drewniana wyspa kuchenna wolnostojąca w nowoczesnej czarnej kuchni

Wyspa kuchenna – inspirujące aranżacje kuchni z wyspą

Wyspa kuchenna – inspirujące aranżacje kuchni z wyspą

Wyspa kuchenna może być estetycznym elementem wyposażenia kuchni, ale i w pełni funkcjonalnym. Dzięki niej zyskujemy dodatkowy blat roboczy. Zobacz, z czego może być wykonana wyspa kuchenna, gdzie ją umieścić i o czym pamiętać przy jej projektowaniu.

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 26 września 2023 26.09.2023 Czas lektury: 10min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 103391 Specjalistów od Remontów Kuchni blisko Ciebie

Z czego wykonać wyspę kuchenną?

Wyspa kuchenna, czyli element nowoczesnej zabudowy, należy dziś do często wybieranego wyposażenia tego rodzaju pomieszczeń. Służy do przygotowywania potraw. Mówiąc o niej, właściwie mamy na myśli stały element kuchni, który ustawiany jest na środku pomieszczenia. Zwykle jest on przytwierdzony do posadzki, przez co nie ma możliwości jego przestawiania z miejsca na miejsce. Dlatego trzeba z uwagą zaplanować, gdzie taka wyspa powinna się znaleźć i jak ma wyglądać, szczególnie podczas remontu kuchni.

Podstawowe pytanie dotyczące projektowania tego elementu brzmi: z czego powinna być wykonana? Wybór materiałów ma duże znaczenie dla jej funkcjonalności, trwałości i estetyki.

Konstrukcja może być drewniana, z płyt gipsowo-kartonowych, ale i można wykonać wyspę kuchenną metalową, na profilach stalowych. Ścianki mogą być z kolei wykończone dowolnym materiałem – płytkami ceramicznymi, drewnem, panelami i tym podobnymi. W niektórych przypadkach ciekawie będzie prezentowała się murowana wyspa z cegieł.

A z czego może być zrobiony blat? Jeśli jest to drewniana wyspa kuchenna, warto zrobić blat również z drewna, ale nie jest to obowiązkowe. Można wykorzystać do tego celu takie popularne materiały, jak:

 • kompozyty kwarcowe – odporne na zarysowania czy wysoką temperaturę;
 • kamień naturalny – prosty, wręcz surowy, który ma oryginalny wygląd i wysoką wytrzymałość. Wyspa kuchenna marmurowa czy wyspa kuchenna z granitu jest elegancka i ponadczasowa;
 • tworzywo sztuczne – płyty z tworzywa sztucznego są niedrogim sposobem na blat wyspy kuchennej, ale cechują się niestety dość niską wytrzymałością;
 • drewno naturalne – drewniany blat na drewnianej wyspie kuchennej dodaje kuchni przytulności. Jest wytrzymały, ale trzeba go regularnie konserwować;
 • stal szlachetna – wytrzymała i higieniczna, ale mało odporna na zarysowania czy plamy;
 • ceramika – ceramiczny blat na wyspę kuchenną będzie odporny na kwasy, wysoką temperaturę, ale też dość drogi.

Remont nie musi być wcale skomplikowany! Dobrze zaplanowany i wykonany przyniesie wiele satysfakcji.

Remont kuchni - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 103 391 Specjalistów od Remontów Kuchni najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wyspa kuchenna na wymiar czy gotowa?

Kuchnie z wyspą wyglądają nowocześnie, choć idealnie się prezentują również w stylizacjach tradycyjnych czy skandynawskich i są tak samo funkcjonalne. Czy lepiej zamówić mebel na wymiar, czy kupić gotową kuchnię z wyspą, która będzie po prostu elementem zabudowy? Z pewnością wyspa kuchenna na wymiar jest droższym rozwiązaniem od gotowej, ale jednocześnie będzie idealnie dopasowana do potrzeb domowników. Można ją skonfigurować i zaprojektować tak, by pasowała nawet do małego pomieszczenia. Wykonanie wyspy kuchennej możesz zlecić stolarzom z Warszawy, stolarzom z Krakowa lub innym zakładom stolarskim w Twojej okolicy.

Ile kosztuje wyspa kuchenna?

Wiele osób, które planuje w swojej kuchni wyspę, zastanawia się, czy koszty wykonania takiej zabudowy nie będą dla nich zbyt wysokie. Ile kosztuje wyspa kuchenna? To zależy od jej wielkości, stylu czy materiałów, z jakich ma być wykonana wyspa kuchenna. Cena jest też wypadkową tego, czy korzystasz z wyspy na wymiar, czy gotowej. Przedstawiamy w tabeli orientacyjne ceny wysp kuchennych na podstawie danych od firm, które je wykonują na zamówienie klienta.

 • cena wyspy od mb – 1000-7000 zł,
 • płyta meblowa matowa – 120-210 zł za m²,
 • płyta meblowa lakierowana – około 350 zł za m²,
 • szuflady – 130-270 zł za sztukę.

Ile może kosztować i od czego uzależniona jest cena wyspy w kuchni?

Różnice cenowe w wykonaniu różnego rodzaju wysp kuchennych są bardzo duże i uzależnione od wielu czynników, do których zaliczyć należy:

 • projekt zabudowy,
 • materiał do wykonania wyspy kuchennej – lakier, mat, drewno, MDF,
 • typ zabudowy – szuflady, szafki, półki,
 • wymiary zabudowy.
MK Meble na Wymiar Kiełbasa Miłosz

Miłosz Kiełbasa, Ekspert Oferteo

MK Meble na Wymiar Kiełbasa Miłosz

W ostatnim czasie wyspy kuchenne zaczęły cieszyć się dużą popularnością i klienci dzwonią do nas z pytaniem o wycenę, której nie możemy wykonać, jeśli sami nie wiedzą, czego chcą. (...) Jeśli wykorzystana ma być na nią prosta płyta meblowa – najtańsza, biała, to kosztuje ona w granicach 200 zł za całą płytę. Możemy wykonać wyspę z jednej płyty i wraz z transportem i montażem zabudowy zamknąć się w cenie 1 tys. zł brutto. Jeśli jednak klient będzie chciał wyposażyć wyspę w środku w kilka szuflad, to każdy wkład do niej kosztuje około 150 zł (bez kosztów robocizny).

W przypadku gdy na wyspę kuchenną ma być wykorzystana płyta meblowa lakierowana, to jej cena wynosi około 350 zł za 1 m². Robiąc niewielką, o wymiarach 4 czy 5 m², podnosi to wartość zlecenia o kolejne 1,5 tys. zł. Czyli można wykonać wyspę zarówno za 1 tys. zł, jak i za 4 tys. zł. Zaczynamy od tysiąca, a możemy skończyć na 6-7 tys. zł, na przykład przy użyciu marmuru. Na początek, co warto, by klient miał przygotowane, żeby móc rozmawiać o budowie wyspy, to jej wymiary i materiał na nią przeznaczony. Wtedy można przygotować wstępną wycenę i dalej rozmawiać, zależnie czy cena odpowiada klientowi.

Projekty kuchni z wyspą: Jak dobrze zaplanować wyspę w kuchni?

biała wyspa kuchenna z chokerami w białej kuchni

Dobry plan i projekt wyspy w kuchni, a może bardziej kuchni z wyspą, uwzględniający wymiary pomieszczenia i indywidualne potrzeby domowników w tym zakresie, to najważniejszy element, jaki powinieneś wziąć pod uwagę przy aranżacji tego pomieszczenia. Nie sztuka po prostu kupić gotowe rozwiązanie. Wymiary takiej zabudowy powinny być dobrze dopasowane do wielkości kuchni, ale i wielkości blatu roboczego, jakiego potrzebujesz. Rozważ przy tym przy wyborze projektów kuchni z wyspą, jak duża ma ona być – jaką ma mieć długość, szerokość, ale i wysokość. Ponadto przemyśl, gdzie się znajdzie. Najczęściej wyspa w kuchni znajduje się na środku pomieszczenia, ale jeśli nie jest ono wystarczająco duże, warto przemyśleć projekty realizacji przy ścianie.

Wyspy kuchenne na miarę różnych przestrzeni

Wydaje Ci się, że mała kuchnia z wyspą i salonem to zły pomysł? Jest wręcz przeciwnie. Jeśli masz niewiele miejsca, to możesz wybrać małą czy wąską wyspę kuchenną, która znakomicie wpisze się w niewielką powierzchnię tego pomieszczenia. Wyspa w małej kuchni musi być dobrze przemyślana, by nie zawadzała, nie ograniczała ruchów, a była funkcjonalnym elementem wyposażenia.

Bardzo dobrze sprawdzają się kuchnie z wyspą i jadalnią oraz salonem. Wówczas owa wyspa służy jako element rozgraniczający, zarówno fizycznie, jak i optycznie, dwa oddzielne pomieszczenia o zgoła różnym przeznaczeniu.

Różnego rodzaju wyspy kuchenne i ich zastosowanie

Dwie kuchnie z wyspą kuchenną mogą zupełnie inaczej się prezentować i spełniać inne funkcje. W małym pomieszczeniu sprawdzi się miniwyspa kuchenna, w dużej możesz zaś zastosować dużą zabudowę. W przypadku otwartej kuchni z wyspą będzie ona optycznie oddzielać część kuchenną i wypoczynkową – salon czy jadalnię. Zobacz, jakie są główne rodzaje wysp kuchennych:

 1. Mobilna wyspa kuchenna – niekoniecznie wyspa kuchenna musi być przymocowana na stałe do podłogi. Możesz wybrać wyspę kuchenną na kółkach, którą w razie potrzeby przesuniesz np. pod zabudowę w kuchni i zyskasz miejsce. Ruchoma wyspa kuchenna powinna mieć blokadę kółek, by nie mogła się przesuwać w niekontrolowany sposób. Bez hamulców i łatwego systemu ich zaciągania takie rozwiązanie raczej nie miałoby racji bytu.
 2. Wyspa kuchenna z barkiem – barek pod wyspą kuchenną na zasadzie witryny czy np. szafki na wino to doskonały pomysł, zwłaszcza gdy nie masz innego miejsca na przechowywanie alkoholi. Wyspa kuchenna z barkiem z wysokimi krzesełkami będzie namiastką pubu we własnym domu. Dobrze sprawdzi się przy tym kuchnia otwarta na salon z barkiem, która będzie estetycznym i funkcjonalnym połączeniem pomiędzy tymi dwoma pomieszczeniami.
 3. Wyspa kuchenna z szufladami i szafkami – wyspa kuchenna wolnostojąca może być sposobem na to, by zwiększyć powierzchnię przechowywania różnych rzeczy w zamkniętych szafkach lub szufladach.
 4. Wyspa kuchenna z płytą indukcyjną oraz wyspa kuchenna ze zlewem – zamiast umieszczać płytę lub zlew w ciągu zabudowy kuchennej, możesz zlokalizować je w wyspie. Dzięki temu zyskasz przestrzeń do gotowania na środku pomieszczenia.

Nowoczesne kuchnie z wyspą – inspirujące zestawienia i aranżacje

Istnieje wiele pomysłów na kuchnię z wyspą, przełamujących schematy. Jeszcze 20-30 lat temu mało kto miał w swojej kuchni taki element. Z czasem jednak stał się on bardzo popularny. Jak zaprojektować nowoczesną wyspę kuchenną? Aranżacje kuchni z wyspą powinny być dobrze przemyślane, ponieważ nie każde pomieszczenie będzie na tyle duże, by zmieściła się w nim wyspa. Są i takie zabudowy meblowe, że nawet mała kuchnia może mieć wyspę. Inspiracji szukaj wśród naszych pomysłów. Jeśli problem ten w Twoim przypadku jest rozwiązany, możesz wykorzystać jedną z naszych propozycji na nowoczesną kuchnię z wyspą. Inspiracje mogą dotyczyć:

 1. Czarna wyspa kuchenna – elegancka, gustowna i jednocześnie funkcjonalna, która powinna być dobrana pod kątem innych elementów zabudowy. Można stworzyć monochromatyczną aranżację z czarnymi meblami albo wręcz przeciwnie – wykorzystać kontrast z białymi rozwiązaniami czy z drewnianym blatem.
 2. Biała wyspa kuchenna – analogicznie można wykorzystać białe meble w kuchni wraz z wyspą w tym samym kolorze lub zastosować kontrast. Coraz częściej wykonuje się białe rozwiązania z drewnianą wyspą.
 3. Lamele w kuchni przy wyspie – drewniane lamele, np. na boku wyspy kuchennej, które będą korespondowały z taką samą dekoracją na ścianie czy w postaci frontów, wprowadzają do kuchni nowoczesność, ale i przytulność.
 4. Wyspa kuchenna z witryną – zamiast minimalistycznej białej wyspy kuchennej czy wyspy kuchennej szarej można zrobić ją z drewna i zaplanować na jednej ze ścian witrynkę do umieszczenia chociażby butelek ze szlachetnymi trunkami.
 5. Owalna wyspa kuchenna – rzadko stosowany kształt wyspy – owal pozwoli na wyróżnienie swojej kuchni na tle innych.

Zalety i funkcjonalności wyspy kuchennej

Jeśli mimo wszystko wahasz się, czy wybór wyspy kuchennej do swojej kuchni będzie optymalny, zapoznaj się z najważniejszymi zaletami, jakie ma wyspa kuchenna:

 • estetyka pomieszczenia – wyspa kreuje nowoczesne wnętrze,
 • możliwość wspólnego gotowania przez kilka osób naraz,
 • lepsza organizacja pracy dzięki dużemu blatowi roboczemu,
 • uzyskanie dodatkowego miejsca na szafki, szuflady, półki itp.,
 • skrócenie dystansu między urządzeniami AGD,
 • optyczne oddzielenie kuchni i salonu, jeśli te dwa pomieszczenia są połączone, a wyspa znajduje się na ich umownej granicy.

Nie ulega żadnym wątpliwościom, że wyspa kuchenna może być bardzo funkcjonalnym elementem zabudowy. Może być dodatkowym lub głównym blatem roboczym, miejscem do przyjmowania gości, może też zastępować stół dla wszystkich domowników.

Wyspa w kuchni jako stół – czy warto?

Wspominaliśmy już, że nie musisz mieć stołu kuchennego, jeśli zastosujesz wyspę w kuchni. Jako stół będzie ona doskonałą propozycją, zwłaszcza jeśli wykorzystasz w niej ciekawe rozwiązania, takie jak:

 • Wyspa kuchenna z wysuwanym stołem – możesz zastosować zabieg polegający na wykonaniu wyspy kuchennej z ukrytym stołem, który będziesz wyciągać lub rozkładać, jeśli zajdzie taka potrzeba, zaś na co dzień możesz pozostawić wyspę w jej pierwotnym kształcie.
 • Wyspa kuchenna jako stół – sama wyspa również może być stołem, o ile ma dostatecznie szeroki blat. Wówczas wystarczy, że wykorzystasz wyspę kuchenną z hokerami, wysokimi stołkami barowymi, jakie zapewnią miejsca siedzące dla domowników czy Twoich gości.
 • Wyspa w kuchni połączona ze stołem – dobrym pomysłem może być wykonanie niższego blatu przy wyspie kuchennej. Wówczas uzyskujesz dwa w jednym – wyspę kuchenną z miejscem do siedzenia, a dodatkowy blat stołu może Ci posłużyć również podczas gotowania czy przygotowywania posiłków.

W mniejszej kuchni, gdzie nie masz możliwości zmieszczenia i stołu, i wyspy kuchennej, połączenie tych dwóch elementów z pewnością będzie dobrym rozwiązaniem.

Jak dobrać oświetlenie do wyspy kuchennej?

Na ogół światło nad wyspą w kuchni zapewnione jest przez jedną dużą, podłużną lampę lub kilka mniejszych, symetrycznie rozlokowanych. Jeśli będzie ona miała kształt kwadratu, możesz wykorzystać kilka kloszy, które zamocujesz w odległości około 40-60 cm od siebie.

Światło nad wyspą kuchenną z jednej strony powinno być funkcjonalne i zapewniać dobre oświetlenie całego blatu roboczego, ale z drugiej musi być estetyczne. Wyspa może bowiem służyć Ci jako podwyższony blat barowy, gdzie będziesz przyjmować gości czy spożywać posiłki. Od przeznaczenia wyspy zależy również to, jakiej barwy i o jakiej mocy powinny być żarówki do oświetlenia.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco