Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
elektryk instaluje lampy elektryczne w kuchni

Oświetlenie do kuchni – jak je wybrać i zaplanować? Praktyczny poradnik po oświetleniu w kuchni

Oświetlenie do kuchni – jak je wybrać i zaplanować? Praktyczny poradnik po oświetleniu w kuchni

Odpowiednie oświetlenie w kuchni umożliwia komfortowe i bezpieczne przygotowywanie potraw. W tym pomieszczeniu wielu chętnie spędza czas. Co za tym idzie, warto zaplanować oświetlenie do kuchni w taki sposób, aby sprzyjało twoim przyzwyczajeniom. Pamiętaj o zastosowaniu nie tylko oświetlenia górnego, ale i bocznego, punktowego oraz nad blatem roboczym. Na jakie warto postawić?

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 24 stycznia 2023 24.01.2023 Czas lektury: 7min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 58668 Elektryków blisko Ciebie

Za pomocą oświetlenia można kształtować atmosferę w pomieszczeniu. Jest potrzebne do zapewnienia odpowiedniej dawki światła wszędzie tam, gdzie nie docierają promienie słoneczne albo gdzie jest ich za mało. Kuchnia jest takim pomieszczeniem, gdzie oświetlenie musi być przede wszystkim funkcjonalne. Odpowiednio dobrane pozwala na wygodne gotowanie i zapewnia bezpieczeństwo przy posługiwaniu się różnymi narzędziami. Zobacz, jak wybrać i zaplanować oświetlenie w kuchni, a najlepiej znajdź wykonawcę, który przygotuje dla ciebie profesjonalny projekt oświetlenia kuchni.

Oświetlenie do kuchni – dlaczego ma znaczenie?

Oświetlenie kuchni jest istotne pod wieloma względami. Wykonuje się tam wiele różnorodnych prac i czynności. Blat roboczy, kuchenka czy stół kuchenny – wszystkie te strefy powinny być odpowiednio doświetlone. Dlaczego oświetlenie w kuchni jest takie ważne? Oświetlenie kuchenne:

 1. Zwiększa bezpieczeństwo przygotowywania posiłków – dobrze doświetlone blaty kuchenne, zlewozmywak czy kuchenka to właściwie konieczność, ponieważ pozwala to zadbać o własne bezpieczeństwo, np. przy krojeniu produktów spożywczych ostrymi nożami.
 2. Pomaga wydzielić strefy funkcjonalne – dzięki kierunkowemu, odpowiednio dobranemu oświetleniu możesz wyróżnić strefę przygotowania żywności i gotowania, strefę spożywania posiłków ze stołem czy wyspą kuchenną oraz strefę przechowywania.
 3. Realizuje funkcję dekoracyjną – kuchnia może być estetycznym, pięknym pomieszczeniem, nie tylko miejscem, w którym gotujesz, ale i chętnie spędzasz czas, a odpowiednie światło pomaga w tym, by stała się sercem twojego domu.
 4. Sprzyja zwiększeniu atrakcyjności przygotowywanych potraw – dobrze dobrane światło w kuchni, w części przeznaczonej do spożywania posiłków, zwiększy pozytywny odbiór dań, jakie przyrządzisz.

Pamiętaj, że prawidłowa instalacja, także oświetlenia, jest kluczowa dla bezpieczeństwa i funkcjonalności Twojej kuchni. Profesjonalny elektryk pomoże Ci w tym zadaniu.

Elektryk - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 58 668 Elektryków najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jakie oświetlenie do kuchni wybrać? Rodzaje oświetlenia

Standardowo, w każdym pomieszczeniu domowym mamy oświetlenie główne (górne) zapewnione przez lampy, żyrandole, plafony i oczka halogenowe. Jednak w kuchni to zbyt mało. Jakie oświetlenie zastosować? Możesz postawić na oświetlenie kuchenne:

 • główne (centralne),
 • uzupełniające,
 • dekoracyjne.

Oświetlenie centralne (oświetlenie ogólne, główne)obejmuje centralne źródło światła, które włączasz zaraz po wejściu do pomieszczenia. Funkcję tę spełniają lampy sufitowe (lampy wiszące lub żyrandole), a także plafony.

Oświetlenie uzupełniające to oświetlenie zadaniowe. Montuje się je, np. nad blatem kuchennym (miejsce przygotowywania posiłków), kuchenką (obszar gotowania) czy w okolicy stołu lub wyspy kuchennej. Przydatność takiego oświetlenia wynika z układu mebli.

Oświetlenie dekoracyjne nie spełnia kluczowej funkcji w kuchni (jak oświetlenie centralne), ale obejmuje ozdobne lampki, które pozwalają na kształtowanie pożądanego klimatu, upiększając wnętrze.

Planujesz więcej prac? Sprawdź: Ile kosztuje remont mieszkania?

Oświetlenie sufitowe do kuchni – jakie lampy będą najlepsze?

Podstawowym źródłem światła w każdym pomieszczeniu jest oświetlenie sufitowe, takie jak lampy wiszące. Lampa sufitowa do kuchni powinna być zlokalizowana na środku sufitu, aby równomiernie oświetlać wszystkie sprzęty, meble i inne elementy kuchenne.

Za każdym razem, gdy wybieramy lampy sufitowe do kuchni, musimy mieć na uwadze, czy pasują do całej aranżacji. Jeśli meble są utrzymane w tradycyjnym stylu, można kupić żyrandol w podobnym guście. W nowoczesnych pomieszczeniach sprawdzą się lampy kuchenne sufitowe w formie plafonów. Elektrycy z Warszawy podpowiadają, aby światło było skierowane centralnie w dół lub w taki sposób, aby najpierw odbijało się od sufitu, a następnie rozpraszało promienie po sprzętach.

Uwaga!
W małej kuchni warto wykorzystać światło górne odbite, które optycznie powiększy pomieszczenie. To rodzaj oświetlenia górnego, które opiera się na efekcie odbicia. Powstaje, kiedy strumień światła zostanie skierowany w stronę sufitu, gdzie zostaje rozproszone na całe pomieszczenie. Światło jest bezcieniowe, nastrojowe i miękkie.

Elektrycy z Krakowa polecają zyskujące coraz większą popularność lampy LED do kuchni przyjmujące formę dużych lamp sufitowych, ale też panelu lub plafonu.

Jakie oświetlenie podszafkowe do kuchni wybrać?

Zabudowę meblową w kuchni zwykle tworzą szafki dolne i podwieszane (górne), które zacieniają blat. Dlatego przestrzeń tą należy odpowiednio doświetlić. Najczęściej wybierane oświetlenie kuchenne pod szafki to:

 • oświetlenia szynowe,
 • oświetlenia punktowe.

Niezależnie, na jakie oświetlenie podszafkowe do kuchni się zdecydujesz, pamiętaj: prawidłowe oświetlenie powinno mieć odpowiednią barwę – jasną, ale nie oślepiającą.

Punktowe oświetlenie to najczęściej oświetlenie blatu roboczego, choć może też pełnić funkcję dekoracyjną. Należy je zastosować w miejscach wymagających mocniejszego doświetlenia.

Podobną rolę będzie odgrywała szyna jako oświetlenie podszafkowe. Równomiernie oświetli większą część blatu i będzie wymagało podłączenia tylko do jednego gniazdka elektrycznego.

Oświetlenie stołu kuchennego

Obowiązkowym wyposażeniem twojej kuchni (o ile nie dysponujesz jadalnią) jest stół. Zadbaj o jego oświetlenie. Świetnym rozwiązaniem będą lampy wiszące.

Na jakiej wysokości powiesić lampy nad stołem kuchennym? Prawidłowa wysokość to 70-80 cm od blatu stołu.

Oświetlenie blatu kuchennego

Oświetlenie blatu kuchennego jest najczęściej równoznaczne z oświetleniem podszafkowym. Może być to oświetlenie punktowe lub na panelu (listwie).

Na jakiej wysokości oświetlenie szynowe lub punktowe nad blatem? Odpowiednia wysokość wynosić 80-100 cm od powierzchni blatu.

Jak oświetlić małą kuchnię?

W przypadku oświetlenia kuchni o niewielkiej powierzchni najlepszym rozwiązaniem jest oświetlenie górne. Najlepiej sprawdzi się plafon – sufitowa lampa do małej kuchni, którą łączy się z oświetleniem punktowym (zadaniowym).

Dużej uwagi wymaga oświetlenie miejscowe, a zwłaszcza oświetlenie nad blatem roboczym, kuchenką czy zlewem, gdzie rzeczywiście najbardziej go potrzebujesz. Zadbaj o dyskretne oświetlenie listwowe, np. u góry szafek, aby optycznie powiększyć wnętrze.

Oświetlenie LED do kuchni – jakie żarówki LED wybrać?

jasna elegancka kuchnia z szyną LED nad blatem kuchennym

Nowoczesne żarówki LED do kuchni zyskują na popularności, głównie ze względu na energooszczędność. Technologia LED daje duże możliwości wyboru: możesz postawić na drobne punkty oświetleniowe, szynę lub taśmę jako rewelacyjne oświetlenie pod szafki.

Sufitowe oświetlenie w kuchni powinno mieć barwę 300K lub 4000K. Dlaczego? Powoduje, że jedzenie będzie wówczas wyglądać bardziej apetycznie. Za pomocą diody możesz oświetlić całe pomieszczenie, przestrzeń blatu kuchennego czy wyspę kuchenną.

Jakie oświetlenie do kuchni – ciepłe czy zimne?

Przy doborze oświetlenia do kuchni zwróć uwagę na barwę światła żarówek. Może być ciepła, zimna lub neutralna. Kompromisem jest światło neutralne. Pod szafkami sprawdzi się ono bardzo dobrze, choć możesz wybrać też oświetlenie zimne, przy którym dobrze się pracuje. Niestety, gdy masz z nim kontakt przez długi czas, możesz odczuć zmęczenie oczu. Co więcej, zimne światło niekorzystnie oddziałuje na wygląd jedzenia.

Ciepłe światło będzie z kolei odpowiednie dla oświetlenia nad stołem czy oświetlenia górnego, ponieważ dodaje przytulności pomieszczeniu.

Oświetlenie do kuchni – inspiracje

Zależy ci na nowoczesnym wyglądzie kuchni? Wybierz nowoczesne oświetlenie kuchni:

 1. Doskonałym pomysłem będą żarówki zamknięte w szklanych kulach.
 2. W kuchniach w stylu industrialnym i loftowym sprawdzą się światła kierunkowe w oprawach zlokalizowanych na jednym dużym panelu sufitowym.
 3. Coraz częściej też wybiera się LED-owe modne oświetlenie do kuchni montowane jako oczka w suficie podwieszanym lub na samoprzylepnych listwach. Takie rozwiązanie sprawdza się jednak głównie jako oświetlenie dekoracyjne.

Jak zaprojektować oświetlenie w kuchni? Nie popełnij tych błędów!

Uważaj na częste pomyłki i błędy popełniane przy projektowaniu oświetlenia w kuchni:

 1. Nie oszczędzaj na liczbie źródeł światła. Jedna lampa wisząca nie wystarczy. Dla ułatwienia pracy potrzebne jest dodatkowe oświetlenie, np. pod szafki wiszące czy nad stołem kuchennym.
 2. Nie rezygnuj z oświetlenia nad blatem roboczym. W przeciwnym razie będziesz niepotrzebnie wysilać wzrok przy przygotowywaniu potraw.
 3. Znaczenie ma nie tylko liczba źródeł światła, ale też przemyślane umiejscowienie lamp i wyłączników światła. Doświadczony fachowiec przygotuje dla ciebie projekt, uwzględniając rodzaj światła oraz jego rozmieszczenie.
 4. Zadbaj o odpowiednio wysokie natężenie światła przy strefie roboczej. Warto stosować tam oświetlenie zimne lub neutralne zamiast ciepłego.
 5. W pierwszej kolejności zwracaj uwagę na funkcjonalność oświetlenia i zasadność jego zastosowania, a dopiero później na jego rolę dekoracyjną.
 6. Bardzo ważne jest również dopasowanie kąta świecenia – dobrze, aby był regulowany.
Warto przeczytać: Instalacja elektryczna w kuchni

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco