elektryk montuje pojedyncze gniazdko elektryczne

Jak podłączyć gniazdko? Poradnik krok po kroku

Jak podłączyć gniazdko? Poradnik krok po kroku

Montaż gniazdka elektrycznego nie jest trudnym zadaniem, ale wymaga podstawowej wiedzy z zakresu elektryki. Dowiedz się, jak podłączyć gniazdko krok po kroku, jakie są najważniejsze zasady i niezbędne narzędzia oraz jak podłączyć gniazdko elektryczne do gotowej puszki w ścianie.

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 18 lipca 2022 18.07.2022 Czas lektury: 5min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 56592 Specjalistów od Instalacji Elektrycznych blisko Ciebie

Do montażu gniazdek niezbędna jest znajomość kilku podstawowych zasad; niezbędne też są odpowiednie narzędzia.

Warto też znać schemat gniazda – podłączenie kontaktu będzie nieco inne w przypadku gniazdka elektrycznego podwójnego, z uziemieniem lub innych rodzajów gniazdek (np. gniazdka internetowego).

Jak podłączyć gniazdko krok po kroku? O jakich zasadach pamiętać? Gdzie szukać sprawdzonego elektryka?

Podłączenie gniazdka – niezbędne narzędzia

Prawidłowe podłączenie gniazdka elektrycznego nie jest zadaniem trudnym – pod warunkiem, że wcześniej zapoznasz się z zasadami bezpieczeństwa i wyposażysz w niezbędne narzędzia:

  • śrubokręt,
  • nóż,
  • kombinerki,
  • miernik napięcia,
  • poziomica,
  • ołówek.

Jak osadzić puszki elektryczne? W tym celu dodatkowo będą potrzebne:

  • wiertarka z opcją kucia w ścianie,
  • podkład do gruntowania,
  • paca,
  • młotek,
  • papier ścierny (do wyrównania powierzchni).
Instalacje elektryczne - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 56 592 Specjalistów od Instalacji Elektrycznych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Montaż gniazda – najważniejsze zasady bezpieczeństwa

profesjonalny elektryk montuje gniazdko
  1. Instalacja elektryczna powinna być wykonana przez osobę odpowiednio wykwalifikowaną.
  2. Wszelkie prace powinny być wykonywane przy wyłączonym napięciu.
  3. Montaż gniazdka elektrycznego powinien odpowiadać krajowym normom bezpieczeństwa.

W dalszej części naszego artykułu opisujemy, jak wygląda montaż gniazdka elektrycznego krok po kroku (z opcją kucia ściany i osadzania puszki).

Schemat gniazdka i kolory przewodów w gniazdku

Nie bez znaczenia w zestawie z gniazdkiem elektrycznym są kolory przewodów:

  • przewód czarny, brązowy lub szary w gniazdku – to tzw. przewód fazowy; przewód ten podpina się pod zacisk L (liniowy, styk lewy);
  • przewód żółto-zielony – to przewód ochronny gniazdka, powinien być podpięty pod zacisk z bolcem PE (górny styk);
  • przewód niebieski – to przewód neutralny (N, styk prawy).
Jeśli szukasz informacji o oznaczeniach kabli, sprawdź poradnik: Kolory kabli, rodzaje i oznaczenia przewodów elektrycznych

Jak zamontować gniazdko elektryczne krok po kroku? Montaż gniazdka bez puszki

Krok 1: Odłączenie zasilania

Instalator powinien odłączyć zasilanie i upewnić się, że czynność ta została wykonana poprawnie. Weryfikację poprawności odłączenia zasilania można wykonać za pomocą próbnika. Jeśli montaż polegać ma dodatkowo na wykuwaniu otworów na puszki – wówczas w pierwszym kroku należy zaznaczyć miejsca, w których mają być zainstalowane gniazda.

Krok 2: Wykuwanie otworu na puszkę elektryczną

Za pomocą wiertarki należy wykuć otwór, w którym zainstalowana zostanie puszka elektryczna.

Ważne:
W instalacjach elektrycznych bezpuszkowych elektryk rezygnuje wyłącznie z montażu puszek rozdzielczych. Wciąż są konieczne puszki instalacyjne pod osprzęt elektryczny.

Krok 3: Wyznaczanie linii przebiegu przewodów

Bruzdy na kable (wnęki w ścianie, w których znajdą się przewody) najlepiej jest umieścić w pionie lub poziomie (nie po skosie). Szerokość i głębokość otworu na kable powinna wynosić ok. 1,5-2 cm. Dodatkowo w bruździe na przewody należy co ok. 40-50 cm wywiercić otwory na uchwyty montażowe. Za pomocą gruntu należy zabezpieczyć otwory na kable.

Krok 4: Odmierzenie odpowiednich długości kabli

Instalator odmierza odpowiednią długość kabli, a następnie z końcówek przewodów odkrywa żyły (przydadzą się: nóż i kombinerki).

Krok 5: Montaż przewodów

W kolejnym kroku należy zamontować w puszce żyły z przewodu (w odpowiednich do tego miejscach – w zależności od koloru końcówek) oraz umieścić kable w otworach (na tym etapie skorzystać z uchwytów montażowych). Po tej czynności bruzdy z kablami należy zaszpachlować, a po wyschnięciu – wyrównać powierzchnię ściany.

Krok 6: Montaż gniazdka i sprawdzenie instalacji

Po prawidłowym osadzeniu puszki elektrycznej można przystąpić do montażu gniazdka.

Ważne:
Sama czynność montażu gniazdka w puszce nie jest trudna, ale wymaga odłączenia zasilania.

Montaż gniazdka elektrycznego polega na podpięciu kabli w odpowiednie miejsca – żółty kabel (uziemienie) podpina się do bolca uziemiającego, pozostałe dwa – do wtyków. Na koniec wystarczy śrubokrętem krzyżakowym przykręcić osłonę na gniazdko. Tę czynność warto wykonać starannie i solidnie – dzięki czemu istnieje mniejsze ryzyko wyrwania nasady gniazda w wyniku niewłaściwego odłączania wtyczki (np. po pociągnięciu za kabel).

Ostatni etap montażu gniazda polega na włączeniu zasilania i przetestowaniu (za pomocą próbnika), czy w zamontowanym gniazdku jest napięcie.

Jak zamontować gniazdko elektryczne do gotowej puszki w ścianie?

Montaż gniazdka elektrycznego w gotowej puszce niewiele różni się opisanej wyżej metody. Gdy puszka elektryczna jest już umieszczona w ścianie, należy zacząć od punktu 5., czyli podłączenia odpowiednich kabli. Na początek sprawdź przewody doprowadzone do puszki.

Uwaga!
Teoretycznie w prawidłowo zamontowanej puszce powinien być doprowadzony 3-żyłowy przewód. W puszce znajdziesz więc trzy żyły w różnych kolorach: przewód brązowy (lub czarny/szary), niebieski i żółto-zielony.

Przewód ochronny (żółto-zielony) należy podłączyć do bolca uziemiającego, neutralny – do złącza N po prawej stronie, a fazowy – do złącza L po lewej stronie gniazdka. Jak zamontować gniazdko elektryczne do puszki, w której są tylko dwa przewody – fazowy i neutralny? Przede wszystkim warto wiedzieć, że to stary układ TN-C (w odróżnieniu od nowego układu TN-S różni się tym, że brakuje tu żyły żółto-zielonej). W takim przypadku przewód neutralny należy wpiąć w zacisk ochronny, a następnie zacisk połączyć z zaciskiem neutralnym za pomocą mostka.

Niezależnie od liczby przewodów w puszce koniec instalacji jest taki sam – wystarczy wsunąć gniazdko do puszki elektrycznej i zamontować (za pomocą wkrętów lub za pomocą pazurków – w zależności od rodzaju gniazdka). Na koniec wystarczy przykręcić ramkę i front gniazdka – i gotowe!

Dodano: 22 stycznia 2021 Zaktualizowano: 18 lipca 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco