rząd bezpieczników w elektrycznej skrzynce rozdzielczej

Rodzaje bezpieczników elektrycznych (topikowe, przepięciowe, różnicowoprądowe)

Rodzaje bezpieczników elektrycznych (topikowe, przepięciowe, różnicowoprądowe)

Bezpieczniki w domu – jak nazwa wskazuje – gwarantują bezpieczeństwo w momencie przeciążenia instalacji elektrycznej. Dzięki temu nie każda awaria kończy się wezwaniem pogotowia elektrycznego. Podstawowe rodzaje bezpieczników elektrycznych w domu to: bezpieczniki topikowe, bezpieczniki przepięciowe (tzw. korki), wyłączniki różnicowoprądowe (tzw. bezpieczniki różnicowe). Jak działają te rodzaje bezpieczników? Jakie bezpieczniki wybrać? Czy wyłącznik nadprądowy to też bezpiecznik? Gdzie szukać dobrego elektryka?

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 15 lipca 2022 15.07.2022 Czas lektury: 5min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 54896 Specjalistów od Instalacji Elektrycznych blisko Ciebie

Zadanie bezpiecznika jest proste: jak najszybciej odciąć energię elektryczną danego obwodu w momencie przeciążenia instalacji elektrycznej lub przepięcia. Dzięki szybkiej (i automatycznej) reakcji bezpieczników znajdujących się w skrzynce rozdzielczej, ryzyko pożaru w wyniku usterki instalacji jest zminimalizowane do zera. Każdy nagły skok napięcia lub przeciążenie obwodu sprawia, że bezpiecznik prowadzi do przerwania przepływu prądu.

Jakie są rodzaje bezpieczników?

Najczęściej spotykane rodzaje bezpieczników w domach i mieszkaniach:

 • bezpieczniki topikowe,
 • bezpieczniki przepięciowe,
 • wyłączniki różnicowoprądowe (różnicowe).
Instalacje elektryczne - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 54 896 Specjalistów od Instalacji Elektrycznych najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jaka jest różnica między wyłącznikiem nadprądowym a bezpiecznikiem?

W skrócie: wszelkie inne zabezpieczenia w obwodach elektrycznych (przede wszystkim: wyłączniki) różnią się od bezpieczników zasadą działania, tak naprawdę to zupełnie inne elementy instalacji elektrycznej.

Potocznie używa się dwóch określeń: „bezpieczniki” (w rozumieniu: tradycyjnych bezpieczników elektrycznych) oraz "bezpieczniki automatyczne" (czyli: wyłączniki instalacyjne, różnicowoprądowe i nadprądowe). Wszelkiego rodzaju wyłączniki (automatyczne wkrętkowe, instalacyjne, różnicowoprądowe) są więc błędnie nazywane bezpiecznikami.

Jakie są rodzaje wyłączników nadprądowych?

 • wyłączniki instalacyjne (nadmiarowo-prądowe, nadprądowe, typu DS – potocznie "eska") – z wyzwalaczem przeciążeniowym i elektromagnetycznym (zwarciowym) oraz komorą gaszeniową;
 • wyłączniki nadmiarowe samoczynne (inaczej: wkrętkowy wyłącznik instalacyjny, potocznie "bezpieczniki samoczynne" lub "bezpieczniki automatyczne") – wkręcane są na gwintach E27, w przeciwieństwie do bezpieczników topikowych – można je ponownie zainstalować po przeciążeniu instalacji);
 • wyłączniki różnicowoprądowe (potocznie: bezpiecznik różnicowoprądowy, tzw. różnicówka) – składające się z 4 elementów (zestyki torów prądowych, wyzwalacz różnicowoprądowy, przekładnik Ferrantiego oraz obwód testowania wyłącznika).

Mimo innych zasad działania – zarówno bezpieczniki, jak i wyłączniki zaliczane są do elektrycznych urządzeń zabezpieczających. Wszystkie tego typu urządzenia łączy więc ich rola w instalacji elektrycznej – rozłączenie obwodu elektrycznego w momencie wykrycia przepięcia lub przeciążenia, a więc ochrona przed pożarem instalacji elektrycznej lub przed porażeniem prądem.

Uwaga!
Instalacja elektryczna powinna uwzględniać najnowsze normy, dlatego prace związane z bezpiecznikami powinien wykonać wykwalifikowany i sprawdzony elektryk, który doradzi, jaki bezpiecznik wybrać.

Czym są i jak działają bezpieczniki topikowe?

Bezpiecznik topikowy (tzw. wkładka topikowa) to rodzaj zabezpieczenia w instalacji elektrycznej, który polega na topieniu się jego konstrukcji w momencie przeciążenia (a zarazem przerwania ciągłości obwodu). Jeśli więc prąd płynący przez bezpiecznik topikowy przekracza wyznaczoną granicę, to dochodzi do przegrzania i stopienia umieszczonego we wkładce specjalnego elementu topikowego.

Szybkość topienia się topików zależy od wartości prądu – im wyższa, tym szybciej dochodzi do odcięcia obwodu elektrycznego. Przepalenie bezpieczników topikowych powinno skutkować nie tylko wymianą bezpiecznika na nowy, ale też przeglądem instalacji elektrycznej przez elektryka.

Jak działają bezpieczniki przepięciowe (ochronniki przepięciowe)?

Bezpieczniki przepięciowe (czyli tzw. korki) stosowane są zarówno w starszych, jak i nowszych instalacjach elektrycznych. W momencie przeciążenia instalacji elektrycznej bezpieczniki przepięciowe odcinają dopływ prądu w danym obwodzie (dochodzi do "wystrzelenia" korków).

Jakie są rodzaje bezpieczników różnicowoprądowych?

Ze względu na czułość tzw. różnicówki można podzielić na niskoczułe (znamionowy różnicowy prąd zadziałania wyłącznika powyżej 500 mA), średnio czułe (pomiędzy 30 a 500 mA) oraz wysokoczułe (nie większy niż 30 mA).

Tego typu urządzenia występują w dwóch wersjach (ze względu na wbudowane zabezpieczenia): RCCB oraz RCBO. Wyłącznik RCCB nie ma wbudowanego zabezpieczenia nadmiarowo prądowego; wyłącznik RCBO posiada takie zabezpieczenie.

Montaż bezpieczników elektrycznych – wskazówki

bezpieczniki elektryczne są elementem skrzynki rozdzielczej

Najważniejsza porada: montaż bezpieczników można rozpocząć tylko w skrzynce wyposażonej w odpowiednie urządzenia ochronne. Sama skrzynka musi też być dobrana do instalacji elektrycznej, a dopiero w kolejnym kroku należy dobrać i przeprowadzić montaż bezpieczników elektrycznych.

Pamiętaj, że bezpieczniki mają konkretne oznaczenia, na podstawie których dowiesz się więcej o ich parametrach. Poniżej praktyczna ściąga z oznaczeń bezpieczników – zapoznaj się z nimi przed montażem:

 • D – bezpieczniki domowe,
 • G – bezpieczniki przeznaczenia ogólnego,
 • HH – bezpieczniki średnich napięć o wysokiej zdolności przerywania,
 • NH – bezpieczniki niskiego napięcia o wysokiej zdolności przerywania,
 • R – bezpiecznik stosowany do elementów energoelektronicznych,
 • F – to tzw. bezpieczniki szybkie,
 • UR – bezpieczniki ultraszybkie,
 • a – bezpieczniki niepełnozakresowe (zabezpieczają przed zwarciami),
 • Tr – bezpieczniki do transformatorów.
Czytaj też: Schemat instalacji elektrycznej – jak czytać projekty instalacji elektrycznych?

Rodzaje bezpieczników elektrycznych – cena bezpieczników i montażu

Cena bezpieczników topikowych (tzw. wkładki topikowe) to ok. 2 zł za sztukę. Wyłączniki nadprądowe kosztują od 10 zł do 200 zł (cena zależy od parametrów urządzeń). Cena bezpieczników przepięciowych mieści się w przedziale od 100 do 400 zł.

Montaż bezpieczników (cena robocizny), rozdzielni, skrzynki bezpiecznikowej – zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od liczby modułów w skrzynce. Przykładowo: osadzenie rozdzielni do 12 modułów to wydatek ok. 100 zł, a osadzenie skrzynki bezpiecznikowej do 104 modułów kosztuje ok. 200-250 zł.

Dodatkowo warto pamiętać, że najczęściej należy wykonać otwór pod rozdzielnię podtynkową (w cegle – ok. 200-300 zł, w betonie – ok. 500-700 zł), zadbać o podłączenie kabla zasilającego do rozdzielni (ok. 100 zł za sztukę), podłączenie punktu tablicowego i osprzętu (kilkanaście złotych).

Czytaj też:
Dodano: 22 stycznia 2021 Zaktualizowano: 15 lipca 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco