elektryk mierzy napięcie za pomocą miernika elektrycznego

Miernik elektryczny – jak go używać i jaki wybrać?

Miernik elektryczny – jak go używać i jaki wybrać?

Przy wykonaniu instalacji elektrycznej czy naprawie gniazdek lub przewodów potrzebujesz odpowiednich narzędzi. Wśród nich powinien znaleźć się miernik elektryczny. Zobacz, do czego jest wykorzystywany, jakie modele takich urządzeń istnieją i jakimi funkcjami się charakteryzują. Kup miernik, który sprawdzi się w twoim przypadku!

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 1 sierpnia 2022 01.08.2022 Czas lektury: 6min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 53632 Specjalistów od Przeglądów Elektrycznych blisko Ciebie

Robienie instalacji elektrycznej powinno być powierzone jedynie wykwalifikowanym osobom. Zobacz ranking elektryków z twojej okolicy. Specjalista powinien posiadać odpowiednie uprawnienia sepowskie, by bezpiecznie zrealizować usługę. Jednym z podstawowych narzędzi używanych przez elektryków jest miernik. Może on przydać się również amatorom przy podłączaniu gniazdek, włączników czy innych urządzeń do sieci. Zobacz, jak działają mierniki elektryczne i jakie ich rodzaje są dostępne na rynku?

Miernik elektryczny – co to jest?

Miernik elektryczny jest urządzeniem służącym do pomiarów wielkości elektrycznych i nieelektrycznych, w wielu zakresach pomiarowych. Multimetr, bo tak nazywany jest miernik elektryczny, jest uniwersalnym przyrządem pomiarowym, obecnie najczęściej występującym w formie cyfrowej.

Do czego potrzebny jest miernik elektryczny? Opis funkcji

Zdecydowana większość mierników elektrycznych umożliwia dokonywanie pomiarów takich wartości jak:

  • napięcie prądu stałego lub prądu zmiennego,
  • natężenie prądu stałego i zmiennego,
  • pojemność,
  • częstotliwość,
  • temperatura,
  • rezystancja.

Multimetr o uniwersalnym zastosowaniu pozwala na wykonanie testu ciągłości obwodu, testu diod i tranzystorów czy testu stanu naładowania baterii. Umożliwia wykrywanie obecności pola elektromagnetycznego.

Pomiary elektryczne - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 53 632 Specjalistów od Przeglądów Elektrycznych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Rodzaje mierników elektrycznych

Istnieje wiele różnego rodzaju mierników elektrycznych służących przede wszystkim do pomiaru napięcia i natężenia prądu elektrycznego. Przyrządy te można podzielić na kilka różnych grup:

  • mierniki elektroniczne cyfrowe, nazywane uniwersalnymi multimetrami,
  • mierniki elektryczne analogowe,
  • mierniki elektryczne profesjonalne,
  • mierniki elektryczne cęgowe,
  • mierniki elektryczne automatyczne,
  • wskaźniki napięcia,
  • mierniki pola elektromagnetycznego,
  • mierniki dedykowane do zastosowania przy fotowoltaice.

Jak obsługiwać miernik elektryczny?

elektryk sprawdza napięcie w gniazdku za pomocą miernika elektrycznego

Masz już miernik elektryczny? Jak mierzyć nim napięcie czy natężenie prądu? Przyda się uważne przeczytanie dołączonej do tego urządzenia instrukcji obsługi. Wskaże ona, jak go używać. Aby zmierzyć napięcie, powinieneś wykonać następujące czynności:

  1. Włącz urządzenie, jakim dysponujesz.
  2. Do gniazda wejściowego COM włóż wtyk czarnego przewodu pomiarowego, zaś do gniazda wejściowego oznaczonego V/Ω/f wtyk czerwonego przewodu pomiarowego.
  3. Obrotowy przełącznik funkcji i zakresów ustaw w pozycji V =, o ile mierzysz prąd stały lub w pozycji V~, jeśli mierzysz prąd zmienny (AC).
  4. Wskaż zakres pomiarowy, o ile twój miernik elektryczny nie jest wyposażony w funkcję automatycznej zmiany zakresów pomiarowych.
Uwaga!
Zawsze wskaż nieco większy zakres pomiarowy niż spodziewany wynik, a jeśli nie jesteś w stanie określić, choćby w przybliżeniu, jakie napięcie panuje w danym obwodzie, zacznij pomiar od największego zakresu, a później stopniowo go zmniejszaj.
  1. Zachowaj ostrożność i dotknij końcówkami pomiarowymi przewodów pomiarowych, punktów obwodu, gdzie mierzone będzie napięcie.
  2. Odczytaj wynik na wyświetlaczu miernika elektrycznego.
  3. Wyłącz miernik i wyjmij wtyki z gniazd.

Obsługa miernika elektrycznego będzie łatwiejsza, jeśli będziesz wiedzieć, jak zinterpretować symbole i oznaczenia, jakie się na nim znajdują. Wśród nich można wyróżnić:

  • pozioma linia i fala położone równolegle względem siebie – prąd zmienny AC lub prąd stały DC,
  • pozioma linia ciągła i przerywana równoległe względem siebie – prąd stały DC,
  • fala – prąd zmienny AC,
  • kwadrat wpisany w kwadrat – podwójna izolacja,
  • trójkąt z wykrzyknikiem – ostrzeżenie,
  • trzy linie ciągłe równoległe, zmniejszające się ku dołowi – uziemienie,
  • bateria/akumulator – wyczerpana bateria,
  • V= – napięcie prądu stałego,
  • V~ – napięcie prądu zmiennego,
  • A= – natężenie prądu stałego,
  • A~ – natężenie prądu zmiennego,
  • Ω – rezystancja,
  • F, Cx – pojemność,
  • kHz, MHz – częstotliwość,
  • °C – temperatura.
Ważne!
W trakcie pomiaru napięcia prądu stałego może pojawić się na wyświetlaczu znak "–". Oznacza to odwrotną polaryzację, czyli przewód pomiarowy czerwony został połączony z punktem o ujemnym potencjale. Wtedy trzeba zamienić miejscami końcówki pomiarowe przewodów.

Jeśli korzystasz z miernika elektrycznego, instrukcja obsługi powinna opisywać wszystkie jego gniazda wejściowe, wśród których znajdują się:

  1. Gniazdo uniwersalne do pomiaru wszystkich funkcji, w które wkłada się wtyk czarnego przewodu pomiarowego (COM).
  2. Gniazdo wejściowe do pomiaru wielkości elektrycznych, których symbole znajdują się nad lub pod gniazdem, służące do wtyku czerwonego przewodu pomiarowego (V/Ω/f).
  3. Gniazdo wejściowe pomiaru natężenia prądu o małych wartościach, maksymalnie 200 mA, zabezpieczone przed przeciążeniem odpowiednim bezpiecznikiem topikowym, czyli gniazdo do wtyku przewodu czerwonego pomiarowego (mA, 200 mA FUSED).
  4. Gniazdo wejściowe pomiaru natężenia prądu o dużych wartościach, ale w ograniczonym czasie, niezabezpieczone, przeznaczone do wtyku czerwonego przewodu pomiarowego (20A max UNFUSED).

Na multimetrze znajduje się zwykle informacja dotycząca maksymalnych wartości mierzonych napięć.

Zastosowanie mierników elektrycznych

Z uwagi na fakt, że miernik elektryczny pozwala na pomiar wielkości fizycznych związanych z instalacją elektryczną w domu, ale nie tylko, a przy tym jest przyrządem uniwersalnym, znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie wykorzystywane są właściwości energii elektrycznej.

Jaki miernik elektryczny wybrać? Ranking mierników elektrycznych

Zastanawiasz się, jaki miernik do pomiarów elektrycznych będzie odpowiedni dla ciebie? Każde takie rozwiązanie przeznaczone do zastosowań głównie amatorskich ma uniwersalne opcje, które pozwolą zmierzyć popularne parametry instalacji elektrycznych w mieszkaniu. Wybierz miernik o odpowiednim zakresie pomiarowym. Jaki nadaje się do takich celów? Taki, który ma zakres pomiarowy minimum 500V ~ (AC).

Natomiast innego miernika powinieneś użyć, jeśli chcesz sprawdzić bezpieczniki topikowe lub ciągłość poszczególnych gałęzi instalacji elektrycznej. Do takich celów trzeba wybrać urządzenie posiadające zakres omomierza lub funkcję testu ciągłości obwodu. Ranking takich mierników ułatwi ci zakup.

Na pewno optymalnym wyborem niemal dla każdego będzie uniwersalny multimetr wyposażony w wiele funkcji, ponieważ pozwoli on na wykonanie pomiarów różnych wartości. Powinien on mieć pożądaną przez użytkownika jednostkę miary, być bezpieczny i mierzyć dokładnie.

Miernik elektryczny cęgowy – najpopularniejszy miernik prądu

Jednym z rodzajów takich rozwiązań jest miernik elektryczny z cęgami nazywany również miernikiem elektrycznym cęgowym. Pozwala on na zmierzenie natężenia prądu stałego i zmiennego, jaki płynie w dowolnie wybranym obwodzie. Mierniki elektryczne cęgowe swoją nazwę wzięły od tego, jak są zbudowane. Zakończone są szczękami, inaczej cęgami, którymi obejmuje się przewód przed dokonaniem pomiaru. Wynik można odczytać bez konieczności przerywania obwodu czy odłączania go od głównego źródła zasilania.

Ile kosztuje miernik elektryczny?

W zależności od rodzaju i zakresu funkcji czy zakresu pomiarowego inny będzie koszt nabycia miernika elektrycznego. Cena najprostszego przyrządu wynosi zaledwie kilkadziesiąt złotych, ale za profesjonalny będzie trzeba zapłacić o wiele więcej.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco