Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
mężczyzna odpala agregat prądotwórczy inwertorowy

Agregat prądotwórczy inwertorowy – opinie, ranking, cena

Agregat prądotwórczy inwertorowy – opinie, ranking, cena

Agregat prądotwórczy inwertorowy zapewni zasilanie urządzeń elektronicznych i elektrycznych nawet w plenerze. Dostosuj jego moc i funkcje do swoich potrzeb. Sprawdź, jak agregator prądotwórczy inwertorowy generuje prąd i jak długo może pracować. Jakie paliwo przy tym wykorzystuje?

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 7 września 2022 07.09.2022 Czas lektury: 7min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 58591 Elektryków blisko Ciebie

Awaria sieci energetycznej powoduje, że nagle możesz zostać pozbawiony prądu, nie wiadomo na jak długo. Twoja instalacja elektryczna w domu na niewiele się zda. Możesz zapobiegać takim sytuacjom, jeśli zainwestujesz w agregaty prądotwórcze. Jak działają? Dlaczego warto zdecydować się na agregat prądotwórczy inwertorowy? Czy tylko ryzyko awarii powinno cię skłonić do zakupu tego urządzenia? Sprawdź sam i dowiedz się, czy możesz kupić polski agregat prądotwórczy inwertorowy, czy tylko zagranicznej produkcji. W razie wątpliwości, zawsze możesz skonsultować się z elektrykiem, który pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru.

Elektryk - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 58 591 Elektryków najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Co to jest agregat prądotwórczy inwertorowy?

Agregat prądotwórczy jest urządzeniem służącym do wytwarzania prądu. Można przyrównać go do mobilnej elektrowni, która pozwala na wytwarzanie energii elektrycznej. Dlatego znajduje on zastosowanie m.in. w domach jednorodzinnych na wypadek awarii sieci energetycznej, ale nie tylko. Agregaty prądotwórcze są potrzebne na biwakach i kempingach, gdzie z racji dużego oddalenia od sieci nie można wykonać skutecznego przyłącza lub byłoby ono zbyt kłopotliwe albo kosztowne. Należy je więc uznać za awaryjne, zastępcze źródło prądu.

Na rynku takich produktów dostępnych jest kilka rodzajów urządzeń. Jednym z nich jest agregat prądotwórczy inwertorowy. W odróżnieniu od klasycznych agregatów są one mniejsze i lżejsze, cechują się mniejszym zużyciem paliwa i mniejszym natężeniem dźwięku. Prezentują najnowocześniejszą technologię wytwarzania prądu, tzw. wygładzoną sinusoidę.

Jak działa agregat prądotwórczy inwertorowy?

Wiesz już, czym jest agregat prądotwórczy inwertorowy. Zasada działania takiego urządzenia opiera się na sinusoidzie. Najważniejszym elementem agregatu jest falownik – inwerter, który inicjuje produkcję czystego, przemiennego prądu, zamienianego później na prąd stały. W tym miejscu warto zaznaczyć, że przy instalacji tak skomplikowanych urządzeń pomoc może okazać się niezbędna. Stąd, doskonałym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalisty, jakim jest elektryk z Warszawy lub z innego miasta, który dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy zapewni prawidłowe działanie agregatu.

Po usunięciu obudowy agregatu prądotwórczego inwertorowego zobaczysz:

  • silnik spalinowy,
  • synchroniczną prądnicę samowzbudną,
  • elektroniczny układ inwertera, w skład którego wchodzi wyłącznik przeciążeniowy, tłumik, układ sterowania, przyłącza czy gniazda.

Silnik agregatora jest wprawiany w ruch i przekształca energię mechaniczną w elektryczną. Ważnym elementem rozwiązania jest falownik nazywany inwerterem, który odpowiada za produkcję wysokiej jakości, czystego prądu, zamienianego na prąd stały. Większość agregatorów prądotwórczych inwertorowych ma regulatory napięcia – AVR, które pozwalają utrzymać wytwarzane przez prądnicę napięcie na stałym poziomie, bez względu na zmianę obrotów silnika.

Nie ma tu koła zamachowego, jak w przypadku zwykłych agregatorów. Silnik urządzenia wprawiany jest w ruch dzięki paliwu, którym może być:

  • olej napędowy,
  • benzyna,
  • gaz ziemny,
  • propan,
  • biopaliwa.

Spalanie paliwa jest wykorzystywane do wytworzenia ruchu obrotowego wału korbowego. Najpierw wewnątrz cylindra następuje zapłon, kiedy powietrze i paliwo mieszają się ze sobą. Spalanie powoduje niewielką eksplozję, dzięki której tłok w cylindrze zaczyna się unosić, a następnie opada. Jest on połączony z wałem korbowym, dlatego on również wykonuje obrót. Kiedy kilka tłoków pracuje jeden po drugim, wał korbowy płynnie posuwa się ruchem obrotowym. Napędza agregat, który wytwarza dzięki temu energię elektryczną, a ruch obrotowy silnika przenoszony jest na alternator przekształcający jedną formę energii: obrotową energię kinetyczną w energię elektryczną. Wykorzystuje indukcję elektromagnetyczną, przez którą zmienne pola magnetyczne tworzą prądy elektryczne.

Alternator jest też złożony ze stojana – obudowy z wielu miedzianych uzwojeń, która mieści wirnik obracający się wraz ze swoim polem magnetycznym, powodując przepływ elektronów w stojanie. Tak powstaje prąd.

Agregat prądotwórczy inwertorowy – gdzie się przyda?

W domu, na wycieczce, na kempingu – istnieje wiele miejsc, w których może ci się przydać agregat prądotwórczy inwertorowy. Jeśli chcesz jechać do lasu z przyczepą albo uniezależnić się od usług pól namiotowych w zakresie zasilania, możesz wyposażyć się w agregat i zasilać nim swój smartfon czy komputer oraz wiele innych urządzeń.

Jaki agregat prądotwórczy inwertorowy wybrać i na co zwrócić uwagę?

Na rynku można znaleźć różnego rodzaju agregaty inwertorowe. Jaki wybrać? Być może lepszym rozwiązaniem będzie wybór zwykłego agregatora prądotwórczego? Wszystko zależy od twoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań związanych z tym rozwiązaniem i korzystaniem z niego. Jaki agregat kupić: inwertorowy czy zwykły? Agregat inwertorowy jest mniejszy i lżejszy, dlatego łatwiej go zabrać ze sobą na weekendowy wypad na łono natury. Jeśli więc zależy ci na łatwości przenoszenia go z miejsca na miejsce, zwłaszcza na plecach, wybierz model małego agregatu inwertorowego prądotwórczego.

Jak wybrać odpowiedni sprzęt? Najłatwiej wziąć przy tym pod uwagę zapotrzebowanie na energię – zsumuj moc odbiorników, jakie będziesz chciał z niego zasilać. Urządzenia te dzielą się na rezystancyjne i indukcyjne, a te drugie mają większe zapotrzebowanie na energię w czasie rozruchu silnika. Nie wybieraj agregatora prądotwórczego „na styk”, weź pod uwagę pewien margines błędu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej albo uzyskać odpowiedź na to, jaki agregat prądotwórczy do domu wybrać, forum dyskusyjne lub rozmowa z elektrykiem w Wrocławia lub innego miasta z Twojej okolicy z pewnością będą cennym źródłem informacji na ten temat.

Powinieneś też przyjrzeć się kwestiom technicznym, takim jak:

  • moc agregatora – moc podłączonych urządzeń nigdy nie może być większa niż moc znamionowa agregatu – powinna ona zajmować nie więcej niż 80% mocy urządzenia prądotwórczego,
  • rodzaj paliwa,
  • pobór paliwa – im będzie on mniejszy, tym dłuższy czas pracy agregatora i mniejsze koszty jego eksploatacji,
  • pojemność zbiornika na paliwo – lepszy dla wydłużenia pracy agregatu będzie większy zbiornik, ale wpłynie to na zwiększenie jego gabarytów,
  • czas pracy,
  • funkcje dodatkowe.

Agregat inwertorowy czy zwykły – na który się zdecydować?

Możesz wybrać agregator zwykły lub inwertorowy. Który będzie lepszy? Różnią się one już na pierwszy rzut oka, bo zwykły agregator będzie większy od inwertorowego, co wpływa na jego mniejszą mobilność. Agregaty prądotwórcze inwertorowe pracują cicho i sprawdzają się zwłaszcza przy zasilaniu bardzo czułych na zmianę napięcia urządzeń, głównie elektronicznych, jak komputery i smartfony. Agregat zwykły będzie doskonałym wyborem do domu jako awaryjne źródło prądu czy zasilania urządzeń ogrodowych.

Cichy agregat prądotwórczy do domu

Jeśli zależy ci na cichej pracy agregatu prądotwórczego, zainwestuj w agregat inwertorowy, który generuje hałas na poziomie do 65 dB.

Mały agregat prądotwórczy

Gabaryty agregatu również mogą być dla ciebie istotne, jeśli chcesz z niego korzystać choćby na biwaku, pod namiotem. Zwykły agregat jest znacznie większy od inwertorowego, który często jest przy tym wyposażony w małe kółka i uchwyt ułatwiający jego przenoszenie.

Agregat inwertorowy z regulatorem napięcia AVR

Szczególnym rodzajem agregatora inwertorowego jest AVR z regulatorem napięcia. Dzięki niemu zasilane z niego sprzęty są skutecznie chronione przed wzrostem napięcia wyjściowego, jakie utrzymywane jest cały czas na tym samym poziomie. Z tego względu niewątpliwie warto zdecydować się na agregat obcowzbudny, czyli wyposażony w regulatory AVR agregat inwertorowy.

Bez AVR masz do czynienia z rozwiązaniem samowzbudnym, którego użytkowanie w dalszym ciągu jest możliwe. Zawsze możesz dokupić do niego regulator napięcia i zamontować go w agregatorze inwertorowym. Czy AVR jest już standardem? Powoli tak się staje.

Agregat prądotwórczy inwertorowy – ranking 2022

Przy wyborze agregatora prądotwórczego inwertorowego warto sięgnąć po aktualny ranking, w którym eksperci wskażą najlepsze urządzenia w swojej klasie. Producenci wciąż oferują nam coraz to nowe sprzęty tego rodzaju, dlatego powinien on być często aktualizowany.

Wśród aktualnie polecanych agregatorów są takie modele, jak:

  1. Agregat inwertorowy Honda 230V EU22i z trybem ECO zmniejszającym zużycie paliwa.
  2. Agregator Karcher PGG 3/1 1.042-207.0 przeznaczony nie tylko do domowego użytku, dość tani, a przy tym zabezpieczony przed przeciążeniem.
  3. Agregator prądotwórczy inwertorowy Daewoo GDA 4600i, wyposażony w czterosuwowy silnik benzynowy i zabezpieczenie przeciążeniowe.
  4. Agregat prądotwórczy Stanley SG 3100 – o małych gabarytach, z dwoma gniazdami 230 V, z jednocylindrowym, czterosuwowym silnikiem OHV na benzynę, uruchamianym za pomocą linki rozruchowej.

Ile kosztuje agregat prądotwórczy inwertorowy?

W zależności od mocy, rodzaju, obecności AVR i wielu dodatkowych zmiennych koszt nabycia agregatora prądotwórczego może być inny. Cena wynosi od nieco ponad 1000 zł za urządzenie o mocy 1 kW i napięciu 230 V po nawet 4000 zł za bardziej zaawansowane.

Często czytany poradnik: Cennik usług elektrycznych

Agregat prądotwórczy inwertorowy – opinie

Coraz więcej użytkowników docenia użyteczność agregatorów prądotwórczych inwertorowych. Zalety tego typu urządzeń decydują o ich wyborze, ponieważ są małe, użyteczne, mają trwałą konstrukcję, a przy tym są łatwe w obsłudze.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco