Instalacja elektryczna w mieszkaniu – 11 najważniejszych porad
Przemyślana instalacja elektryczna w mieszkaniu sprawi, że nie będzie konieczna jej wymiana czy modernizacja w ciągu najbliższych lat od odbioru lokalu. Najważniejsze jest dopasowanie instalacji elektrycznej w mieszkaniu do potrzeb domowników. Jak to zrobić? Jak zadbać o instalację elektryczną? Jak powinna wyglądać instalacja oświetleniowa w mieszkaniu?
Z poradnika dowiesz się
Niezależnie od tego, czy zadaniem jest odbiór nowego mieszkania czy wymiana instalacji elektrycznej lub modernizacja instalacji elektrycznej w bloku, należy zadbać zarówno o komfort, jak i bezpieczeństwo.
Elektryka wykonana niewłaściwie to duże zagrożenie dla nas i naszych bliskich – błędy w instalacji elektrycznej mogą skutkować pożarem, kosztownymi usterkami lub groźnym porażeniem prądowym.
Na co zwrócić uwagę w przypadku instalacji elektrycznej w mieszkaniu? Przygotowaliśmy praktyczny poradnik, kiedy masz w planach wykonanie lub wymianę instalacji elektrycznej przez elektryka.
1. Jak podłączyć instalację elektryczną w mieszkaniu?
Montaż instalacji elektrycznej w mieszkaniu powinien przebiegać etapami:
- Instalacje elektryczne powinien wykonać elektryk (jedynym słusznym wyborem jest elektryk z uprawnieniami – niezbędne są uprawnienia SEP).
- Zacznij od przeglądu schematu instalacji elektrycznej (projekt elektryki warto modyfikować jak najwcześniej).
- Ustal z elektrykiem i ekipą budowlaną rozplanowanie instalacji elektrycznej w mieszkaniu, biorąc pod uwagę moc zasilanych urządzeń elektrycznych.
- Uwzględnij wszystkie niezbędne rodzaje gniazdek i punktów oświetleniowych oraz ich położenie.
- Do niezbędnej liczby gniazdek dodaj kilka dodatkowych punktów.
- Po modyfikacjach przeprowadź z elektrykiem fachowy odbiór instalacji elektrycznej.
- Odbierz sporządzony zgodnie z zasadami przegląd instalacji elektrycznej (pamiętaj, że do sporządzenia protokołu niezbędne są uprawnienia SEP).
Poniżej przedstawiamy ranking 58 170 Specjalistów od Instalacji Elektrycznych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
2. Dobry elektryk i indywidualna wycena
Dobrego elektryka poznasz po tym, że usługi będzie wyceniał indywidualnie – ceny przeglądów elektrycznych, prac modernizacyjnych, napraw i wymian elektryki zależą w dużej mierze od rodzaju instalacji. Na cenę wpływa również liczba elementów elektrycznych w mieszkaniu.
Ponadto dobry elektryk powinien posiadać:
- uprawnienia SEP (tzw. uprawnienia sepowskie) – z klasyfikacją niezbędną do wykonania danego zadania,
- doświadczenie w pomiarach i montażu instalacji elektrycznej w mieszkaniach – najlepiej poparte pozytywnymi opiniami,
- profesjonalny sprzęt (mierniki instalacji elektrycznej),
- certyfikaty kalibracji urządzeń pomiarowych.
Dobrych fachowców od instalacji elektrycznych w Warszawie lub innym mieście znajdziesz na Oferteo. Zapytaj o ofertę i miej pewność przemyślanej instalacji w Twoim domu.
3. Schemat instalacji elektrycznej w mieszkaniu
Projekt instalacji elektrycznej w mieszkaniu powstaje jako rysunek techniczny elektryczny.
W dokumentach budowlanych mieszkania powinien więc być dołączony dokument w formie graficznej – stworzony za pomocą uniwersalnych symboli i oznaczeń graficznych. W schemacie elektryki mieszkania znajdziesz takie elementy, jak:
- rozmieszczenie punktów oświetleniowych,
- rozmieszczenie łączników świateł,
- gniazda antenowe,
- przyciski łączeniowe,
- łączniki schodowe i krzyżowe,
- przewody elektryczne i ich przebieg,
- umiejscowienie rozdzielni.
Z elektrykiem przeanalizuj poprawność schematu instalacji elektrycznej w mieszkaniu. Po wprowadzeniu modyfikacji – wykonaj aktualizację schematu instalacji, tak aby w przyszłości bez problemu wykonać modernizację elektryki (nie narażając się np. na przewiercenie kabli w ścianie).
4. Instalacja elektryczna w mieszkaniu – natynkowa czy podtynkowa?
Zasadniczo w większości mieszkań masz do wyboru instalację elektryczną podtynkową i natynkową. Jakie przewody powinny być przeprowadzone, jeśli wybierzesz instalację elektryczną natynkową w mieszkaniu, a jakie przy podtynkowej? Instalacja podtynkowa to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie, ponieważ kable są w takim przypadku ukryte w ścianach. Jest estetyczna i bezpieczna dla domowników. Do jej wykonania koniecznie należy wykorzystać materiały wysokiej jakości, aby ograniczyć ryzyko awarii, bo jeśli do niej dojdzie, to istnieje konieczność skuwania tynków, by naprawić instalację elektryczną w mieszkaniu. Miedziana czy aluminiowa? Jaka instalacja podtynkowa jest polecana przez ekspertów?
Miedziane przewody są droższe, ale lepszej jakości w porównaniu ze stalą czy aluminium. Przy decyzji o wykonaniu instalacji podtynkowej, należy obowiązkowo wykonać schemat instalacyjny, który pozwoli bezpiecznie wykonywać np. otwory w ścianie.
Z kolei instalacja natynkowa jest łatwo dostępna, dlatego przy awarii nie ma problemu z jej naprawą i nie trzeba przy tym dokonywać pełnowymiarowego remontu, by na przykład wymienić elementy instalacji elektrycznej w mieszkaniu. Aluminiowe przewody jak najbardziej mogą być tu zastosowane, co ogranicza koszty ponoszone z tytułu wykonania tej instalacji.
Bardzo często instalacja natynkowa jest wybierana w pomieszczeniach, gdzie drugorzędną kwestią jest estetyka. Można ją wykorzystać np. w kotłowni, czy w garażu. Elementy instalacji można ukryć w listwach przypodłogowych czy w rurkach.
5. Liczba gniazdek w mieszkaniu, rozmieszczenie gniazd
Gniazdka elektryczne to jeden z ważniejszych elementów użytkowych elektryki w mieszkaniu. Nie podejmuj decyzji w pośpiechu – przemyśl układ gniazdek, przechodząc punkt po punkcie po całym mieszkaniu. Domowa instalacja elektryczna ma być funkcjonalna!
Koniecznie uwzględnij na tym etapie plan rozmieszczenia mebli i wstępny pomysł na rozmieszczenie sprzętów elektrycznych w mieszkaniu. Warto obliczyć niezbędną liczbę gniazdek w danym pomieszczeniu (lub sektorze większego pomieszczenia) – i dodać do projektu kilka dodatkowych gniazd, tak aby bez problemu można było zrobić przemeblowanie. Pamiętaj, że z roku na rok otaczamy się coraz większą ilością elektroniki.
Rozmieszczenie gniazdek warto skonsultować dodatkowo z elektrykiem. Przykładowo: jeśli planujesz kuchenkę lub zmywarkę w danym miejscu, to błędem może się okazać gniazdko rozmieszczone tuż za sprzętem. Lepszą opcją będzie rozmieszczenie gniazda obok – wówczas nawet duża wtyczka nie będzie przeszkadzać w dostawieniu sprzętu do ściany na pożądaną odległość.
6. Rodzaj gniazd i dodatkowe gniazdka w mieszkaniu
Rodzaje gniazdek (podwójne, pojedyncze, z odpowiednimi zabezpieczeniami) – warto dobrać w zależności od potrzeb danego punktu (np. przyłącze kablowe do kuchenek, gniazdka pod indukcje, gniazdka z klapkami – w pomieszczeniach narażonych na wilgoć).
Praktyczne porady dotyczące rodzaju gniazdek w kuchni, salonie, przedpokoju i łazience:
- Instalacja elektryczna w kuchni ma ogromny wpływ na jej funkcjonalność.
- W kuchni pamiętaj o różnych rodzajach gniazdek (np. gniazda elektryczne do piekarnika, gniazdka do indukcji, do czajnika elektrycznego - itd.).
- Elektryka w kuchni powinna też uwzględniać gniazdka rozmieszczone na różnych wysokościach (np. do oświetlenia nad blatem; do mikrofalówki; do płyty indukcyjnej – itd.).
- Instalacja elektryczna w łazience powinna być stworzona zgodnie z PN-IEC 60364-7-701:1999 (wyróżnia się cztery strefy bezpieczeństwa).
- Pod lustrem w łazience warto uwzględnić w projekcie kilka dodatkowych gniazd elektrycznych (np. na szczoteczkę elektryczną, golarkę, suszarkę, odświeżacz).
- W przedpokoju warto uwzględnić dodatkowe gniazda (zawsze mogą się przydać, a można je ukryć za pomocą zaślepki na gniazdka).
- W salonie warto zaplanować więcej gniazd tam, gdzie będzie stał sprzęt audio, komputer, telewizor.
- Na etapie projektowania warto myśleć o funkcjonalnych rodzajach gniazdek (np. gniazdko z ładowaniem USB 2.0, USB 3.0, gniazdo do ładowania indukcyjnego).
7. Zabezpieczenia gniazdek w mieszkaniu
Warto pomyśleć o tym jak najwcześniej – szczególnie, gdy w mieszkaniu będą przebywać dzieci lub zwierzęta domowe.
Proste zaślepki kosztują kilka złotych, ale do instalacji elektrycznej w mieszkaniu można wybrać gniazdka z fabrycznymi zaślepkami na kluczyk lub ze specjalną przesłoną, która uchyli się tylko pod wpływem dwóch bolców wtyczki.
8. Liczba punktów oświetleniowych
Temat oświetlenia zdecydowanie warto omówić z elektrykiem. Rozmieszczenie świateł funkcjonalnych w mieszkaniu – szczególnie w kuchni i salonie – jest kluczowe dla komfortu.
W kuchni (aneksie lub jadalni) warto zaplanować dodatkowe punkty oświetleniowe: nad blatem oraz nad stołem. W takim przypadku powinno się zastosować oddzielne przyciski w łącznikach – dla poszczególnych źródeł światła.
W długich pokojach, przedpokojach, korytarzach i schodach – warto pomyśleć o zastosowaniu łączników schodowych i łączników krzyżowych, tak aby poza odpowiednią liczbą źródeł światła, mieć opcję sterowania tym samym oświetleniem z różnych miejsc. Domowa instalacja elektryczna wymaga odpowiedniego rozplanowania.
9. Obwody elektryczne w mieszkaniu
Ile obwodów zasilających powinna mieć instalacja elektryczna w mieszkaniu? Określenie liczby obwodów to zadanie dla elektryka - nie ma jednej zasady, instalacja elektryczna powinna opierać się na takiej liczbie obwodów, aby uniknąć ich przeciążenia.
Warto pomyśleć o dodatkowych obwodach dla takich urządzeń w mieszkaniu, jak rolety elektryczne, dzwonek przy drzwiach, wentylacja, dodatkowe ogrzewanie, klimatyzacja. Dodatkowych obwodów wymagają też urządzenia o większym poborze mocy (pralka, zmywarka, kuchenka elektryczna, płyta indukcyjna, piekarnik). O tym wszystkim wie dobry fachowiec od instalacji elektrycznych z Wrocławia lub innego miasta, którego znajdziesz na Oferteo.
10. Odbiór instalacji elektrycznej w mieszkaniu
Przegląd elektryki w mieszkaniu (poprawności montażu, działania i zgodności z założeniami wszelkich wykonanych modernizacji) należy wykonać w asyście elektryka z odpowiednimi uprawnieniami. Nie spiesz się – od poprawnego odbioru i pomiarów zależy bezpieczeństwo instalacji.
Elektryk powinien wykonać wszelkie podstawowe pomiary (pomiar rezystancji izolacji; weryfikacja odporności na zwarcia i przeciążenia sieci; sprawdzenie poprawności i skuteczności ochrony przeciwporażeniowej; pomiar wyłączników różnicowoprądowych; weryfikacja napięć w obwodach; sprawdzenie rozdzielnicy).
Na koniec należy spisać protokół odbioru instalacji elektrycznej w mieszkaniu (protokół powinien zawierać przede wszystkim orzeczenie poprawności wykonania instalacji elektrycznej, pieczątkę firmy wykonującej pomiar i podpis elektryka – wraz z kopią uprawnień do wykonywania pomiarów tego typu).
11. Instalacja elektryczna w mieszkaniu – przepisy
Przy przygotowywaniu instalacji elektrycznej w mieszkaniu, pamiętaj o obowiązujących ustawach i innych aktach prawnych. Najlepiej oczywiście, gdy instalację wykonuje specjalista – osoba mająca uprawnienia SEP. Wszystkie wytyczne w tym zakresie znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 roku.
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o instalacjach elektrycznych
Oświetlenie schodów jest koniecznością, by swobodnie i bezpiecznie poruszać się po klatce schodowej czy wewnątrz domu. Bardzo często na początku i końcu biegu schodów instalowane są wyłączniki schodowe. Często określane są one po prostu jako włączniki czy wyłączniki. Czym różni się od nich wyłącznik schodowy? Jak go podłączyć?
21.07.2022Montaż gniazdka elektrycznego nie jest trudnym zadaniem, ale wymaga podstawowej wiedzy z zakresu elektryki. Dowiedz się, jak podłączyć gniazdko krok po kroku, jakie są najważniejsze zasady i niezbędne narzędzia oraz jak podłączyć gniazdko elektryczne do gotowej puszki w ścianie.
18.07.2022W większości domów i mieszkań liczniki prądu montowane są w tzw. skrzynkach elektrycznych. Jak odczytać licznik prądu? To zależy od tego, czy masz licznik indukcyjny czy licznik elektroniczny. Odczytanie licznika prądu indukcyjnego jest proste i polega na odnalezieniu wartości wyrażonej w kilowatogodzinach (kWh) na podanej na liczniku skali. Odczyt z liczników prądu elektronicznych wymaga dodatkowo znajomości odpowiednich kodów OBIS – dla taryfy jedno- i dwustrefowej. Z poradnika dowiesz się, jak odczytać licznik prądu, jakie są kody na liczniku, jak sprawdzić, czy licznik działa prawidłowo i co robić w przypadku awarii?
03.01.2024Bezpieczniki w domu – jak nazwa wskazuje – gwarantują bezpieczeństwo w momencie przeciążenia instalacji elektrycznej. Dzięki temu nie każda awaria kończy się wezwaniem pogotowia elektrycznego. Podstawowe rodzaje bezpieczników elektrycznych w domu to: bezpieczniki topikowe, bezpieczniki przepięciowe (tzw. korki), wyłączniki różnicowoprądowe (tzw. bezpieczniki różnicowe). Jak działają te rodzaje bezpieczników? Jakie bezpieczniki wybrać? Czy wyłącznik nadprądowy to też bezpiecznik? Gdzie szukać dobrego elektryka?
15.07.2022Odpowiednie oświetlenie w kuchni umożliwia komfortowe i bezpieczne przygotowywanie potraw. W tym pomieszczeniu wielu chętnie spędza czas. Co za tym idzie, warto zaplanować oświetlenie do kuchni w taki sposób, aby sprzyjało twoim przyzwyczajeniom. Pamiętaj o zastosowaniu nie tylko oświetlenia górnego, ale i bocznego, punktowego oraz nad blatem roboczym. Na jakie warto postawić?
24.01.2023Kolory przewodów elektrycznych (a konkretnie: kolory izolacji kabli w elektryce) nie są przypadkowe. To uniwersalne oznaczenia elektryczne L N PE, które wynikają z przepisów prawnych. Kabel brązowy lub czarny to przewód fazowy L; kabel niebieski to przewód neutralny N; kabel żółto-zielony – to przewód ochronny PE. To podstawy – w starszych instalacjach kolory przewodów fazowych i przewody ochronne mogą się różnić. Oznaczenie przewodów elektrycznych to duże ułatwienie we wszelkiego rodzaju pracach związanych z instalacją elektryczną – pod warunkiem, że instalacja wykonana jest w zgodzie ze sztuką. Do czego służą poszczególne rodzaje przewodów elektrycznych?
22.09.2022