualne zamówienie mogą być mocno zróżnicowane. Dlatego warto sprawdzić, ile kosztują meble kuchenne, zanim zaczniesz szukać fachowca i zdecydujesz się na meble kuchenne na wymiar.

Kuchnia na wymiar – cena. Od czego zależy koszt mebli kuchennych?

Meble kuchenne na wymiar powstają dla ciebie od podstaw, a nie są rezultatem produkcji masowej czy seryjnej w fabrykach. Co wpływa na cenę kuchni na wymiar? To, ile kosztują meble kuchenne, zależy od wielu czynników:

 1. Indywidualnie przygotowanego projektu na meble kuchenne – cennik firm zajmujących się przygotowaniem projektów mebli kuchennych będzie obejmować stawkę za sam projekt wraz z wizualizacją. Wizualizacja powoli staje się standardem w takim przypadku.
 2. Materiału, z jakiego wykonana jest kuchnia na wymiar – cena będzie niższa, jeśli wybierzesz płytę MDF, a wyższa, kiedy zdecydujesz się na drewniane meble kuchenne (np. meble kuchenne sosnowe).
 3. Dobór dodatkowych systemów – np. automatycznego domykania szuflad, szafek typu cargo, systemu wysuwania garnków czy talerzy z szafek narożnych itp. Im więcej takich akcesoriów zostanie wykorzystanych w projekcie mebli na wymiar, tym będą one niestety droższe.

Nasz specjalista mówi, że istotny jest również projekt kuchni. Spytaliśmy, ile kosztuje projekt kuchni:

AD-MEB

Paweł Fil

AD-MEB

Cena jest uzależniona od tego ile rzutów, rysunków 3D jest do zrobienia, ale średnio można przyjąć, że kosztuje to od 200 do 600 zł. W tej cenie jest już wizualizacja, wymiarowanie, określenie kolorów i materiałów.

Sprawdź też: Najlepsze firmy w kategorii Remont kuchni

Ile kosztuje kuchnia na wymiar? Cena mebli kuchennych w 2023 roku

Inflacja w 2022 roku wyniosła 14,4 %, w kolejnych miesiącach 2023 roku niestety nie zaczęła spadać. W styczniu wynosiła aż 17,2 %. Drożeje niemal wszystko: wzrastają też ceny mebli kuchennych na wymiar. Ile kosztuje metr kuchni, jeśli chcesz zdecydować się na zamówienie mebli kuchennych na wymiar? Średni koszt za metr bieżący mebli kuchennych w 2023 roku wynosi (w zależności od materiału) wynosi od 1000 do 3500 zł.

Do tego trzeba doliczyć koszty dodatkowe. Do tego, ile kosztuje kuchnia, należy też doliczyć wydatki na:

 • pomiary pomieszczenia – około 200-300 zł,
 • projekt kuchni – od kilkuset do nawet 1000 zł. Jeśli kuchnię wykonuje ten sam sprawdzony wykonawca, który przygotowuje projekt, może być on bezpłatny.
 • montaż mebli – jeśli jest płatny dodatkowo, kosztuje ok. 50-100 zł za godzinę.
AD-MEB

Paweł Fil

AD-MEB

Można przyjąć że 1 mb kuchni z montażem, z przyłączeniem sprzętu każdego typu na gotowo to koszt od 1500 zł do 3000 zł w przypadku materiałów dostępnych dla każdego klienta (płyty laminowane, czy drewnopodobne). W to wchodzą lakiery, oświetlenie LED. Jest to cena za 1 mb góra-dół, czyli cena mebli na wymiar za 3 mb wynosi od 4,5 do 9 tys. zł.

Kuchnie na wymiar - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 20 058 Specjalistów od Kuchni na Wymiar najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Kuchnia na wymiar – koszt materiałów na meble kuchenne w 2023 roku

Kuchnia na wymiar to zabudowa meblowa wykonana z kilku różnych elementów:

 • korpus mebli,
 • fronty,
 • obrzeża meblowe – z melaminy, PCV lub profile aluminiowe,
 • blaty kuchenne,
 • akcesoria meblowe, w tym systemy szuflad, zawiasy, systemy do szafek itp.,
 • oświetlenie.

Sprawdź ceny elementów mebli kuchennych, które są najczęściej wykorzystywane do tworzenia zabudowy kuchennej na wymiar.

Cena frontów szafek kuchennych w 2023 roku

Przy zamawianiu mebli kuchennych na wymiar masz do wyboru różne fronty szafek kuchennych. Możesz wybrać kolorystykę, fakturę, ale także wybrać rodzaj materiałów, z których mają być wykonane. To będzie mieć bezpośredni wpływ na ich cenę oraz kwotę, jaką zapłacisz za całą zabudowę. Weź pod uwagę następujące materiały:

 1. Laminowana płyta wiórowa – ok. 800-1000 zł za 1 metr bieżący. Laminowane płyty wiórowe należą do najbardziej ekonomicznych rozwiązań. Zaletą tanich frontów z płyt wiórowych pokrytych cienką warstwą laminatu jest szeroki wybór wzorów i kolorów, a wadą niska trwałość.
 2. Płyta MDF pokryta folią PCV – cena wynosi od 1000 do 1500 zł za metr bieżący. To popularny rodzaj frontów do mebli kuchennych, zbudowanych z płyty pilśniowej oklejonej folią PCV. Są odporne na różne czynniki zewnętrzne, jak wilgoć, rozwój grzybów i pleśni, zarysowania czy różne uszkodzenia mechaniczne. Płyty MDF oklejone folią nie powinny znajdować się w pobliżu źródła ciepła, np. piekarnika, bo folia zacznie się odklejać.
 3. Płyta MDF lakierowana – płyta pilśniowa MDF może być też wykończona lakierem (zamiast folii PCV). To około 2000-2400 zł za metr bieżący. Cena frontów lakierowanych zależy od wyboru koloru i sposobu wykończenia – mat, półmat lub błysk.
 4. Fronty fornirowane – to meble, których fronty są zrobione z płyty MDF, pokrytej cienką warstwą forniru przyklejonej do nich. Mogą z powodzeniem imitować fronty drewniane. Są niestety podatne na uszkodzenia. Cena frontów fornirowanych z połyskiem to średnio 2500 zł za 1 mb, a matowych – średnio 2200 zł za 1 mb.
 5. Fronty akrylowe – jedne z droższych rodzajów frontów do mebli kuchennych. Pokryte są akrylową, lśniącą powłoką. Cena podawana jest zwykle za 1 m² i wynosi 200-300 zł. Fronty akrylowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne, nie blakną pod wpływem promieniowania słonecznego.
 6. Fronty drewniane – najdroższy rodzaj frontów mebli kuchennych. Są wykonane z całości z litego drewna. Muszą być impregnowane, by nie straciły idealnego wyglądu i były chronione przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Cena takich frontów wynosi od 2000 do 4000 zł za 1 mb.

Koszt blatu kuchennego w 2023 roku

Istotnym czynnikiem wpływającym na koszty mebli kuchennych są ich blaty. Mogą być wykonane z różnych materiałów, np. z marmuru czy litego drewna. Przy decydowaniu się na konkretny rodzaj blatu kuchennego trzeba mieć na uwadze, by był on trwały i solidny, bo na co dzień będzie poddawany intensywnej eksploatacji.

Do wyboru jest kilka propozycji blatów kuchennych:

 • blat kuchenny laminowany o szerokości 90 cm – 100 zł za 1 mb,
 • blat granitowy – od 600 do 2000 zł za 1 mb,
 • blat kuchenny kompozytowy – od 1000 do 2000 zł za 1 mb,
 • blat drewniany – od 200 zł za 1 mb za blaty z jesionu czy drzew iglastych, przez 450-100 zł za 1 mb blatu dębowego, do nawet 5000 zł za 1 mb przy wyborze blatu z egzotycznych gatunków drzew.
AD-MEB

Paweł Fil

AD-MEB

Gdy w grę wchodzą blaty z konglomeratu, kwarcytu czy kamienia to przeważnie zleca się to kamieniarzowi i ceny są za 1 m² wykonania blatu. Ostatnio wymieniałem dla klientki blat o powierzchni 3,3 m² i cena wyniosła 7,2 tys. zł za sam blat. Był to blat z konglomeratu, a taki blat jest niezniszczalny, wieczny.

Koszt systemu szuflad w 2023 roku

Łatwe, płynne zamykanie i otwieranie szuflad jest możliwe dzięki wybraniu odpowiednich systemów. Istnieją trzy najważniejsze prowadnice do szuflad kuchennych:

 1. Prowadnice rolkowe, czyli z rolkami jeżdżącymi po szynie, bez wbudowanego domyku ani spowalniacza;
 2. Kulkowe prowadnice do szuflad, czyli teleskopowe systemy do mebli kuchennych – mają wysoką płynność działania, mogą mieć spowalniacze i otwieranie bezdotykowe;
 3. Szuflady i prowadnice Blum MOVENTO oraz TANDEMBOX – najbardziej zaawansowany system szufladowy dolnego montażu z domykiem; systemy całkowicie ukryte, niewidoczne.

Najdroższe i najlepsze będą prowadnice do szuflad Blum i TANDEMBOX.

Przykładowe ceny kuchni na wymiar w 2023 roku

Ile kosztują meble kuchenne na wymiar? Cena zależy od wielu zmiennych. Zdecydowanie najtańsze, ale i najmniej trwałe są meble z płyty laminowanej wiórowej.

Przyjmując, że masz do wykonania 4 metry bieżące zabudowy w kuchni o powierzchni 10 m², zapłacisz za nią około:

 • 3200-4200 zł za meble kuchenne z laminatu, z obrzeżami melaminowymi,
 • 9000 zł za meble kuchenne z płyty MDF fornirowanej,
 • 12000-14000 zł za drewniane meble kuchenne (z drewna sosnowego),
 • 15000-17000 zł za meble kuchenne na wymiar z drewna egzotycznego.

A ile kosztuje montaż mebli kuchennych? Około 50-80 zł za godzinę pracy.

Szukasz stolarza, który rzetelnie i fachowo zaprojektuje i wykona kuchnię na wymiar? Znajdziesz go na liście najlepszych i polecanych specjalistów od kuchni na wymiar z Rybnika, wykonawców kuchni na wymiar z Białegostoku.

Meble kuchenne na wymiar – czy warto inwestować w meble kuchenne?

Meble do kuchni na wymiar doskonale wypełniają przestrzeń. Możliwe jest dopasowanie mebli kuchennych na wymiar właściwiej do każdej kuchni. Zabudowa kuchenna na wymiar nadaje się zarówno do dużych, jak i niewielkich przestrzeni (np. na potrzeby wyposażenia aneksu). Dopasowanie mebli do domu klienta jest zatem największym atutem takiej zabudowy. Stwórz spójną kompozycję i spraw, by to pomieszczenie stało się przytulną przestrzenią.

Specjalista Oferteo.pl

Specjalista Oferteo.pl

Kuchnię robi się na lata. Na pewno stolarz tego typu, jak ja skonstruuje taką kuchnię z dużo lepszych materiałów niż sklepu sieciowego. Po drugie taka zabudowa kuchenna jest staranniej wykonana niż z takiej sieciówki. Po trzecie możemy ominąć różne przeszkody, jakie pojawiają się w kuchni, gdzie sieciówka nie jest wstanie. Możemy balansować wymiarami. W meblach na wymiar nie ma ustandaryzowanych wymiarów. Wydaje mi się, że stolarze robiąc meble na wymiar bardziej się przykładają, dbają o detale. Stolarze potrafią też dobrze doradzić i pomóc w wyborze.

Ważne:
Możesz wykończyć przestrzeń pomiędzy szafkami wiszącymi a blatem np. płytkami ceramicznymi. Sprawdź, jakie płytki do kuchni sprawdzą się najlepiej.

Kuchnia na wymiar – o czym pamiętać?

nowoczesna kuchnia w nowym domu

Najważniejsze zasady w przypadku kuchni na wymiar:

 1. Przy projektowaniu kuchni na wymiar pamiętaj, by była w pełni funkcjonalna. Rozmieszczenie sprzętów kuchennych musi być wykonane tak, by na przykład lodówka nie graniczyła z piekarnikiem czy kuchenką. O to wszystko powinien zadbać projektant wykonujący dla ciebie projekt kuchni na wymiar.
 2. Zaplanuj dobre oświetlenie do kuchni. Kuchnia musi być dobrze oświetlona!
 3. Wykonaj instalację elektryczną, pamiętając o rozmieszczeniu wystarczającej liczby gniazdek. Pozwolą ci na zasilanie prądem urządzeń, bez których nie wyobrażasz sobie pracy w kuchni.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące kuchni na wymiar


Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco