elektryk podłącza kable w skrzynce przyłączeniowej - w 2023

Cennik usług elektrycznych 2023 – montaż gniazdka, rozdzielni, osprzętu

Cennik usług elektrycznych 2023 – montaż gniazdka, rozdzielni, osprzętu

Cennik usług elektrycznych obejmuje takie prace, jak montaż rozdzielni elektrycznej, montaż gniazdek, łączników i koryt kablowych, biały montaż elektryczny, kładzenie kabli, a opcjonalnie: modyfikacje elektryki (przenoszenie gniazdek, dodatkowe punkty elektryczne). Koszty instalacji można też rozbić na cennik robót elektrycznych – wydzielając ceny osprzętu elektrycznego. Kosztorys elektryczny powinien również obejmować opracowanie (lub korektę) schematu instalacji elektrycznej, wszelkiego rodzaju niezbędne pomiary. Ile kosztuje podłączenie prądu i jak wygląda cennik usług elektrycznych w 2022 r.?

author box img

Marta Białek

Zaktualizowano: 23 grudnia 2022 23.12.2022 Czas lektury: 8min

Ceny usług elektrycznych – najważniejsze informacje

Cennik robót elektrycznych i usług elektrycznych nie sprowadza się do jednego przelicznika kosztów za zainstalowany punkt elektryczny. To zbyt duże uproszczenie. Innymi słowy: różne są ceny montażu gniazdek, włączników (łączników), lamp, kamer, instalacji alarmowej, instalacji telewizyjnej czy internetowej.

Ceny usług elektryka zależą też od stopnia skomplikowania prac (a nawet takich z pozoru nieistotnych szczegółów, jak kubatura samego budynku). Przykładowo: podłączenie 4 kamer w budynku parterowym o metrażu 300 m kw. może być droższe niż w piętrowym – w pierwszej opcji potrzeba więcej kabla do wdrożenia w życie całego schematu instalacji.

Można więc przyjąć rynkowe ceny (na zasadzie orientacyjnej), ale w każdym przypadku cennik elektryka wymaga konsultacji i indywidualnego podejścia. Pełna wycena instalacji elektrycznej w optymalnej wersji powinna być prowadzona na terenie nieruchomości – po oględzinach aktualnego stanu i szczegółowym określeniu zakresu prac elektryka.

Warto pamiętać o tym, że ceny usług są zróżnicowane regionalnie. Zatrudniając specjalistę sprawdź cennik usług elektryków z Warszawy, elektryków z Rzeszowa lub innego miasta.

Jaka jest cena za punkt elektryczny?

Można przyjąć, że ceną wyjściowa za jeden punkt elektryczny w mieszkaniu mieści się w przedziale od ok. 40-50 zł (z użyciem najtańszych materiałów) do ok. 80-90 zł (z użyciem lepszych materiałów). Na cenę końcową wpływa nie tylko rodzaj gniazdek i zakres pracy elektryka, ale też np. liczba gniazdek (przy dużej liczbie gniazdek i łączników cena w przeliczeniu za montaż jednego gniazdka będzie spadać).

Elektryk - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 55 639 Elektryków najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Co obejmuje cennik usług elektrycznych?

Cennik usług elektrycznych obejmuje:

 • montaż gniazdek elektrycznych,
 • montaż łączników,
 • instalacja koryt kablowych,
 • montaż i konfiguracja rozdzielni elektrycznej,
 • biały montaż elektryczny
 • przenoszenie gniazdek,
 • tworzenie dodatkowych punktów elektrycznych.

Co wpłynie na wysokość cen usług elektrycznych 2022/2023?

Największy wpływ na cenę usługi elektrycznej ma zakres prac – im bardziej skomplikowana instalacja, tym większe koszty. Dodatkowo cena instalacji elektrycznej w 2022 r. była średnio wyższa niż rok wcześniej.

Warto pamiętać, że usługi elektryczne zaliczane są do usług budowlanych – szacuje się, że rok do roku podwyżki za prace wykonywane w tej branży to ok. 5-7%. Dodatkowo ceny usług elektrycznych w 2022 i 2023 r. mogą być wyższe ze względu na inflację, rosnące koszty materiałów i paliwa.

Cena instalacji elektrycznej – od czego zależy?

Na ostateczną cenę instalacji elektrycznej wpływają takie czynniki, jak:

 • liczba punktów elektrycznych,
 • rodzaj użytych materiałów,
 • rodzaje gniazdek,
 • przekroje kabli, rodzaje izolacji,
 • dodatkowe komponenty okablowania (np. prowadzenie kabli w rurkach),
 • kubatura i metraż mieszkania lub domu,
 • wszelkie elementy premium (np. instalacja smart, dom inteligentny).

Najważniejsze czynniki wpływającę na cenę instalacji elektrycznej zebraliśmy na poniższej infografice:

Infografika wskazująca najważniejsze czynniki wpływające na cenę instalacji elektrycznej

Projekt instalacji elektrycznej – cena

Cena projektu instalacji elektrycznej zależy od kilku czynników – najważniejszymi są oczywiście: liczba elementów w instalacji, powierzchnia domu i stopień skomplikowania instalacji elektrycznej.

Koszt samego projektu instalacji elektrycznej – dla domu o powierzchni ok. 100 m² – mieści się zazwyczaj w przedziale 800-1 200 zł. Zdecydowanie warto zlecić wykonanie profesjonalnego projektu instalacji elektrycznej fachowcowi. Dzięki temu masz pewność, że instalacja elektryczna będzie wykonana lub modernizowana zgodnie z normami bezpieczeństwa.

Ile kosztuje podłączenie prądu?

Zacznijmy od tego, że do ceny instalacji elektrycznej należy doliczyć koszt przyłącza elektrycznego. Do wniosku o opcję podpięcia do przyłącza energetycznego trzeba dołączyć niezbędne dokumenty (akt własności, plan zabudowy, rodzaj zasilania obiektu, grupa energetyczna, miejsce przyłączenia do sieci, wszelkie niezbędne uzgodnienia z zakładem energetycznym).

Czy da się załatwić wszystkie te formalności przed rozpoczęciem prac budowlanych, tak aby mieć dostęp do prądu? Tak, w takiej sytuacji stosowane jest napowietrzne przyłącze prądu (traktowane jako tymczasowe przyłącze elektroenergetyczne) – po otrzymaniu niezbędnych zgód i akceptacji od Zakładu Energetycznego elektryk może wykonać tego rodzaju podłączenie.

Jaki jest koszt podłączenia prądu do domu i Ile kosztuje podłączenie prądu od skrzynki do domu? Cena zależy przede wszystkim od rodzaju przyłącza i mocy, przykładowo: kablowe przyłącze prądu kosztuje ok. 150-200 zł za 1 kW, a więc w przypadku mocy 12 kW należy przygotować się na wydatek rzędu ok. 2 200 zł. Tymczasowe (napowietrzne) przy tych samych założeniach przyłącze to wydatek na poziomie ok. 1 500 zł.

Zastanawiasz się, Ile kosztuje podłączenie prądu do działki? Koszty i formalności będą takie same, jak w przypadku podłączenia prądu do domu – i zależne od warunków montażowych. Ile kosztuje podłączenie licznika prądu? To wydatek od ok. 80 do 200 zł.

Montaż i naprawa gniazdka – cena

elektryk montuje gniazda elektryczne

Ile kosztuje montaż lub naprawa gniazdka?

 • montaż gniazda jednofazowego – 40-50 zł za punkt (robocizna) + do tego cena materiału,
 • montaż gniazda trójfazowego – 45-55 zł za punkt (robocizna) + cena materiału,
 • montaż gniazda antenowego – ok. 40-50 zł za punkt,
 • montaż gniazda typu RJ-45 (gniazdo na kabel sieciowy) – ok. 40-50 zł za punkt,
 • naprawa zepsutego gniazdka lub łącznika – ok. 50 zł.
 • montaż gniazda komputerowego – 40-50 zł za punkt (robocizna) + do tego cena materiału,
 • przeniesienie gniazdka – ok. 40-70 zł (w zależności od stopnia skomplikowania prac i zakresu bruzdowania w ścianie),
 • zerowanie gniazdka – 40-50 zł za punkt,
 • naprawa wyrwanego gniazdka – 40-50 zł za punkt.

Instalacja oświetleniowa – cennik

W tym przypadku ceny również są do uzgodnienia – w zależności od zakresu prac i rodzaju projektu, ceny orientacyjne:

 • montaż oświetlenia (pojedynczego punktu, np.: żyrandola, lampy, kinkietów itp.) – ok. 70-100 zł,
 • wymiana starego oświetlenia – ok. 80-100 zł.

Jaki jest koszt podłączenia sprzętów?

Ile kosztuje podłączenie sprzętów? Podajemy przykładowe ceny:

 • podłączenie kuchenki indukcyjnej – ok. 120 zł,
 • podłączenie piekarnika – ok. 120 zł,
 • podłączenie lodówki / zmywarki – ok. 120 zł.

Wszystkie wymienione prace podlegają indywidualnej wycenie. Zakres cenowy niektórych prac (np. montażu i podłączenia okapów) jest bardzo szeroki.

Jaki jest średni koszt instalacji elektrycznej w mieszkaniu 50 m2?

Przyjmując, że w mieszkaniu planujemy skorzystać z komponentów ze średniej półki, a sama instalacja elektryczna będzie oparta na standardowych rozwiązaniach – cena za całość to ok. 3 000 zł (robocizna + materiał).

W cenę wliczone jest opracowanie dokumentacji (atest, pomiary elektryczne). W przypadku rozwiązań niestandardowych (np. instalacja elektryczna półautomatyczna – ze zdalnie sterowanymi roletami) – cena wzrasta nawet 2-krotnie. Największy wpływ na cenę ma inteligentna (w pełni automatyczna) instalacja elektryczna (z dodatkami typu alarm i kamery) – w tym przypadku to wydatek ok. 15-16 tys. za samą robociznę.

Jeśli dodatkowo w ramach prac ma być wykonany demontaż starej instalacji elektrycznej, to w mieszkaniu 50 m kw. należy doliczyć dodatkowo ok. 1 000 zł do ceny końcowej.

Cena za montaż domofonu (wraz z zasilaczem domofonowym i uruchomieniem) – to ok. 250 zł. Cena za montaż instalacji alarmowej zależy od stopnia skomplikowania systemu – średnio można przyjąć, że koszt montażu alarmu to ok. 150-250 zł za punkt.

Ile trwa montaż instalacji w mieszkaniu 50-metrowym? Zakładając, że jest puste i można bez problemu działać każdego dnia – ok. 7-10 dni.

Przegląd instalacji elektrycznej – cena

Prawo budowlane ustawowo nakazuje wykonanie przeglądu instalacji elektrycznej minimum raz na 5 lat. Ile kosztuje przegląd instalacji elektrycznej 5-letni? Cena pomiarów i przeglądu zależy od stopnia skomplikowania instalacji.

Cena za przegląd instalacji elektrycznej mieści się w przedziale od 30 do 300 zł. Znacznie mniej kosztuje przegląd instalacji 5-letni w mieszkaniach, droższe są przeglądy w domach powyżej 100 m kw.

Gwarancja na instalację elektryczną – ile wynosi i co obejmuje?

Okres gwarancji na elektrykę w mieszkaniu zależy od firmy i często dodatkowo od gwarancji producenta na poszczególne elementy instalacji. Na wykonaną usługę firmy często dają gwarancję od 5 do 7 lat.

Na materiały (kable, bezpieczniki, włączniki, gniazdka) – często obowiązuje 2- lub 3-letnia gwarancja producenta. Gwarancji nie podlegają przeróbki na własną rękę lub niewłaściwe użytkowanie (np. wpinanie do obwodu niewłaściwych urządzeń).

Dodano: 22 stycznia 2021 Zaktualizowano: 23 grudnia 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco